Απορία με κάδο αποριμμάτων σε εξωτερικό σκληρό

ron14 | Τρί, 03/10/2009 - 15:44 | 1' | 3

οταν συνδεω τον εξωτερικο εχω στον καδο απποριματων 12gb αρχεια που δεν σβηνουν.οταν τον αποσυνδεω ο καδος απποριματων αδειαζει.what the shit is going on;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

ron14]οταν συνδεω τον εξωτερικο εχω στον καδο απποριματων 12gb αρχεια που δεν σβηνουν.οταν τον αποσυνδεω ο καδος απποριματων αδειαζει.what the shit is going on;

οκ ακυρο το ελυσα. ''να απελευθερωσουμε την καθημερινη ζωη,απο την αθλιοτητα αυτης της κοινωνιας.''

Ο κάδος απορριμάτων για τους εξωτερικούς σκληρούς βρίσκεται σε άλλη τοποθεσία από τον "γενικό" κάδο απορριμάτων (αυτό είναι σωστό και βοηθά στο να πηγαίνουν άμεσα τα αρχεία στον κάδο αφού δε χρειάζεται να αντιγραφούν σε άλλο σκληρό δίσκο). Αυτός είναι ο λόγος που όταν τον συνδέεις βλέπεις "ξαφνικά" 12GB αρχεία.

Για να τα διαγράψεις προτείνω ενώ είσαι στον φάκελο του σκληρού πχ /media/disk/ να κάνεις view hidden files (ctr-h στον nautilus (Gnome) / view --> show hidden files στον konqueror (KDE) ). Θα δεις ένα φάκελο trash-κάτι (ανάλογα το username/user id σου). Εκεί βρίσκονται τα 12GB αρχεία. Αν τα σβήσεις καλώς, αν δε σε αφήνει να τα σβήσεις λόγω permissions το βλέπουμε (θα πρέπει να κάνεις τη διαδικασία σαν root user).

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

Απλά κάθε flesystem έχει δικό του κάδο ανακύκλωσης. Έτσι ο εξωτερικός σκληρός δίσκος έχει και δικό του κάδο ανακύκλωσης που βρίσκεται στον σκληρό δίσκο!

Είναι πραγματικά σωτήριο: πολλές φορές έχω διαγράψει αρχεία από usb stick και αργότερα συνειδητοποιώ ότι τα χρειάζομαι! Τα επαναφέρω από οποιοδήποτε υπολογιστή βρίσκομαι και όχι μόνο από τον υπολογιστή που τα διέγραψα...

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων