Ubuntu-Υβρίδιο (μίξη διανομών)

koulaxizis | Τρί, 03/17/2009 - 22:48 | 1' | 12

Έχετε “ανακατέψει” διανομές του Ubuntu; Αν ναι, ποιες και τι αποτελέσματα πήρατε;

 

Συμφωνείτε με την “μίξη” διανομών ή προτιμάτε μια “καθαρή”; Ποια “παντρέματα” προτείνετε;

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μάλλον εννοεί να πάρεις ubuntu καί να προσθέσεις στοιχεία από το studio, ή από το kubuntu ή ...

αν είναι έτσι εξαρτάται. αν σε ένα ubuntu προσθέσεις 1-2 πραγματάκια από το studio -γιά παραδειγμα- μικρό το κακό.

αν όμως φτάσεις να κάνεις το ubuntu > xubuntu τότε γιατί να μην πας εξαρχής στο δεύτερο?

====

the hamster's is out there

Τελικά γίνεται να κάνουμε μια mixη διαφόρων διανομών based σε ubuntu 8.10 (64bit) για να πάρουμε μερικές εφαρμογές?

Επίσης θα μπορύσαμε να πάρουμε και μια προεγκατεστημένη εφαρμογή από τα ultimate και να την καταχωρήσουμε στην δικία μας?

 

 

CPU: AMD Phenom(tm) 9950 Quad Core B.E./Mobo: Asus M3N-H/HDMI/RAM: 4.0GB/GPU: Ati Radeon HD4870 PCI-X

γίνεται. οτιδήποτε είναι στο studio είναι καί στο synaptic καί μπορείς να το εγκαταστήσεις από εκεί.

από το ultimate γιατί να πάρεις την εφαρμογή καί να την "καταχωρήσεις" καί να μην την εγκαταστήσεις κανονικά?

====

the hamster's is out there

matador]

Τελικά γίνεται να κάνουμε μια mixη διαφόρων διανομών based σε ubuntu 8.10 (64bit) για να πάρουμε μερικές εφαρμογές?

Επίσης θα μπορύσαμε να πάρουμε και μια προεγκατεστημένη εφαρμογή από τα ultimate και να την καταχωρήσουμε στην δικία μας?

To ultimate είναι ουσιαστικά ένα remix του Ubuntu. Δηλαδή ό,τι βλέπεις εκεί υπάρχει ήδη στα αποθετήρια του ubuntu (και του Debian συνήθως) και σε περιμένει να το εγκατάστήσεις.

Φαντάζομαι alfisti, ο matador όταν γράφω "καταχωρήσουμε" εννοεί ακριβώς αυτό που του λες.

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

 

α! δεν ξέρω!

μού θύμισε λίγο τις "ταρζανιές" πού έκανα κάποτε στά win.

πού έπαιρνα μία εφαρμογή καί τούς φακέλους πού δημιουργούσε, την έκανα portable καί την έτρεχα παντού.

δεν θα μού έκανε εντύπωση να εννοεί να πάρει την ήδη εγκατεστημένη εφαρμογή καί να την "αντιγράψει" στο ubuntu (αυτό το "προεγκατεστημένη" καί το "καταχωρήσουμε" προς τα εκεί με πάει).

 

====

the hamster's is out there

alfisti]

α! δεν ξέρω!

μού θύμισε λίγο τις "ταρζανιές" πού έκανα κάποτε στά win.

πού έπαιρνα μία εφαρμογή καί τούς φακέλους πού δημιουργούσε, την έκανα portable καί την έτρεχα παντού.

δεν θα μού έκανε εντύπωση να εννοεί να πάρει την ήδη εγκατεστημένη εφαρμογή καί να την "αντιγράψει" στο ubuntu (αυτό το "προεγκατεστημένη" καί το "καταχωρήσουμε" προς τα εκεί με πάει).

 

Ναι αλλά αυτό δεν γίνεται!;!   Δηλαδή πως; Να σήκωσει το binary από το /usr/bin, να πάρει και τις libraries από το /usr/lib και να τα ξεφορτώσει στο Ubuntu; Νο γούει...

