"Linux για λιγους": Aνοιχτη επιστολη-απαντηση στον κο Νικο Αθηναιο

Constantinos | Τετ, 11/25/2009 - 14:34 | 6' | 66

Κυριε αρχισυντακτα, διαβασα το αρθρο σας: "Linux για λιγους" & ειλικρινα απορησα (αν μη τι αλλο).

Αγαπητε κυριε, υποθετω πως με την εμπειρεια σας γνωριζετε οτι στο ιντερνετ & στα διαφορα fora, σε συντριπτικη πλειοψηφια, απευθυνονται χρηστες οι οποιοι εχουν προβληματα, ειτε με το software ειτε με το hardware του μηχανηματος τους.

Ας το δουμε λοιπον & επειτα ας παμε & στο "μη φιλικο", που με bold γραμματα εχετε τονισει κιολας.

Εχω ενα επαγγελματικο laptop, τ' οποιο εχει μεσα & vista, λογω μιας εμπορικης εφαρμογης που ειναι απαραιτητη για επαγγεματικους λογους.

Στο ιδιο μηχανημα, με κανονικη εγκατασταση (duall boot) υπαρχει & το ubuntu 9.04.

Προ ολιγων ημερων το τμημα πληροφορικης, μας εδωσε εντολη να προχωρησουμε σε αναβαθμισεις των λειτουργικων (τα μηχανηματα ειναι αγορασμενα μεσα στον Αυγουστο του 2009).

Προτιμησα, σαν εμπειρος χρηστης, στο μηχανημα μου, να κανω μονος τις αναβαθμισεις. Αρχισα απο το Linux, τ' οποιο & γνωριζω καλυτερα (ειναι βλεπετε το μονο λειτουργικο που δουλευω ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ, πανω απο μια εξαετια).

Οντως σε σχεδον 1 ωρα & κατι ειχα πια το 9.10 & ολα ΜΑ ΟΛΑ, κυριε Αθηναιε, δουλευαν αψογα.

Το ιδιο ΦΙΛΙΚΟ περιβαλλον & η ιδια ευκολια χρησης στυην οποια ειχα καλομαθει τοσα χρονια.

Ξεκινησα στη συνεχεια την αναβαθμιση των vista σε 7.

Mετα απο ΠΟΛΥ ψαξιμο & ελειπη ενημερωση, εβγαλα ακρη. Περασαν σχεδον 4 ωρες & οταν προσπαθησα να δω τι γινεται το κορυφαιο λειτουργικο (κατ' εσας) ΔΕΝ δουλευε.

Ετσι απλα....

Εκανα λοιπον & γω μια ανζητηση στο internet.

Ω!!! τι συμπτωση!!! Απο απλοι χρηστες ως early adopters ειχαν ιδια & χειροτερα προβληματα!!! Μα παραξενο ε??? Αφου το νεο θαυμα (ετσι δε χαρακτηριζατε & τα vista, καποτε?) ειναι τοοοοοσο φιλικο!!!

Αγαπητε φιλε, θα σας ενημερωσω φιλικα για τα εξης:

1. ΤΟ LINUX ΔΕΝ ειναι windows. Κοινως κανεις δε σας υποχρεωνε να πατε σ'αναβαθμιση. Ειχατε προβληματα με τη προηγουμενη εκδοση (την οποια-επιμελως- φροντιζετε να μην αναφερετε) Διοτι αλλο να κανεις μια αναβαθμιση απο 9.04 σε 9.10, αλλο απο 8.04 η 8.10 σε 9.10. Πιστευω το αντιλλαμβανεστε αυτο.

Στο φιναλε υπαρχουν ΠΟΛΛΕΣ αλλες διανομες!!

2. Χρησιμοποιησατε μηπως καμια σειρα απο drivers κλπ, προκειμενου να δουλεψει το μηχανημα σας (κατι το οποιο προφανως κανατε & στο Θαυμα(Vista), μα & στο κορυφαιο λειτουργικο(windows 7).

