ubuntu από win

panos46 | Τρί, 01/20/2009 - 18:54 | 1' | 10

Πήρα ένα laptop hp 6730s (αυτό από την cyta) του έβγαλα τα vista και έβαλα xp (για επαγγελμ.λόγους) επειδή δεν ξεκινούσε με τιποτα από cd παρόλες τις ρυθμίσεις στο bios έβαλα το ubuntu μέσω xp ,υπάρχει τρόπος να μετατραπεί σε κανονική εγκατάσταση (παρατηρώ ότι είναι ntfs και όχι ext3)? και βλέπω κανονικά από xp το ubuntu αυτό σημαίνει ότι κινδυνεύω από ιούς όπως στα xp?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

πρώτον δεν καταλαβαίνω γιατί να μην εκκινεί από cd.

δεύτερον από usb μπουτάρεις? μπορείς να φτιάξεις live usb ubuntu:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%95%CE%B3%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%AC%CF%83%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%B7-ubuntu-%CF%83%CE%B5-%CE%AD%CE%BD%CE%B1-usb-flash-key-1#comment-13322

από ιούς δεν κινδυνεύει το ubuntu (δεν μπορούν να τρέξουν).

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

Μάλλον , εννοείς ότι έχεις βάλει τα ubuntu με το Wubi ; Εαν ναι , ψάξε  εδώ ,και αν δεν ξέρεις αγγλικά , ή έχεις απορία εδώ είμαστε.

αυτό που θέλω είναι αν μπορώ να μετατρέψω αυτήν την εγκατάσταση σε κανονκή ,και επίσης παρατηρώ ότι το παρτίσιον αυτό φαίνεται από τα xp σαν ntfs και όχι σαν ext3 όπως είναι η κανονική εγκατάσταση.στην σελίδα που πήγα έχει πολλά και λόγω των λίγων αγγλικών μου δεν είμαι βέβαιος ότι θα το κάνω σωστά.Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Δυστυχώς δεν μπορείς γιατι αυτή η μορφή εγκαταστασης μέσα απο τα Windows (με Wubi) δημιουργεί ουσιαστικά ενα αρχείο "εικόνας" μέσα στο οποίο γίνεται η εγκατάσταση του Ubuntu.Αυτό το αρχείο είναι των Windows, και κάθεται πάνω στο NTFS, όπως όλα τα αρχεία σου στο Windows με αποτέλεσμα ακόμη και να μπαίνεις σε Linux, αυτό με τον καιρό θα βαραίνει και θα κατακερματίζεται όπως και τα Windows.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι όλου του forum ενωθείτε... βροντοφώναξτε :

<< Συγνώμη... επειδή είμαι αρχάριος... πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?>>

http://cerebrux.weebly.com/

CORTEXlinux64]

Δυστυχώς δεν μπορείς γιατι αυτή η μορφή εγκαταστασης μέσα απο τα Windows (με Wubi) δημιουργεί ουσιαστικά ενα αρχείο "εικόνας" μέσα στο οποίο γίνεται η εγκατάσταση του Ubuntu.Αυτό το αρχείο είναι των Windows, και κάθεται πάνω στο NTFS, όπως όλα τα αρχεία σου στο Windows με αποτέλεσμα ακόμη και να μπαίνεις σε Linux, αυτό με τον καιρό θα βαραίνει και θα κατακερματίζεται όπως και τα Windows.

<

Έχω τις αμφιβολίες μου για το τελευταίο περί κατακερματισμού. Αν έχω καταλάβει καλά, αυτού του τύπου η εγκατάσταση, αντί για δικό της partition, φτιάχνει ένα μεγααααααααάλο αρχείο στα Windows, κ μέσα εκεί κάνει τα δικά του. Είτε σβήνεις είτε γράφεις, δε πρόκειται ποτέ να συμβεί σε άλλη περιοχή του δίσκου πέρα από τα όρια αυτού του αρχείου.

Η εμπειρία μου είναι από το αντίστοιχο κόλπο του Mint. Μπορεί να μην έχω καταλάβει φυσικά για τι μιλάτε κ να είναι άλλο κολπάκι αυτό.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

gnu_labis]Να και η λύση (νομίζω) στο πρόβλημα αυτού του thread:

http://lubi.sourceforge.net/lvpm.html

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Όχ !!!! :O:O:O

Τελικά ... ολα τα περιμένω απο την FOSS community !!! Τίποτα δεν είναι αδύνατο !!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Αρχάριοι όλου του forum ενωθείτε... βροντοφωνάξτε :

<< Συγνώμη...επειδή είμαι αρχάριος...πείτε πως θα το κάνω μεσα απο το γραφικό περιβάλλον ?>>

Παιδιά έκανα την μεταφορά με το lubi αλλά δεν ξεκινούσε με τίποτα ούτε με supergrub οπότε βρήκα λύση στην εκκίνηση από cd (το ηλίθιο γραφικό περιβάλλον του bios της hp) και έκανα πάνω του μιά κανονική εγκατάσταση ununtu ultimate και όλα ζάχαρη,το δε λάπτοπ που πήρα από την cyta (hp 6730s)πετάει με λίνουξ (αλλά και με xp)ενώ με svista σερνόταν.

panos46]Παιδιά έκανα την μεταφορά με το lubi αλλά δεν ξεκινούσε με τίποτα ούτε με supergrub οπότε βρήκα λύση στην εκκίνηση από cd (το ηλίθιο γραφικό περιβάλλον του bios της hp) και έκανα πάνω του μιά κανονική εγκατάσταση ununtu ultimate και όλα ζάχαρη,το δε λάπτοπ που πήρα από την cyta (hp 6730s)πετάει με λίνουξ (αλλά και με xp)ενώ με svista σερνόταν.

Γεια σας.
Και εγω πηρα αυτο το laptop της cyta και το πρωτο πραγμα που εκανα ηταν να δω αν το ubuntu θα μου εβρισκε την ασυρματη καρτα δυκτιου.Και θελησα να το δοκιμασω με ενα live cd.Αλλα
ενω μπουταριζε κανονικα στην αρχη οταν ξεκινουσε να αναγνωρισει το hardwrae δεν μπορουσε να βρει τιποτε,μα απολυτως τιποτε.Τι μπορει να φταιει?
Το ιδιο εκανε και με το knopel και με το suse.
Ευχαριστω για την οποια βοηθεια.
Pol