ΠΟΛΥ Περίεργο πρόβλημα!!!!

AERAKIS | Δευ, 03/23/2009 - 19:59 | 4' | 24

Είχα ένα ξεχασμένο pc και είπα να τον χρησιμοποιήσω και πάλι. ΤΑ χαρακτηριστικά του είναι
 

Μητρική ASRock 4core1333-E2sata/CPU intel core Duo E6550 2.4Mhz/GPU Nvidia 8500GT 512MB/ RAM 2G sta 800...
 

Είπα να βάλω ubuntu 8.10. Όσο και αν προσπάθεισα και στα 32bit και στα 64bit όσα φορματ και αν έχω κάνει εδώ και μια εβδομάδα κάθε φορά που το ανοίγω μου βγάζει και ένα διαφορετικό σφάλμα που αν το επανεκκινήσω μπορεί να έχει διορθωθεί και να βγάζει άλλο , κάποιες φορές δεν λειτουργεί τίποτα π.χ Μόλις έκανα την εγκατάσταση και έκανα επανεκκίνηση ανοίγει κανονικά πατάω το mozila δεν ανταποκρίνεται μετά απο λίγο πάει να κάνει update και να φορτώσει της ενημερώσης εκεί όλα μπερδεύτηκαν και μου έβγαλε το εξής μήνυμα

E:Problem parsing dependency Suggests, E:Προέκυψε σφάλμα κατά την επεξεργασία του mesademos (NewVersion1), E:Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/gr.archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_intrepid_universe_binary-i386_Packages, E:Αδύνατο το άνοιγμα ή η ανάλυση των λιστών πακέτων ή του αρχείου κατάστασης.'

Τότε ανοίγω το τερμιναλ και δίνω sudo apt-get update φορτώνει για λίγο και στο τέλος γράφει

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Σφάλμα!

E: Problem parsing dependency Suggests

E: Προέκυψε σφάλμα κατά την επεξεργασία του mesademos (NewVersion1)

E: Problem with MergeList /var/lib/apt/lists/gr.archive.ubuntu.com_ubuntu_dists_intrepid_universe_binary-i386_Packages

E: Αδύνατο το άνοιγμα ή η ανάλυση των λιστών πακέτων ή του αρχείου κατάστασης.

Επ´ισης Μπορεί να μην εμφανίζει τίποτα στην επιφάνεια εργασίας η να Πατάω να κάνει update η να ανοίξει ο mozila,VLC, TOTEM, και δεν κάνει τίποτα . Έβαλα τα windows να δω μήπως το pc τρελάθηκε, και λειτουργούν μια χαρά .
Τι μπορεί να φταίει??
Μήπως είναι τίποτα θέμα συμβατότητας???
Γιατί εδώ και μια εβδομάδα έχω βάλει και ξαναβάλει πάνω απο 30 φορές το ubuntu και δεν λέει να δουλέψει. Πρώτη φορά μου τυχαίνει αυτό σε ubuntu εδώ και 3 χρόνια που το δουλεύω.
 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

1. Δοκίμασες με κάποια άλλη διανομή (άλλη άλλη -όχι Debian based - πχ Fedora) για να δούμε αν το πρόβλημα το έχει η διανομή ή είναι γενικό;
2. Με όλο το θάρρος αλλά ΑΥΤΟΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΞΕΧΑΣΜΕΝΟΣ ΣΟΥ;;;;; Δηλαδή ο κανονικός πώς είναι;;;
3. Αν δοκιμάζεις συνέχεια από το ίδιο DVD - το έχεις ελέγξει το md5 sum του ότι έχει κατεβεί σωστά;

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

Οχι δεν ´εχω δοκιμ´ασει εκτος απο ubuntu 32βιτ και 64βιτ τωρα σκεφτομαι την 9.04 alpha5 να βαλω οπως και το fedora. Παντος το dvd ειναι οκ γιατι στο κυριο pc μου δουλευει μια χαρα. Οπως και το pc ειναι μια χαρα γιατι με τα windows δουλευει ρολοι . Παντος αν καποιος καταλαβαινει κατι απο τα μηνηματα που εβγαλε ας βοηθηση.