Δε θα θελα να το τραβηξω παραπανω σχετικα με γαλουχησεις & πλυσεις εγκεφαλου που εχουν γινει στα Ελληνοπουλα, απο ΕΜΠΟΡΙΚΑ περιοδικα σα το δικο σας.Ουτε σκοπευω να σας απαντησω στην στηλη αλληλογραφιας, για κατι που εσεις μοστραρετε στο Editorial.

Απλα νομιζω πως το χειροτερο ειναι η ημιμαθεια & η προκαταληψη. Ισως σας κρινω λαθος, μα ΑΝ προσπαθειτε (οπως χαρακτηριστικα τονιζετε την λεξη), να xρησιμοποιησετε  Linux απο το 1995, θα ειχατε παρει χαμπαρι καποιες ΔΡΑΣΤΙΚΕΣ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΕΣ.

Απο εκει & περα ενημερωτικα να σας πω πως απο τη 15χρονη ανηψια μου, μεχρι την ασχετη με υπολογιστες φιλη μου, χρησιμοποιουν εδω & καιρο Linux, ΑΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΤΑ.

Να σας αναφερω ακομα σα προσωπικο παραδειγμα & τον εαυτο μου. Το duallboot στο laptop που λεμε στη αρχη.

Ειλκρινα κυριε μου πελαγωσα στα Vista. Μα μενου ειναι αυτο??

Μα ειναι δυνατο να μου πεταει διαφορα στο desktop μου ΧΩΡΙΣ να τα θελω (απο τη μπαρα με τα widgets η οπως τα λετε), μεχρι ενα σωρο ασχετυα & αγνωστα σε μενα πραγματα.

Γιατι να πρεπει εγω να ψαξω να βαλω antivirus & να μη το εχει. & ενα σωρο γιατι. Σας ειπα τα πιο απλα & χαζα ισως...

Δεν εχω τιποτε αλλο, απλα λυπαμαι πολυ για κειμενα σα το δικο σας.....

Οπως βλεπετε ΔΕ σας μιλω καθολου κακοπροαιρετα μα αντιπαραθετω & γω ΔΗΜΟΣΙΑ την αποψη μου, οπως κανατε & εσεις.

Θα χαρω να εχω την απαντηση σας εδω & οχι κρυμμενη στις πισω σελιδες ενος περιοδικου....


Υ.Γ: Τα γραφομενα εδω ειναι ΚΑΘΑΡΑ προσωπικες αποψεις & οχι του foroum τ' οποιο με φιλοξενει.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Σαφως ομως στο Linux ΔΕΝ ειχες ποτε απωλεια δεδομενων, δεν εκανες φορματ επειδη κολλησε κατι το μηχανημα σου.

& ας ηταν "γυμνο". Δε θα μπω σε τεχνικα τωρα, μα προφανως μιλαμε για το ενσωματωμενο στον κερνελ firewall. Αλλιως υπαρχει & το Firestarter (πχ), οτι πιο απλο εχω δει σε ρυθμιση, για τον  οποιο αισθανεται ανασφαλης.

Ναι συγκριτικα με τα windows (δε με νοιαζει το γιατι & σαφως ΔΕΝ ειναι μονο η διαδοση, μα ειναι το πληθος των αρχειων, ο ιδιος ο κερνελ, ο τροποε διαχειρισης αρχειων-synaprik,yum, κλπ) ) το LINUX ειναι απορθητο.

Τωρα εσυ μιλας για κατι αλλο. Ναι ξερω & γω χρηστες (απλους χρηστες ε?) τοσο win, οσο Linux, μα & MacOS, που νομιζουν πως με καποιο (π.χ) ΒackTrack, θα πατανε Next>Next & Enter & θα χακεψουν το πισι του γειτονα....

Η βλακεια δε γνωριζει .. λειτουργικο :) & μαλιστα εδω σε αυτο το φορουμ εχει γραφει, πως απο την ωρα που το BackTrack περασε σε Ubuntu, αυτη η βλακεια θα πολλαπλασιαστει.....

 

Y.Γ: & επειδη γραφτηκε πριν & δε δεχομαι νυξεις περι αντικειμενικοτητας, θα πω το εξης, το οποιο ειναι παραπανω απο σαφες, (εχει γραφει εδω & ΠΟΛΥ καιρο σε αυτο το φορουμ & με βρηκε & τοτε απολυτως συμφωνο).

