προγραμματισμός σε php

aggelos7 | Τρί, 10/14/2008 - 19:14 | 1' | 2

Καλησπέρα παιδιά, θα ήθελα να μου προτείνετε ένα εργαλείο για προγραμματισμό σε php. Πρόκειται να κάνω τη πτυχιακή μου σε αυτή τη γλώσσα, γι αυτό θα ήθελα κάποιο εργαλείο εύκολο και αξιόπιστο

έκδοση Kubuntu 8.04

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

aggelos7 : τί θές να πείς με την έννοια "εργαλείο" ??

Άν θές μέρος για να γράφεις κώδικα μπορείς να το κάνεις με έναν text editor :-)
gedit,nano,pico,vim,kate διαλέγεις και παίρνεις. Τώρα άν εννοείς tool για να τρέχεις scritps που κάνεις να σε ενημερώσω οτι η PHP είναι server-side scripting language για την δημιουργία *δυναμικών* ιστοσελίδων, συνήθως πάει μαζι με τον APACHE, έτσι μπορείς να βάζεις τα scripts σου στον φάκελο του apache και τα τρέχει είτε τοπικά ή απομακρυσμένα! Ωστόσο μπορείς να κάνει scripts για τρέχουν στο σύστημα σου και να τα τρέχει με το php5(apt-get install php5). Μπορεί αυτά που σου έιπα να τα γνωρίζεις αλλα με την λεξη "εργαλέιο" με μπέρδεψες οπότε ήθελα να σε καλύψω πλήρως :D

Σε αυτό το thread προτάθηκε ο Bluefish.

Επίσης, φίλε Vault, το να αναφέρεις τα vim, nano κ pico (!), κ να μην αναφέρεις τον emacs, νομίζω ότι πρόκεται για προφανή ...προβοκάτσια, από αυτά που μόνο οι οπαδοί του vim ξέρουν να κάνουν :P

Πλάκα κάνω προφανώς. Όπως τα είπε ο Vault είναι, βασικά έναν editor χρειάζεσαι κ αυτό είναι όλο. Apache κλπ είναι αυτονόητα νομίζω. Αν θες κάτι πιο "εφετζίδικο" ρίξε μια ματιά στο άλλο thread κ στο bluefish.