"Linux για λιγους": Aνοιχτη επιστολη-απαντηση στον κο Νικο Αθηναιο

Constantinos | Τετ, 11/25/2009 - 14:34 | 6' | 66

Κυριε αρχισυντακτα, διαβασα το αρθρο σας: "Linux για λιγους" & ειλικρινα απορησα (αν μη τι αλλο).

Αγαπητε κυριε, υποθετω πως με την εμπειρεια σας γνωριζετε οτι στο ιντερνετ & στα διαφορα fora, σε συντριπτικη πλειοψηφια, απευθυνονται χρηστες οι οποιοι εχουν προβληματα, ειτε με το software ειτε με το hardware του μηχανηματος τους.

Ας το δουμε λοιπον & επειτα ας παμε & στο "μη φιλικο", που με bold γραμματα εχετε τονισει κιολας.

Εχω ενα επαγγελματικο laptop, τ' οποιο εχει μεσα & vista, λογω μιας εμπορικης εφαρμογης που ειναι απαραιτητη για επαγγεματικους λογους.

Στο ιδιο μηχανημα, με κανονικη εγκατασταση (duall boot) υπαρχει & το ubuntu 9.04.

Προ ολιγων ημερων το τμημα πληροφορικης, μας εδωσε εντολη να προχωρησουμε σε αναβαθμισεις των λειτουργικων (τα μηχανηματα ειναι αγορασμενα μεσα στον Αυγουστο του 2009).

Προτιμησα, σαν εμπειρος χρηστης, στο μηχανημα μου, να κανω μονος τις αναβαθμισεις. Αρχισα απο το Linux, τ' οποιο & γνωριζω καλυτερα (ειναι βλεπετε το μονο λειτουργικο που δουλευω ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, πανω απο μια εξαετια).

Οντως σε σχεδον 1 ωρα & κατι ειχα πια το 9.10 & ολα ΜΑ ΟΛΑ, κυριε Αθηναιε, δουλευαν αψογα.

Το ιδιο ΦΙΛΙΚΟ περιβαλλον & η ιδια ευκολια χρησης στυην οποια ειχα καλομαθει τοσα χρονια.

Ξεκινησα στη συνεχεια την αναβαθμιση των vista σε 7.

Mετα απο ΠΟΛΥ ψαξιμο & ελειπη ενημερωση, εβγαλα ακρη. Περασαν σχεδον 4 ωρες & οταν προσπαθησα να δω τι γινεται το κορυφαιο λειτουργικο (κατ' εσας) ΔΕΝ δουλευε.

Ετσι απλα....

Εκανα λοιπον & γω μια ανζητηση στο internet.

Ω!!! τι συμπτωση!!! Απο απλοι χρηστες ως early adopters ειχαν ιδια & χειροτερα προβληματα!!! Μα παραξενο ε??? Αφου το νεο θαυμα (ετσι δε χαρακτηριζατε & τα vista, καποτε?) ειναι τοοοοοσο φιλικο!!!

Αγαπητε φιλε, θα σας ενημερωσω φιλικα για τα εξης:

1. ΤΟ LINUX ΔΕΝ ειναι windows. Κοινως κανεις δε σας υποχρεωνε να πατε σ'αναβαθμιση. Ειχατε προβληματα με τη προηγουμενη εκδοση (την οποια-επιμελως- φροντιζετε να μην αναφερετε) Διοτι αλλο να κανεις μια αναβαθμιση απο 9.04 σε 9.10, αλλο απο 8.04 η 8.10 σε 9.10. Πιστευω το αντιλλαμβανεστε αυτο.

Στο φιναλε υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ αλλες διανομες!!

2. Χρησιμοποιησατε μηπως καμια σειρα απο drivers κλπ, προκειμενου να δουλεψει το μηχανημα σας (κατι το οποιο προφανως κανατε & στο Θαυμα(Vista), μα & στο κορυφαιο λειτουργικο(windows 7).

Δε θα θελα να το τραβηξω παραπανω σχετικα με γαλουχησεις & πλυσεις εγκεφαλου που εχουν γινει στα Ελληνοπουλα, απο ΕΜΠΟΡΙΚΑ περιοδικα σα το δικο σας.Ουτε σκοπευω να σας απαντησω στην στηλη αλληλογραφιας, για κατι που εσεις μοστραρετε στο Editorial.

Απλα νομιζω πως το χειροτερο ειναι η ημιμαθεια & η προκαταληψη. Ισως σας κρινω λαθος, μα ΑΝ προσπαθειτε (οπως χαρακτηριστικα τονιζετε την λεξη), να xρησιμοποιησετε  Linux απο το 1995, θα ειχατε παρει χαμπαρι καποιες ΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ.

Απο εκει & περα ενημερωτικα να σας πω πως απο τη 15χρονη ανηψια μου, μεχρι την ασχετη με υπολογιστες φιλη μου, χρησιμοποιουν εδω & καιρο Linux, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.

Να σας αναφερω ακομα σα προσωπικο παραδειγμα & τον εαυτο μου. Το duallboot στο laptop που λεμε στη αρχη.

Ειλκρινα κυριε μου πελαγωσα στα Vista. Μα μενου ειναι αυτο??

Μα ειναι δυνατο να μου πεταει διαφορα στο desktop μου ΧΩΡΙΣ να τα θελω (απο τη μπαρα με τα widgets η οπως τα λετε), μεχρι ενα σωρο ασχετυα & αγνωστα σε μενα πραγματα.

Γιατι να πρεπει εγω να ψαξω να βαλω antivirus & να μη το εχει. & ενα σωρο γιατι. Σας ειπα τα πιο απλα & χαζα ισως...

Δεν εχω τιποτε αλλο, απλα λυπαμαι πολυ για κειμενα σα το δικο σας.....

Οπως βλεπετε ΔΕ σας μιλω καθολου κακοπροαιρετα μα αντιπαραθετω & γω ΔΗΜΟΣΙΑ την αποψη μου, οπως κανατε & εσεις.

Θα χαρω να εχω την απαντηση σας εδω & οχι κρυμμενη στις πισω σελιδες ενος περιοδικου....


Υ.Γ: Τα γραφομενα εδω ειναι ΚΑΘΑΡΑ προσωπικες αποψεις & οχι του foroum τ' οποιο με φιλοξενει.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ευγε constantinos...προσυπογραφω  το παραπανω κειμενο...Υ.Γ. που ειναι η αναφορα του κυριου Αθηναιου να τη διαβασω προσεκτικα??

Λυπαμαι μα το θεωρω αθεμιτο, να αναγραψω τιτλο αλλου περιοδικου εδω, Ειναι παντως στο τευχος Δεκεμβριου, περιοδικου (windo)τεχνολογιας, οπου ενιοτε ακολουθωντας το ρευμα της εποχης πετανε & καμια λινουξια μεσα στις σελιδες η στα dvd τους.

& μαλιστα στο Editorial, ΑΜΕΣΩΣ μετα τις δυθυραμβικες σελιδες για το .... Κορυφαιο Λειτουργικο (τα 7)!!! 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Μπράβο Κωνσταντίνε!  Ο τύπος, επιεικώς ΑΣΧΕΤΟΣ (ως χρήστης) και απαράδεκτος (ως Δημοσιογράφος)!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

άσχετος καί απαράδεκτος, επειδή κοιτάει το συμφέρον του?  τσ τσ τσ :)

ώχου μωρέ Κωνσταντίνε μου! δεν κουράστηκες ακόμα τόσα χρόνια? την δουλειά τους κάνουνε οί άνθρωποι!!!!!!!!

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Δημητρη το θεμα ειναι πως αυτα που γραφονται εκει τα διαβαζουν & πιτσιρικαδες, οι οποιοι τωρα μαθαινουν & σαφως η αποψη του καθε αρχι... συντακτη τα επηρεαζει.

Θυμαστε αλλωστε & εκεινον τον αλλο γραφικοτατο κυριο, που επι χρονια αρθρογραφουσε εντυπως & on-line & ειχε σχεδον ενα & μοναδικο θεμα:

Ποσο ανωτερα ειναι τα windows (εποχες xp) & ποσο κακο το Linux.

Με συμβουλες του στυλ:

-Τι? επιασε ιους & δε ξεκιναει το μηχανημα? Κανε φορματ & τη προσευχη σου. Ο τολμων νικα. Ζητω τα xp....

-Ti? δε σου δουλεψε καλα ο ηχος οταν δοκιμασες το Linux? Στη πυρα!! Μην ασχολεισαι με αποβλητα. Ζητω τα xp!!!

(Ο Νικολας, brave για οσους τον θυμοσαστε εδω στο φορουμ, του τα ειχε πει χοντρα καποτε)

 

Οκ καταλαβαινω πως το ψωμακι τους βγαζουν, αλλωστε κατασκευασμενα αρθρα ειναι (ενα ιδιο πραγμα με τα στημενα ρεπορταζ των δελτιων ειδησεων, πχ).

Ομως αυτο το κανουν επειδη ξερουν πως δε θα βρεθει καποια εταιρεια να τους μηνυσει για παραπληροφορηση.

Δε συγκρινω σαφως τον κο Αθηναιο με εκεινο τον γραφικο τυπακο που αναφερω, ομως ειναι απαραδεκτο να υπαρχουν τετοια αρθρα & στο φιναλε να μην υπαρχει ουτε μια κουβεντα για τα ποσα εχει αντιγραψει (μα copy-paste, λεμε) το Κορυφαιο Λειτουργικο τους απο το Linux, μα & απο το MacOSX, αν θελουμε να ειμαστε αντικειμενικοι.

Τελικα τον καθε κυριο Αθηναιο, μαλλον τον πειραξε η... διεισδυση του Linux (ελπιζω να μη τους πονεσε πολυ), επειδη οντως το Linux δε τους δινει διαφημισεις & ολα τα παρελκομενα....

Αλλωστε τι να πεις, οταν δινουν συμβουλες στα Ελληνοπουλα του στυλ: " Αγοραστε τη ταδε εμπορικη εφαρμογη, ε & αν κλεισει η εταιρεια η αποδειχθει ΑΚΟΜΑ μια λαμογια, δε πειραζει!! ΑΓΟΡΑΣΤΕ μια αλλη. Να εχουμε εμεις εδω προτασεις να σας κανουμε!!"

Απευθυνονται ομως στα Ελληνοπουλα. Στα παιδια σου, στα παιδια μου (καλα δεν εχω, μα λεμε...), σε ανθρωπους οι οποιοι ΔΕ γνωριζουν & τους παραπληροφορουν, κανοντας τους κακο & στη ψυχολογια (απωλειες δεδομενων+φορματ), μα & στη τσεπη (αγοραστε-αγοραστε-αγοραστε)!!!

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

constantinos μην παίρνεις στα σοβαρά έντυπα που περιέχουν κατά 60% διαφημίσεις και 40% κακομεταφρασμένα κείμενα του αντίστοιχου Αμερικάνικου εντύπου (κάποιες φορές δεν μπαίνουν καν στον κόπο να αλλάξουν τις αρχικές φωτογραφίες !!!)

ΥΣ:Θα τα χώσω και γω να βάλω μια διαφήμιση για το Μονομαχάκι που "τα σπάει" αυτή την εποχή !!!

www.monomaxos.gr

constantinos]

 το θεμα ειναι πως αυτα που γραφονται εκει τα διαβαζουν & πιτσιρικαδες, οι οποιοι τωρα μαθαινουν & σαφως η αποψη του καθε αρχι... συντακτη τα επηρεαζει.

Φίλε μου υπερβάλεις τώρα !!!

Για να στο αποδείξω επισυνάπτω το εξώφυλλο DVD που προσφέρει δωρεάν το περιοδικό αυτό το μήνα !!!

(έχω σβήσει και το λογότυπο για ευνόητους λόγους ...)

Είναι δυνατόν αυτοί οι άνθρωποι να κοροιδεύουν τον κόσμο ??? Τι είναι αυτά που λες τώρα ????

 

www.monomaxos.gr

Ξεκίνησα να γράφω κάτι άλλο, αλλά λέω "αστο".

Τέσπα, ο άνθρωπος δεν είναι άσχετος ρε παιδιά, αρχισυντάκτης σε περιοδικό είναι, έχει γράψει και δυο-τρία βιβλία για τεχνολογικά θέματα - και μάλιστα έχει ξεκινήσει την καριέρα του από τα περιοδικά της Compupress - απά λέει τη γνώμη του. Και η γνώμη του είναι "προτιμώ τα Windows κι ας τα σκάω κι ας έχουν χίλια προβλήματα". Δεν είναι ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος. Αντίθετα, εκφράζει την πλειοψηφία του κόσμου, που "αυτό ξέρουν αυτό εμπιστευονται". Τι να κάνουμε;

Δεν τον υπερασπίζομαι (ίσα ίσα που διαφωνώ με ότι εκφράζει) απλά δεν έχει νόημα λοιπόν να ασχολούμαστε Κώστα.