ΑΝ λοιπον ειχε γραφει κατι του στυλ: " Το Ubuntu συνεχιζει τη τακτικη του πρωτα κυκλοφορω & μετα διορθωνω", θα το ειχα δεχτει & θα ειχα συμφωνησει.....

(αναγραφεται & αυτο, μα ειναι & ολα τ' αλλα που δημιουργουν τη γενικοτερη λαθος εντυπωση)

Mα φυσικα επειδη μιλαμε γι' αντικειμενικη ενημερωση, να ειχε μπει & η μεγαλη θαρω δημοσιογραφικα ειδηση, που εδωσε η ιδια η Microsft:

Μας απειλει το Linux

Σαφες???

Π.Σ.Π.Α

 

 

@emcpn: Δεν καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις με το dvd. Ναι, έχει λέει 100 δωρεάν εφαρμογές για windows 7. Μπορώ βέβαια και να τις κατεβάσω μόνος μου από το internet. Δεν σε πιάνω :S

Για να μην αναλλωνομαστε & να μη περιαυτολογουμε, πιστευω πως το πιο σωστο, μα & ενδιαφερον θα ηταν το εξης:

 Να παρουμε 2 μηχανηματα, σχεδον παρομοιων δυνατοτητων. Το ενα να εχει μεσα LINUX & το αλλο οποια εκδοση των windows επιθυμειτε.

Να ανοιξουμε απο μια ψηφοφορια σε καθε φορουμ, τι θα θελαν οι χρηστες να κανουμε μ' αυτα τα μηχανηματα. Απο το πιο απλο & κοινοτυπο, μεχρι το πιο ακραιο & επικινδυνο, σε καποιο συγκεριμενο χρονικο διαστημα.

Μετα, ακομα & στα labs σας, κυριε Αθηναιε, να κανουμε ολ' αυτα που μας ζητηθηκανε & να δουμε τ' αποτελεσματα & τη κατασταση του λειτουργικου μας μετα απο αυτα.

& τ' αποτελεσματα να τα δημοσιοποιησουμε.

Λοιπον???

Π.Σ.Π.Α

 

 

Η λογική απάντηση στην πρόταση που λες, δεν είναι πως και τα 2 θα είναι στην ίδια κατάσταση αφοού θα έχυον υποστεί τα ίδια; :S

Εκτός κι αν εννοείς ότι το linux δεν μασσάει μια. Ή το σκέφτεσαι με λογική windows (ας κάνουμε κλικ με windows στον ιο. Τσουπ, κόλλησε! Ας κάνουμε και με το linux κλικ στον ιο. Α! Σούπερ, δεν κολλάει!). Ας βάλουμε και πχ σε κανα ubuntu εκατό ppa (με νεότερους kernels κλπ) να δούμε :D

καλησπέρα ....

 

σας διαβάζω με προσοχή και βλέπω ότι ποτέ δεν θα μπορέσω να εκφραστώ με τόση σαφήνεια και περιεκτικότητα , όπως εσείς . Ειλικρινά μπράβο ...σας χαίρομαι για αυτό ...

Από την άλλη θα ήθελα να προθέσω κάτι ακόμα , τώρα θα μου πείτε και ποιος είσαι ρε φίλε που θέλεις και να προσθέσεις ...εδώ επιστήμονες του χώρου , καθηγητάδες ολάκεροι που έχουν φάει τον γραπτό λόγο με το κουτάλι και έχουν στραγγιξει τέσσερις μπανιέρες μελάνι γράφοντας , δεν μπορούν να βρούνε άκρη θα βρεις εσύ.....

Οχι, δεν διεκδικώ την λύση του προβλήματος , αλλά να τοποθετήσω ένα μικρό λιθαράκι στο όλο οικοδόμημα .

 

Και θα το προσπαθήσω δίνοντας σας έναν  άλλον τρόπο προσέγγισης :

 

Γνωρίζω , τώρα μην αρχίσετε να ζητάτε στοιχεία και τα συναφή γιατί ξέρετε ότι δεν μπορούν να βγουν στην φόρα ....

