wireless usb

christoskast | Τετ, 09/02/2009 - 19:38 | 1' | 7

Γεια σας παιδια,θα θελα την βοηθεια σας.

Εχω ενα acer aspire 5920g και εχω κανει εγκατασταση ubuntu 9.04 (κανονικη εγκατασταση) παραληλα με τα VISTA που υπειρχαν.

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω συνδεωμαι κανονικα στο internet μεσω της καρτας του φορητου,οταν παω να  συνδεθω με ενα wireless usb (linksys wusb300N)

παρολο που βρισκει κανονηκα τα ασυρματα δεικτια οταν παω να συνδεθω δεν τα καταφερνω και το συστημα κωλαει και δεν αποκρινετε σε τιποτα.

Το wireless usb τρεχει παραλληλα  με την ασηρματη του φορητου.Οταν απενεργοποιω του φορητου απο το κουμπι απενεργοποιητε και η usb.

 

Ευχαριστω.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Με μια γρήγορη ματιά στο διαδίκτυο βλέπω ότι η συσκευή δουλεύει με τη χρήση των drivers για windows μέσω της εφαρμογής ndiswrapper. Στο τόπικ αυτό υπάρχουν και γρήγορες οδηγίες. Πες μας όπως πρώτα αν ξέρεις τι είναι το ndiswrapper και αν έχεις τη δυνατότητα να συνδεθείς ενσύρματα στο internet (σε περίπτωση που το ndiswrapper δεν είναι εγκατεστημένο). Για ότι δεν καταλαβαίνεις ή δεν ξέρεις πόσταρε να σε βοηθήσουμε.

************************

www.postokano.gr

@nikolaosx1: Σόρι που ουσιαστικά έγραψα τα ίδια με αυτά που προτείνεις, δεν είχα σκοπό να σε επισκιάσω. Απλά πόσταρα γρήγορα προτού δω το λινκ που προτείνεις.

************************

www.postokano.gr

Γεια σας παιδια και ευχαριστω για το ενδιαφερων σας.

Το wireless usb,οπως γραφω και ποιο πανω καταφερα να το κανω να δουλεψει ( με ndiswrapper και xp drivers) .

Το προβλημα ειναι οτι ενω βρησκει τα δεικτια μεταξυ αλλων και το δικο μου,στην προσπαθεια για συνδεση η μια πρασινη μπαλα αναβει και μετα τιποτα,κωλαει το pc και αγκαστηκα restart.

Επισεις και οι δυο καρτες (του laptop και η usb) δουλευουν ταυτοχρονα απο το ιδιο κουμπι, πραγμα που δεν γινοταν στα windows, με αποτελεσμα τα δεικτια να τα βλεπω διπλα.

Και το μεγαλιτερο προβλημα ειναι οτι ειμαι αρχαριος σε linux!

Και παλι σας ευχαριστω.

 Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, αλλά κώλυμα είχα και εγώ στην αρχή γιατί είχα κάνει μαμακία.

Όταν ο Network Manager μου έβγαλε prompt να κάνω εισαγωγή κωδικό για ασφάλεια της σύνδεσης

εγώ (ο αφελής) πάτησα ακύρωση.

 

Σε κάθε περίπτωση, προσπάθησε να απενεργοποιήσεις την κάρτα του laptop και προσπάθησε να συνδεθείς

με το USB. Postαρε τα μηνύματα λάθους για δούμε τι γίνεται.

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/

Δεν μου βγαζει καποιο μυνημα λαθους απλα κωλαει το laptop και δεν αποκρινετε σε τιποτα

 Κάτι πήγε λάθος με το ndiswrapper. Προσπάθησε να ξανακάνεις compile τα headers του πυρίνα. Εγκατάστησε τα ξανά και ξαναπροσπάθησε.

Συμβουλέψου και την βοήθεια του ndiswrapper που είναι πλήρης.

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/