Μου κάνει εντύπωση πάντως πως κάποιοι άνθρωποι χρησιμοποιούν το ελεύθερο λογισμικό στα "blog" τους, οπότε βγάζουν λεφτά από αυτό μέσω διαφημίσεων και παρόλα αυτά του τα χώνουν. Μια καλή κουβέντα δεν βλάπτει βρε παιδιά...:)

 

ΒΤW, καιρός να αλλάξουμε θέμα στο sxolinux.gr :P

 

Σαφως δε τον θεωρω ασχετο & γι' αυτο εγραψα & σ' αυτο το υφος.

Βεβαια ο ιδιος μαλλον προσπαθωντας να μειωσει το Linux, μειωνει τον εαυτο του, λεγοντας πως επι 14 συναπτα ετη προσπαθει να χρησιμοποιησει linux.(!!!!)

Δεν ειναι οτι ασχολουμαστε η δεν ασχολουμαστε Δημητρη, ειναι απλα υποχρεωση & καθηκον, να βγει & μια ανταπαντηση στη παραπληροφορηση.

Δικαιωμα του καθενος να πιστευει & να πρεσβευει οτι θελει, μα ας κανει αυτο & να μη λασπολογει με ανακριβειες.

Ειπαμε τους διαβαζουν τα παιδια μας. Το ιδιο & εμας εδω. Αρα μονο χαμενο δε θα παει το "μελανι" που χυθηκε εδω, γι' αυτο το θεμα.....

Π.Σ.Π.Α

 

 

...εγώ θα ταχθώ με την γνώμη του alfisti ,

 

δεν βαρεθήκατε βρε παιδιά .....?

 

τόσο καιρό τα ΛΕΝΕ τα ΛΕΤΕ τα ξαναμαΛΕΤΕ τα ξαναματαΛΕΝΕ .......νησάφι πια.....

 

όσο και να χτυπιέστε να παραδεχθεί κάποιος αυτό που θέλετε εσείς επειδη το θέλετε εσείς ή έτσι πιστευετε ότι είναι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ......

 

όσο εσείς γράφετε για τα υπέρ αυτοί θα γράφουν για τα κατά ......τι να κάνουμε .......

 

έντυπα είναι .......εκτυπώσεις .....κυκλοφορίες ......διαφημίσεις ......

 

για να σας κάνουν την καρδιά τι θα γίνει...?

 

να θάψου την microsoft.....????

 

ε, δεν γίνεται να σφάξουνε την αγελάδα που θέλουνε να την αρμέξουν , πως να το κάνουμε ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ .......

 

όσο και να χτυπιέστε ......

 

και δεν αναφέρομαι στον συγκεκριμένο κύριο , αλλά γενικά .....

 

είπαμε όπου υπάρχουν μπικικίνια ισχύουν άλλα κόλπα ....

 

γιαυτό ας χαλαρώσουμε και να δούμε τι θα κάνουμε με τα αποθετήρια του debian και τις δυνατότητες του kde ....

 

όλο αυτό φιλικά .......και συγνώμη αν σε καποιο σημείο μπορεί να φαίνεται ότι είμαι ειρωνικός , απλά επειδή παρέα είμαστε .....

constantinos ψυχραιμία !  Το έχω ξαναγράψει εδώ αλλά ας το ξαναπώ μια φορά. Οταν ένα λειτουργικό σαν τα win7 μιας εταιρείας σαν την microsoft έχουν ανάγκη στήριξης από οποιοδήποτε editorial οποιουδήποτε απίστευτου τύπου τότε: κάτι δεν πάει καλά με τα win7. (Ο χώρος και ο χρόνος των μέσων μαζικής ενημέρωσης είναι "αγορασμένο προϊόν" και όχι η αγνή γνώμη του οποιουδήποτε καλοπροαίρετου δημοσιογράφου). Αρα αφού είναι αναγκασμένοι να γράφουν "παπαριές" για το ΕΛ/ΛΑΚ τα πράγματα είναι δύσκολα γι αυτούς, όχι για το ΕΛ/ΛΑΚ.

Μακάρι να βλέπαμε κάθε μέρα ένα τέτοιο άρθρο.

constantinos] ....λεγοντας πως επι 14 συναπτα ετη προσπαθει να χρησιμοποιησει linux.(!!!!)

Δηλαδή η μαμά μου που χρησιμοποιεί linux στις διακοπές (της δανείζω το laptop) να σκεφτεί να αλλάξει καριέρα? Να παρατήσει τα γαλλικά και να αρχίσει να γράφει σε περιοδικά πληροφορικής;

1)Μαμά, τί λες γι' αυτό; Συμφωνείς να αλλάξεις επάγγελμα; Θα είναι καλά εκεί, θα γίνεις και χάκερ.

2)Βιογραφικά που στέλνουμε;

Απάντηση στο άρθρο του ...πολύ σχετικού δημοσιογράφου:

WINDOWS VISTA ....ΣΒΗΣΤΑ!

WINDOWS ΕΦΤΑ ....ΣΒΗΣΤΑ ΚΙ ΑΥΤΑ!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

εγώ στο σχόλιό μου, εννοείται πως είμαι με τον Κώστα, έτσι?

απλά... εγώ βαρέθηκα  :)

καί μία παρατήρηση, πού μάλλον έχει καί αυτή την σημασία της.

όσο είχα win έπαιρνα καί ΟΛΑ τα περιοδικά τού χώρου, γιά να ενημερωθώ γιά... προγράμματα, τρόπους, νέα προιόντα κλπ κλπ.

μόλις έβαλα linux, έκοψα καί αυτά!!!!!!!

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Eιπα & εξηγησα & πιο πανω, οτι το ολο το θεμα ειναι για αυτο το λογο:

 

 

Δικαιωμα του καθενος να πιστευει & να πρεσβευει οτι θελει, μα ας κανει αυτο & να μη λασπολογει με ανακριβειες.

Ειπαμε τους διαβαζουν τα παιδια μας. Το ιδιο & εμας εδω. Αρα μονο χαμενο δε θα παει το "μελανι" που χυθηκε εδω, γι' αυτο το θεμα.....

Συγκεκεριμενα, για το συγκεκριμενο σχολιο μ' ενημερωσε η ανηψια μου, η οποια το διαβασε στο περιοδικο που ειχε αγορασει μια συμαθητρια της.

ης γεννηθηκαν λοιπον ευλογες αποριες.

Του στυλ:

"-Μα πως καποιος προσπαθει 14 χρονια & δε τα καταφερνει, ενω αυτη & οι φιλεναδες της το καταφεραν ΠΑΝΕΥΚΟΛΑ σ\ ελαχιστο χρονο?

-Γιατι λεει τετοια ψεματα??"

 

Σαφως δε μπορεις να κανεις εμπεριστατωμενη αναλυση στα παιδια περι αγορας, εντυπων κλπ.... Μια ανταπαντηση ποτε-ποτε ομως τα βοηθα να καταλαβουν πως δεν ειναι ετσι ακριβως οπως τα λενε οι διαφοροι.....

Οι διαφοροι που υπηρχαν- υπαρχουν & θα συνεχισουν να υπαρχουν.

Ξερετε κατι? Το 2006 στην αρχη αυτου του φορουμ, ημασταν μετρημενοι στα δαχτυλα σχεδον εδω μεσα. Σημερα πανω απο 3000 ατομα, ειχαν & παραπολλοι απο αυτους συνεχιζουν να εχουν μια σχεση με το Linux.

Αυτο εδω το φορουμ, καποτε ηταν θαμενο στις μηχανες αναζητησης & ακροαματικοτητας. Σημερα- ας το επιβεβαιωσει & ο Δημητρης- η επισκεψιμοτητα αυτου του φορουμ ειναι παραπανω απο απιστευτη & μαλιστα απο καθε γωνια του πλανητη!!

Τι??? αμφιβαλλετε?? Οκ? ρωτηστε τον αλλο Δημητρη, τον empcn, για το που εχει φτασει για παραδειγμα ο ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ.....

 

Ας ειναι, πιστευω εγινε σαφες ετσι??:

 

.... τους διαβαζουν τα παιδια μας. Το ιδιο & εμας εδω. Αρα μονο χαμενο δε θα παει το "μελανι" που χυθηκε εδω, γι' αυτο το θεμα.....

 

 Π.Σ.Π.Α

 

 

δράτομαι της ευκαιρίας γιά γκρίζα διαφήμιση ή... ότι θυμάμαι χαίρομαι.

εδώ έφτασε το happy στην Γερμανία

http://www.linuxinsider.gr/forum/%CE%93%CE%B5%CF%81%CE%BC%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-happy

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

και εγώ με τον constantinos είμαι ....

απλά τα είπε όλα με δυο γραμμές ο stampantazopoulos

 

(Ο χώρος και ο χρόνος των μέσων μαζικής ενημέρωσης είναι "αγορασμένο προϊόν" και όχι η αγνή γνώμη του οποιουδήποτε καλοπροαίρετου δημοσιογράφου).

 

 

το όλο θέμα είναι εκεί ....

 

 

όλα στα λεφτά καταλήγουνε ....

Καταρχήν δεν έχω διαβάσει το κείμενο του κου Αθηναίου.

Αλλά ο φίλος constantinos τα παραλέει. Να σημειώσω πως είμαι υποστηριχτής του Linux και χρησιμοποιώ Ubuntu σαν κύριο λειτουργικό. Από κει και πέρα είτε το θέλουμε είτε όχι, τα Windows αυτήν την στιγμή έχουν την καλύτερη υποστήριξη σε Hardware και Software, και ναι τα 7 είναι το καλύτερο λειτουργικό της MS. Δεν με νοιάζει ποιος έκλεψε ποιον, είμαι τελικός χρήστης και το αποτέλεσμα μετράει. Για Internet και multimedia ένα μεγάλο ΝΑΙ στο Linux...αλλά από κει πέρα?Η ευκολία παραμετροποίησης, οι πληθώρα προγραμμάτων και η συμβατότητα ανήκουν στην MS. όσο για τους ιούς, ξέρουμε όλοι μας ότι εξαρτάτε από την δημοτικότητα του λειτουργικού. Όσο έξυπνος είναι αυτός που έφτιαξε το Linux, άλλο τόσο είναι ο "πονηρός" που το τρυπήσει...όταν θελήσει.

Αυτό που θέλω να πω σαν συμπέρασμα είναι ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να μεταβούμε πλήρως στο Linux, όχι ακόμα...

ΥΓ1 Ας μου απαντήσει κάποιος με επιχειρήματά ΠΟΙΟ πρόβλημα αντιμετωπίσει με το σημερινό HW στα Vista? Μόνο στο δικό μου PC τρέχουν σφαίρα?

ΥΓ2 Από ότι καταλάβατε από το Νick είμαι Moderator στο pcw.gr αλλά τονίζω ότι ΔΕΝ έχω καμία σχέση με το περιοδικό και ενίοτε με τον κ. Αθηναίο. Είναι καθαρά προσωπική άποψη.

Εγώ πάντως που έχω dual boot ένα λαπτοπ hp pavillion dv9610ev με windows 7 ultimate και ένα debian lenny ,

δεν μπορώ να πω ποιο από τα δύο είναι καλύτερο , και τα δύο αλλά:

τα windows χωρίς εγώ να κάνω <<τίποτα>> αναγνωρίσανε τα πάντα

(κάρτα γραφικών nvidia , ήχος , ρούτερ , ασύρματο δύκτιο ...)

στο debian τα είχα όλα εκτός από την κάρτα γραφικών ...

δεν παρατηρώ προβλήματα με τα windows αλλά ούτε και με το debian .

αν θα μου έβαζε κάποιος το πιστόλι στον κρόταφο και θα έπρεπε να βρω ένα ψεγάδι στα windows θα ήταν ότι πρέπει να εγκαταστήσω καποιο antivirus , ενώ στο

debian όχι ...αυτό τίποτα άλλο ......μιλάμε όμως για τελείως οικιακό χρήστη .....ούτε επεξεργασία ήχου - εικόνας ούτε τίποτα άλλο .....

άντε κανένα  cd γράψιμο τραγουδιά ....(πάντως δεν γνωρίζω αν είναι μόνο στα ultimate αλλά έχει πρόγραμμα εγγραφής προεγκατεστημένο , κάτι σαν το brasero)

 

επομένως για εμένα δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές ....

 

Sion] Η ευκολία παραμετροποίησης, οι πληθώρα προγραμμάτων και η συμβατότητα ανήκουν στην MS.

Στην συμαβατότητα με hw ναι (αν και έχει βελτιωθεί πάρα πολύ το linux), στα άλλα δύο έχω πολύ σοβαρές επιφυλάξεις. Υπάρχουν άπειρα προγράμματα ΕΛΛΑΚ για το 99% των αναγκών του απλού χρήστη, εξαιρούνται τα παιχνίδια. Στη παραμετροποίηση, το linux είναι πολύ ανωτερο από τα win. Το κάνεις ότι θες στην κυριολεξία είτε μέσω gui είτε από κονσόλα. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει σύγκριση. Στο linux όλα ανάγονται στη διόθωση ένός text file στη τελική. Τι πιό απλό???

Sion] όσο για τους ιούς, ξέρουμε όλοι μας ότι εξαρτάτε από την δημοτικότητα του λειτουργικού

Και εδώ μάλλον θα διαφωνήσω. Πάνω από μια δεκαετία δουλεύω linux, virus δεν είχα ποτε! Αλλά και να υπάρξουν virus για λινουξ, είναι αδύνατον να προκαλέσουν το χάος που προκαλούν στα win.

Το λινουξ πια δεν είναι δύσκολο για τον απλό χρήστη, ο χρήστης έχει δυσκολία με το linux λόγω λανθασμένης νοοτροπίας, που φυσικά δεν υπάρχει μόνο στον κόσμο της πληροφορικής. Και φυσικά να το πούμε καθαρά: Linux is not Windows

ΥΣ. Δεν έχω ιδέα σε ποιο κείμενο αναφέρεται αυτό το thread του costa...

  Και εμένα με ενόχλησε πολύ το αρθράκι του Αθηναίου.........

 Αναγνωρίζω το δικαίωμα στον καθένα να προτιμά και να χρησιμοποιεί όποιο λειτουργικό σύστημα θέλει , όπως αναγνωρίζω ότι ένα περιοδικό πληροφορικής

χρειάζεται τις διαφημίσεις για να επιβιώσει και εξ αυτού κατανοώ και τις τυχόν εξαρτήσεις από εταιρείες του χώρου.

   Με ενοχλεί όμως η απόλυτη μεροληψία και η προσπάθεια συκοφάντησης του Linux από τον εν λόγω κύριο.

  Δεν μπορεί να ισχυρίζεται ότι προσπαθεί επί 14 χρόνια να χρησιμοποιήσει Linux και να μην το έχει κατορθώσει , τη στιγμή που ο γιός μου από 11 χρονών χρησιμοποιεί

σχεδόν αποκλειστικά Ubuntu....

   Και επειδή κάθε άλλο παρά βλάκα τον θεωρώ , συντάσσομαι και εγώ με το μήνυμα του constantinos και θα το προτιμούσα ακόμη πιο αυστηρό...

Sion]Καταρχήν δεν έχω διαβάσει το κείμενο του κου Αθηναίου. Αλλά ο φίλος constantinos τα παραλέει. Να σημειώσω πως είμαι υποστηριχτής του Linux και χρησιμοποιώ Ubuntu σαν κύριο λειτουργικό. Από κει και πέρα είτε το θέλουμε είτε όχι, τα Windows αυτήν την στιγμή έχουν την καλύτερη υποστήριξη σε Hardware και Software, και ναι τα 7 είναι το καλύτερο λειτουργικό της MS. Δεν με νοιάζει ποιος έκλεψε ποιον, είμαι τελικός χρήστης και το αποτέλεσμα μετράει. Για Internet και multimedia ένα μεγάλο ΝΑΙ στο Linux...αλλά από κει πέρα?Η ευκολία παραμετροποίησης, οι πληθώρα προγραμμάτων και η συμβατότητα ανήκουν στην MS. όσο για τους ιούς, ξέρουμε όλοι μας ότι εξαρτάτε από την δημοτικότητα του λειτουργικού. Όσο έξυπνος είναι αυτός που έφτιαξε το Linux, άλλο τόσο είναι ο "πονηρός" που το τρυπήσει...όταν θελήσει. Αυτό που θέλω να πω σαν συμπέρασμα είναι ότι η αλήθεια είναι κάπου στην μέση. Γιατί δυστυχώς δεν μπορούμε να μεταβούμε πλήρως στο Linux, όχι ακόμα... ΥΓ1 Ας μου απαντήσει κάποιος με επιχειρήματά ΠΟΙΟ πρόβλημα αντιμετωπίσει με το σημερινό HW στα Vista? Μόνο στο δικό μου PC τρέχουν σφαίρα? ΥΓ2 Από ότι καταλάβατε από το Νick είμαι Moderator στο pcw.gr αλλά τονίζω ότι ΔΕΝ έχω καμία σχέση με το περιοδικό και ενίοτε με τον κ. Αθηναίο. Είναι καθαρά προσωπική άποψη.

 

T' oτι χρησιμοποιεις Linux, σαφως καλο στο μηχανημα σου κανεις.

Στα υπολοιπα που λες θα σου αναγνωρισω την ελειψη σωστης πληροφορησης. Το Hardware φιλε μου ΔΕΝ ειναι θεμα αμεσο του Linux. Ειναι θεμα των κατασκευαστων...

Των κατασκευαστων, που τα τελευταια χρονια επενδυουν πια στο Linux! Τωρα αν εινα τα 7 το καλυτερο λειτουργικο της MS, δε το γνωριζω & ουτε με ενδιαφερει. Σαφως & ΔΕΝ ειναι παντως το καλυτερο λειτουργικο γενικοτερα.

Ακομα & αν δεχτω στο απολυτο την αποψη σου περι δημοτικοτητας & ιων (που σαφως & δεν ειναι ετσι ακριβως), γιατι φιλε μου, θα πρεπει ο χρηστης να αναλαμαβανει να πληρωνει η να ψαχνει καθε τοσο για free η εμπορικα αντιβιωτικα??? Γιατι να μη το εχει λυσει μια για παντα αυτο το θεμα ο κατασκευαστης??

Τωρα για την πληρη μεταβαση η οχι μπορω να σε παραπεμψω τοσο σε εταιρειες, οσο & σε υπηρεσιες του Ελληνικου Δημοσιου, οπου εχουν αντιθετη αποψη & εχουν βρει πια την υγεια τους με το Linux να τρεχει σε ολα τους τα μηχανηματα!

Η θα σου αναφερω τους απλους χρηστες (power η μη), που ΔΕΝ εχουν προβλημα κανενα.

Μα οκ με ιους κλπ. Για πες μας ομως, γιατι θα πρεπει ο χρηστης να κανει καθε τοσο αυτα τα πραξενα πραγματα που ακουν στ' ονομα: Ανασυγκροτηση, εκαθαριση???

Γιατι να μην ανοιγω απλα το μηχανημα μου, να μπουταρω σ' ελαχιστα δευτερολεπτα στο λειτουργικο μου & ν' ανοιγω την/τις εφαρμογες που θελω, χωρις να πρεπει πιο πριν να κανω τον μικρο εξερευνητη??

Τα Vista ειπες??? Ναι συμφωνω ειναι μαλλον πιο καλα απο τα xp, μα το μετρο συγκρισης ειναι ως εκει & μονο Δε ξερω ποσο σφαιρα σου πανε εσενα, μα σε μενα, που τα εχω στο επαγγελματικο laptop για μια & μονο εμπορικη ρημαδοεφαρμογη, οκ δε σερνονται, μα καμια σχεση ο χρονος τους για οτι & να τους ζητησω, συγκριτικα με το Linuxακι που εχω duallboot.

Δε ξερω για ποιους μιλας εσυ πως δε μπορουν να μεταβουν πληρως, μα εκει εξω φιλε μου γινεται χαμος. Στα γυμνασια στα Λυκεια το Linux YΠΑΡΧΕΙ & το χρησιμοποιουν για ολα.

Το ιδιο & στα σπιτια, το ιδιο & σε επιχειρησεις & υπηρεσιες.

Το χρησιμοποιω χροοονια τωρα & ειλικρινα δεν εχει υπαρξει κατι που εκανα πριν στα xp & δεν εχω μπορεσει να το κανω στο Linux. Αντιθετα κανω ακομα πιο πολλα.

& σαφως δεν ειμαι ο χρηστης της πασετζας!! :P

Eσενα αληθεια καθολου δε σ' εκανε ν' αναρωτηθεις, το γιατι τοση πρεμουρα για το Linux ολοι?? περιοδικα, dvd, ημερησιος & περιοδικος τυπος??

Γιατι ξαφνικα??? επειδη ειναι αχρηστο?? επειδη ειναι λιγο??? Μπααα... οχι σαφως & οχι.... Μαλλον αλλοι ειναι οι λογοι......

 

Y.Γ: & επειδη ειναι βλεπεις θεμα χαρακτηρα, να μιλαω με γεγονοντα, αναφερεσαι τοσο εδω, οσο & στο αλλο φορουμ, που με αποκαλεις & "τυπακο", πως τα παραλεω.

Σε τι?? γιατι δε γινεσαι συγκεκριμενος??? Σου αρεσει δε σου αρεσει, τα πραγματα σχετικα με τις ανβαθμισεις των 2 λειτουργικων που προσπαθησα, ετσι συνεβη.

Εκτος αν εννοεις/υπονοεις κατι αλλο, οποτε μαλλον θα ηταν καλο να εισαι ΣΑΦΗΣ & συγκεκριμενος & να επιχειρηματολογησεις, οπως τουλαχιστον εχω προσπαθησει να κανω σε ολα τα συγκεκριμενα ποστ μου.

Π.Σ.Π.Α

 

 

Καλά έκανες constantinos και τους τα είπες. Το χειρότερο πράγμα ειναι η παραπληροφόρηση του κοινού. Και λίγα έγραψες..

=========================================================

Σωστά. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να υποστηρίζει το προϊόν του και να το διαφημίζει, δεν έχει όμως δικαίωμα να δυσφημίζει τα άλλα προϊόντα. Τι θα γινόταν αν π.χ. έκανε μια διαφήμιση η πέπσι στην οποία θα ανέφερε ότι η κόκα-κόλα δημιουργεί νεφρική ανεπάρκεια? Δε θα έτρεχαν στα δικαστήρια? Μπορεί να μην είναι ακριβώς το ίδιο με αυτά που λέγονται στο άρθρο, όμως επίσης όταν αναφέρεις ότι ένα λειτουργικό σύστημα (το οποίο και ονοματίζεις) δεν κάνει ή κάνει δύσκολα μια εργασία και αυτό δεν ισχύει, τότε και πάλι είναι δυσφήμιση. Δε θέλουμε να αναφέρεται ντε και καλά ότι τα windows είναι χειρότερα από το λίνουξ αλλά να προσέχεται γενικώς το τι γράφεται.

Σαφώς και ένας νοήμων και πιο υποψιασμένος καταλαβαίνει ότι αφού γράφονται τέτοια άρθρα κάποιοι έχουν ενοχληθεί πολύ από την άνοδο του λίνουξ και προσπαθούν να διατηρήσουν τα κεκτημένα και να μη χάσουν πελάτες. Τα παιδιά όμως (έως και 14-15 θα έλεγα) που διαβάζουν τα άρθρα αυτά δεν πονηρεύονται εύκολα (νομίζω, μακάρι να κάνω και λάθος) και τρώνε μια παραπληροφόρηση με σκοπό να μην ακολουθήσουν άλλο δρόμο από την πεπατημένη. Το δίκαιο για μένα είναι να μάθει κάποιος εξαρχής τις δυνατότητες όλων των λειτουργικών συστημάτων (χαρακτηριστικά, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα) και μετά να έχει το δικαίωμα επιλογής.

Αντέχετε τη σύγκριση? Το λίνουξ πάντως είναι έτοιμο...

