Προβλημα στην εξοδο απο ubuntu 8.04 [Λύθηκε]

grubby | Παρ, 10/17/2008 - 10:18 | 1' | 6

Παιδια εδω και λιγες μερες ξαφνικα απο το μενου "Εξοδος" εχει εξαφανιστει το "εξοδος" και η "επανεκιννηση" και εχει μεινει μονο το "αποσυνδεση" "κλειδωμα" και "αλλαγη χρηστη".τι φταιει;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καλημέρα, Μου το είχε κάνει πριν πολύ καιρό το 7.10. Έπαιζε κάτι με το xserver-xgl και το compiz. Αν θυμάμαι αφαίρεσα το xserver-xlg έκανα restart και δούλεψε κανονικά. Μη σε πάρω όμως στο λαιμό μου, δεν κράτησα σημειώσεις και πάει αρκετός καιρός. Δοκίμασες να κάνεις λίγο googling?

Καλημέρα.Η αλήθεια ειναι οτι δεν δοκίμασα καθόλου googling.Aλλα θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου παίρνωντας πρώτα ένα καλό back up.

Για δοκίμασε ένα τρικ: Δημιούργησε ένα άκομη χρήστη, μπες με αυτά τα στοιχεία και δεν αν σου εμφανίζεται το μενού εξόδου κανονικά.

Αν ναι, έχεις δύο επιλογές:

1. Να αντιγράψεις όλα τα αρχεία στο /home του νέου χρήστη, σβήνοντας τον παλιό.

2. Με googling να δεις ποια αρχεία εμπλέκονται και απλά να τα αντιγράψεις στον αρχικό σου λογαριασμό.

Ξέρω ότι είναι μπακαλίστικο αλλά έχεις πιθανότητα να το κάνεις να δουλέψει γρήγορα. Αλλιώς ας ελπίσουμε ότι κάποιος περισσότερο έμπειρος θα
απαντήσει.

Για δες αυτό: Try this: System->Administration->Login Window In the "Local" tab of "Login Window Preferences", make sure that "Menu Bar: Show Actions menu" is checked. Λέει ότι το έλυσε έτσι. Αν όχι δες κι αυτό: If you can't get to the login window and you are in gnome it's probably cause you don't have GDM running (the gnome login window). This was my problem as I had intsalled KDE4 along side Gnome. You can do that by running: Code: sudo dpkg-reconfigure gdmand

and selecting "GDM". Then reboot and hopefully all is working Hope that helps.

philip]

Για δες αυτό: Try this: System->Administration->Login Window In the "Local" tab of "Login Window Preferences", make sure that "Menu Bar: Show Actions menu" is checked. Λέει ότι το έλυσε έτσι.

Thanks φίλε μου το ολα ο.κ. Το έλυσα με αυτον τον τρόπο.