Κατέβασμα Video απο YouTube...

aeolos | Κυρ, 01/13/2008 - 23:23 | 2' | 17

Γεια χαρά!

1. ''Κατέβασμα'' Mozilla firefox είτε για Windows είτε για Linux.

2. ''Κατέβασμα'' του extension για τα Videos του YouTube απ τη σελίδα των extension του firefox.

3. ''Κατέβασμα'' του VLC Media Player, είτε για την έκδοση Windows είτε για Linux, και...είμαστε έτοιμοι!

Το ''σετάκι'' γνωρίζει μεγάλη επιτυχιά, και χωρίς μετονομασία αυτού που κατεβάζεις σε .flv, και χωρίς την ανάγκη του FLV Player, που μόνο ''διπλό'' παράθυρο παίζει και τίποτα άλλο!
Τώρα....

Ολα ξεκίνησαν τελείως τυχαία, όταν αποφάσισα να μετονομάσω το βιντεάκι που κατέβασα...σε .mov, και να δώ τι θα συμβεί αν πάω να τ ''ανοίξω'' με τον VLC! Επαιξε τέλεια!
Κατόπιν αποφάσισα να μην το....μετονομάσω, για να δώ και πάλι τι θα συμβεί! Απλά και πάλι έπαιξε τέλεια!

Λοιπόν, ξέρετε κάτι?

Ο VLC είναι κορυφαίος Media Player, και ΠΑΙΖΕΙ τα πάντα! Επίσης καταναλώνει πολύ λιγότερους πόρους απο άλλους Players, και άλλα πολλά!
Το πιό πιθανό είναι να μη χρειαστείτε πιά, κανέναν άλλον Player!

Δοκιμάστε τον όσοι δεν τον γνωρίζεται!(Λίγο απίθανο βέβαια...)

Υπενθυμίζω ότι το ίδιο ισχύει και για τις δύο πλατφόρμες! (Linux-Windows)

Να στε καλά!


Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Πρόσφατα βρήκα και την εφαρμογή qttube
δοκιμασμένο για Ubuntu.

Για να δουλέψει χρειάζεται το

youtube-dl
 
και φυσικά το πρόγραμμα

qttube

Οδηγίες πρώτα κάνουμε διπλό κλικ στο youtube-dl
το εγκαθιστάμε, και μετά το ίδιο για το qttube.
Μετά από μενού Gnome: Applications --> Internet --> Qttube.
Μόλις τρέξουμε το πρόγραμμα κάνουμε επικόλληση το link του video
και κλικ στο get video.

Το πρόγραμμα μας δίνει τη δυνατότητα να γράψουμε μόνοι μας το όνομα του αρχείου, και φυσικά αποθηκεύει το video σε format .flv

Υ.Γ είμαι νεός στο Linux επομένως συγχωρήστε μου, αν ο τρόπος είναι κάπως "ανορθόδοξος".

μια χαρουλα τα ειπες ernesto, κι οτι με προλαβες 
δεν ειναι καθολου κακο σαν εργαλειο.
Το ui του ειναι λιγο απλο για τα γουστα μου, αλλα την ιδια δουλεια που κανουν ολοι οι youtube downloaders κανει τελικα, και την κανει μια χαρα...
Το κακο ειναι πως ακομη δεν εχει βγει κανενας που να του δωσεις πολλα links για κατεβασμα (οπως κανουμε σε ολους τους download managers)

Γεια σου aeolos!
Προσπαθω να φορτώσω υποτιτλους (*.srt) στο VLC για να δω μια ταινία avi και δεν έχω αποτέλεσμα...
Κάνω κάτι λάθος?

O απλός χρήστης που κάνει Αναζήτηση και δεν ποστάρει σε άσχετα threads στο forum]Το πρόβλημα με τους υπότιτλους είναι ότι τα αρχεία srt είναι συνήθως
encoded σε IS08859-7 ενώ εσύ (κι εμείς) έχουμε διανομές Linux με UTF8.
¶ρα για να δεις τους Ελληνικούς υπότιτλους θα πρέπει να το πεις στο
player σου ότι το srt είναι ISO8859-7.

Στο VLC  π.χ. απλά 
ανοίγω με File > Open το AVI και από κάτω κάνω κλικ
στο "Use a Subtitles File" και δίπλα του υπάρχει ένα
κουμπάκι "Αdvanced Settings". Κάνω κλικ σε αυτό, αλλάζω 
το encoding σε UTF8, πατάω ΟΚ και στον προηγούμενο 
διάλογο κάνω κλικ στο Browse για να επιλέξω το .srt. 
Μετά OK και βλέπω την ταινία...:)

Συγνώμη για το πικρόχολο στυλάκι, αλλά δεν άντεξα. Κάνεις ερώτηση για subtitles σε ένα θέμα με εντελώς άσχετο τίτλο. Αρκούσε να κάνεις Αναζήτηση στο φόρουμ και να γράψεις VLC subtitles. Και θα έβλεπες την απαντηση που έκανα quote.
dimitris2007-10-21 20:42:54

εγώ θα πω ένα μεγάαααλλλοοο ευχαριστώ στον φίλο που μας βοήθησε να

κατεβάζουμε βιντεάκια από το youtube ,

το έψαχνα ένα τέτοιο προγραμματάκι για το λίνουξ...