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

είναι bug, οπότε εκτέλεσε

sudo rm /var/cache/apt/*.bin

kai meta

sudo apt-get update

 

μήπως και φτιάξει,

αν θέλεις οποσδήποτε ubuntu βάλε την 9.04 αλλιώς βάλε άλλη διανομή όπως σου λέει και ο shortmanikos.

αν θεσ να βοηθήσει πάντως δήλωσε το bug https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/apt/+bug/133583

θα είναι πολύτιμη βοήθεια για την κοινότητα,,,

σευχαριστώ riziti αλλά δεν εγινε τίποτα τωρα θα βάλω την 9.04 alpha5 αν και δεν πιστεύω να δω φως. Γιατι πιστευω οτι παιζει θεμα συμβατοτητας. Δεν ξερω αλλα αυτη τη μητρικη την γνωριζει κανεις  ASRock 4core1333-E2sata ??? την εχει δουλεψει κανεις με linux?? Δεν μου καθεται καλα.

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Εβαλα την ubuntu 9.04 alpha6 και μπορώ να πω οτι δουλεψε πολυ καλα μεχρι στιγμης, τα update εγιναν κανονικα το μονο προβλημα που

παρουσιαστηκε 3-4 φορες ειναι οτι πατησα να ανοιξει καποιο προγραμμα και δεν ανταποκριθηκε. Βεβαια ειναι beta

εκδοση και περιμενω να δω αρκετα bug τη δοκιμαζω και βλεπω πως θα παει. Παντος ειναι παρα πολυ καλη και με το εχτ4

θα ελεγα οτι ειναι και γρηγορη.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

ωραία! μην ξεχνάς κάθε φορά που θα παρουσιάζετε ένα bug να το κάνεις αναφορά, υπάρχει ενεργοποιημένο το bug report σε όλες τις beta εκδόσεις...

Οταν βγει η final τον απριλιο θα πρεπει να την ξαναβαλω η η beta με της ενημερωσης θα γινει ,

σαν να λεγαμε final.

 

 

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

AERAKIS]

Οταν βγει η final τον απριλιο θα πρεπει να την ξαναβαλω η η beta με της ενημερωσης θα γινει ,

σαν να λεγαμε final.

Δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.. με τις ενημερώσεις θα γίνει final. Πάντως ... κάνε εναν κόπο ... φτιάξε έναν λογαριασμο στο launchpad, ωστε να κάνεις αναφορά τα μικροπροβλήματα. Μην ανησυχείς μερικά κλικ κάνεις... και στην τελική έχει πλάκα ! για οδηγίες στα Ελληνικά δες εδώ

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

Nαι αυτο ειναι πολυ καλο CORTEXlinux64 και το εχω κανει ειδη. ευχαριστω

 

 

 

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Δεν ξερω αλλα αυτη τη μητρικη την γνωριζει κανεις  ASRock 4core1333-E2sata ??? την εχει δουλεψει κανεις με linux?? Δεν μου καθεται καλα.

 

Tη μητρική που αναφέρεις την έχω δουλέψει με το ΜΟΝΟΜΑΧΟ και είναι ταχύτατη !!! Ένα κουσούρι το βγάζει αν της συνδέσεις IDE σκληρό ( σέρνεται κυριολεκτικά!!! ).Πάντως τα  IDE CD-ROM & DVD-RW τα ανέχεται μια χαρά !!!!