************************

www.postokano.gr

Λοιπόν επανατοποθέτηση .... Χτες το πήρα πιο πολύ στην πλάκα , φαίνεται ξεκάθαρα από τα post που έκανα άλλωστε ... Σήμερα το πρωί έπεσε στην αντίληψη μου το περιοδικό και διάβασα το συγκεκριμένο άρθρο...  Αυτό που έβγαλα σαν συμπέρασμα πέρα από το γεγονός ότι ο costantinos έχει απόλυτο δίκιο και μπράβο του που έθεσε και την άποψη του πολύ "ευγενικά"  είναι ότι ο κύριος που γράφει το άρθρο:

  α) δεν "κάνει" το παιδί (αν δεν μπορεί να εκκινήσει Ubuntu 9.10 από Live CD) περιττεύουν τα όποια σχόλια

  β) Αν ασχολείται με το Linux από το 1995 και δεν έχει βρει άκρη ακόμα (υπάρχει πιο σοβαρό πρόβλημα)

  γ) απορώ που βρίσκει ακόμα δουλειά στο χώρο (αν ληφθούν υπόψη όλα τα παραπάνω προσόντα)

  δ) και θεωρώ ότι σε πρώτη φάση ένα "εξώδικο" από το HELLUG το χρειάζεται αν νομίζει πως μπορεί να δυσφημεί/συκοφαντεί

      κάτι που θεωρεί πως είναι απρόσωπο ...  (για να ευθυγραμμιστεί λίγο με την πικρή πραγματικότητα)

  ε) η (μονόστηλη) αναφορά που γίνεται στα ενδότερα του περιοδικού για το Karmic γράφει άλλα πράγματα φυσικά !!!

 Ας του δείξει κάποιος από το περιοδικό πως εκκινούμε Linux από Live CD (φαίνεται πως υπάρχουν άλλοι που ξέρουν το πως) ...

* Το να έχεις οποιοδήποτε συμφέρον και να διαφημίζεις κάτι έιναι μέρος της ζωής και πολλές φορές θέμα επιβίωσης και δεν το θεωρώ κακό.

  Το να δυσφημείς όμως εγγράφως και ενυπογράφως στην προκειμένη περίπτωση "ακόμα και στη Ελλάδα" ,υπόκειται φυσικά

  στον Ποινικό Κώδικα (Αρθρ. 362 / 363 κτλ). Αναμένω τις αντιδράσεις των αρμοδίων με ενδιαφέρον !!!!

www.monomaxos.gr

 από ότι καταλαβαίνω θα πρέπει να ακολουθήσω την γνωστή παροιμία , παραφράζοντάς την :

 

όταν τσακώνονται τα βουβάλια τα βατραχάκια την κάνουν .....

 

και επειδή δεν θεωρώ τον ευατό μου βουβάλι κανενός  λειτουργικού ή φόρουμ ή οτιδήποτε άλλο την κάνω με ελαφρά που λενε ....

 

εγώ την αποψή μου την είπα και βασίζεται σε κανόνες σκληρούς που δεν συγχωρούν ευκολα ....και όχι σε κατεβατά σεντόνια ....

 

 

g.b, κουβεντα κανουμε & εχουμε καθε δικαιωμα & λογο γιο' αυτο.

Εθεσες ολοσωστα & περιληπτικα σε αντιθεση μ' εμενα & τους αλλους οχι τοσο γλώσσοπλαστες που ... σεντονιαζουμε, τους νομους της αγορας.

Απολυτα συμφωνο με βρισκουν τα οσα ειπες.

Απο την αλλη επετρεψε μου να εχω αντιθετη γνωμη απο εσενα εδω & μηνες

g.b]

... όταν τα είδα για πρώτη φορά αυτό που άθελα μου ξέφυγε και με δουλευάνε τρεις μέρες μετά ήταν

 

<<με αυτά τα windows θα ξαναγαπήσουμε τα windows>>

 

αδέρφια , έρχονται και έρχονται αγριεμένα.....

 

Ειπαμε μακαρι να γινει για να υπαρξει επιτελους & πιο σοβαρος ανταγωνισμος.

Ουτε βουβαλι νοιωθω απο την αλλη ουτε βατραχι.

Απλα εμενω σε οτι (με σεντονια) ειπα & πιο πανω σχετικα με τη παραπληροφορηση, η αν θες με τη σωστη πληροφορηση:

.... τους διαβαζουν τα παιδια μας. Το ιδιο & εμας εδω. Αρα μονο χαμενο δε θα παει το "μελανι" που χυθηκε εδω, γι' αυτο το θεμα.....

Aπο εκει & περα σαφως & δε ζητηθηκε τιποτε απο κανενα. Την αποψη του ελευθερα & ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΑ (οπως καλα ξερεις), γραφει ο καθενας σε αυτο το φορουμ.

Μα οπως & να εχει μαλλον εσυ ξεφυγες εκτος θεματος.

ΑΝ προσεξες (που σαφως απο το 1ο σου ποστ εδω προσεξες & τοποθετηθηκες πολυ σωστα), το θεμα ειναι η ΛΑΘΟΣ πληροφορηση & φυσικα η δυσφημιση.

Το αν τα win ειναι καλυτερα η χειροτερα ΔΕΝ  μας νοιαζει σε αυτο εδω το νημα & γενικοτερα σε αυτο εδω το φορουμ.

Μας νοιαζει ομως το Linux, οι αποριες των παιδιων που τους βαλαμε & τους μαθαμε το Linux, οταν διαβαζουν τετοια πραγματα.

Τωρα αν θες & τη δικη μου αποψη για το τι ειναι καλυτερο η απαντηση μου ειναι μια: Ακομα Linux εχω & ολα τα κανω τοσο ομορφα οπως πριν (μαλλον γρηγοροτερα θα ελεγα, πια).....

& σαφως ΔΕΝ δικαζουμε η καταδικαζουμε περιοδικα & ανθρωπους. Το εχω ξαναπει & θα το επαναλαβω.

Ολ' αυτα τα περιοδικα στη Ελλαδα, αναμεσα τους & αυτο το οποιο ειναι αρχισυντακτης ο κος Αθηναιος, εχει ΒΟΗΘΗΣΕΙ κοσμο & κοσμακη, σε σκοτεινους καιρους & σαφως εχει συμβαλλει ΚΑΙ αυτο στη διαδοση της πληροφορικης στη χωρα μας.

 

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Καλησπέρα σε όλους,

 

Αν και το να προσπαθώ να γράψω ενάντια στο Linux εδώ μέσα, είναι σαν να λέω μέσα στη Θύρα 7 πώς είμαι Παναθηναϊκός, οφείλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

  1. Όταν κάποιος φτιάχνει μία ανοικτή επιστολή που απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα (και μάλιστα αναφέρει πώς περιμένει και απάντηση από αυτόν), καλό είναι να τον ενημερώνει (το e-mail μου είναι στο editorial). Επίσης, όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν ευφυολογήματα τύπου αρχι... συντάκτης, καλό είναι να μην είναι τόσο αγενείς σε κάποιον που δεν γνωρίζουν καν (έστω και αν διαφωνούν με αυτά που υποστηρίζει).
  2. Είμαι υπέρ του open source, άλλωστε blog σε Wordpress τρέχω, ωστόσο θεωρώ ότι το Linux δεν είναι κατάλληλο για απλούς χρήστες. Τώρα αν εσείς, ή οι συγγενείς σας, δεν έχετε πρόβλημα, φυσικά και να χρησιμοποιείτε ό,τι θέλετε. Αφήστε όμως και εμένα να έχω την άποψή μου. Όπως έγραψα και στο editorial, έχω χρησιμοποιήσει πολλές διανομές του Linux για πολλά χρόνια και πιστέψτε με ξέρω να το χειρίζομαι, απλά δεν το προτιμώ.
  3. Δυστυχώς ή ευτυχώς, η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου προτιμά τα Windows, αυτό προκύπτει τόσο από έρευνες που κατά περιόδους τρέχουμε, όσο φυσικά και από τις πωλήσεις των λειτουργικών συστημάτων. Εκτός πια και αν έχουμε μία παγκόσμια συνωμοσία που όλοι θέλουμε το Linux να μην πετύχει έτσι ώστε να κυριαρχήσει η Microsoft. Εμένα περίμεναν...
  4.  Το περιοδικό δεν συντηρείται από το τι θα γράψω εγώ στο editorial. Έχει έσοδα από τις πωλήσεις στο περίπτερο και από τις διαφημίσεις, και πιστέψτε με το τι γράφω εγώ δεν το ξέρει καν το εμπορικό τμήμα. Γενικεύσεις από άσχετους του στυλ "όλα τα περιοδικά τα παίρνουν" με εξοργίζουν. Ξεκίνησα από την Compupress και έχω συνεχίσει σε πολλές ακόμα εταιρείες και ποτέ δεν παίζονταν τέτοιου είδους θέματα. Όταν είσαι έξω από τον χορό, πολλά μπορείς να πεις, πρόσεξε όμως και λίγο γιατί προσβάλεις σκληρά εργαζόμενους που τρέχουν όλη μέρα να συντηρήσουν τις οικογένειές τους.

Θεωρώ ότι όποιος διαβάσει το editorial, χωρίς να είναι προκατειλημμένος, θα καταλάβει ότι δεν είμαι εχθρός του Linux, απλά τα έχω με τη φιλικότητά του. Από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει το δικαίωμα της άποψής του. Θα διαβάσω με ενδιαφέρον όποιες απαντήσεις θεωρώ πώς δεν με προσβάλουν, δεν θα απαντήσω όμως ξανά μέσα από αυτό το forum. Όποιος θέλει, μπορεί να μου στείλει e-mail, απαντώ πάντα σε όλους.

Ευχαριστώ,
Νίκος Αθηναίος
Αρχισυντάκτης PC WORLD

κε Αθηναιε εκτιμω, την οποια σας απαντηση εδω & με χαρα ανακαλυψα πως εχουμε & ενα κοινο: Κανεις απο τους δυο μας δε συχναζει στη Θυρα 7 (χιουμορ σαφως).

Να σας διορθωσω λεγοντας σας, πως η ΑΝΟΙΚΤΗ επιστολη αυτο ακριβς το σκοπο εχει, καθ'οτι κατι γραφτηκε σε ενα editorial.

Προσωπικα δε θεωρω, ουτε υπονοησα κατι, τα περι αγορασμενου χωρου, πραγματα τα οποια οπως & να εχει συμβαινουν στο χωρο & το γνωριζετε καλα. ΔΕΝ υπαινιχθηκα ομως κατι τετοιο.

Σαφως & εχετε καθε δικαιωμα να σας αρεσει η να μη σας αρεσει κατι, ομως ειναι & ο τοπος & χρονος που γραφηκαν αυτα.....

Νομιζω αυτα τα περι συνωμοσιας ειναι αστεια & δε συναδουν με τη νοημοσυνη μου ωστε να τα ασπαστω (φυσικα & υπαρχουν αυτοι που τα πιστευουν, που τους θεωρω αστειους).

Ομως ξερετε καλα πως κατι συμβαινει πια με το Linux & το ELLAK & αυτος & ειναι ο λογος που το φιλοξενειτε τα τελευταια σχεδον 2 χρονια στις σελιδες & τα dvd σας.

Εχω δει & το blog σας, τυγχανει να εχω μαλιστα & ενα απο τα βιβλια σας & επειδη μονο ασχετο δε σας θεωρω, απορησα με τα γραφομενα σας (στο editorial)

Τωρα τα υπολοιπα περι πωλησεων & διαφημισεων προτιμω να μη τα σχολιασω, επειδη δεν εχουν καμια σχεση με το θεμα & σαφως ειναι μια αλλη μεγαλη & πονεμενη ιστορια για τον περιοδικο τυπο γενικοτερα.

Τελειωνοντας θελω να ξερετε πως μονο προκατειλημενος δε διαβασα το αρθρο σας. Αντιθετα μαλιστα το διαβασα αρκετες φορες & μαλιστα καποια στιγμη αναρωτηθηκα αν το κειμενο αυτο το γραψατε " εν βρασμω" επειδη " στεναχωρηθηκατε" (νευριασατε η οτι αλλο)  που δε σας εκατσε η αναβαθμιση (κατι που σαφως & θα επρεπε να γινει ευκολα).

Δυστυχως ομως χρησιμοποιειτε συγκεκριμενες λεξεις, που δημιουργουν λαθος εντυπωσεις...

Τωρα το γιατι η συντριπτικη πλειοψηφια εχει (ΟΧΙ προτιμα) windows, το γνωριζετε ΠΟΛΥ καλα.

Παντως σιγουρα οχι για τους ιδιους λογους που η συντριπτικη πλειοψηφια τρεχουν LINUX, στο ρουτερ τους χωρις καν, να το γνωριζουν!!!

(δε θα επρεπε λοιπον ως συγχρονο & αντικειμενικο περιοδικο πληροφορικης να τ' αναφερετε & αυτα?? Η το γιατι τοσα δισεκατομυρια χρηστες στο κοσμο εχουν τον Γουγλη 24 ωρες το 24ωρο χωρις προβληματα??)

Π.Σ.Π.Α

 

 

nathinaios]

 Αν και το να προσπαθώ να γράψω ενάντια στο Linux εδώ μέσα, είναι σαν να λέω μέσα στη Θύρα 7 πώς είμαι Παναθηναϊκός, οφείλω να ξεκαθαρίσω κάποια πράγματα:

Όταν κάποιος φτιάχνει μία ανοικτή επιστολή που απευθύνεται σε κάποιον συγκεκριμένα (και μάλιστα αναφέρει πώς περιμένει και απάντηση από αυτόν), καλό είναι να τον ενημερώνει (το e-mail μου είναι στο editorial). Επίσης, όλοι οι υπόλοιποι που χρησιμοποιούν ευφυολογήματα τύπου αρχι... συντάκτης, καλό είναι να μην είναι τόσο αγενείς σε κάποιον που δεν γνωρίζουν καν (έστω και αν διαφωνούν με αυτά που υποστηρίζει).

Κακό πράγμα η αγένεια δε λέω αλλά και το θράσος όμως δεν πάει πίσω ....

 

nathinaios]Είμαι υπέρ του open source, άλλωστε blog σε Wordpress τρέχω, ωστόσο θεωρώ ότι το Linux δεν είναι κατάλληλο για απλούς χρήστες. Τώρα αν εσείς, ή οι συγγενείς σας, δεν έχετε πρόβλημα, φυσικά και να χρησιμοποιείτε ό,τι θέλετε. Αφήστε όμως και εμένα να έχω την άποψή μου. Όπως έγραψα και στο editorial, έχω χρησιμοποιήσει πολλές διανομές του Linux για πολλά χρόνια και πιστέψτε με ξέρω να το χειρίζομαι, απλά δεν το προτιμώ.

Σεβαστή η άποψη αλλά διαφωνώ κάθετα και επιφυλλάσομαι ιδιαίτερα ειδικά ως προς το θέμα του χειρισμού ... Ας ρώταγες πρώτα και μετά να έκραζες , δεν είναι κακό , το κάνει ο περισσότερος κόσμος ....

 

nathinaios]Το περιοδικό δεν συντηρείται από το τι θα γράψω εγώ στο editorial. Έχει έσοδα από τις πωλήσεις στο περίπτερο και από τις διαφημίσεις, και πιστέψτε με το τι γράφω εγώ δεν το ξέρει καν το εμπορικό τμήμα.

Πάλι καλά θα το κλείνατε το μαγαζί !!!! (η άποψη μου)

nathinaios] Γενικεύσεις από άσχετους του στυλ "όλα τα περιοδικά τα παίρνουν" με εξοργίζουν. Ξεκίνησα από την Compupress και έχω συνεχίσει σε πολλές ακόμα εταιρείες και ποτέ δεν παίζονταν τέτοιου είδους θέματα. Όταν είσαι έξω από τον χορό, πολλά μπορείς να πεις,

Μην ορκίζεσαι κιόλας .... Εδώ τα παίρνουν άλλοι και άλλοι ....

nathinaios] πρόσεξε όμως και λίγο γιατί προσβάλεις σκληρά εργαζόμενους που τρέχουν όλη μέρα να συντηρήσουν τις οικογένειές τους.

Το θράσσος που λέγαμε πιο πάνω .... Περισσεύει θα λεγα ...  Απλά θα επαναλάβω την αναφορά μου στα άρθρα 362 & 363 του Ποινικού κώδικα περί δυσφήμισης...

nathinaios]Θεωρώ ότι όποιος διαβάσει το editorial, χωρίς να είναι προκατειλημμένος, θα καταλάβει ότι δεν είμαι εχθρός του Linux, απλά τα έχω με τη φιλικότητά του. Από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει το δικαίωμα της άποψής του. Θα διαβάσω με ενδιαφέρον όποιες απαντήσεις θεωρώ πώς δεν με προσβάλουν, δεν θα απαντήσω όμως ξανά μέσα από αυτό το forum. Όποιος θέλει, μπορεί να μου στείλει e-mail, απαντώ πάντα σε όλους.

Θα μας λείψεις ....  Στην επόμενη μπλε οθόνη θα στείλω και screenshots (δεν κάνω πλάκα)...


www.monomaxos.gr

"ωστόσο θεωρώ ότι το Linux δεν είναι κατάλληλο για απλούς χρήστες"

θα προσπεράσω τα πάντα, γιά χίλιους λόγους. Αλλά θα σταθώ μόνο σε αυτό. Το τι "θεωρεί" ο καθένας, δεν ενδιαφέρει κανέναν, αν δεν συνοδεύεται από το πως καί το γιατί.

Στην σχολή (δημοσιογραφίας) πού φοιτούσα κάποτε, κε Αθηναίε, με είχαν μάθει πως το γεγονός είναι το ότι "έγινε μάχη μεταξύ αριστερών καί δεξιών".

Την άλλη μέρα, η μία εφημερίδα θα έγραφε πως "κομουνιστοσυμορίτες κατέσφαξαν τούς πατριώτες", ενώ η άλλη θα έγραφε ότι "δοσίλογοι των Άγγλων κατέσφαξαν τούς πατριώτες".

Καί μόνο αυτο (από τον corteX):

Όλοι έχουμε γνωστούς που έκαναν απόπειρα ( λόγω μόδας ?? ) να δοκιμάσουν το Linux... και απέτυχαν παταγωδώς να προσαρμοστούν, προφασίζοντας διαφορα ελλείμματα σε σχέση με το Windows....

Ενα απο αυτά είναι το MP3 ... Δέν μπορούν να καταλάβουν οτι το MP3 είναι πατενταρισμένο φορμάτ και απαγορεύεται να έρχεται μαζί με ένα δωρεάν λειτουργικό... (είναι νομικό το ζήτημα) οπότε το codec το κάνεις εγκατάσταση με το Synaptic ή με το apt... αντίθετα, στην έκδοση 8.04 όταν κάνεις κλικ σε ένα αρχείο ήχου (mp3, ogg,aac, flaac κλπ), ή σε ένα αρχείο video (avi,divx, 3gp, mov, dvd ,flv κλ.π) τότε το σύστημα σε περίπτωση πού λείπει το Codec σου προτείνει ποιό λείπει και στο κάνει εγκατάσταση αυτόματα... Άρα με αυτόν το τρόπο λύνεται αυτόματα το πρόβλημα οποιουδήποτε format ήχου και βίντεο.

Το κορυφαίο που έχω ακούσει και ακούω :

"Για να μπορείς να χειριστείς τα Linux πρέπει να ξέρεις και λίγα πράγματα από γλώσσα προγραμματισμού" Τι εννοείς ρε μεγάλε !!! εγώ δεν ξέρω γλώσσα προγραμματισμού και χρησιμοποιώ το Linux αρκετά χρόνια.... μήπως κάτι δεν πάει καλά με μένα ?

Που εντοπίζεται λοιπον το πρόβλημα;

Πολύ, ερχόμενοι στο Linux πιστεύουν ότι θα βρουν μία ανοικτού κώδικα και ελεύθερη έκδοση των Windows... Οι λόγοι που οι άνθρωποι θέλουν να δοκιμάσουν το Linux ποικίλουν. Στην ουσία όμως υπάρχει ένας θεμελιώδεις λόγος: Ελπίζουν ότι το Linux θα είναι καλύτερο από τα Windows. Είναι λογικά αδύνατον για οπουδήποτε πράγμα να είναι καλύτερο από κάποιο άλλο και συνάμα να είναι ολόιδιο με αυτό. Ένα τέλειο αντίγραφο θα είναι ισάξιο αλλά ποτέ καλύτερο. Έτσι όταν δοκιμάζουν το Linux αναπόφευκτα πιστεύουν ότι θα είναι διαφορετικό. Πολύ όμως αγνοούν αυτό το γεγονός και θεωρούν ότι κάθε διαφορά μεταξύ των δύο λειτουργικών αποτελεί κάποια αποτυχία του Linux. Σαν παράδειγμα δείτε τον Firefox που αποτελεί ίσως την ποιο πετυχημένη εφαρμογή ανοικτού κώδικα. Ένας φυλλομετρητής που "κέρδισε" όλο τον κόσμο. Κατάφερε να επιτύχει επειδή ήταν μία τέλεια αντιγραφή του Internet Explorer; Του ποιο δημοφιλή browser; Όχι! Πέτυχε επειδή ήταν καλύτερος από τον Internet Explorer. Και ήταν καλύτερος γιατί ήταν διαφορετικός! Συμπεριλάμβανε περιήγηση με την βοήθεια καρτελών (tabbed browsing), δυναμικούς σελιδοδείκτες (live bookmarks), ενσωματωμένη μπάρα αναζήτησης, υποστήριξη για εικόνες τύπου png και άλλα υπέροχα πράγματα.

Θα αντιστρέψω λιγο την κουβέντα και θα την πάρω απο την δική μου πλευρά ως χρήστης Ubuntu Linux που κάνει τα πρώτα του βήματα με το Windows.... ναι μη γελάτε ... πείτε οτι κάνετε τα πρώτα σας βήματα στο Windows μετα απο καιρό χρήσης Linux... Θα προκύψουν τα εξής προβλήματα:

  • Δεν βρίσκω λόγο να πληρώνω ένα λειτουργικό σύστημα το οποίο δεν είναι ποιοτικό....
  • Φοβάμαι στην ιδέα και μονο που αναγκάζομαι να χρησιμοποιώ το Windows ως χρήστης "admin"
    εξαρχής... μια χαζομάρα να κάνω.... θα τρέχω και δεν θα φτάνω ! Ενώ με τo Linux ειμαι ένας απλός χρήστης χωρίς "δικαιώματα" σε κρήσιμα σημεία του λειτουργικού. Οταν θα χρειαστει, και μόνο τοτε, θα μου ζητηθεί ο κωδικός του admin για προχωρημένες ενέργειες (εγκατάσταση προγραμμάτων, αναβάθμηση λειτουργικού κλπ ).
  • Στο Windows η εγκατάσταση των προγραμματων των driver και οι αναβαθμήσεις αυτών, είναι πονοκέφαλος... Θα δυσκολευτώ πραγματικά να κρατάω ενήμερο το συστημά μου με τους τελευταίους drivers, τα προγράμματα και τις αναβαθμήσεις. Στο Ubuntu Linux τα κάνω όλα μαζί ταυτόχρονα με το Synaptic
  • Γιατί να χρησιμοποιήσω ένα λειτουργικό που θα πρέπει να το πληρώσω κάμποσα χρήματα, να το εξοπλίσω με κάθε είδους antivirus, antispam, antispyware, adware κτλ και στο τέλος να του κάνω φορμάτ επειδή κόλλησα κάποιον ιό? Αυτα στο
    Linux απλά δεν υπάρχουν. Υπολογιστές που κλείνουν μόνοι τους, παράθυρα με διαφημίσεις που ανοίγουν χωρίς να το θέλω, ιοί που διαδίδονται σε όλες μου τις επαφές εν αγνοία μου, Trojans, Adware, Spyware είναι πράγματα που δεν υπάρχουν στο Linux. Άρα, δεν υπάρχει και ανάγκη για Antivirus που κάνουν το σύστημά μου πιο βαρύ και αντι-παραγωγικό.
  • Οταν κάνω εγκατάσταση το Windows, τι μπορεί να κάνει ; Ελάχιστα πράγματα, τα προγράμματα που υπάρχουν προεγκατεστημένα είναι περιορισμένα... Wordpad ?.  Στο Linux όμως, όλες οι διανομές έχουν πληθώρα προγραμμάτων, και δεν χρειάζεται να έχω μια στοίβα CD/DVD με προγράμματα, γιατί όλα βρίσκονται στα αποθετήρια και στις τελευταίες τους εκδόσεις. Σε όλα
    αυτά εχω πρόσβαση με το Synaptic
  • Ένα καλαίσθητο desktop κάνει την καθημερινότητά μας ομορφότερη. Το Compiz Fusion που υπάρχει προεγκατεστημένο και ενεργοποιημένο στο Ubuntu Linux, δεν ομορφαίνει απλά το desktop, αλλά το ανεβάζει σε ένα άλλο επίπεδο και αφήνει τα desktop των "άλλων" χρόνια πίσω. Τα λόγια όμως είναι περιττά, ένα βίντεο που παρουσιάζει Vista/Linux/Mac λέει πολλά περισσότερα : http://www.abadiadigital.com/noticia1778.html
  • Ανασυγκρότηση δίσκου; Τι είναι αυτό; Στο Linux δεν υπάρχει, γιατί πολύ απλά δεν χρειάζεται http://geekblog.oneandoneis2.org/index.php/2006/08/17/why_doesn_t_linux_...
  • Πόσες φορές πρέπει να κάνω επανεκκίνηση; Πόσες φορές ένα πρόγραμμα που
    μόλις εγκαταστήσα στο Windows θα μου ζητάει επανεκκίνηση του υπολογιστή; Στο Linux, οι φορές που θα μου ζητηθεί επανεκκίνηση, μετά από κάποιο update, είναι ελάχιστες και πάντα μετά από κάποια σοβαρή αναβάθμιση, όπως αναβάθμιση του kernel. Υπάρχουν Linux servers που λειτουργούν για χρόνια χωρίς να επανεκκινηθούν ποτέ.
  • Τα Windows σε κάθε καινούρια έκδοση χρειάζονται καλύτερο hardware,περισσότερη μνήμη RAM, καλύτερο επεξεργαστή και κάρτα γραφικών. Με τις απαιτήσεις να φτάνουν πραγματικά πολύ ψηλά με την κυκλοφορία των Vista.Οι απαιτήσεις του Linux είναι σαφώς χαμηλότερες, κάτι που τα κάνει ικανά να τρέξουν χωρίς προβλήματα σε υπολογιστές 6, 7 ή και 8 χρόνων. Η διανομή του Ubuntu με τις μικρότερες απαιτήσεις είναι το Xubuntu,το οποίο χρειάζεται μόλις 192mb RAM.

