Επανεγκατάσταση Ubuntu Jaunty 64-bit χωρίς να χαθούν προγράμματα και ρυθμίσεις.

vfafou | Τρί, 07/07/2009 - 11:27 | 2' | 3

Γεια σας! Eδώ και δύο χρόνια, έχω εγκατεστημένο το Ubuntu 64-bit, dual boot με windows xp.

Επειδή μέσα στο έτος θέλω να ξηλώσω τα windows, προσπάθησα και έκανα όλα τα απαραίτητα

ώστε να μπορώ να κάνω τα πάντα μέσα από το Linuxάκι μου!

Με την κυκλοφορία του Jaunty, έκανα upgrade από το επίσης από αναβάθμιση Intrepid. Όμως, θα ήθελα πάρα πολύ

να χρησιμοποιήσω το ext4. Διάβασα λοιπόν, ότι για να κάνω πραγματική μετατροπή ext3 σε ext4, πρέπει να επανεγκαταστήσω

τη διανομή μου. Φυσικά, είναι στις προθέσεις μου να το κάνω, αλλά δε θέλω να χάσω την εγκατάσταση προγραμμάτων και τη

διαμόρφωση του περιβάλλοντός μου, γιατί μου πήρε 1 χρόνο και κάτι - λόγω έλλειψης χρόνου. Υπάρχει ένας εύκολος τρόπος

να επανεγκαταστήσω τη διανομή, χωρίς να χάσω τίποτα και ταυτόχρονα όλα να είναι ext4?

 

Ευχαριστώ!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

 

Υποθέτω ότι ο δίσκος σου είναι χωρισμένος έτσι:

/dev/sda1 --> τα "παράθυρα"

/dev/sda2 --> /

/dev/sda3 --> /home

/dev/sda4 --> swap

 

Για τη μετατροπή:

1. Στο /etc/fstab όλα τα ext3 πρέπει να γίνουν ext4.

2. Επανεκκίνηση με το Live CD του Ubuntu και:

sudo tune2fs -O extents,dir_index /dev/sda2

sudo e2fsck -pf /dev/sda2

sudo tune2fs -O extents,dir_index /dev/sda3

sudo e2fsck -pf /dev/sda3

Στα options της tune2fs (που δηλώνονται με την παράμετρο -O και χωρίζονται με κόμμα) μπορείς να ενεργοποιήσεις, εκτός από τις extents και dir_index, και άλλες λειτουργίες του ext4 που, φυσικά, δεν υποστηρίζονται από το ext3. Η man page έχει τις σχετικές λεπτομέρειες. Τις e2fsck καλό είναι να τις δώσεις δύο φορές, για να βεβαιωθείς ότι το νέο σύστημα αρχείων των δύο partitions δεν έχει λάθη.

3. Κάνε επανεκκίνηση και το Grub θα ξεκινήσει κανονικά το σύστημα. Εννοείται ότι μετά τη μετατροπή δεν θα μπορείς να γυρίσεις στο ext3 και επιπλέον, μόνο τα νέα αρχεία που δημιουργείς θα είναι "γνήσια" ext4 αρχεία και θα μπορούν να εκμεταλλευτούν τις λειτουργίες που ενεργοποιήθηκαν.

 

 

Ευχαριστώ για την απάντηση sgikas!

Αυτό που ακριβώς θέλω να κάνω, είναι η πλήρης μετατροπή του FS μου σε ext4, για να δω συνολικά το performance της εγκατάστασής μου! Τη διαδικασία που μου περιγράφεις, την έχω ήδη βρει γιατί έχω κάνει πολύ Googling για το θέμα αυτό! Στο μεταξύ, έχω βρει 1-2 άλλες μεθόδους που κάνουν ακριβώς το ίδιο! Θέλω λοιπόν να κάνω νέα εγκατάσταση, χωρίς να πειράξω (ακόμα) τα windows xp και χωρίς - βέβαια - να χάσω όσα τόσο καιρό έστηνα με το ζόρι, γιατί δεν έχω πολύ χρόνο στη διάθεσή μου!

Και αυτό είναι που δε μου είναι σαφές, δηλαδή:

μεταφέρω το home μου (με copy-paste???) σε έναν εξωτερικό σκληρό

προχωράω στη νέα εγκατάσταση - δεν πειράζω windows

τελειώνει η εγκατάσταση

μεταφέρω το home μου στη νέα εγκατάσταση (με copy-paste???) και δεν έχω χάσει ρυθμίσεις, εγκατάσταση προγραμμάτων και πακέτα???

ή υπάρχει και κάτι άλλο που δεν το γνωρίζω και πρέπει να προσέξω? Επιπλέον, το home που θα μεταφέρω, θα μετατραπεί σε ext4?

(Δεν είμαι ιδιαίτερα προχωρημένος γι' αυτό φοβάμαι λίγο. Εν τω μεταξύ, δεν έχω περιθώρια για καταστροφές, γιατί στηρίζεται όλη η δουλειά μου στον υπολογιστή μου και δε μπορώ να μείνω δευτερόλεπτο χωρίς λειτουργικό!)

Ευχαριστώ και πάλι!

Θέλεις να βάλεις τα παλιά σου βιβλία (αρχεία του /home) σε μία καινούργια βιβλιοθήκη (ext4). Μπορείς να το κάνεις με τον εύκολο τρόπο (tune2fs) ή με το δύσκολο του copy/paste. Το αποτέλεσμα θα είναι ένα και το αυτό. Το copy/paste θα βάλει στα καινούργια ράφια τα ίδια παλιά αρχεία. Το ίδιο θα κάνει και η tune2fs αλλά πολύ πιο γρήγορα!