ubuntu studio

GRIGRIS | Δευ, 03/09/2009 - 10:49 | 1' | 5

Αυτήν την σελίδα την είδατε; εδώ

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!
Σχόλια

Το έκανε κανένας εγκατάσταση; 

για να μας πει εντυπώσεις;

Το έχω εδώ και μήνες, περίπου 2 μήνες μετά την κυκλοφορία του Hardy. Κατ ουσία είναι Hardy απλά υποστηρίζει και rt kernel + τον generic.
Είναι πολύ ποιο όμορφο από το κλασικό Ubuntu, έχει άλλους ήχους εκκίνησης και περισσότερες επιλογές για Desktop background window managers κτλ..Αυτά από θέμα βιτρίνας και αισθητικής.

Το καλό είναι ότι έχει προ-εγκατεστημένες όλες τις εφαρμογές που χρειάζεται κάποιος για επεξεργασία βίντεο, εικόνας, ήχου, σελιδοποίησης κτλ...
Στις ενημερώσεις και τα upgrade είναι Hardy 100%

Το 8.10 η μόνη του διαφορά είναι δεν υποστηρίζει real time kernel, πράγμα που εμένα προσωπικά δεν μου έχει χρειαστεί ποτέ διότι δεν πολυπαίζω με τους ήχους...

rizitis@dell-rizitis:~$ uname -a Linux dell-rizitis 2.6.24-23-rt #1 SMP PREEMPT RT Mon Jan 26 02:29:24 UTC 2009 i686 GNU/Linux rizitis@dell-rizitis:~$ cat /etc/*release* DISTRIB_ID=Ubuntu DISTRIB_RELEASE=8.04 DISTRIB_CODENAME=hardy DISTRIB_DESCRIPTION=Ubuntu 8.04.2 rizitis@dell-rizitis:~$  

 

Σε γενικές γραμμές έχω να πω ότι είναι μια προσπάθεια της canonical να φτιάξει ένα ερασιτεχνικό mac...
Διότι επαγγελματίας δεν μπορεί να βασιστεί σε ΕΛΛΑΚ εφαρμογές στους τομείς που απευθύνετε  αυτή η έκδοση...υπάρχει πολύ μέλλον ακόμα...
Για ερασιτέχνες, χομπίστες, και καμένους είναι η καλύτερη πρόταση που κυκλοφορεί πάντως σε GNU Linux κατά την γνώμη μου.
Δεν έχω μετανοιώσει που την δοκίμασα, και δεν πρόκειται να την κάνω upgrade σε καινούρια έκδοση μέχρι το 2010 που θα βγει η καινούρια LTS.

 

υγ. με 2 εντολές στο terminal γινεται  το πέρασμα από ubuntu σε ubuntustudio.
από 8.04

sudo apt-get update
sudo apt-get install ubuntustudio-desktop ubuntustudio-audio ubuntustudio-audio-plugins \
  ubuntustudio-graphics ubuntustudio-video linux-rt

 

 

Το είδα το εγκατέστησα και ...μάπα το καρπούζι. Εκτός ότι μου πέταγε διαρκεί kernel panics o rt kernel το real time δεν ήταν και ότι καλύτερο μπορούσε να μας συμβεί. Ωραίο το εφέ και η εμφάνιση αλλά αν ο kernel στην LTS έκδοση είναι ασταθής τότε τι να σου κάνει η όλη προσπάθεια;;;

Το καλό είναι ότι έχει συγκεντρωμένες τις εφαρμογές σε μερικά πακέτα και έτσι πήρα τα πακέτα και τελικά τα φόρτωσα σε linux mint για να γλυτώσω τα kernel panics. Βέβαια στο Felicia έχασα τον rt kernel οπότε δώρο άδωρο από όποια σκοπιά και να το δεις. Πάντως παίζει με τις rme κάρτες ήχου, το σετάραμε πρόσφατα μάλιστα, και ο καλός μου το έχει χρησιμοποιήσει ήδη και για κάποιες παραγωγές. ( περισσότερο κόψε ράψε όμως). Πρέπει όμως να εμπεδώσει τα προγράμματα και αυτό απαιτεί χρόνο. 

Η drivers για τις rme κάρτες είναι μανίκι για να εγκατασταθούν, δεν τις εγκατέστησα εγώ αλλά φίλος ηχολήπτης που είχε ασχοληθεί με το σπορ και ήξερε τι ακριβώς έκανε.

Για επαγγελματική χρήση δοκιμάστε  επίσης το  64studio το οποίο πατάει σε debian έχει σταθερό rtkernel και το ardour του υποστηρίζει την εγκατάσταση των vst plugins.. ( αν και δεν ξέρω να σας πω γιατί στο studio 64 δουλεύουν ενώ στα άλλα όχi. )

Αυτά τα ολίγα από μένα. Όποιος θέλει περισσότερες πληροφορίες μου στέλνει πμ για να επικοινωνήσει κατευθείαν με τον ηχολήπτη διότι ότι λεπτομέρειες  και να σας πω εγώ....χαλασμένο τηλέφωνο θα είναι! <--- αυτό το εικονίδιο γιατί κοιτάει πλάγια;; στραβισμό έχει;;

 

 

marlene]

Βέβαια στο Felicia έχασα τον rt kernel οπότε δώρο άδωρο από όποια σκοπιά και να το δεις. Πάντως παίζει με τις rme κάρτες ήχου, το σετάραμε πρόσφατα μάλιστα, και ο καλός μου το έχει χρησιμοποιήσει ήδη και για κάποιες παραγωγές. ( περισσότερο κόψε ράψε όμως). Πρέπει όμως να εμπεδώσει τα προγράμματα και αυτό απαιτεί χρόνο. 

 Στο Synaptic του Mint δεν υπάρχει ο realtime kernel ? linux-image-2.6.xx-rt ?

 

marlene]

<--- αυτό το εικονίδιο γιατί κοιτάει πλάγια;; στραβισμό έχει;;

    (Αριστεροί)

(Δεξιοί)

  (Κεντρώοι)

~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?

 

σήγουρα ότι γράψατε για αυτήν την προσπάθεια τις canonical θα είναι χρήσιμες πλιροφοριακές κουβέντες .

thnk u , thnk u , thnk u.

==========

www.sidux.gr

==========