Προβλημα με την εντολη sudo στο ubuntu 8.04 (και με την λειτουργία εξωτερικού modem Rockwell 33.6 external pnp)

nks_7 | Παρ, 10/17/2008 - 22:22 | 1' | 4

Οταν παω να εκτελεσω την εντολη sudo παιρνω το μηνυμα unable to resolve host nks-desktop.Υπαρχει τροπος να το διορθωσω?Ευχαριστω εκ των προτερων!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πήγαινε στο computer στο etc και κοίτα κάτω κάτω εκεί που έχει κάτι αρχεία. Υπάρχει το αρχείο hosts ;;; Αν υπάρχει τι δικαιώματα έχει αυτό;
Επίσης άνοιξε το και γράψε μου εδώ τι έχει γραμμένο μέσα.
Πήγαινε επίσης στο users and groups και κοίτα τον κύριο χρήστη σου ( τον nks αν είναι αυτός;). Τι δικαιώματα έχει; Έχει δικαιώματα να διαχειρίζεται το σύστημα;

Και επειδή υποψιάζομαι ότι το αρχείο υπάρχει και μόλις είδα ότι αυτό είναι γνωστό bug του ubuntu.
http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=723361

άνοιξε το αρχείο αυτό που σου έγραψα πιο πάνω με

gksudo gedit /etc/hosts

Θα σου βγάλει κάτι σαν αυτό

127.0.0.1 localhost
127.0.1.1 nks-laptop.something

# The following lines are desirable for IPv6 capable hosts
::1 ip6-localhost ip6-loopback
fe00::0 ip6-localnet
ff00::0 ip6-mcastprefix
ff02::1 ip6-allnodes
ff02::2 ip6-allrouters
ff02::3 ip6-allhosts

Άλλαξε το και κάνε τις δύο πρώτες γραμμές να γράφουν αυτό.

127.0.1.1 localhost nks-laptop (κενό) nks-laptop.domain.com
127.0.1.1 nks-laptop.domain.com

ΟΠΟΥ εκεί που γράφω nks θα βάλεις το όνομα του υπολογιστή σου όπως στο δείχνει όταν ανοίγεις ένα τέρμιναλ.
και φυσικά όπου λέει laptop θα βάλεις ότι λέει ο δικός σου υπολογιστής. ( dekstop, laptop, ότι σου γράφει όταν ανοίγεις την κονσόλα σου)

Και για να μην γίνει κανένα λάθος σου δείχνω τι γράφει το δικό μου τερματικό στον υπολογιστή που είμαι τώρα.

vassilis@vassilis-linux:~$

άρα το αρχείο διαμορφώνεται ως εξής:

127.0.0.1 localhost vassilis-linux vassilis-linux.domain.com
127.0.1.1 vassilis-linux.domain.com

( το νου σου μην κάνεις κανένα λάθος).

Σώσε το αρχείο και πες μου αν δουλεύει.

nks_7

Χίλια ευχαριστώ.Έκανα ότι μου είπες και το πρόβλημα λύθηκε!
Υπάρχει όμως κάτι πιό σοβαρό.Δεν μπορώ να μπώ στο ιντερνετ.
Χρησιμοποιώ ένα παλιό σειρικό modem για dialup σύνδεση(Rockwell 33.6 external pnp).Προσπαθησα με το nm-applet 0.6.6 του ubuntu αλλά δεν γίνεται τίποτα.Επίσης με το ppp.config από το τερματικό.Τα ίδια.Μήπως έχεις καμιά ιδέα
τι θα μπορούσα να κάνω?

Ευχαριστώ και πάλι,Νίκος

ΥΓ Γιά να μπω χρησιμοποιώ windows

Δεν ξέρω να σε βοηθήσω με ακρίβεια γιατί ποτέ δεν χρειάστηκε να σετάρω ένα εξωτερικό μόντεμ.
Βρήκα ότι υπάρχουν κάποιοι drivers εδώ, αλλά για να δεις αν κάποιος κάνει για το δικό σου μόντεμ θα πρέπει να ξέρεις ακριβώς ποιο είναι το μοντέλο του, και αν δεις στην σελίδα έχει πολλά.
Επίσης δεν ξέρω αν οι drivers αυτοί είναι για λίνουξ ή για windows και αν δουλεύουν για την περίπτωση σου.

http://www.softlookup.com/driveauthor.asp?id=1783

Σύμφωνα με αυτά που λέει εκεί η σελίδα της Rockwell είναι αυτή:

http://www.conexant.com

Αν γνωρίζει κανείς καλύτερα πως να σετάρει ο Νίκος το modem παρακαλώ να βοηθήσει.