γνωρίζω λοιπόν ότι μεγάλη εταιρια που ασχολείται με το εμπόριο και είνια κολοσσός στα μέρη τα βόρεια τα κρύα και τα αφιλόξενα , πριν κάτι χρόνια όταν επιτέλους

εδέησε να παραδεχθεί ότι υπάρχει και ψωροκώσταινα που <<κυκλοφοράει>> το ευρώ , θέλησε να ερευνήσει την κατάσταση εδώ ....

Από τα ποιο αστεία που συνέβησαν ήταν τα τηλεφωνήματα στα <<πάνω πατώματα>> με αντικείμενο:

<<Σας παρακαλώ μην στείλετε εμένα στην μπανανία...χώστε κανέναν άλλον , παρακαλώ, παρακαλώ....>> , αλλά αυτό είναι άλλο θέμα ....

Ήρθαν λοιπόν οι χαρτογιακάδες και κάνανε μια έρευνα για τι ισχύει εδώ .

Για να μην τα πολυλογώ , και με χαρακτηρίσετε φλύαρο , η έρευνα έδειξε το εξής:

 

Αν η εταιρία έρθει και πουλάει τα προιόντα της στις τιμές που τα πουλάει στα μέρη εκείνα τα βόρεια τα αφιλόξενα που κατοικούνται από άσχετους που δεν ξέρουν τίποτα και που εδώ έμείς όλα τα σφάζουμε και όλα τα μαχαιρώνουμε και τι να μας πουνε τώρα αυτοί ....

που όταν αυτοί ανακαλύψανε ότι το κρέας είναι πιο νόστιμο ψημμένο εμάς ήδη μας ταλαιπωρούσε η χοληστερίνη , έλα μωρε τώρα οι τριτοτέταρτοι...... 

 

αν τα πουλάγανε το ίδιο λοιπόν εδω εμείς οι πιο λαρτζ θα τα θεωρούσαμε φτηνιαδούρες

και  θα τα κατατάσαμμε στα από πολύ μακρύα εξ ανατολάς φερμένα και θα μένανε απούλητα , γιατί εμείς μπορεί να ανακαλύψαμε την χοληστερίνη πρώτοι , 

αλλά το έχουμε σε κακό να μην πληρώνουμε στο χαλαρό 20%-25% για την πλάκα πιο ακριβά αρκετά από τα προιόντα που κυκλοφορούν εδώ .....

 

Έτσι λοιπόν , τα χαιβάνια από τα βόρεια τα μέρη τα αφιλόξενα , τραβήξανε κάτι συγυρισμένες αυξήσεις και τώρα ανάβουνε τα πούρα τους με χαρτονομίσματα 

γιατί είναι και πολύ μανατζαραίοι .....και έχουν κάνει και τους υπόλοιπους μανατζαραίους από άλλα μέρη να τρίβουνε τα μάτια τους πως είναι δυνατόν να

βγαίνει τόσο πολύ κέρδος πουλώντας τα ΙΔΙΑ προιόντα .....

 

Συμπέρασμα  φιλαράκια , για να μην με πείτε και φλύαρο , αν ερχότανε το ομορφόπεδο  και μας έλεγε:

200 ευρώ για το ubuntu home edition

300 ευρώ για το ubuntu office edition  και πάει λέγοντας ,

 

να είστε σίγουροι ότι κανένα πρόβλημα δεν θα υπήρχε και όλα θα ήτανε εντάξει ....

δεν ξέρω τι ισχύει στις άλλες χώρες , εδώ πάντως για να εκτιμήσεις κάτι πρέπει να τα χώσεις ....

 

άντε καλό βράδυ φιλαράκια , .....

tolis_01]

Η λογική απάντηση στην πρόταση που λες, δεν είναι πως και τα 2 θα είναι στην ίδια κατάσταση αφοού θα έχυον υποστεί τα ίδια; :S

Εκτός κι αν εννοείς ότι το linux δεν μασσάει μια. Ή το σκέφτεσαι με λογική windows (ας κάνουμε κλικ με windows στον ιο. Τσουπ, κόλλησε! Ας κάνουμε και με το linux κλικ στον ιο. Α! Σούπερ, δεν κολλάει!). Ας βάλουμε και πχ σε κανα ubuntu εκατό ppa (με νεότερους kernels κλπ) να δούμε :D

Δε σε πιανω... Ποιον ιο? Ασφαλες λειτουργικο δεν ισχυριζεστε πως ειναι??? Ειπα: Ας προτεινουν οι χρηστες, αλλωστε ολοι μας ανα καιρους κανουμε τις Ταρζανιες μας.

& στο φιναλε για να ειναι δικαιο, οκ. Διαλεξτε εναν απο τους 3 εργαστηριακους ιους που υπαρχουν για Linux, να τον φορτωσω ΠΡΙΝ αρχισουμε για να ειμαστε στα ισα(!!!!)

δεκτο & αυτο....

Δεχομαι ακομα, πιο πριν να φορτωσετε, ξεφορτωσετε οτι θελετε απο το λειτουργικο μου. Να βαλω οποια διανομη, οποιο κερνελ επιθυμειτε. Να "ξηλωσω" ακομα & το κερνελ firewall.

 

g.b, συμφωνο με βρισκεις & το ξερεις πιστευω.Εγραψες με το τελευταιο σου σχολιο τα ειπες ολα.....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Όταν ξέρεις το λειτουργικό σου, όλα είναι ασφαλή. Το ότι δεν υπάρχουν ιοί για linux δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φτιαχτούν ;)

Εξακολουθείς όμως να παραδέχεσαι πως το μόνο που σε σώζει είναι η μικρή διάδοση του linux και άρα το ότι δεν υπάρχουν ιοί.

tolis_01]

Όταν ξέρεις το λειτουργικό σου, όλα είναι ασφαλή. Το ότι δεν υπάρχουν ιοί για linux δεν σημαίνει πως δεν μπορούν να φτιαχτούν ;)

Εξακολουθείς όμως να παραδέχεσαι πως το μόνο που σε σώζει είναι η μικρή διάδοση του linux και άρα το ότι δεν υπάρχουν ιοί.

Φιλαρακο ας ειμαστε λιγο σοβαροι & ας μη παραποιουμε τα λεγομενα του αλλου.

ΤΟ ΑΠΑΙΤΩ, απο τη στιγμη που το πραττω

Λιγα ποστ πιο πανω λεει το εξης:

Ναι συγκριτικα με τα windows (δε με νοιαζει το γιατι & σαφως ΔΕΝ ειναι μονο η διαδοση, μα ειναι το πληθος των αρχειων, ο ιδιος ο κερνελ, ο τροπος διαχειρισης αρχειων-synaprik,yum, κλπ)  το LINUX ειναι απορθητο

Απο εκει & περα, αφου -οπως λες- εχεις linux, θα ξερεις πως ναι το συστημα μου, μπορει να μεινει αλλοβητο & στη τελικη να χασω μονο το χρηστη.

 

Θα σε παρακαλεσω να διαβαζεις προσεκτικα αλλη φορα επειδη ειναι κουραστικο αυτο, το καταλαβαινεις, πιστευω....

Απο την αλλη οκ, εχεις δικιο ολα ειναι ψεματα πως τα windows κολλανε ιους & πως χρηστες κανουν μονιμα φορματα επι φορματ επειδη το συστημα δε διορθωνεται.

Ολα αυτα ειναι σκευωριες & στημενα & φταινε οι σκοτεινοι Linuxiκοι κυκλοι που διαρρεουν τετοια ψευδη για τη Κοινωνικη εταιρεια που παραγει ανθρωπιστικο εργο & τα κορυφαια λειτουργικα της.....

 

& στη τελικη το θεμα του τοπικ ειναι αλλο.

Εχεις καθε δικαιωμα & θα χαρω ν' ανοιξεις ενα αλλο τοπικ, περι κατωτεροτητας κλπ του linux, μα σε αυτο το τοπικ, μεινε στο θεμα. ΟΚ???

Π.Σ.Π.Α

 

 

Ήμαρτον, Θεέ μου, υπάρχουν άτομα που μάχονται για τη ληστρική πολυεθνική!  Αν δεν πληρώνονται, μιλάμε για ΠΟΛΥ κορόϊδα!!!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Διαβαζω απο χθες το τοπικ και θα ηθελα να προσθεσω στην κουβεντα τα εξης:

1)το αρθρο του κ.Αθηναιου ειναι απλα απαραδεκτο, ειναι στη λογικη επιχειρηματων καφενειου, δεν ειναι δημοσιογραφια αυτο. Ο καθενας βγαζει το ψωμι του οπως μπορει αλλα και εγω σαν πελατης του περιοδικου εχω το δικαιωμα να κρινω.

2)ομως υπηρξαμε και εμεις καπως εριστικοι, δεν εχουμε δικαιωμα να υπονοησουμε οτι τα παιρνει απο τη microsoft. Το καταλαβαινω, γιατι και εγω οταν διαβασα το αρθρο μονο κοσμιτικα επιθετα μου ηρθαν στο μυαλο. Αλλο ομως τι νιωθω και αλλο τι εκφραζω δημοσια με επιχειρηματα.

3)Υπαρχει ελιτισμος στον κοσμο του λινουξ? Μπορει, δεν ξερω,   παντως αγνοια δεν υπαρχει.

 

Τωρα με τον tolis δεν πρεπει να ασχοληθουμε αλλο. Οποιος πραγματικα ενδιαφερεται και θελει να ψαξει ενα ζητημα πριν μιλησει μπορει με ενα απλο googlaρισμα ( η απαγορευεται και αυτο πλεον στους χρηστες των παραθυρων?) να διαπιστωσει οτι ιοι δεν υπαρχουν για λινουξ οχι γιατι δεν ειναι διαδεδομενο αλλα για αλλους λογους.

Προφανως ο φιλος μας ξεχναει ή ακομα χειροτερα δε ξερει οτι η πλειοψηφια των σερβερ εχει λινουξ, αλλα μωρε τωρα εγω ο χακερ θα ασχοληθω με σερβερ η με οικειακους χρηστες? ε?

Στο θεμα μας, εγω ημουν (δε θα ειμαι ) πελατης του περιοδικου. Θα στειλω ενα email διαμαρτυριας οχι γιατι εχει την αποψη αυτη ο κ.Αθηναιος αλλα γιατι ενας αρχισυντακτης δεν δικαιουται σε ενα υποτιθεται σοβαρο περιοδικο να γραφει με αυτο τον τροπο.

Πραγματικα θα ηθελα να δω τις αποψεις του κ.Αθηναιου και λοιπων οταν βγαλει η αλλη κολοσσος εταιρεια (λεγε με Google) το λειτουργικο της που θα βασιζεται σε λινουξ.

Να δουμε τοτε αν ενα ισχυρο κομματι της αγορας κινηθει προς τα εκει θα γραψει οτι εκανε λαθος? Αυτο απαιτουν οι κανονες.

Υ.Γ. Δεν περιμενω απο την google σαν εταιρεια να σωσει το λινουξ, απλως  ειναι πολυ πιο ευκολο μια μεριδα χρηστων να "εμπιστευθει" την google επειδη απλα λεγεται google και να στραφει στο λινουξ.

 

 

Πολύ ωραία συζήτηση παιδιά. Σε ανεκτά πλαίσια.

Ας μου επιτραπεί να σχολειάσω μόνο ένα σημείο του Αθηναίου που αναφέρει απαντώντας στο σχόλιο του Κωνσταντίνου:

"Δυστυχώς ή ευτυχώς, η συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου προτιμά τα Windows, αυτό προκύπτει τόσο από έρευνες που κατά

περιόδους τρέχουμε, όσο φυσικά και από τις πωλήσεις των λειτουργικών συστημάτων. Εκτός πια και αν έχουμε μία παγκόσμια

συνωμοσία που όλοι θέλουμε το Linux να μην πετύχει έτσι ώστε να κυριαρχήσει η Microsoft. Εμένα περίμεναν.."