-

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

Καλημέρα φίλοι μου!!!

Εννοώ ας πούμε το wine που έχουν κάτσει και το έχουν στήσει κάποιοι και λειτουργεί μια χαρά σε μένα δεν μου κάθεται,

ή καλύτερα δεν ξέρω πως και τι να εγκαταστήσω. Αν το έπαιρνα έτοιμο και το έβαζα μέσα στο δικό μου για να δώ τι έχουν κάνει και τι δεν έχω κάνει εγώ

μπας και καταλάβω τι φταίει!!!

 

CPU: AMD Phenom(tm) 9950 Quad Core B.E./Mobo: Asus M3N-H/HDMI/RAM: 4.0GB/GPU: Ati Radeon HD4870 PCI-X

Eγώ έχω φτιάξει πολλές διανομές mix grill .. Στο ubuntu 6.06 είχα βάλει repositories της debian ( καλα κάποια πακέτα δεν δούλευαν πάντα), τελευταία έφτιαξα ένα mint studio ( mint 6 με όλο το ubuntu studio μέσα), έχω μία debian που τρέχει με τα θέματα του ultimate ( κάποιος μου τα έδωσε σε tr.gz και deb και τα εγκατέστησα μέσα στο σύστημα) και έχω βάλει και το mint menu μέσα σε debian testing αλλά δεν ήξερα πως να το παραμετροποιήσω. ( βασικά βαριόμουν να το ψάξω γιατί τις καταχωρήσεις του μενού εσύ τις βάζεις με το χέρι άπαξ και το κατεβάσεις από τα download portal του mint).

Όλα γίνονται στα debian/debian based.. Μόνο τα γένια του σπανού δεν γίνονται.. :D

matador]

Καλημέρα φίλοι μου!!!

Εννοώ ας πούμε το wine που έχουν κάτσει και το έχουν στήσει κάποιοι και λειτουργεί μια χαρά σε μένα δεν μου κάθεται,

ή καλύτερα δεν ξέρω πως και τι να εγκαταστήσω. Αν το έπαιρνα έτοιμο και το έβαζα μέσα στο δικό μου για να δώ τι έχουν κάνει και τι δεν έχω κάνει εγώ

μπας και καταλάβω τι φταίει!!!

 

CPU: AMD Phenom(tm) 9950 Quad Core B.E./Mobo: Asus M3N-H/HDMI/RAM: 4.0GB/GPU: Ati Radeon HD4870 PCI-X

θα πρέπει να βρείς ΟΛΑ τα αρχεία καί αρχειάκια καί φακέλους καί εξαρτήσεις κλπ, πού έχει εγκαταστήσει η εφαρμογή στο άλλο pc. κάτι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο.

κάποιες -λίγες- εφαρμογές ίσως δουλέψουν αλλά δεν νομίζω ότι είναι λύση σε προβλήματα.

 

====

the hamster's is out there

Εγώ έκανα το εξής

Κατέβασα το βασικό σύστημα από εδώ https://help.ubuntu.com/community/Installation/MinimalCD

 

Μετά το εγκατέστησα με τη συνήθη διαδικασία (partitions, κτλ) και μετά βγαίνεις σε μία μαύρη κονσόλα, αφού δεν έχει εγκατεστημένο ούτε το γραφικό περιβάλλον!!!

 

Οπότε μετά με sudo apt-get install OTI GOUSTAREIS, εγκαθιστάς ότι θες.

 

Οκ για αρχή έκανα sudo apt-get install xorg xfce4 xfce4-terminal synaptic firefox

και μετά συνέχισα να εγκαθιστώ ότι γουστάρω και με βολεύει πχ

sudo apt-get install totem vlc amarok ffmpeg ktorrent ristretto gparted gdebi abiword kpdf

 

γρηγορότερο σύστημα, τροποποιημένο όσο γίνεται *buntu απλά θέλει αρκετή δουλειά ειδικά για να κάνεις χρηστικό το γραφικό περιβάλλον.