Απορια για ΑΤΙ RADEON.

AERAKIS | Κυρ, 08/03/2008 - 00:39 | 4' | 7

Εχω μια απορια.εχω ATI HD 3650 OZI 512MB και π.χ τα αποτελεσματα fglrxinfo

display: :0.0 screen: 0
OpenGL vendor string: ATI Technologies Inc.
OpenGL renderer string: ATI Radeon HD 3600 Series
OpenGL version string: 2.1.7659 Release

glxinfo | grep rendering
direct rendering: Yes

kostas@kostas-desktop:~$ fgl_glxgears
Using GLX_SGIX_pbuffer
294 frames in 5.0 seconds = 58.800 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 60.000 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 60.000 FPS
299 frames in 5.0 seconds = 59.800 FPS
299 frames in 5.0 seconds = 59.800 FPS
300 frames in 5.0 seconds = 60.000 FPS
299 frames in 5.0 seconds = 59.800 FPS

sudo gedit /etc/X11/xorg.conf

# xorg.conf (X.Org X Window System server configuration file)
#
# This file was generated by dexconf, the Debian X Configuration tool, using
# values from the debconf database.
#
# Edit this file with caution, and see the xorg.conf manual page.
# (Type "man xorg.conf" at the shell prompt.)
#
# This file is automatically updated on xserver-xorg package upgrades *only*
# if it has not been modified since the last upgrade of the xserver-xorg
# package.
#
# If you have edited this file but would like it to be automatically updated
# again, run the following command:
# sudo dpkg-reconfigure -phigh xserver-xorg

Section "Screen"
Identifier "Default Screen"
Monitor "Configured Monitor"
Device "Configured Video Device"
Defaultdepth 24
EndSection

Section "Device"
Identifier "Configured Video Device"
Option "VideoOverlay" "on"
Option "OpenGLOverlay" "off"
Driver "fglrx"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Generic Keyboard"
Driver "kbd"
Option "XkbRules" "xorg"
Option "XkbModel" "pc105"
Option "XkbLayout" "us,gr"
Option "XkbVariant" ","
Option "XkbOptions" "grp:alt_shift_toggle,grp_led:scroll"
EndSection

Section "InputDevice"
Identifier "Configured Mouse"
Driver "mouse"
Option "CorePointer"
EndSection

Section "ServerLayout"
Identifier "Default Layout"
screen "Default Screen"
EndSection

Section "Monitor"
Identifier "Configured Monitor"
EndSection

Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection

Σα να φενεται οτι ολα ειναι οκ. Οταν ομως εχω περιβαλον 3D εφε και παω να τρεξω καποια 3D εφαρμογη οπως googleaerth. η καποιο game Ανοιγουν η εφαρμογες αλλα αναβοσβηνη η εικονα τους συνεχεια. και τοτε βγαζω το 3D περιβαλων και ειναι ολα οκ, συμφονα με τα αποτελεσματα που ανεβασα βρισκετε κατι λαθος???? ευχαριστω εκ των προτερων.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Είναι γνωστό bug των drivers της ΑΤΙ όταν τρέχει το compiz. Επίσης το ίδιο συμβαίνει με την αναπαραγωγή video σε παράθυρο. Απο τους τελευταίους drivers η κατάσταση μερικές φορές βελτιώνεται. (φροντισε το refresh rate και η ανάλυση των OpenGL εφαρμογών να είναι ίδιο με της οθόνης. Μην περιμένεις να φτιάξουν τα πάντα, ειπαμε μερικές φορές...).
Επίσης το xorg.conf σου ειναι... ενα χάλι. Λείπουν πολύ βασικά πράγματα για να τρέξει σωστά το compiz. Κάνε τον κόπο και φτιάξτο σωστά. Ψάξε ή εδώ ή στο φόρoυμ του compiz http://forum.compiz-fusion.org/forumdisplay.php?f=108

Μια χαρά είναι το xorg.conf και είναι σύμφωνα με την τελευταία μόδα που φέρνει η νέα έκδοση του xorg για λίγες καταχωρήσεις στον xorg.conf. Για το πρόβλημα που λες θα πρέπει να απενεργοποιείς το compiz fusion.

για το προβλημα που αναφερα το μονο που διωρθονι την κατασταση ειναι να πηγαινω Συστημα-Προτιμησεις-Ενφανισει-visual effects και να επιλεγω NONE. τοτε ολα ειναι οκ.Τωρα οσω για το xorg.conf επειδη δεν γνωριζω και πολα, σημφωνα με αυτο που ανεβασα ,ειναι οντως χαλια??? Αν αλαξω κατι θα μπορεσω να διορθωσω το προβλημα??? Αν ναι, ας βοηθησει παρακαλω καποιος αναλιτηκα γιατι δεν γνωριζω και πολα. Ευχαριστω.

