ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΑΣΥΡΜΑΤΗ ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΜΕΣΩ UBUNTU 8.04

tavernaros | Παρ, 07/11/2008 - 15:54 | 2' | 3

Γεια σας!Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:Επειδή στο εξοχικό όπου περνάω
τις καλοκαιρινές μου διακοπές (παραλία νότιας Κρήτης με θέα το Λυβικό
πέλαγος...) δεν έχω σύνδεση ίντερνετ,οπότε "αναγκάζομαι"να πηγαίνω σε
καφετέρια με δωρεάν ασύρματο ίντερνετ.Έχω έναν φορητό hp pavilion με
εγκατεστημένα windows vista,linux ubuntu 8.04.Ενώ με τα vista συνδέομαι
κανονικά,με το ubuntu ,αν και μου εντοπίζει το ασύρματο ίντερνετ, δεν
μπορώ να συνδεθώ.Πατάω τον κωδικό-φράση σύνθημα του μαγαζιού,αλλά
τίποτα...Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος σ'αυτό;
(Δεν έχω καμία όρεξη να μπαίνω στο ίντερνετ με τα windows... :evil:)
Επισημαίνω ξανά ότι ο το ubuntu μου εντοπίζει κανονικά το ίντερνετ του μαγαζιού,οπότε η ασύρματη κάρτα δικτύου μου δουλεύει κανονικά ,δεν χρειάζομαι drivers,έτσι δεν είναι;

Υ.Γ. Πρόσφατα αγόρασα το ειδικό ένθετο "ξεκινώντας με το ubuntu linux "του περιοδικού σας και διάβασα τη σχετική σελίδα (σελ.19.πώς θα συνδεθείτε στο διαδίκτυο),αλλά δεν βοηθήθηκα ιδιαίτερα...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ας είχα εγώ θέα το Λυβικό πέλαγος κι ας μην είχα ποτέ μου internet :-)

παραθέτω ένα post μου από εδώ:
http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%B1%CF%83%CF%85%CF%81%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%BF-%CE%B4%CE%AF%CE%BA%CF%84%CF%85%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-passphrase#comment-15520

εμένα]Κάτι γενικό που μπορεί να βοηθήσει:

Προσωπικά δεν έχω καταφέρει ποτέ μου να κάνω ασύρματο δίκτυο με κωδικοποίηση WPA να δουλέψει. Έχω καταλάβει ότι δεν είναι κάτι τόσο απλό, του στυλ: "έχω ένα εικονίδιο στη μπάρα, μου βρίσκει το δίκτυο, δίνω SSID και password και συνδέεται καμπάνα". Όχι πως θέλει και πάρα πολύ μανούρα, απλά δεν έχω ασχοληθεί.

Αυτό που κάνω είναι καταρχήν να ρυθμίσω το router μου χωρίς κωδικοποίηση και να δω ότι μπορώ να συνδεθώ μια χαρά. Έτσι καταλαβαίνω ότι όλα λειτουργούν μια χαρά με την wifi κάρτα μου και γενικότερα με τις ρυθμίσεις του δικτύου.
Μετά δοκιμάζω με κωδικοποίηση WEP η οποία γενικά δουλεύει χωρίς πολλά πολλά. Αν τα καταφέρω τ'αφήνω έτσι. Το ξέρω είναι λίγο πίσω σαν τεχνολογία και υποκλέπτεται εύκολα, αλλά δε με πολυνοιάζει.

Όντως, δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα με drivers κάρτας. Αν το μαγαζί όμως χρησιμοποιεί WPA κωδικοποίηση, μπορεί να θέλει ν'ασχοληθούμε λιγουλάκι παραπάνω...

Αλήθεια, αντιμετωπίζει άλλος πρόβλημα με WPA ή είμαι ο μοναδικός ??

Ενδιαφέρον το link, rizitis, αλλά άσχετο με αυτό που θέλει το κοπέλι. :) Ξέρει τον κωδικό, αλλά για κάποιο λόγο δεν συνδέεται.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus