UBUNTU 7.10 Εντυπώσεις

philip | Παρ, 02/22/2008 - 09:16 | 1' | 1

Εγκατέστησα χθες σαν βασική διανομή το 7.10.  Πρώτη εντύπωση η ταχύτητα εγκατάστασης και η ευκολία, ολοκλήρωση της διαδικασίας σε περίπου 20'.  Βρήκε αμέσως κάρτα γραφικών (nvidia 8600), εκτυπωτη & scanner πολυμηχάνημα (HP F2180).  Για την ακρίβεια, δεν χρειάστηκε να κάνω απολύτως τίποτε για να έχω ένα πλήρως λειτουργικό πολυμηχάνημα.  Για την κάρτα γραφικών, χρειάστηκε να κάνω 1-2 κλικ γαι να εγκαταστήσει τον κατάλληλο driver.  Μένει να ασχοληθώ το Σ/K με την δοκιμή της μέσω firewire αποθήκευσης κι επεξεργασίας mini DV

Πάντως οι εντυπώσεις είναι οι καλύτερες.  Μου φάνηκε ευκολότερο κι από το PClinuxOS. 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

(ασχετο)
επιτελους!
καποιος ερχεται στα λογια μου.
(ανεξαρτητως hardware, μια και εχω κανει εγκαταστασεις σε διαφορετικα μηχανηματα -3 κατα καιρους δικα μου και 3-4 φιλων)
λεω εδω και καιρο, λοιπον οτι το ubuntu (και το mint), ειναι τελικα, πολυ πιο ευκολα και απο το pclos.

(και... αν της δωσουμε κανα 7μηνο -μεχρι την επομενη φουρνια- που να δειτε και την fedora. πλησιαζει... απειλητικα -σε ευκολια, ετσι? για τα υπολοιπα ειναι αλλη συζητηση)

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/