Σέρνεται και κολλάει μετά από διακοπή ρεύματος

Panoss | Τρί, 06/30/2009 - 17:11 | 1' | 10

Πριν μερικές ώρες, είχα μια διακοπή ρεύματος και το PC ήταν αναμένο. Έχω ubuntu 9.04 .

Όταν ξανάρθε το ρεύμα, το ξανάνοιξα και από τότε σέρνεται. Και κολλάνε τα προγράμματα (π.χ o Firefox)

Έκανα fsck (στην εκκίνηση, στις επιλογές πριν δώσουμε username), έκανα και μερικές επανεκκινήσεις, αλλά τίποτα.

Καμιά ιδέα;

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Eνημέρωση στο σύστημα σου έκανες;
Αν όχι κάνε μία καλή από τον synaptic.
Αν εξακολουθεί να κολλάει τότε πρέπει να τσεκάρεις το τροφοδοτικό σου ( μήπως τα έφτυσε με την διακοπή και δεν δίνει κανονικά ρεύμα). Αυτό συνήθως σου βγάζει error στον δίσκο.

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Ενημερωμένο είναι το σύστημά μου.

Τελικά, έκανα και μερικά από τα υπόλοιπα πυ έχει στη λίστα με το fsck ( clean(καθάρισμα δίσκου από άχρηστα αρχεία), dpkg, fsck, xfix, που είναι επιλογές που χει όταν στην εκκίνηση πατήσουμε το escape και διαλέξουμε recovery mode), και μέχρι στιγμής δείχνει να διορθώθηκε!

Αν έχεις πάντως συχνές διακοπές ρεύματος στο σπίτι, ή βυθίσεις τότε βάλε ένα πολύμπριζο με ασφάλεια. ( ειδικά αν έχεις desktop).

Αν κάτι μπορεί να σου ξεπατώσει επιτότοπου τον υπολογιστή, είναι αυτές οι πουτάνες οι βυθίσεις του ρεύματος.. ( πουτάνες γιατί μου ξεπάστρεψαν την μητρική από ένα 64μπιτο που είχε. Πάει ο υπολογιστής.. ψόφισε εντελώς.. γκρρρρ).  :) 

 

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Σπάνια έχω προβλήματ με το ρεύμα, 1 με 2 φορές το χρόνο. Το πολύμπριζο με την ασφάλεια που λες, αν έχει απλώς μια ασφάλεια, δεν προσφέρει καμιά προστασία ιδιαίτερη, αφού αν καεί η ασφάλεια η ζημιά έχει ήδη γίνει. Απλώς ίσως μειώσει τη ζημιά.

Τελικά συνεχίζει να σέρνεται και να κολλάνε τα προγράμματα...

Για πείτε καμιά ιδέα.

Κρατα το /home σου, κανε παλι μια καθαρη εγκατασταση του / & αν δεις πως συνεχιζει, ριξε καμια ματια στο τροφοδοτικο...
Υποθετικα μιλωντας παντα, επειδη, αυτο που λες, σχετικα με τη διακοπη, μπορει να ηταν απλα μια συγκυρια & οχι η αιτια που σερνεται τοι λειτουργικο.
Αρα κανε αυτο που συνηθως πιανει & απαλλασει απο το χοντρο σπασιμο νευρων : Μια καθαρη εγκατασταση!.

Το θέμα με την ασφάλεια αυτό ακριβώς είναι: ότι πέφτει ή καίγεται η ίδια για να μην καεί το μηχάνημα...Ο μόνος κύνδινος είναι να μην περάσει απότομα ρεύμα με μεγάλη τάση που υπερβεί ακόμη και την ασφάλεια...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Αυτος εναι ο στοχος. Σπανια επιτυγχανεται με μια  απλη ασφαλεια.

Καλο ειναι να χεις UPS. Τελος παντων, μου φαινεται θα ξανακανω εγκατασταση του Ubuntu.

 

εγω θα σου προτεινα να κανεις ενα check ολο το συστημα σου με το ultimate boot CD η καποιο παρομοιο για να βρεις τυχον προβληματα στο hardware 

 

[oprime@dexter]$uname -a | awk '{print $1, "on the ROCKS"}' | sed -e 's/on\ the\ ROCKS/ROCKS/'

 

Τελικά σέρνεται μόνο ο Firefox. Την ώρα της διακοπής του ρεύματος, μόνο τον Firefox είχα ανοιχτό. Του έκανα απεγκατάσταση και εγκατάσταση, αλλά δεν έφτιαξε. Τώρα χρησιμοποιώ τον Opera. Αν έχω πρόβλημα μόνο με τον Firefox (θα δείξει στην πορεία), τότε μια χαρά είμαι, δεν χρειάζεται να κάνω και εγκατάσταση του Ubuntu από την αρχή.