πως να ενεργοποιησω 2 καρτες δικτυου ταυτοχρονα σε ubuntu server?

erik | Παρ, 09/12/2008 - 19:53 | 1' | 4

καλησπερα...εχω στησει ενα σερβερ σε ubuntu και η ερωτηση ειναι η εξης...εχω δυο καρτες τις οποιες θελω να ειναι ενεργες κατα το bootαρισμα...γινεται? και αν ναι πως μπορω να το κανω? καθε βοηθεια θα ηταν πολυτιμη!

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

μου φαινεται οτι γινεται.

Πρεπει να προσθεσεις στο /etc/network/interfaces δηλωσεις της μορφης

auto lo
iface lo inet loopback (για την loopback)

auto eth0
iface eth0 inet dhcp (για την πρωτη καρτα αν παιρνει απο dchp την IP)

auto eth0
iface eth0 inet dhcp (για την δευτερη καρτα αν παιρνει απο dchp την IP)

ριξε μια ματια στο man interfaces που εχει πληροφοριες σχετικα με το /etc/network/interfaces

Για οσα interfaces δεν ειναι δηλωμενα εκει αναλαμβανει ο network manager (δες στο /usr/share/doc/network-manager τα readme και readme.debian αρχεια)

ναι βάλε για καθε καρτα (device eth0 , eth1 λογικα) , στο /etc/network/interfaces δηλώσεις auto eth0 , auto eth1.
Μετα restart το network
sudo /etc/init.d/networking restart

format C:
ευχαριστω πολυ παιδια...θελω να στησω ενα dhcp - dns -web -samba server κι εχω 3 καρτες στο μηχανημα...κι εχουν παιξει τα νευρα μου να βρω μια ακρη...θα δοκιμασω και θα επανελθω...(αν δεν σπασω το pc...) :)

θελω να ευχαριστησω τους φιλους που μου απαντησαν,διοτι επιτελους βλεπω δυο καρτες (ενσυρματη και ασυρματη) ενεργες στο webmin....οποτε το θεμα αυτο μπορει να κλεισει, κιαν χρειαζεται καποιος βοηθεια για να σεταρει παρομοια κατασταση ας στειλει ενα μηνυμα! (να δωσω κι εγω τα...φωτα μου!).Παιδια σας ευχαριστω παρα πολυ!!!

Και μην ξεχνατε την μαγικη εντολη....

format C: