Ήχος σε Kubuntu 9.04 πρόβλημα

aggelos7 | Δευ, 04/27/2009 - 21:50 | 1' | 12

Καλησπέρα παιδιά, έκανα αναβάθμιση από Kubuntu 8.10 σε 9.04 και τώρα δε μπορώ να μπω σε γραφικό περιβάλλον, καθώς όταν πάει να εμφανίσει τη σελίδα για να βάλω το κωδικό, εμφανίζει μια σελίδα με πολλά μπερδεμένα χρώματα. Προσπάθησα να κάνω sudo dpkg-reconfigure xserver-xorg, αλλά τίποτα και πάλι. Καμιά ιδέα?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

σε recovery mode αν μπορείς μπες και δώσε fix X καταρχήν και βλέπουμε αν δεν φτιάξει...

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

Και γω την πατησα ετσι με το Ubuntu αλλα δεν ασχοληθηκα και πολυ.To δοκιμασα αυτο που λεει ο rizitis αλλα καμια τυχη.

Ξαναπερασα το 8.10 και ησυχασα.Αναβαθμιση θα κανω στην 9.10 πλεον.

Παραδοξως το ιδιο προβλημα μου το παρουσιαζε και η 8.04.

Τι καρτα γραφικων εχεις?

 

 

 

 

 

Η κάρτα γραφικών μου δεν υποστηρίζεται στο linux, αλλάέχω μάθει να ζω πλέον με αυτό, είναι η ati radeon x1950 pro.

Βέβαια θέλω να τονίσω κάτι που παρατήρησα. Στον grub εμφανίζεται η έκδοση η προηγούμενη, δηλαδή η 8.10 με τον kernel το προηγούμενο και δεν εμφανίζεται καθόλου η νέα έκδοση. Μήπως είναι εκεί το πρόβλημα?

Παρε τα backup σου και δοκίμασε να κάνεις ενα φορματάκι και μετα καθαρή εγκατάσταση...

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

aggelos7]Η κάρτα γραφικών μου δεν υποστηρίζεται στο linux, αλλά έχω μάθει να ζω πλέον με αυτό, είναι η ati radeon x1950 pro.

??

Παιδια δεν γίνεται να αποφύγουμε το format. Δεν είναι κατάσταση αυτή κάθε 6 μήνες να πρέπει να ξανασετάρω το linux, κουράστηκα...

Μα δεν χρειάζεται να κάνεις κάθε 6 μήνες αναβάθμηση ή format.... η κάθε έκδοση υποστηρίζεται για 18 μήνες με αναβαθμήσεις... επείτα αν θες κρατας αυτο που έχεις για πάντα, απλά δεν θα έχεις updates... απλά πράγματα....

"Κάτι που δουλεύει άψογα... μην προσπαθείς να το φτιάξεις ή να το διορθώσεις"

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

Αν θες ubuntu aggelos7 με σταθερότητα και μεγάλη σε διάρκεια χρόνου υποστήριξη να βάλεις το 8.04 ;)

 

 

 

<_______{R|Z|T|S}______>
http://oliveoil.homedns.org
\\\~~~~~`````#`````~~~~~///

Παιδιά έκανα καθαρή εγκατάσταση των kubuntu 9.04 τελικά. Αλλά τώρα έχω ένα άλλο πρόβλημα και για να μην ανοίγω άλλο θέμα το γράφω εδώ.

Το pc βασικά δεν έχει κθόλου ήχο, ούτε o amarok ούτε και κανένας άλλος player που έχω. Ο amarok στην αρχή μου έβγαλε μύνημα πως πρέπει να γυρίσω απο pnp(ελεγε πως δεν λειτουργεί) σε pulseaudio. Το έκανα αλά και πάλι δεν έχω ήχο. Έχετε καμιά ιδέα για το τι μπορεί να φταίει?

Αντιμετοπιζα το ιδιο προβλημα και μαλιστα εχω ηδη ανοιξει ενα topic μπας και βρουμε λυση αλλα καλως που ανοιξες και ενα εδω Θα σου πω πρωτα τα "απλα" που ελυσα γιατι στα υπολοιπα εχω ακομα προβληματακια...

Πρωτα απ'ολα πατας δεξι κλικ στον Kmix και κοιτας αν στο channel ειναι τσεκαρισμενο το MASTER kαι οχι καποιο αλλο.

Μετα θα πας στον kmix και θα πατησεις τα preferences του που σου βγαζει καποιες μπαρες(για master sound κτλ.). Καπου εκει πατας (νομιζω) το  configure και σου βγαζει μια μεγααααλη λιστα με διαφορα (PCM, LINE IN, MIC, FRONT MIC κτλ.). Τσεκαρισε τα ΟΛΑ και πατα ok.

Τωρα θα δεις πολλες(ολες) μπαρες. Το βασικο ειναι να ανεβασεις το PCM και να μην ειναι Mute.

Εαν παλι δεν εχεις ηχο πατα στο terminal "alsamixer" και δες αν το master volume ειναι στο full.

Με αυτα θα εχεις αψογο ηχο στο Amarok, Youtube, Radio και στους ηχους του συστηματος! Το μονο που δεν μπορεσα να λυσω ειναι: Να δουλευεi to Line-IN, το Mic (γενικως ολες οι θυρες) και τα υπολοιποα προγραμματα(αν και αυτο λογικα θα πρεπει να το κανω configure το καθε ενα).

Εαν καποιος μπορει να βοηθησει να ενεργοποισω Μικροφωνα, θυρες για καλοδια Line in , θα του ειμουνα ευγνωμων!!

Ελπιζω να σε βοηθησα! 

Υ.Γ.: Μην κανεις εγκατασταση του pulse audio, τα μπερδεψε ολα τοσο πολυ που αναγκαστηκα να κανω fresh install!!

 

Παιδιά το πρόβλημα λύθηκε, αλά δε ξέρω πως. Ανοιξα τον kmix μεσα απο το kmenu, και οχι απο τη συντόμευση κάτω δεξιά, και χωρις να πειράξω τίποτα όλα λειτουργησαν. Πως έγινε αυτό τώρα ο θεός κι η ψυχή του

Εγώ παίδες έχω το ίδιο πρόβλημα. Καθόλου ήχος σε όλα. Δοκίμασα κάτι πράγματα για alsa mixer, pulse audio. Τίποτα. Όταν είναι να παίξει ήχος, παίζει κανονικά αλλά δεν ακούγεται. Στο alsa mixer τα equalizer που έχει δουλεύουν κανονικά. Τί να κάνω. Έχω την Audigy 2. Έψαξα και αλλού, αλλά τζίφος. Να περιμένω να βγει το Kubuntu 9.10; Τώρα έχω το 9.04 με KDE 4.2. Δεν ξέρω τί παίζει, αλλά κάθε φορά που λέω να ασχοληθώ με Linux και να έχω τα windows μόνο για παιχνίδια κάτι πάει στραβά. Πολύ γκαντέμης!