Πρόβλημα ήχου μετά απο Restore

BarbaGuardian | Παρ, 10/30/2009 - 12:44 | 2' | 3

Καλημέρα παιδιά! Αυτή η εβδομάδα δεν με θέλει και πολύ! Ο σκληρός δίσκος που είχα το λειτουργικό σύστημα και το home directory απεβίωσε! Όμως για καλή μου τύχη είχα το luck backup και είχα σώσει όλο το home!

Αγοράζω καινούργιο σκληρό δίσκο, κάνω εγκατάσταση τα karmic, και όλα δουλεύουν σχεδόν κατ' ευχήν! ούτε ένα πρόβλημα πέραν του ότι τα ηχεία μου που είναι 5.1 τα βλέπει μόνο σαν stereo...

Κάνω restore με το lucky το home μου, κάνω εγκατάσταση όλα τα προγράμματα που ήθελα, κάνω και επανεκίνηση... Όταν ανοιξε ο υπολογιστής δεν είχα ήχο. Κοιτόντας λίγο βρήκα ότι το gnome-volume-control-applet δεν μπορεί να ανοίξει. Συγκεκριμένα: βγάζει αυτό το μήνυμα στην κονσόλα

Home directory /home/barbaguardian not ours.

** (gnome-volume-control-applet:1971): WARNING **: Connection failed, reconnecting...

ψάχνοντας λίγο βρήκα μόνο αυτό ubuntuforums.org/showthread.php αλλά δεν κατάφερα να κάνω κάτι....

Τι μπορεί να φταίει;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Είμαι βλάξ! Απλά έπρεπε να κάνω τα permissions του home/barbaguardian από root στου χρήστη! Άμα από το πρωί σετάρεις το pc κάνουν πουλάκια τα μάτια σου!!!

Το πρόβλημα με το 5.1 ακόμα παραμένει.. Τα profiles που έχει στα preferences το karmic δεν κάνουν στην κάρτα ήχου μου. μόνο το stereo δουλεύει!

Μου φαινεται οτι υπαρχει bug στον alsa της διανομης.το ιδιο προβλημα εχω και εγω σε νεα εγκατασταση.....το διαπιστωσα αφου εγκατεστησα τον gnome-alsamixer ,και μολισ τον ανοιγω μου βγαζει σφαλμα.....η ειναι ελλατωματικο το iso που κατεβασα...η κακη εγγραφη του iso....ιδωμεν