Δυστηχως ξανα τα ιδια προβληματα και με την 9.04 alpha6 σε sudo apt-get update φορτωνει και στο τελος γραφει

E: Αδύνατο το κλείδωμα /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

Με την επανεκινηση επανηρθε αλλα συνεχως καποια προγραμματα οπως firefox , μερικα παιχνιδια(chees), παρακολουθηση συστηματος

και αλλα για να ανοιξουν θελει 2-3 φορες reboot δεν ξερω ισως φταιει που ειναι βετα η μαλλον αυτο το μηχανιμα δεν προκειται

να δουλεψει με ubuntu και το γουστρω τοσο πολυ

 

 

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Αυτό σημαίνει ότι μάλλον έχεις και το συναπτικ ανοιχτό ενώ προσπαθείς να κάνεις update με το apt-get αν είναι έτσι κλείσε το ένα από τα δύο δεν μπορείς να έχεις και τα δύο ανοιχτά μαζί... Αν δεν είναι ανοιχτό και το συναπτικ στα σίγουρα όμως(για να είσαι σίγουρος δώσε την εντολή top σε ένα άλλο τερματικό και δες αν υπάρχει το συνάπτικ μέσα στην λίστα) και εξακολουθείς να παίρνεις αυτό το μήνυμα τοτε δώσε sudo rm /var/lib/apt/lists/lock και δες αν φτιάξει, αλλά κάνε και μια αναφορά bug εδώ https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/dpkg/+bug/289154

υγ.μέσα στην ατυχία σου, τελικά μπορείς να βοηθήσεις να γίνει το ubuntu καλύτερο, δηλαδή με την αναφορά bug...μάλλον σου σέρνοντε...:)

Mα το θεμα ειναι οτι καθε σφαλμα μετα απο reboot μπορει να λειτουργει κανονικα. Παραδειγμα μπορει να πατισω να ανοιξει η προσθαφαιρεσει προγραμματων και δεν ανοιγη η καποιο αλλα προγραμμα , αυτο συμβαινει συνεχεια , και μετα απο επανεκινηση μπορει να δουλευει.

εκει ειναι που τρελενομαι. Και δεν μπορω να καταλαβω που ειναι το προβλημα . Δεν ξερω τετοιο πραγμα δεν μου εχει ξανατυχη

 

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

E: Αδύνατο το κλείδωμα /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

 

Aυτό σημαίνει ότι έχεις ανοιχτό και τον synaptic package manager και ότι ταυτόχρονα έχεις μία κονσόλα ανοιχτή από όπου προσπαθείς να κάνεις ενημερώσεις. Κακώς κάνεις διαρκώς reboot και φυσικό είναι να λειτουργεί μετά γιατί όταν του κάνεις reboot τα κλείνει όλα και ανοίγει από την αρχή.

Αυτό δεν θα το θεωρούσα bug πάντως.

 

Συμφωνώ σε αυτό που λες μα το θέμα είναι ότι εγώ δεν το προκαλώ, εκεί που σερφαρω και δεν κάνω

κάτι άλλο ανοίγει 1 κόκκινο σήμα στης ειδοποιήσεις μου βγάζει το μήνυμα

ότι η ενημερωσης αντιμετώπισαν πρόβλημα. Τότε ανοίγω το τερμιναλ sudo apt-get update και περνω αυτό το μήνυμα

E: Αδύνατο το κλείδωμα /var/lib/dpkg/lock - open (11 Resource temporarily unavailable)
E: Unable to lock the administration directory (/var/lib/dpkg/), is another process using it?

και όσων αφορά το reboot το κάνω γιατί κάθε φορά που ανοίγω το pc kapoio  πρόγραμμα που πάω να ανοίξω (όχι συγκεκριμένο)

δεν ανοίγει , και αν κάνω reboot συνήθως ανοίγει.

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Να τα πάρουμε ένα, ένα τα πράγματα.
Το πρόβλημα με τις εφαρμογές που δεν ανοίγουν πρώτα.
Την επόμενη φορά άνοιξε την εφαρμογή από τερματικό για να δούμε αν σου βγάζει κάποιο μήνυμα σφάλματος.
πχ αν θες να ανοίξεις τον firefox γράψε
firefox &
To & βάζουμε για να μπορείς να κάνεις και άλλες δουλειές με τον τερματικό όπως πχ να ανοίξεις και άλλη μια εφαρμογή.
πχ vlc &
αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα θα στο δείξει 80% στην οθόνη του τερματικού.

