Δικτυακά folder sync

darkthan | Τρί, 07/08/2008 - 10:47 | 2' | 2

Αρχικά να σας βάλω στο θέμα και μετά προχωράω στο πρόβλημα

Έχω pc me hardy ένα pc με windows xp και ένα laptop vista .Το linuxακι μου ειναι ο file server μου ,ειναι στημένο το Proftpd
για
ftp το gallery2 για να βλέπω από web τις φωτογραφίες μου και μερικά
video-mp3. ακόμα ετοιμάζομαι να στήσω και έναν mail server με
openwebmail και τον squid για proxy σχεδόν τον έχω τελειώσει.
Το
πρόβλημα τώρα. θέλω να έχω συγχρονισμένα τα αρχεία σε 1 folder από κάθε
pc έτσι ώστε όταν έχω καινούριες φωτογραφίες στο laptop να περνιούνται
αυτοματα στον server για να τις βλέπω από παντού μεσω gallery2 αλλα και
να τις επεξεργάζομαι στο pc και μετά να είναι και στα 3 pc ίδιες.
Βασικος
παραγοντας ειναι να μπορεί να καταλάβει ο server πότε ένα από τα pc
είναι κλειστό. Και πάνω από όλα η διαδικασία να είναι αυτόματη .
Έχω βρει κάποια καλα guide με το rsync αλλά δεν μου φαίνεται ότι είναι το σωστό πρόγραμμα για την δουλειά που θέλω.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Εγώ για rsync θα πήγαινα με την εξής φιλοσοφία:

Έστω ότι οι 3 φάκελοι που θέλουν συγχρονισμό είναι: 1.hardy pc -> /home/darkthan/photos 2.xp pc -> My Documents/photos 3.Vista pc -> My Documents/photos (ή οπουδήποτε είναι αυτοί)

Βήμα 1: Κάνω mount τους φακέλους των 2 pc με windows στο hardy pc κάπως έτσι: xp pc ... στο /media/xpPC/photos vista pc... στο /media/vistaPC/photos

Ωραία, τώρα από το hardy laptop μπορούμε να κάνουμε ότι θέλουμε.

Bήμα 2Συγχρονισμός των φακέλων με rsync χωρίς παράμετρο --delete 2a. Πέρασμα αλλαγών του /home/darkthan/photos στον /media/xpPC/photos 2b. Πέρασμα αλλαγών του /media/xpPC/photos στον /media/vistaPC/photos 3c. Πέρασμα αλλαγών του /media/vistaPC/photos στον /home/darkthan/photos 2d. Πέρασμα αλλαγών του /home/darkthan/photos στον /media/xpPC/photos

Έτσι σε οποιονδήποτε κατάλογο κι αν αλλάξεις/προσθέσεις κάτι θα περνάει και στους υπόλοιπους

ΠΡΟΣΟΧΗΑν σβήσεις κάτι από ένα pc ή μεταφέρεις μια φωτογραφία σε άλλο subfolder, θα καταλήξεις μετά τους συγχρονισμούς να ξαναέχεις αυτά που έσβησες σε όλα τα pc και αυτά που μετακίνησες στους παλιούς υποκαταλόγους πάλι όλων των pc. αυτό γιατί: Μπορούμε να ελέγξουμε αν ένα αρχείο είναι πιο καινούργια έκδοση (άρα επεξεργάστηκε) και να κρατήσουμε αυτήν αντί της παλιάς. Μπορούμε αν έχουμε προσθέσει καινούργιες φωτογραφίες, να τις περάσουμε και στα άλλα pc (γιατί θα δούμε ότι δεν υπάρχουν εκεί) Δεν μπορούμε όμως να ελέγξουμε το ΠΟΤΕ σβήστηκαν κάποια αρχεία ώστε αν έχουμε φωτογραφίες τροποποιημένες με παλαιότερη ημερομηνία σε άλλο pc να του πούμε να τις σβήσει κι εκεί.

Αυτά μπορώ να σκεφτώ (δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φαντάζουν). Μπορείς να ρίξεις και μια ματιά εδώ http://www.linuxinsider.gr/forum/backup-%CE%A4%CE%A9%CE%A1%CE%91 Το πρώτο μέρος αφορά συγχρονισμό υποκαταλόγων. Επίσης έχει ένα παράδειγμα για mount φακέλου windows μέσω δικτύου