Ubuntu 7.10 SERVER

argiris623 | Τρί, 02/05/2008 - 14:03 | 2' | 8

Καλησπερα παιδια και χαιρετω οοολο το forum

Ειμαι σε ενα δημοτικο σχολειο καθηγητης πληροφορικης και ειναι στα αμεσα σχεδια του διευθυντη να παρει καινουριο SERVER

μου ζητησαν να προτεινω λειτουργικο SERVER και φυσικα προτεινα Ubuntu 7.10 Server το οποιο το εχο κατεβασει και

καψει σε ενα CD αλλα δεν εχω εγκαταστησει και δοκιμασει διοτι δεν γνωριζω και πολλα απο Linux kai apo SERVER

αλλα εμπιστευομαι...θα θελα αν μπορουσατε να μου πειτε και εσεις την αποψη σας και να μου πειτε αν μπορειτε

ποσο ευχρηστα η οχι ειναι...πχ εχω δικαιώαμτα ως root τι χρειαζεται να κανω (εγω προσωπικα εχω δσουλεψει ελαχιστα κιολας

στο βαθμο του εχω χειριστει το 7.10 το απλο)

Τι λετε παιδια να συνεχισω στην αποψη μου?

Να το περασω?

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Βασικά πιστεύω ότι αρχίσατε από λάθος βάση.

Πριν αλλάξετε Server και λειτουργικό, θα πρέπει να υπάρχει κάποιος στην ομάδα σας με της αντίστοιχες
γνώσεις διαχείρισης δικτύων. Αφού τον βρείτε, τότε συζητήστε μαζί του της προτάσεις σας και αυτός
θα σας βοηθήσει να κάνετε την κατάλληλη επιλογή.

Εάν εσύ έχεις αυτές της γνώσεις, δεν βλέπω τον λόγο γιατί να μην προχωρήσεις.
Το περιβάλλον είναι κατανοητό αν και αναγκαστικά θα ασχοληθείς με
ρυθμίσεις σε κονσόλα και αρχεία ριθμήσεων.

Εγώ βέβαια θα συνιστούσα το Ubuntu 7.10 Server που αν και κάπως ποιο δύσκολούτσικο
θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο.

Εγκατέστησα τελικα τον ubuntu server αλλα περιμενα να μου ανοιξει καποιο παραθυρικο περιβαλλον της μορφής ubuntu 7.10 αλλα ανταυτου...πηρα μονο command line και μαλιστα χρησιμοποιω το ονομα χρηστη που εδωσα και τον κωδικο και δεν κανει τιποτα μου λεει login incorrect?

Δεν νομιζω να εκανα κατι λαθος διοτι ολα στην εγκατασταση πηγαν καλα! Εσεις τι λετε?

Όχι βρε! Δεν έκανες λάθος. Η server έκδοση σε βγάζει σε command line. Γι' αυτό λέγεται server!
Εσύ περίμενες γραφικό περιβάλλον; Βγάλτο, χριστιανέ μου και βάλε το Debian Ετch ή το κανονικό Ubuntu να τελειώνεις...

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

aaaaaaa Δεν το ξευρα φανταζομουν καποιο normal gnome περιβαλλον...καλα μιλαμε ρομπα εγινα στο σχολειο...και το εκθειαζα και ελεγα ειναι ετσι ειναι αλλιως και πιο ευκολο και πιο ευχρηστο ...χαχαχχα δεν γελαω με το Linux αλλα με εμενα γιατι ελεγα και τι δεν ελεγα και οχι τιποτα στους αλλους στο σχολειο τους φαινονται δυσοκλα τα windows 20003 server!

Ευχαρθστω για ολα παντως!

Σιγά τα αυγά, μωρέ. Εγινες "ρόμπα" και κάτι έγινε...Εσύ να βοηθήσεις ήθελες, αν κατάλαβα.
Βάλε το LiveCD του Ubuntu και θα είσαι ΟΚ. Μετά εγκατέστησε samba-server, openssh-server, apache, mysql και έχεις ότι έδινε και το ubuntu-server. Στήσε το samba να υπάρχει χώρος στο server για κοινά αρχεία (υπάρχει how-to στο FAQ), στήσε και τον Apache για να παίζεις με web εφαρμογές (υπάρχει how-to στο web development τμήμα του forum), π.χ. να τους φτιάχνεις μικρές εφαρμογές που θα παίζουν από όλα τα PCs του δικτύου και είσαι κύριος.

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

Κοίτα μην περιμένεις να τα κάνεις όλα τέλεια με την πρώτη. Θέλει λίγη προσπάθεια. Αλλά γι' αυτό είμαστε εδώ :)

--
Any fool knows a dog needs a home,
A shelter from pigs on the wing.

ναι don't worry αμα συναντησω προβλημα θα ενημερώσω!

Ευχαριστω και πάλι!