αυτόματη εκκίνηση εφαρμογών στο ubuntu 8.10

malos | Τρί, 03/03/2009 - 10:03 | 3'

Καλημέρα.

Έχω βάλει μία εφαρμογή να εκτελείται αυτόματα μετά το login ( Έχω ubuntu 8.10 με gnome . Συγκεκριμένα έβαλα τη διανομή που υπάρχει στο τελευταίο τεύχος, το 26, )

Τη διαδικασία τη έκανα με το γνωστό τρόπο  Σύστημα > Προτιμήσεις > Συνεδρίες και πατώντας το κουμπί " Προσθήκη " έγραψα το όνομα tilda

( ναι στο tilda αναφέρομαι ) και ως εντολή έδωσα επίσης tilda. Για κάποιες μέρες δούλευε η αυτόματη εκτέλεση καλά.

Εδώ και τρεις μέρες όμως δεν δουλεύει και πρέπει να το τρέξω εγώ το πρόγραμμα.

Δεν ξέρω αν φταίει το ότι είχα προσπαθήσει να εγκαταστήσω κάτι άλλο και για λόγους διενέξεων είχαν σβηστεί κάποια libs ( που δεν θυμάμαι τώρα ).

Ένα άλλο που είδα είνξαι ότι στον φάκελο .tilda που βρίσκεται στο home μου, υπάρχει ο φάκελος lock με δυο αρχεία μέσα που αρχίζουν από lock (αλλά είναι κενά αρχεία, 0 bytes )

Τι μπορεί να συμβαίνει ;

Έψαξα και για το υπεύθυνο αρχείο της αυτόματης εκτέλεσης ( όταν προσθέτεις κάτι στο Σύστημα > Προτιμήσεις > Συνεδρίες , κάπου θα γράφεται )

μπας και δω από κει τι γίνεται. Με μια αναζήτηση  που έκανα είχα βρει ότι κανονικά θα βρίσκονταν στο :

~/.gnome2/session-manual .

Δεν υπάρχει όμως τέτοιο αρχείο σε αυτή τη διεύθυνση !!!!

1. Ξέρετε τι συμβαίνει και δεν ξεκινάει το tilda με το login αφού το έχω στη λίστα ;

2 Ξέρετε που βρίσκεται το υπεύθυνο αρχείο για την αυτόματη εκτέλεση των προγραμμάτων ( που έχεις προσθέσει

στο Σύστ. > Προτ. > Συνεδρίες ) ;

Ευχαριστώ.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)