Αυτοματη εκκινηση Mysql server (Λυθηκε)

tek640 | Τρί, 03/10/2009 - 10:43 | 1' | 4

Εχω εγκαταστημενο το ubuntu 8.10 desktop και εχω εγκαταστησει apache2 και mysql server.Ανοιγωντας το amarok για να ακουσω μουσικη εβγαλε ενα αναδυομενο μηνυμα οτι δεν μπορει να συνδεθει στον mysql server για να φτιαξει τη συλλογη μου.Κοιτωντας στα services ειδα οτι καποιες αναφερουν το mysql.Οταν συνδεθηκα ομως μεσω webmin ειδα οτι στους servers η mysql δεν δουλευε και ξεκινησε μολις πατησα ενα κουμπακι που ειχε και ολα δουλεψαν μετα. Πως μπορω να το κανω ωστε να ξεκιναει αυτοματα η mysql και να βλεπω την μουσικη συλλογη μου?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Από gnome, στο μενού System->Administration->Services, δες αν το MySQL είναι ενεργοποιημένο. Δεν είμαι σίγουρος όμως ότι αυτό θα το κάνει να φορτώνεται κάθε φορά που αρχίζει ο υπολογιστής.

Αν όχι, τότε υπάρχει το εργαλείο "update-rc.d". Δεν θυμάμαι την σύνταξη του, αλλά αν δώσεις ένα "man update-rc.d" θα την βρεις την άκρη πιστεύω. Αν δεν ξέρεις/καταλαβαίνεις τα βασικά του "init" κ των "init levels" δώσε κ ένα "man init" για ...γενικές γνώσεις! Κ φυσικά εδώ είμαστε για ερωτήσεις.

Συγγνώμη αλλά δεν έχω το χρόνο αυτή τη στιγμή να το κοιτάξω ο ίδιος.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ολα οσα γραφεις  τα αναφερω στο πρωτο ποστ μου οτι τα εχω δει αλλα η mysql δεν ξεκιναει οταν μπουταρω.

Τις εντολες τις κοιταξα αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη.

Αν μπορεις να μου πεις κατι πιο συγκεκριμενο...

tek640]

Ολα οσα γραφεις  τα αναφερω στο πρωτο ποστ μου οτι τα εχω δει αλλα η mysql δεν ξεκιναει οταν μπουταρω.

Τις εντολες τις κοιταξα αλλα δεν καταφερα να βγαλω ακρη.

Αν μπορεις να μου πεις κατι πιο συγκεκριμενο...

Έχεις δίκιο δεν πρόσεξα καλά την φράση περί services που είχες γράψει. Εξακολουθώ κ τρέχω κ δεν μπορώ να ασχοληθώ πλήρως με το θέμα, αλλά η ακόλουθη σελίδα λέει αρκετά απλά πώς λειτουργεί το update-rc.d, γιατί υπάρχει, κ πώς να προσθέσεις/αφαιρέσεις services από διάφορα runlevels:

http://www.debuntu.org/how-to-manage-services-with-update-rc.d

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Λυθηκε το προβλημα.Κοιταζωντας το log  εγραφε οτι στον καταλογο /var/run/mysqld/mysqld.sock δεν υπαρχει το mysqld.sock και κατι για το αρχειο debian.cnf.Δοκιμασα να κανω επανεγκατασταση αλλα παλι δεν εφτιαξε.Απο καποιο backup του /etc εκανα αντιγραφη το debian.cnf και ω του θαυματος μετα απο restart δουλεψε.

Ευχαριστω για τις απαντησεις παντως.