Οποιός ειναι αναγκασμένος να χρησιμοποιεί τα προγράμματα που βγαίνουν για Windows λόγο συγκεκριμένων αναγκών (π.χ. επαγκελματικοί ) θα πρέπει απλά να παραμείνει στο Windows... δεν εχει νόημα να τα απαιτεί απο το Linux.... Όπως και ένας χρήστης Linux και Μac δεν μπορεί να απαιτεί απο το Windows να έχει τα προγράμματά τους...

Τελικά και εγώ νομίζω ότι το Linux με έχει εγκλωβίσει και θα δυσκολευτω να βγώ μέσα από αυτά...

 

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Ποια είναι η άποψή σας για τα Windows 7;

Είναι καταπληκτικά, τα έχω βάλει σε όλα μου τα PCs!

8.31 %

 

Ουσιαστική αναβάθμιση, έχω πολύ θετική εικόνα

12.64 %

 

Καλά είναι, δεν βλέπω όμως και κάτι το τρομερά νέο

9.78 %

 

Δεν μου αρέσουν καθόλου, απορώ τι τους βρίσκουν

56.35 %

 

Είναι πολύ νωρίς ακόμα, δεν έχω πλήρη άποψη

12.92 %

 

Σύνολο Ψήφων:1779

 

ένα δείγμα, σχεδόν 2000 ατόμων, από το δικό σας site, θεωρείται ικανοποιητικό?

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

jvarkas]

Σωστά. Ο καθένας έχει το δικαίωμα να υποστηρίζει το προϊόν του και να το διαφημίζει, δεν έχει όμως δικαίωμα να δυσφημίζει τα άλλα προϊόντα. Τι θα γινόταν αν π.χ. έκανε μια διαφήμιση η πέπσι στην οποία θα ανέφερε ότι η κόκα-κόλα δημιουργεί νεφρική ανεπάρκεια? Δε θα έτρεχαν στα δικαστήρια? Μπορεί να μην είναι ακριβώς το ίδιο με αυτά που λέγονται στο άρθρο, όμως επίσης όταν αναφέρεις ότι ένα λειτουργικό σύστημα (το οποίο και ονοματίζεις) δεν κάνει ή κάνει δύσκολα μια εργασία και αυτό δεν ισχύει, τότε και πάλι είναι δυσφήμιση. Δε θέλουμε να αναφέρεται ντε και καλά ότι τα windows είναι χειρότερα από το λίνουξ αλλά να προσέχεται γενικώς το τι γράφεται.

Σαφώς και ένας νοήμων και πιο υποψιασμένος καταλαβαίνει ότι αφού γράφονται τέτοια άρθρα κάποιοι έχουν ενοχληθεί πολύ από την άνοδο του λίνουξ και προσπαθούν να διατηρήσουν τα κεκτημένα και να μη χάσουν πελάτες. Τα παιδιά όμως (έως και 14-15 θα έλεγα) που διαβάζουν τα άρθρα αυτά δεν πονηρεύονται εύκολα (νομίζω, μακάρι να κάνω και λάθος) και τρώνε μια παραπληροφόρηση με σκοπό να μην ακολουθήσουν άλλο δρόμο από την πεπατημένη. Το δίκαιο για μένα είναι να μάθει κάποιος εξαρχής τις δυνατότητες όλων των λειτουργικών συστημάτων (χαρακτηριστικά, πλεονεκτήματα - μειονεκτήματα) και μετά να έχει το δικαίωμα επιλογής.

Αντέχετε τη σύγκριση? Το λίνουξ πάντως είναι έτοιμο...

Νομίζω οτι ο Γιάννης τα είπε όλα όπως είναι σύντομα και περιεκτικά .... Αλλά του κουφού την πόρτα πάρτηνε και φύγε !!!!

www.monomaxos.gr

Ενταξει, ενα δειγμα 2000 ατομων θεωρειται ικανοποιητικο ως προς τη ταση.

Μα το θεμα ειναι τι δειχνει αυτη η ταση:

  • Δεν μου αρέσουν καθόλου, απορώ τι τους βρίσκουν

          56.35 %

 

 

Τo συντομο ομως σχολιο του συντακτη, για τη συγκεκριμενη ψηφοφορια,  λεει χαρακτηριστικα:

(σελιδα 179-στο πρασινο πλαισιο)

Διιστανται οι αποψεις για τα windows7, αφου ναι μεν ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων δεν ειναι καθολου ικανοποιημενο, αλλα ενα εξισου αρκετα μεγαλο ποσοστο εχει εντελως αντιθετη αποψη.

  • Είναι καταπληκτικά, τα έχω βάλει σε όλα μου τα PCs!

         8.31 %

 

  • Ουσιαστική αναβάθμιση, έχω πολύ θετική εικόνα

          12.64 %

 

Εχουμε δηλαδη ενα 56% το οποιο ισοδυναμει (αρκετα) μ' ενα 22% !!!!!!

Υπαρχουν αρκετοι μαθηματικοι εδω, ας μας πουν τη γνωμη τους, ε????

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

Δεν νομίζω οτι κάποιος πρέπει να είναι μαθηματικός.

Αρκεί να μην έχει σκοπιμότητα να το παρουσιάσει έτσι.

Και κάτι ακόμα προς τον σκληρά εργαζόμενο, αμερόληπτο και αντικειμενικό συγγραφέα. Και άλλοι δουλεύουν αν δεν το έχεις πάρει χαμπάρι (ναι και οι περισσότεροι απο εμάς). Και πιο σκληρά απο εσένα, και με λιγότερα χρήματα και ανασφάλιστοι και.. και.. και... Πήγαινε μια βόλτα έξω στο κόσμο και θα το δείς. Το να το φέρνεις σαν επιχείρημα είναι το λιγότερο χυδαίο.

Μια απλή απάντηση από μένα προς τον κύριο που επί 15 χρόνια δεν έχει καταφέρει να τρέξει Linux (!!!):

Πριν ασχοληθώ με το Linux, ήμουν ένας φοβιτσιάρης χρήστης, που φώναζα φίλους μου για να μου περάσουν και το πιο αστείο πρόγραμμα!

Το PC μου μονίμως "σερνόταν"!

Ασχολούμαι αποκλειστικά με το Linux 5 χρόνια τώρα (παράθυρα χειρίζομαι μόνο στη δουλειά μου) και έχω πετύχει να ελέγχω τον υπολογιστή μου και προχώρησα και παρακάτω: Έκανα τρεις απανωτές πετυχημένες εγκαταστάσεις Gentoo/Funtoo μέσα σ' ένα μήνα!  Για όσους ξέρουν, αυτό τα λέει όλα.  Με το Linux, ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ!

-----------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

nathinaios]

  1.  Το περιοδικό δεν συντηρείται από το τι θα γράψω εγώ στο editorial. Έχει έσοδα από τις πωλήσεις στο περίπτερο και από τις διαφημίσεις, και πιστέψτε με το τι γράφω εγώ δεν το ξέρει καν το εμπορικό τμήμα. Γενικεύσεις από άσχετους του στυλ "όλα τα περιοδικά τα παίρνουν" με εξοργίζουν. Ξεκίνησα από την Compupress και έχω συνεχίσει σε πολλές ακόμα εταιρείες και ποτέ δεν παίζονταν τέτοιου είδους θέματα. Όταν είσαι έξω από τον χορό, πολλά μπορείς να πεις, πρόσεξε όμως και λίγο γιατί προσβάλεις σκληρά εργαζόμενους που τρέχουν όλη μέρα να συντηρήσουν τις οικογένειές τους.

Θεωρώ ότι όποιος διαβάσει το editorial, χωρίς να είναι προκατειλημμένος, θα καταλάβει ότι δεν είμαι εχθρός του Linux, απλά τα έχω με τη φιλικότητά του. Από εκεί και πέρα, ο καθένας έχει το δικαίωμα της άποψής του. Θα διαβάσω με ενδιαφέρον όποιες απαντήσεις θεωρώ πώς δεν με προσβάλουν, δεν θα απαντήσω όμως ξανά μέσα από αυτό το forum. Όποιος θέλει, μπορεί να μου στείλει e-mail, απαντώ πάντα σε όλους.

Ευχαριστώ,
Νίκος Αθηναίος
Αρχισυντάκτης PC WORLD

Από το "ο χώρος και ο χρόνος είναι αγορασμένο προϊόν" μέχρι το "όλα τα περιοδικά τα παίρνουν" η απόσταση είναι τόση όση και η παραποίηση που γίνεται σε όσα σχεδόν γράφεις. Ολα τα περιοδικά πουλάνε τον "χώρο" τους και αυτό είναι μια θεμιτή εμπορική πράξη. Κι εσύ πουλάς τον χρόνο σου στο περιοδικό γράφοντας. Κι αυτό είναι μια θεμιτή εμπορική πράξη. Και εμείς ξέρουμε ότι αυτό γίνεται και το σχολιάζουμε. Κι αυτό είναι θεμιτό. Αν αισθάνθηκες ότι σε κατηγορούμε ότι τα "παίρνεις" αυτό είναι δικό σου θέμα. Ασε μας εμάς τους άσχετους να πιστεύουμε ότι θέλουμε.

 

Sion

ΥΓ1 Ας μου απαντήσει κάποιος με επιχειρήματά ΠΟΙΟ πρόβλημα αντιμετωπίσει με το σημερινό HW στα Vista? Μόνο στο δικό μου PC τρέχουν σφαίρα?

ΥΓ2 Από ότι καταλάβατε από το Νick είμαι Moderator στο pcw.gr αλλά τονίζω ότι ΔΕΝ έχω καμία σχέση με το περιοδικό και ενίοτε με τον κ. Αθηναίο. Είναι καθαρά προσωπική άποψη.

 

 

Το πρόβλημα λοιπόν ήταν ότι για να μην αντιμετωπίσω τα προβλήματα με τα Vista έπρεπε να κάνω σημερινό το HW στις 5 από τις 7 θέσεις εργασίας στο γραφείο μου. Δηλαδή να πληρώνω τα εργαλεία και όχι τους ανθρώπους που δουλεύουν επάνω τους. Κόστος αναβαθμίσεων τότε 4.200,00 euro ή περίπου 4 μηνιάτικα. Γι' αυτό το λόγο ακόμα υπάρχουν τα XP.

To forum του περιοδικού το ξέρουμε και πολλές φορές το χρησιμοποιούμε για να βρούμε καμμιά λύση, από την εμπειρία των άλλων, για τα διάφορα αδιονόητα που συμβαίνουν με τα win, που έχουν ξεμείνει αναγκαστικά σε δυό pc λόγω εμπορικών προγραμμάτων. Και είναι ένα αξιοπρεπέστατο forum γεμάτο από ερωτήσεις για προβλήματα των windows.

Πάντως εγώ σ' ευχαριστώ για την "μετρημένη" σου παρέμβαση.

 

 

 

 

Το είπα και πριν και εγώ υπέρ του Linux είμαι. Όποιος παρακολουθηθεί το Forum του pcw.gr το ξέρει. Είμαι από αυτούς που στον δρόμο κυκλοφορούν με σκουφάκι Ubuntu και γράφουν με στυλό Ubuntu.