Για το άλλο θέμα με τις ενημερώσεις...
Αν κατάλαβα καλά χωρίς να ζητήσεις εσύ update το σύστημα από μόνο του δεν μπορεί να ενημερωθεί και σου πετάει αυτό το σφάλμα..
οπότε προτείνω να δώσεις την εντολή
sudo rm /var/lib/apt/lists/lock

το πρωτο που λες το εκανα π.χ. για τον firefox προσπαθησα να τον ανοιξω απο το τερμιναλ και επερνα αυτο το μηνυμα

segmentation fault (core dumped)

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Μετα απο μερικα reboot ξεκιναει με μαυρη οθονι και μου λεει τa παρακατω

    *an automatic file system check (fsck) of the root filesystem failed. Manual fsck must be performed then tre  system

restarted. The Fsck should be performed in maintenance mode with the root filesystem is read-only mode.

    *The root filesystem is currently mounte din read-only mode. Maintenance shell will now be started. After 

performing system maintenance , press CONTROL-D o terminate the maintenance shell and restart the system

bush: no job control in this shell

root@kostas-desktop:~$ 

Σε αυτο το pc οτι και αν εβαλα απο ubuntu μετα απο μερκα reboot  μου βγαζει αυτο το μηνυμα. ΣΑς ΠΑΡΑΚΑΛΩ

αν γνωριζει καποιος τη μπορει να σημαινει ας βοηθησει γιατι παιδευομαι εδω και 2 βδομαδες με αυτο το 

καταραμενο μηχανιμα και δεν λεει να δουλεψει με linux.

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Αν το βλέπεις με διάφορες διανομές, κ γενικά η συμπεριφορά είναι απρόβλεπτη, δε ρίχνεις κ μια ματιά στις μνήμες σου; Κάνε κανένα memtest, ή αν έχεις πολλούς υπολογιστές, βάλε του τις μνήμες από κάποιον άλλο που δουλεύει σωστά κ δες αν παραμένουν τα προβλήματα.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

θα το δοκιμασω κιολας σευχαριστω

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

ΝΝΝΑΑΑΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΛΥΘΗΚΕΕΕΕΕΕΕΕ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Ενα μεγαλο ευχαριστω στον gnu_labis δουλευει αψογα. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ gnu_labis!!!

 

 

 

 

 

UBUNTU 8.10
1 PC 2 MONITOR(19`& 22`)
CPU-intel Q6600 Quad core/Motherboard-Asus p5Q pro/GPU-ATI RADEON HD 3650 GDDR3 512mb OC/RAM-teamgroup 4x1gb sta 800mhz

 

Πρώτη φορά βλέπω κάποιον να είναι τόσο χαρούμενος που χάλασαν οι μνήμες του :-)

Να σου δώσω κ μια συμβουλή: όλες αυτές οι μνήμες που λανσάρονται ως σούπερ γρήγορες, στην πράξη δεν καταλαβαίνεις τη διαφορά, τουλάχιστον εγώ δεν την κατάλαβα ποτέ (κ έχω δοκιμάσει αρκετές). Κ έχουν το πρόβλημα ότι είναι πολύ ευαίσθητες σε προβλήματα τροφοδοσίας κλπ.

Καθαρά εμπειρικά λοιπόν, έχω καταλήξει να αγοράζω "κανονικές" μνήμες, από καλό κατασκευαστή όμως. Όποτε ούτε μάρκα μ'έκαψες των 15 ευρώ, αλλά ούτε κ πανάκριβες μνήμες των 100-200 ευρώ. Κ οι δύο έχουν την τάση να χαλάνε. Κάτι στην κατηγορία των 40-60 ευρώ, με εγγύηση, είναι νομίζω η μέση οδός για απροβλημάτιστη χρήση του υπολογιστή.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!