Ubuntu torrent clinet + Δικτυακος Δισκος

Tuxer | Σάβ, 07/18/2009 - 18:55 | 1' | 8

Χαιρετε,μετα απο διαφορες ενεργεις καταληξαμε να εχουμε επικοινωνια αναμεσα στο ubuntu & Vista με share folder,επισης απο τις Τοποθεσιες-Συνδεση στον Εξυπηρετητη μπορεσα να συνδεθω στους 2 φακελους του δισκου,ΟΜΩΣ και παλι κανενα torrent προγραμμα ουτε το default το transmission δεν μπορεσε μεσα απο το interface του να δει τους φακελους,τι επιλογες εχουμε??? διοτι το smb4k ειναι ενα προγραμμα που ναι μεν τα κανει αυτοματα ΑΛΛΑ δε μετα απο λιγες μερες τα κανει ολα...

http://img338.imageshack.us/i/screenshot1r.png/  ισως αυτη η φωτο σας βοηθησει

 

Ευχαριστω.

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Το έλυσα το πρόβλημά σου!!

Καταρχήν δίνεις σε κονσολα

sudo apt-get install smbfs

Στις τυχόν ερωτησεις πατας enter στα default που σου προτείνει.

Μετά, πάλι σε κονσόλα, δίνεις

sudo mount -t cifs -o user=username_of_your_net_disk //ip_of_your_net_disk/name_of_shared_directory

/ένα_directory_κενό_κάπου_στο_ubuntu 

Θα σου ζητήσει password. Δίνει το password του αντίστοιχου username

Αν όλα πάνε καλά, θα δεις στην επιφάνεια εργασίας σου το remote directory!!! Και τώρα το βλέπουν όλα τα προγράμματα!!!!!!!!!!

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η εντολή παραπάνω είναι όλη σε μια γραμμή και χωρίζονται μεταξύ τους τα διάφορα μέρη πατώντας μια φορά το πλήκτρο space!!!

Το κενό directory μπορεί να είναι οποιoδήποτε άδειο dir, εγώ το βάζω στο /mnt, π.χ /mnt/samba. Εννοείται ότι στην παραπάνω εντολή θα βάλεις την πλήρη διαδρομή του κενού directory. Δηλαδή, για μένα θα ήταν /mnt/samba

Για δοκίμασε και τα λέμε

 

sudo mount -t cifs -o user=..... //ip 192.......... /PUBLIC /ενα _directory _κενο καπου στο ubuntu π.χ. εκανα στα Εγγραφα ενα φακελο  Folder εκει δεν καταλαβα τι βαζω..




Το κενό directory είναι το σημείο που θα γίνει mount o απομακρυσμένoς δίσκος. Μέσα δεν βάζεις τίποτα.

Πρόσεξε. Μετά τα // δεν γράφεις καθόλου τη λέξη ip, απλώς βάζεις τους αριθμούς του ip, π.χ 10.10.0.1

sudo mount -t cifs -o user=username_of_your_net_disk //ip_of_your_net_disk/name_of_shared_directory

/ένα_directory_κενό_κάπου_στο_ubuntu 

αρα γραφω : sudo mount -t cifs -o user=.... //10.0.0.1 /PUBLIC / (το αφηνω κενο ή βαζω ας πουμε /home ή /mnt??

Φτιάξε ένα dir στο /mnt

sudo mkdir /mnt/samba

και ύστερα δώσε

sudo mount -t cifs -o user=..... //192.../PUBLIC /mnt/samba

http://img195.imageshack.us/i/screenshotsom.png/

 

εκανα οτι μου λες αλλα οπως βλεπεις μεσα απο το interface του προγραμματος παλι τιποτα...και ο φακελος οπως φαινεται αυτος που φτιαξαμε ειναι στο /mnt με την ονομασια samba.

 

δεν μου ζητησε οπως λες passwd,επισης mounted δεν ειναι συνεχεια αλλα γινεται οταν πας Τοποθεσιες-Δικτυο-WDSTORAGE κ μετα τον ανοιγω

κατι γινεται και δεν μπορει να φανει μεσα απο τα προγραμματα torrent..

 

οταν  παω να κανω ενα ss Save ας πουμε τον φακελο μου τον εμφανιζει..