Νομίζω πως η επίθεση στο πρόσωπο του κ. Αθηναίου, ήταν άδικη. Άδικη όχι γιατί έχει δίκιο σε αυτά που γράφει, αλλά σε αυτά που του επισυνάπτεται (περί ασχετοσύνης και τα σχετικά), αλλά γιατί είπε την γνώμη του “αν δεν γίνει φιλική στον χρήστη”Ο άνθρωπος είπε την γνώμη του και δεν την σεβαστήκατε. Κάτι είδα για μηνύσεις , θα τον μηνύσετε γιατί δεν του φαίνεται φιλικό?

 

Αυτό που έχω να πω είναι ότι αν οι εταιρίες Gaming δεν υποστηρίξουν το Linux δεν θα γίνει ποτέ mainstream. Μέχρι τότε θα υπάρχει το dual boot. (Μιλάμε πάντα για το σύνολο των χρηστών PC.) Αν δεν υπάρχουν παιχνίδια, δεν χρειάζεται να υπάρχει γρήγορο HW, αυτό εννοούσα με το “το linux δεν εκμεταλλεύεται το HW”.

Εδώ μέσα νομίζω πως οι περισσότεροι ήμαστε advanced users τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους?

Τι γίνεται όμως με τα γυμνασιόπαιδα? δουλεύω στο IT και βλέπω τα παιδάκια να σβήνουν το πάνω panel του Gnome για να μοιάσουν με τα Windows.

Αυτή η νοοτροπία δεν θα αλλάξει ακόμα και αν το PC World γράφει μόνο για linux, αυτό θα αλλάξει μόνο όταν αλλάξουν η συνήθειες.

 

Πόσοι αυτήν την στιγμή λένε ότι τα Vista είναι βαριά? Βαριά για το σημερινό Hardware? ε όχι!!

Απλά όπως γίνεται πάντα...."κάποιος είπε, κάτι έγινε" έτσι αόριστα.

 

Από την άλλη το Linux είναι πλήρως λειτουργικό για Internet-Multimedia και πάνω από όλα ΔΩΡΕΑΝ. Οπότε στο χέρι μας να το διαδώσουμε.

 

Εφόσον κάνουμε διάλογο, γιατί κάποιους από αυτούς με τον πύρινο λόγο δεν λέει και τα κακά του Linux? Για να έχουν, αυτοί που διαβάζουν αυτό το Forum, μια σφαιρική άποψη.

 

Σαν υστερόγραφο θα πω, πως μερικοί με τους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποιούν μερικοί χάνουν όλο το δίκιο που έχουν και τα χρόνια τις ηλικίας τους. Προσοχή σε αυτό.

 

"Εδώ μέσα νομίζω πως οι περισσότεροι ήμαστε advanced users τι γίνεται όμως με τους υπόλοιπους?"

να παρατηρήσω μ'ονο, πως ΚΑΙ αυτό κάποτε πρέπει να τελειώνει.

προσωπικά, είμαι ένας απλός χρήστης, το φωνάζω καιρό τώρα, καί όποιος θέλει το πιστεύει.

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Δε θα έγραφα ποτέ για ένα τέτοιο θέμα, γιατί είναι καθαρά θέμα προτιμήσεως για τους απλούς χρήστες και μονόδρομος για τους advanced users.

Όμως το καλοπροέρετο - πλην άστοχο - σχόλιο του moderator του pcw, Sion, ότι δεν είναι ακόμα έτοιμος ο καιρος για τη μετάβαση μου προκάλεσε γέλιο και θυμό μαζί.

Δηλαδή εσύ τι προγράμματα χρησημοποιείς και δε κάνεις δουλειά σου με το linux? Σε πληροφορώ αντιθέτως, ότι εγώ δεν κάνω δουλειά μου με τα windoz και γιαυτό τα έχω καταργήσει πλήρως. Στο τέλος τέλος αν είναι κάποιο εμπορικό πακέτο για windows κατά 90% θα τρεχει με wine, ή μέσω VM (virtualbox) 100%. Αλλά ξέχασα αυτά είναι για προχωρημέμους χρήστες-φρικιά-προγραμματιστές σαν εμάς. Για το αν σου φαίνεται λοιπόν φιλικό το linux, πρόβλημα σου, περί ορέξεως ουδής λόγος.

Για τον κύριο Αθηναίο όμως, η απάντηση είναι ότι δεν είμαστε κορόιδα να μας υποτιμάς εσύ τη νοημοσύνη, οπότε δε θα μας λήψεις καθόλου. Και εξηγούμαι περί τίνος ομιλώ:

1ον) Στην παράγραφο 3 λέει (copy/paste):

  1. Δυστυχώς ή ευτυχώς, η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου προτιμά τα Windows, αυτό προκύπτει τόσο από έρευνες που κατά περιόδους τρέχουμε, όσο φυσικά και από τις πωλήσεις των λειτουργικών συστημάτων. Εκτός πια και αν έχουμε μία παγκόσμια συνωμοσία που όλοι θέλουμε το Linux να μην πετύχει έτσι ώστε να κυριαρχήσει η Microsoft. Εμένα περίμεναν...

Πουλάει τρέλα εδώ, επειδή τα windows μπορεί όντως να είναι πρώτα σε πωλήσεις, αλλά μόνο σε σχέση με τα Solaris/Novel/OsX αφού το LINUX είναι ΔΩΡΕΑΝ, δεν πωλείται (γιαυτό και δεν προκείπτουν κέρδη για τα κοράκια).

 

Το ότι χρειάζονται και έρευνες για να δούνε ποιό λειτουργικό προτιμάει ο κόσμος είναι παγκόσμια πρωτοτυπία. Aς κάνανε μια βόλτα από Στουρνάρι, να δούν με ποιό λειτουργικό πωλούνται υποχρεωτικά και μέσα στην τιμή του μηχανήματος το 99%9 των PCs (desktop/laptop/netbook) και μετά ας μηλήσουμε για προτιμήσεις. Και όχι φίλε μου, δεν περίμεναν εσένα, χρηματοδοτούν παγκοσμίος εκατομμύρια κοράκια για την ίδια δουλειά.

2ον) Στην παράγραφο 4 λέει:

Το περιοδικό δεν συντηρείται από το τι θα γράψω εγώ στο editorial. Έχει έσοδα από τις πωλήσεις στο περίπτερο και από τις διαφημίσεις, και πιστέψτε με το τι γράφω εγώ δεν το ξέρει καν το εμπορικό τμήμα. Γενικεύσεις από άσχετους του στυλ "όλα τα περιοδικά τα παίρνουν" με εξοργίζουν. Ξεκίνησα από την Compupress και έχω συνεχίσει σε πολλές ακόμα εταιρείες και ποτέ δεν παίζονταν τέτοιου είδους θέματα. Όταν είσαι έξω από τον χορό, πολλά μπορείς να πεις, πρόσεξε όμως και λίγο γιατί προσβάλεις σκληρά εργαζόμενους που τρέχουν όλη μέρα να συντηρήσουν τις οικογένειές τους.

Για το από που κονομάει ένα περιοδικό φίλε μου, δεν είναι δύσκολο να φανταστούμε, στην πιάτσα είμαστε, όντως από εκεί που λές κονομάει. Αλλά για να πέρνει διαφημήσεις πρέπει και να πατρονάρει τους διαφημηζόμενους και όχι να τους βρήσκει ψεγάδια (δε βρήκες κανένα ψεγάδι ποτέ σου άραγε?). Όσο για την τελευταία παράγραφο με τους σκληρά εργαζόμενους, δεν πρόκειται να σε λυπηθεί κανένας με τέτοιου είδου επιχειρήματα, πολύ απλά γιατί είμαστε όλοι σκληρά εργαζόμενοι, εκτός αν υπονοείς ότι εμεις εδώ μέσα το ξήνουμε.

Το editorial σου δεν το διάβασα, ούτε και με ενδιαφέρει. Προφανώς όμως για να στην πέσουνε λασπολόγησες, γιαυτό άλλη φορά πριν γράψεις κάτι, σκέψου πρώτα πως θα κάνεις τη διαφημησούλα σου, χωρίς να προσβάλεις τους άλλους.

 

Sion]

Νομίζω πως η επίθεση στο πρόσωπο του κ. Αθηναίου, ήταν άδικη. Άδικη όχι γιατί έχει δίκιο σε αυτά που γράφει, αλλά σε αυτά που του επισυνάπτεται (περί ασχετοσύνης και τα σχετικά), .....

Την ασχετοσύνη του δεν θέλω να σε πληγώσω αλλά την κατοχύρωσε πανηγυρικά !!!  Όπως και την 15ετή προυπηρεσία σε αυτή ...

Sion]αλλά γιατί είπε την γνώμη του “αν δεν γίνει φιλική στον χρήστη”Ο άνθρωπος είπε την γνώμη του και δεν την σεβαστήκατε. Κάτι είδα για μηνύσεις , θα τον μηνύσετε γιατί δεν του φαίνεται φιλικό?

Σαν να καταλαβαίνεις ότι θές μου φαίνεται και το βρίσκω και λιγάκι κουραστικό .... Η δυσφήμηση προσώπων / προιόντων κτλ είναι ποινικό αδίκημα και η άποψη μου είναι οτι πρέπει να ενεργοποιηθούν οι αρμόδιοι που θίγονται άμμεσα και να επαναφέρουν τον συγκεκριμένο κύριο όπως του χρειάζεται !!! Από την άλλη το θεωρώ και θαυμάσια ευκαιρία για δωρεάν διαφήμιση του Linux....  Θα μου πεις τώρα τρόπος είναι αυτός ??? Θα σου πω ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕ !!!

www.monomaxos.gr

Εγώ δεν κυκλοφορώ με σκουφάκι ubuntu αλλά με το ubuntu κάνω τα πάντα (τα πάντα όμως, μη με περνάς για χαμηλών απαιτήσεων χρήστη).

Αφου θες να είμαστε αντικειμενικοί, το μόνο κακό που έχει το linux είναι η κακή υποστήριξη οδηγών από τους κατασκευαστές, που προτιμούν και που τα παίρνουν από τη microsoft widowz. Αλλά σε αυτό δε φταίει σε κάτι το linux. Aντίθετα μετά από μία εγκατάσταση ubuntu όλες οι συσκευες αναγνωρίζονται αυτόματα, και κάποιες λίγες, με εγκατάσταση εργοστασιακών drivers. Τα windowz βλέπουν τίποτα από μόνα τους, ή θέλουν καμμιά 40αρια CDs με drivers?

Για παιχνίδια πράγματι δεν υπάρχουν του εμπορίου (για τους ίδιους λόγους με τους drivers). Αλλά αν θες παιχνίδια, η καλύτερη επιλογή είναι το Playstation3 (τρέχει και ubuntu!)

Όσο για τα γυμνασιόπαιδα που σβήνουν την πάνω μπάρα του gnome, είναι για να μοιάζει με KDE και όχι με windowz.

Και το παραμύθι με τους απλούς, χρήστες... Ξέρεις πόσοι απλοί χρηστες με παρακαλάνε κάθε μέρα, μετά τη δουλειά μου, να περάσω από το σπίτι τους να τους μαζέψω το PC που κάτι κόλυσε από κάποιο site και δε δουλεύει τίποτα πια???? Γιατί δε το μαζεύουν μόνοι τους αφού έχουν τα φιλικά windowz. Απλά ο απλός χρήστης, αγοράζει ένα μηχάνημα που έχει windows προεγκατεστημένα (και δεν ξέρει πώς να περνάει άλλο λειτουργικό) μαθένει τα βασικά, και μόλις στραβώσει κάτι καταφεύγει στα περιοδικά τύπου Αθηναίου, ή στους έμπειρους γνωστούς. Αλλά μόνος του πόσο εύκολο είναι να σημαζέψει ένα μηχάνημα με windows? (ούτε εγώ μπορώ, φορμάτ και όλα τα πργράμματα/οδηγοί/ρυθμήσεις από την αρχή) και σε 2-3 μήνες πάλι κάτι θα πάει στραβά και πάλι τα ίδια. Πιστεύεις ότι με ένα antivirus είσαι καλυμένος? Πώς θα ρυθμήσει ο απλός χρήστης που επικαλούμαστε αλόγιστα, ένα περίπλοκο firewall και ένα antispyware και κύριος είδε τι άλλο, μόνο και μόνο για να φυλάξει τον πισινό του? Πράγματα δηλαδή που στο linux τα θεωρούμε δεδομένα και που ποτέ δε μας απασχόλησαν, αφού το σύστημα ρυθμίζεται από μόνο του κατά την εγκατάσταση.