Δεν έχεις κανένα πρόβλημα, ούτε είναι φαινόμενο με τις ATI κάρτες, ούτε μόνο με κλειστούς drivers. Συμβαίνει με όλες τις κάρτες γραφικών κ όλους τους drivers, όταν τρέχεις μια εφαρμογή που χρησιμοποιεί τρισδιάστατα, πάνω από το compiz (υπεύθυνο για τα 3D εφέ που λες).

Σε άλλες κάρτες φαίνεται περισσότερο κ σε άλλες λιγότερο, αλλά παντού υπάρχει, κ ευθύνεται ο τρόπος που είναι υλοποιημένο το compiz. Βασικά το compiz αδυνατεί να εφαρμόσει τα "κόλπα" του σε ένα παράθυρο με τρισδιάστατα. Για να καταλάβεις τι εννοώ, αν έχεις ενεργοποιημένο τον τρισδιάστατο κύβο του compiz, προσπάθησε να τον περιστρέψεις ενώ τρέχεις πχ το glxgears, κ θα δεις ότι το παράθυρο δεν ακολουθεί τον κύβο, αλλά μένει σε πρώτο πλάνο μόνιμα.

Όπως κ να έχει δεν φταις σε κάτι, δυστυχώς δεν υπάρχει άλλη λύση από αυτό που ούτως ή άλλως κάνεις, δηλ. να απενεργοποιείς το compiz.

Φαντάζομαι ότι μελλοντικές εκδόσεις του compiz θα το λύσουν το θέμα, αν κ έχω την εντύπωση ότι χρειάζεται ριζικό επανασχεδιασμό για να ξεπεραστεί το εμπόδιο.

Αχ, παλιό καλό μου Beryl...

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Το έψαξα λίγο παραπάνω. Το είχα ξανακοιτάξει κ στο παρελθόν αλλά η μνήμη μου είναι λίγο "fuzzy".

Έκανα λάθος που είπα ότι φταίει το compiz. Φταίει το ίδιο το X.org. Λογικό μου φαίνεται ότι κ το Beryl το ίδιο πρόβλημα θα εμφανίζει. Ένα πολύ καλό άρθρο που εξηγεί ακριβώς το πρόβλημα είναι το ακόλουθο:

http://hoegsberg.blogspot.com/2007/08/redirected-direct-rendering.html

Εκεί προτείνεται κ μια λύση, που είναι όμως για λίγο γερά στομάχια, αφού περιλαμβάνει recompile του X.org, από τα source repositories του freedesktop.org. Επίσης, πρόκειται για άρθρο ενός χρόνου, κ δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα το παρακλάδι του κώδικα που αναφέρει ο συγγραφέας του άρθρου.

Το freedesktop γνωρίζει (προφανώς) το πρόβλημα κ έχει ένα σχέδιο για την αντιμετώπιση του:

http://dri.freedesktop.org/wiki/DirectRenderingToRedirectedWindows

Οπότε ας κάνουμε υπομονή - φίλοι πιγκουίνοι - κάποιοι άνθρωποι χάνουν τις ώρες τους για να έχουμε εμείς σωστές προβολές κινούμενων τρισδιάστατων γραναζιών πάνω σε περιστρεφόμενους τρισδιάστατους κύβους ;-)

Ευχαριστω gnu_labis που ασχολιθηκες με το ερωτημα που εθεσα ,και για τα site που μου εδωσες. Επειδη ομως δεν γνωριζω και παρα πολα πανω στα LINUX τωρα τα μαθαινω (ubuntu 8.04)δεν θα προβω σε καμια ενεργια η προταση freedesktop γιατι με βλεπω να κανω παλι καμοια χοντραδα, και να τη διωρθωνω με format.Με καθησηχασε ομως αυτο που εγραψες οτι ειναι κατι που συνηθηζεται και δεν ειναι μονο προβλημα της ATI αρα ας περιμενουμε ολοι οσοι το αντιμετοπιζουμε αυτο το προβλημα καποια ενημερωση για να διωρθωση αυτο το προβλημα που δεν ειναι και μικρο. Εκτως και αν καποιος εχει βρει τη λυσει και εχει τη διαθεσει να μας τη δοσει αναλιτηκα ,και πιστευω οτι πολι θα χαρουμαι.