Πρόβλημα με USB stick σε ubuntu 7.10: automount σε ready only

natrix77 | Δευ, 02/11/2008 - 17:29 | 2' | 2

Εδώ και μερικές μέρες αντιμετωπίζω ένα προβλήμα με το usb stick μου στα Ubuntu 7.10:

Συγκεκριμένα, ενώ το stick δούλευε μια χαρά, δηλαδή μόλις το έβαζα το αναγνώριζε κανονικά, έκανε δηλαδή autoplay χωρίς να κάνω εγώ τίποτα,

τώρα μόλις το συνδέσω και πάω να μπω σε ένα από τους φακέλους του, μου βγάζει το μήνυμα ότι είναι ready only δηλαδή μόνο για ανάγνωση.

Έπαιξα λίγο με το mstab kai to fstab, ακολουθώντας τα διάφορα fora διότι απ΄ ότι είδα υπάρχει το θέμα αλλά δεν βρήκα λύση.

Η χειροκίνητη λύση του mount δεν είναι και η πιο καλή. Έχει κανείς καμία ιδέα;; Με προβληματίζει ότι το stick δούλευε μια χαρά πριν και δεν θυμάμαι να πείραξα τίποτα!

Ευχαριστώ εκ΄των προτέρων,

/natrix77

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ανοιξε τον nautilus με root δικαιώματα και θα μπορείς να κάνεις ότι εγράφη θέλεις

Βασικά το πρόβλημα από ότι είδα και σε διάφορα fora είναι με το .trash directory όταν σε ρωτάει να πας να το αδειάσεις... αυτό μάλλον την έκανε την δουλειά...Βρήκα ένα tip για να χρησιμοποιήσω την dosfdisk (dfsck) αν θυμάμαι καλά μπορεί να κάνω και λάθος στην σύνταξη και φαίνεται ότι δουλεύει για την ώρα.

Thanks πάντως!

/natrix77