παιδια μην ξεχνατε το clive που ειναι πολυ καλο προγραμματακι..και πολυ διαδεδομενο.
ειναι πολυ ευκολο να το βρειτε και το τρεχετε απο κονσολα...δινοντας clive http..... και κατεβαζει το βιντεακι ακομη και αν δεν ειναι απο youtube εκει που ειναι ανοιχτη η κονσολα. Επισης εχει αρκετες παραμετρους οπως την ωρα που κατεβαζει να μετατρεπει το εν λογω βιντεο σε αλλη φορμα.
Δοκιμαστε το .
για opensuse χρηστες υπαρχει και το one click install
http://packages.opensuse-community.org/index.jsp?searchTerm=clive
δοκιμαστε το

Naf

Καλησπέρα.

Ακολούθησα την οδηγία σου & εγκατέστησα το "clive" ακολούθως εδωσα

απο το τερματικό.Δίνοντας clive http:/....πήρα το παρακάτω

clive http://www.youtube.com/watch?v=4Ny5ajCn0xw
clive/0.4.3 (linux2; python/2.5.2; urlgrabber/3.1.0)
[log:on] [play:off] [encode:off] [throttle:off] [exists:skip]
status: 18KB 100% (1 of 1) [http://www.youtube.com/watch?v=4Ny5ajCn0xw...]
error: video is unavailable
queue: 0 (total: 0.000MB), failed: 1, skipped: 0.
error: nothing to extract.

Αν μπορείς πες μου τι κάνω λάθος η τι άλλο χρειάζεται.

Αυτη τη στιγμη χρησιμοποιώ Ubuntu 8.04

Ευχαριστώ

Κατέβασε το download helper που είναι add-on του Firefox και τρέχει άψογα τόσο σε Linux όσο και σε Windows.

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Πολυ καλα αυτα που γράφει ο ernesto sabato παραπάνω. Τα εφάρμοσα.

ο.κ ippocratis ευχαριστώ για την άμμεση απόκριση στο ερωτημα μου.

(Νεος γαρ για ενα πρόγραμμα ξεκινησα και ανοιξε η όρεξη για μάθηση).

Αν δεν κουράζω για clive  κάποιος ? καποια απάντηση?

Ευχαριστώ όλους για την βοήθεια.

Γεια σας παιδια, για το acerακι μου που εχει linux lite παιζουν αυτες οι οδηγιες για να κατεβαζω βιντεακια απο
το διαδυκτιο??
Ευχαριστω.

Παιδιά εγώ έχω ένα πρόβλημα...

Φίλε ernesto εγώ το δοκίμασα το qttube, όλα ωραία η μπάρα γεμίζει, κάνει download αλλά στο folder που τα στέλνω δεν υπάρχει τίποτα. Τι γίνετε;

Επίσης ippokrati δοκίμασα το addon που δίνεις για τον firefox, το κατεβάζει, αλλά δεν έχω ήχο... τι έγινε πάλι;

Μετά δοκίμασα το pytube και πάλι τα ίδια... δεν είχα ήχο.

Καμιά ιδέα κανείς;

έχω χρησιμοποιήσει vlc.

δοκιμασε και αυτο που λεω πιο πανω...ειναι πολυ απλο..
το πακετο λεγεται clive, βρες το και κανε εγκατασταση, ετσι οταν θες να κατεβασεις ενα βιντεο τοτε ανοιγεις κονσολα και γραφεις

clive http://www.link youtube

και το βιντεο κατεβαινει εκει που ειναι η κονσολα σου.

Σχετικη ερωτηση:
Ξερει κανεις πως κατεβαζουμε απο το Veoh; ειχα μια python εφαρμογη απο το google code αλλα δεν δουλευει πλεον διοτι το Veoh εχει αλλαξει interface και το κολπο δεν πιανει πια.
Επισης για τον ιδιο λογο δεν δουλευει και ενα FF addon που βρηκα καπου στο ιντερνετ.
καμια καινουργια λυση;

Sorry παιδιά... αλλά πάλι τα ίδια. Κατεβάζει το βίντεο, αλλά δεν έχω ήχο.

λοιπόν παιδιά λύθηκε το θέμα. Μάλλον κάποιο bag έπαιζε...

Γιατί όταν κατέβαζα το βίντεο και το είχα στο youtube να παίζει, το βιντεο που κατέβαζα έπαιζε χωρίς ήχο.
Και pause να πατούσα στο youtube πάλι δεν είχα ήχο. Έπρεπε να κλείσω τον browser και μετά δούλευε κανονικά. Με ήχο δηλαδή.

Μέτα σε κάθε βίντεο πατούσα pause πριν αρχήσει, οπότε έκανε το download και έπαιζε κατεύθείαν με ήχο.

τοτε πολυ πιθανο ειναι να σου κραταει την καρτα ηχου ρεζερβε ο browser σου και για αυτο να μην αφηνει τον player σου να εχει ηχο....δοκιμασες με αλλο player; ή καλυτερα οι ρυθμισεις σου ειναι σε alsa?

Παιδια καλησπερα κι'απο μενα,
εχω το acer aspire one150(welcome to linux machine) εχει τη linpus lite και μ'αυτη σκεφτομαι να μεινω προς το παρον στο κοσμο του linux, ξερει μηπως κανεις πως δουλευει στο firefox2 το mediawrap(το πρασινο εικονιδιο κατω δεξια) εχει σχεση με κατεβασμα video απ'το συγκεκριμενο browser??