 

Αν και είμαι μέλος άλλων linux forums, δεν είμουν μέλος εδώ. Έκανα register σήμερα, που είδα κατά τύχη αυτό το φανταστικό τόπικ. Και μιας που βλέπω μια διαμάχη ένας προς εκατό, δεν μπόρεσα να αντισταθώ και να μην απαντήσω :p

Αρχικά, έχουμε ένα δημοσίευμα στο οποίο ο αρθρογράφος λέει την άποψή του (βέβαια όλοι κατά βάθος ξέρουμε ότι ο Ballmer του δίνει τον "μισθό" του κάθε δεύτερη τρίτη του μήνα για να εξυμνεί την microsoft).

Ύστερα έχουμε μια επίθεση από όλα τα μέλη, κάτοχοι της μοναδικής αλήθειας και ανωτερότητας του linux.

Ένα dvd το οποίο έχει δωρεάν προγράμματα για windows 7 (όλοι ξέρουμε πως τέτοια δεν υπάρχουν. Όλα τα προγράμματα για windows κοστίζουν από 50 ευρώ και πάνω και όλοι οι χρήστες windows είναι πειρατές).

Μετά άρχισαν τα σοβαρά επειχηρήματα (καμία σχέση δηλαδή με το "ανακριβές" άρθρο του περιοδικού). Μάθαμε πως στο linux δουλεύουν όλα χωρίς drivers (περίεργο, πάντα νόμιζα πως δουλεύνουν μόνο οι συσκευές για τις οποίες υπάρχουν open source only drivers μέσα στον kernel). Μάθαμε επίσης πως στα windows είσαι αναγκασικά admin και δεν μπορείς να συνδεθείς σαν user ή ακόμα κι ότι κολλάς ιούς με το παραμικρό (έτσι είναι. Ο linux user είναι πιο συνηδειτοποιημένος. Πατάει παντού χωρίς να τον νοιάζει, αφού δεν υπάρχουν ιοί για linux. Αυτό θα πει γνώση περί ασφάλειας!)

Μάθαμε επίσης πως τα windows έχουν κάτι περίεργα προγράμματα που λέγονται firewall, antispyware κλπ, που ο απλός χρήστης δεν μπορεί να ρυθμίσει. Στο linux βέβαια δεν χρειάζονται αυτά, το firewall μυρίζει τα νύχια του και δίνει τα ανάλογα accesses.

 

Sorry που δεν έκανα τα ανάλογα quotes, αλλά πάνω κάτω όλοι τα ίδια είπατε. Συγχαρητήρια παιδιά :D

tolis_01]

Sorry που δεν έκανα τα ανάλογα quotes, αλλά πάνω κάτω όλοι τα ίδια είπατε. Συγχαρητήρια παιδιά :D

Να υποθέσω πως δεν πέτυχε η αναβάθμιση από Jaunty σε Karmic ....

www.monomaxos.gr

To πως βλεπει ο καθενας ειναι προκαταληψης η μη.

Διαμαχη??? χα-χα-χα-χα

Μια κοσμια-ΚΟΣΜΙΟΤΑΤΗ- απαντηση εδωσα δημοσια, σ' ενα επισης δημοσιο αρθρο.

& το εκανα αυτο επειδη ως προσφατα ειχα ενα σεβασμο στη δουλεια του κυριου Αθηναιου, τον οποιο & εξακολουθω να θεωρω  πετυχημενο στον χωρο του.

Ασχετως αυτου ομως, στο εν λογω αρθρο προφανως εσκεμμενα, "υπεπεσε" σε παραπτωματα.

Αλλωστε τα παντα βασιζονται στις λεξεις & το παιχνιδι με αυτες.

ΠΟΤΕ στα τοσα χρονια ΔΕΝ ισχυριστηκα πως το Linux ειναι ενα τελειο λειτουργικο. Σαφως & εχει αρκετα προβληματα. Μια ματια στο φορουμ φτανει για να δει ο καθενας πως δε τα κρυβουμε, αντιθετως τα καυτηριαζουμε (ως & ακομψα ενιοτε)

Σαφεστατα ομως ειναι ενα λειτουργικο πολυ πιο συγχρονο, ασφαλες, ταχυτερο, με σεβασμο στη ram του μηχανηματος μας, καθως & στην... εγκεφαλικη μας ram!

Προχωρημενος χρηστης δεν ειμαι. Αν εμαθα καποια πραγματα παραπανω, τα εμαθα ακριβως λογω της επαφης μου & της ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ & ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΗΣ χρησης με το Linux.

To αν ενα περιοδικο, εφημεριδα, δελτιο ειδησεων προσπαθει να περασει μια ειδηση οπως επιθυμει, το ξερουμε ολοι καλα.

(παραδειγμα, λιγα ποστ πιο πανω, τα σχετικα με τη ψηφοφορια)

Ουτε ειπα πως δε πρεπει ο καθενας να εχει την αποψη του. Μα ας ΤΕΚΜΗΡΙΩΝΕΙ αυτη του την αποψη, με ΣΑΦΗ & ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ επιχειρηματα.

Το να γραφουμε, δε το γουσταρω επειδη εχει ζορι στην επιλυση προβληματων ειναι πολυ ασαφες, ανακριβες & σαφεστατα συκοφαντικο.

Το editorial θα το διαβασουν πολλοι, το ιδιο & εδω. Εκει ΔΕΝ υπαρχει η δυνατοτητα αμεσης απαντησης. Εδω ναι.

Σε κανενα δε κοπηκε ο λογος & οποιος θελει ευπροσδεκτος ειναι να πει τη γνωμη του, ΟΠΟΙΑ & ΑΝ ΕΙΝΑΙ.

Το τι λεει ο καθενας & τι θελει να καταλαβει οποιος τα διαβαζει εχει να κανει με θεματα αντιληψης & προκαταληψης.

Tωρα τα σχετικα firewall, antivirus κλπ, ναι ειναι ζορι!! Εγω τουλαχιστον παντα το ειχα. & οσο & να σ' εκπλησει φιλτατε Toli01, τα εχουν ΠΟΛΛΟΙ χρηστες που χρησιμοποιουν windows χρονια.

& επειδη ΔΕΝ ανεχομαι τη παραποιηση των λεγομενων, πριν πιασετε το πληκτρολογιο να γραψετε εδω σ' αυτο το θεμα, καντε 2 (δυο) απλα πραγματακια πριν:

1. : R T F Editoriall (PCworld/τευχος Δεκεμβριου 09)

2. : R T F Posts, που εχουν γραφει πιο πριν. Σαφως & υπαρχουν ατοπα & ασχετα ισως, μα ειναι & λιγο εν βρασμω.

 

Το θεμα παραμενει ανοιχτο & ελευθερα μπορει να εκφρασει ο καθενας την οποια ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΗ αποψη του.

& τελειωνοντας για να μη στουρθοκαμιλιζετε:

Στο Linux, το 96-97% των ποστ & προβληματων δημοσιευοναται απο ΝΕΟΥΣ χρηστες.

Στα windows?????

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

σκέφτομαι από την μία πως δώσαμε πολύ σημασία σε κάποιο σχόλιο. Δεν το λέω καθόλου "υποτιμητικά", αλλά υπό την έννοια, πως είναι ένα ίδιο σχόλιο μέσα σε πάρα πολλά άλλα.

από την άλλη όμως, θέλω να σταθώ σε κάποια σημεία (περισσότερο, μάλλον εξαιτίας τού Sion  ).

Οί παλαιότεροι, μάλλον θα συμφωνήσουν μαζί μου, πως τον δρόμο στόν "ειδικό τύπο" στην Ελλάδα, τον άνοιξαν οί "4τροχοί".

Σκεφτείτε λοιπόν, κάποια μέρα, σε κάποιο τεύχος, να διαβάζατε, το σχόλιο -προσοχή! όχι το test- ενός επί χρόνια ασχολούμενου με τα αυτοκίνητα, στο οποίο να έγραφε, όχι πως το "τάδε" δεν τού αρέσει, επειδή δεν στρίβει, δεν φρενάρει, αλλά επειδή... προσπαθεί επί χρόνια να το οδηγήσει καί δεν μπορεί!!!!

Μάλλον λάθος επάγγελμα θα είχε διαλέξει.

------------------------------------------------------

Αν δεν αναφέραμε ΟΙ ΙΔΙΟΙ τα προβλήματα πού έχει το linux, τότε, απλά, αυτό εδώ το forum ΔΕΝ θα υπήρχε.

ΟΛΟ το forum στην ουσία, αφορά επίλυση προβλημάτων.

------------------------------------------------------

Προσωπικά, έχω εγκαταστήσει linux σε αρκετά μηχανήματα φίλων. Όχι με το ζόρι, βέβαια!! Δύο από αυτούς, ξαναγύρισαν σε windows, οί υπόλοιποι όχι. Καί ... θαύμα (?). Απλοί χρήστες είναι!!

Τι σημαίνει αυτό τώρα πάλι? Εγώ ξέρω -θα έπρεπε να το ξέρετε καλύτερα αυτό οί δημοσιογράφοι των περιοδικών- ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των οικιακών χρηστών, έχει το pc γιά internet, μουσική, ταινίες καί -όχι πάντα όμως- παιχνίδια. Στα παιχνίδια, σηκώνω τα χέρια ψηλά. Εσείς γιατί αρνείστε να τα σηκώσετε σε όλα τα άλλα?

------------------------------------------------------

Αν δεν το διαδώσουμε οί ίδιοι λοιπόν το linux, δεν θα περάσει στον κόσμο καί τα win θα πουλάνε περισσότερο.

Ερώτηση: Στις πωλήσεις των vista, έχουν υπολογιστεί τα 3 πού αγόρασα εγώ προεγκατεστημένα σε laptop καί τα οποία έσβησα πριν καν ανοίξουν?

Κύριοι, μην κρυβόμαστε. Η αγορά μπορεί να υπάρξει μόνο με win -ή τουλάχιστον έτσι νομίζετε, ή τουλάχιστον δεν έχετε καμία όρεξη καί λόγο να κάνετε την αγορά άνω κάτω.

Καί μιά καί μέρος της αγοράς είναι καί τα περιοδικά τού χώρου, σε αυτόν τον ρυθμό κινούνται. Αλλοιώς, θα έδιναν κάτι παραπάνω από μία σελίδα στο linux.

Τολμήστε να γράψετε πχ, ένα εκτενέστατο tutorial γιά το gimp (παράδειγμα είναι) καί τότε ίσως κάποιοι να μην καταφεύγουν σε πειρατικό photoshop.

Aκολουθώντας τον κο Αθηναίο, νομίζω, πως ούτε εγώ θα ξαναγράψω σε αυτό το  topic.

Αλλά αν θέλει, μπορούνε πολλά άτομα από εδώ μέσα -καί απο το περιοδικό σας σίγουρα- να τού πούνε πως να "στείσει" (άλλη μεγαλεπίβολη λέξη χωρίς κανένα νόημα) το linuxάκι του. Εδώ τα κατάφεραν άτομα πού δεν είχαν ξαναδεί pc, σε δύο ώρες.

(Όπως καταλαβαίνετε, ναί!! αυτή η "υπερβολή" είναι πού με "πόνεσε").

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

@emcpn: lol, όχι, clean install έκανα :D

@constantinos: Αυτό που θέλω να θίξω εγώ είναι πως η νέα γενιά του linux/ubuntu νομίζει πως το λειτουργικό τους είναι απόρθητο. Και μάλιστα όχι επειδή ακολουθούν τους κανόνες (μόνο package manager και επιλεγμένα repos), αλλά επειδή το linux είναι το super λειτουργικό που μόνο αυτοί ξέρουν επειδή είναι σούπερ χάξορζ. Οπότε πατάμε όπου βρούμε και δεν αγχονόμαστε για τίποτα. Η αλήθεια είναι πως αν χρησιμοποιούσαμε και τα windows με τον ίδιο τρόπο (μόνο δωρεάν προγράμματα κλπ) ούτε εκί θα υπήρχαν προβλήματα ιών! Επίσης, και στο linux υπάρχει firewall. Για ένα περίεργο λόγο δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ! Άρα μάλλον στα windows ήμουν πιο προστατευμένος σ'αυτό τον τομέα!

Τώρα που το σκέφοτμαι σαν να έχεις δίκιο ....

Τρέξε να προλάβεις λοιπόν πριν εξαντληθεί το περιοδικό ....

www.monomaxos.gr