πρόβλημα ήχου

aggelos7 | Παρ, 10/30/2009 - 15:55 | 1' | 6

καλησπέρα παιδιά,

2 τα προβλήματα:

1) δεν εχω καθολου ήχο στα video από internet

2) στον amarok έχω ήχο αλλά σε 2.1 . Πως θα κάνω να λειτουργήσουν όλα τα ηχεία μου που είναι 5.1?

 

Υ.Γ προσπάθησα να τρέξω τον alsamixer αλλά παίρνω αυτό:

alsamixer: function snd_ctl_open failed for default: No such file or directory

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

τι διανομή έχεις ?  αν έχεις ubuntu άνοιξε τον Synaptic και πληκτρολόγησε alsamixergui.

=========================================================

Η διανομή μου είναι kubuntu 9.10. Το έκανα πάντως κι αυτό που είπες αλλά τίποτα

Πάντως σε ubuntu 9.10 επειδή και εγώ έχω 5.1, με ένα δεξί κλικ στην μπάρα ήχου και sound preferences , επιλέγω 5.1 και ολα δουλευουν μια χαρά.

το alsamixergui το εγκατέστησες και δεν ανοίγει ?

 

=========================================================

 Βασικά και παλαιότερα αντιμετώπιζα το ίδιο πρόβλημα με τον ήχο, αλλά αυτό λυνόταν πηγαίνωνταςκαι δηλώνοντας ρητά στο σύστημα ποια κάρτα ήχου εχω με

asoundconf set-default-card "soundcard"

 

οπου το όνομά της μπορείς να το δεις με

cat /proc/asound/cards

ή με

asoundconf list

Αλλά τώρα μου λέει πως δεν υπαρχει η εντολή asoundconf...

Επίσης εγκατέστησα το alsamixergui αλλά και αυτό δεν ανοίγει λέγοντας μου το ιδιο πρόβλημα με αυτό στο πρώτο post

Παιδιά καμιά ιδέα? Πως μπορώ να δηλώσω ρητά την κάρτα ήχου, γτ με τον παλιό τρόπο, όπως είπα παραπάνω δεν το δεχεται

Για δες μια εδώ http://www.linuxinsider.gr/forum/%CF%87%CF%89%CF%81%CE%B9%CF%82-%CE%B7%CF%87%CE%BF-%CE%BC%CE%B5%CF%84%CE%B1-%CF%84%CE%B7%CE%BD-%CE%B5%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-ubuntu-910-beta-%CE%BB%CF%8D%CE%B8%CE%B7%CE%BA%CE%B5
Παίξε με το αρχειάκι /etc/modprobe.d/alsa-base ή alsa-base.conf (όποιο απο τα δυο υπάρχει) και ορίζεις την κάρτα που θέλεις ως 0 (πχ alias snd-card-0 snd-hda-intel). Πάντως και σε εμένα για κάποιο περίεργο λόγο τα βιντεάκια του youtube μου παίζανε μόνο στην πρώτη (0) κάρτα ήχου.