Βοήθεια... Κάπος έσβησα τον περιηγιτη αρχείων....

Johnny V | Παρ, 08/07/2009 - 22:46 | 3' | 7

Καλησπέρα στο forum και σε όλους τους linuxαδες.

 

Είμαι σχετικά καινούριος στον κόσμο των Linux και μπορώ να πω οτι μαθένω αρκετά γρήγορα. Βέβαια υπάρχουν και τα δύσκολα... Χωρίς αυτά όμως δεν θα είχε νόημα η αλλαγή απο windows σε linux. Επειδή είναι και το 1ο μου post σε αυτή την κοινότητα θα ήθελα να πω ένα τεράστιο μπράβο σε όλους όσους ασχολούντε με τέτοιου είδους "προτοβουλειες" σε μια χώρα που δεν υποστιρίζει και δεν προωθεί τπτ άλλο παρά τα συμφέροντα της. Το περιοδικό, αν και δεν έχω πάρει πολλά τέυχη, είναι πραγματικά πάρα πολύ καλό απο όλες τις μεριές. Και πάλι ενα μπράβο σε όλους που ασχολούντε με το linux στην Ελλάδα και όχι μόνο. Μακάρη σιγά σιγά να καταφέρω και εγώ να βοηθίσω σε αυτό. Προς το παρόν κάνω γκάφες...

 

Λοιπόν το πρόβλημα μου... Κατ'αρχάς έχω Ubuntu 9.04. Κατάφερα και (μάλλον) έσβησα τον περιηγιτή αρχείων... Πως...? Ήθελα να διαγράψω απο το σύστήμα ότι είχε σχέση με τα Bluetooth καθός δεν ασχολούμε καθόλου. Προσπάθησα απο την προσθαφέρεση χωρίς αποτέλεσμα και με παρέπεμψε στο Synaptic. Απο εκεί διέγραψα ότι είχε σχέση με αυτό και απο τότε ξεκίνισαν τα προβλήματα... Στην αρχή χάθηκε απο το μενου Τοποθεσίες ο Υπολογιστής και στη συνέχεια δεν άνοιγε απολίτος κανένας φάκελος και το μόνο που μου έβγαζε είναι ενα σφάλμα το οποίο επισυνάπτω παρακάτω. Μπορεί κάποιος να βοηθίσει ή πάω για εγκατάσταση λειτουργικού απο την αρχή?

 

Ευχαριστώ

Γιάννης

 

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ανοιξε τον synaptic ,μπες στο ιστορικο -το προγραμμα αποθηκευει πληροφοριες για τα πακετα που αφαιρεσε-κ ξαναεγκατεστησε τα

Τι πήγες και έσβησες?? Προσπαθώ αρκετή ώρα στο Synaptic να δω αν υπάρχει κάποιο κρίσιμο πακέτο που να συνδέει αυτά τα δύο, χωρίς όμως αποτέλσμα...

Λοιπόν δοκίμασε από το synaptic να εγκαταστήσεις το πακέτο nautilus (έτσι λέγεται ο περιγητής αρχείων στο gnome και το ubuntu)... Αν το πακέτο αυτό είναι εγκατεστημένο, κάνε επανεγκατάσταση...

Αντο πρόβλημα επιμείνει, τότε να δούμε μήπως χάθηκε η συσχέτιση του nautilus με τους φακέλους...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Άνοιξε μια κονσόλα και γράψε nautilus και πάτα enter.

Αν πάρεις μήνυμα λάθους αντί για το παράθυρο του ναυτίλου, τότε από το synaptic
εγκατέστησε το όπως σου εξήγησαν προηγουμένως τα παιδιά.

Αν ο ναυτίλος εμφανιστεί αλλά κάνοντας διπλό κλικ πάνω σε έναν φάκελο βλέπεις το μήνυμα λάθους,
τότε κάνε δεξί κλικ σε έναν φάκελο πήγαινε στις ιδιότητες και από την καρτέλα “Άνοιγμα με”
όρισε τον ναυτίλο. (Αυτό γίνεται και με άλλο τρόπο άλλα δεν θυμάμαι πώς!).

----------------------------------------------------------

http://nikolaosx1.22web.net/

Γεια σου φιλε μου........αν καταλαβα καλα....και αν εκανες αυτο....πατησες στο synaptic - Bluetooth,

και εβγαλες αυτα που σου εδειξε εγκατεστημενα,και τις εξαρτησεις τους σωστα??

Καταρχας δεν ειναι και οτι καλυτερο να κανουμε απεγκατασταση προγραμματα απο την Αρχικη Εγκατασταση.

Τωρα.....δωκιμασα να τα βγαλω και σου γραψω ποια εβγαλες.......βρες τα ξανα απο synaptic , και ξαναπερασε τα!!

Λογικα θα εισαι οκ!!

Δεν ξερω πια απο αυτα μπορεις να αφαιρεσεις.....

Και αυτά που ανέφερε πιο πάνω ο vagrale είναι το πακέτο

gnome-desktop-environment

οπότε άνοιξε μία κονσόλα από τα accessories και γράψε

sudo apt-get install gnome-desktop-environment.

Θα σου ζητήσει το password που δίνεις για να μπεις στο σύστημα σου
Θα το γράψεις αλλά δεν θα φαίνεται την ώρα που το γράφεις ( κόλπο για να μη στο κλέβουν).
Θα σε ρωτήσει αν θέλεις να εγκαταστήσεις ένα σκασμό πακέτα και εσύ θα του πεις ναι.

Δεν θα σου φέρει κάτω το blues γιατί από όσο βλέπω εδώ δεν αποτελεί μέρος του πακέτου.

Τέλος θα εγκαταστήσεις μία εκ νέου τον nautilus με τον ίδιο τρόπο δηλαδή με

sudo apt-get install nautilus.
Όση ώρα θα κάνεις αυτό από την κονσόλα θα έχεις κλειστό τον synaptic ( γιατί δεν δουλεύει αν κάνεις την ίδια δουλειά από δύο διαφορετικές πλευρές).

Αν σου βγάλει πάλι πρόβλημα θα κάνεις copy paste εδώ ότι σου βγάζει η κονσόλα. Οκ;; :)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Και κάτι ακόμα γιατί υποψιάζομαι ότι την πάτησες όπως εγώ τις προάλλες. δηλαδή σου έχασε και τις ρυθμίσεις του ο nautilus.
Θα το κάνεις αυτό αφού εγκαταστήσεις τον nautilus έτσι;;

Θα πας στο places/computer και στον φάκελο που θα σου ανοίξει θα ψάξεις να βρεις τον φάκελο home.
Θα κάνεις δεξί κλικ σε αυτόν τον φάκελο θα πας στις ιδιότητες και μετά θα διαλέξεις εκείνο το tab που λέει άνοιγμα με ( open with).
Eκεί θα του επιλέξεις να ανοίγει με τον nautilus. Αν δεν στον δίνει στις επιλογές πάτα κάτω εκεί που λέει add και γράψε nautilus.
Αφού το κάνεις αυτό θα ανοίξεις τον φάκελο home και θα κάνεις το ίδιο με τον φάκελο που έχει το όνομα του χρήστη σου.
Έτσι θα συσχετίσεις το home με τον περιηγητή αρχείων δηλαδή με τον file manager. ( aυτό το κάνουμε καλού κακού μήπως και δεν έχεις χάσει τελικά το πακέτο αλλά απλά τις ρυθμίσεις. ).

Την εγκατάσταση, ή την επανεγκατάσταση των αρχείων την κάνουμε έτσι και αλλιώς για να καλύψουμε όλες τις πιθανότητες.

Ενίοτε αν έχεις κάποια απορία, ή αν έχεις πρόβλημα ξανα ρωτάς εδώ..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Όλα δουλέβουν οκ πρως στιγμήν... Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες απαντίσεις σας που πραγματικά όποια απόλες και αν έκανα θα ήταν σωστή.

 

Δοκίμασα όπος είπε ο nikolaosx1 να ανοίξω το nautilus απο τερματικό και μου έβγαλε απο μόνο του οτι δεν υπάρχει και να το εγκαταστίσω με την τάδε εντολή. Στη συνέχεια προτίμισα να δοκιμάσω να το επαναφέρω χωρίς να επαναφέρω και τα Bluetooth μαζί (δηλαδή απο το synaptic και μεσω του ιστορικου. Ευχαριστώ πολύ και τον vriareos). Ακολούθισα τις συμβουλές του vagrale13 και του/της marlene και προς το παρόν όλα δουλέβουν οκ.

 

Ευχαριστώ και πάλι όλους.

Γιάννης