 

Αυτή η άποψη αγνοεί πολλά δεδομένα:

1. Ότι εταιρείες που τόλμησαν και άλλαξαν λογισμικό όπως η ASUS βάζοντας ubuntu, βρέθηκαν μυστηριωδώς ξανά με Vista !! Aνεξάρτητα από

την άποψη της ίδιας της εταιρείας που δεν θα μπορούσε να δεχθεί ποτέ ότι κάτι τέτοιο έγινε λόγω δωροδοκίας ή άλλων πιέσεων, το θέμα είναι

καθαρά οικονομικό. Πόσα θέλεις μικρή ASUS να βάλεις XP  ή vista ? Όσα και να θέλεις , ΠΑΡΤΑ !!!! Δεν με ενδιαφέρει είσαι μια εταιρεία μέσα στις

100 ! μην μου χαλάς την πιάτσα μόνο. (Οι έρευνες το δείχνουν αυτό ?)

2. Όλοι οι απλοί χρήστες δεν επιλέγουν διότι δεν τους δίνεται μια τέτοια δυνατότητα λόγω διαμόρφωσης μονοπωλειακής αγοράς από την γνωστή εταιρεία.

3. Στις πωλήσεις των λειτουργικών συστημάτων συμπεριλαμβάνονται πάρα πολλά μηχανήματα που τρέχουν λίνουξ και απλά οι εταιρείες αρνούνται να τα

πουλήσουν άνευ win !

4. To 70 % των χρηστών που ρωτάω θα άλλαζαν ευχαρίστως λειτουργικό αρκεί να είχαν σταθερό σύστημα και υποστήριξη.  Σίγουρα δεν μπορεί να αποτελέσει

αυτόνομη μελέτη το σύνολο των ερωτούμενων απο εμένα χρηστών αλλά πιστεύω ότι δείχνει μια τάση. Ο κόσμος θέλει ελεύθερο λογισμικό.

5. Είναι χιλιάδες οι χρήστες που συμφωνούν με την αντιμονοπωλειακή λογική του λίνουξ. Τους αρέσει η ελεύθερη φύση του. Θεωρούν αδιανόητο

να ελέγχει μια εταιρεία το 90% των λειτουργικών συστημάτων του πλανήτη. Άρα αποτελεί αντιστροφή της πραγματικότητας τα περί συνομωσίας κατά της

microsoft που αναφέρονται παραπάνω. Δεν είναι δυνατόν το 90% να κατηγορεί τους υπολοίπους για συνομωσία !! Ήμαρτον!

6. Πόσο περισσότερο από 90% μπορεί να επικρατήσει η microsoft? Δεν έχει ήδη επικρατήσει? Έχει να φοβηθεί κάτι από ένα ταπεινό 5% που χρησιμοποιεί

λίνουξ; Δηλαδή έχει κάνει η εν λόγω εταιρεία τα λογής περιοδικά να ομιλούν περί ολικής καταστροφής του λίνουξ; αυτός είναι ο στόχος;

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τελειώνοντας να πω ότι η microsoft γνωρίζει ότι είναι εύκολο μια άλλα δυο-τρία λάθη της να βρεθεί στο καναβάτσο.

Η αγορά είναι πολύ σκληρή. Εάν δουν οι εταιρείες παιχνιδιών, CAD, κλπ, ότι το μέλλον είναι στο λίνουξ η μεταστροφή θα γίνει σε μια νύχτα.

Πιστεύω ότι το ελεύθερο λογισμικό είναι μια αναγκαιότητα. Δεν είναι δυνατόν να πληρώνουμε μια φόλα λειτουργικό (βλέπε Vista).

Το λίνουξ κάθε χρόνο γίνεται όλο και πιο φιλικό στο χρήστη. Πλησιάζουμε χωρίς να το καταλαβαίνουμε σε ηχηρές ανατροπές !!

 

 

 

Υποβλήθηκε από tolis_01 στις Παρ, 27/11/2009 - 19:30.

Η λογική απάντηση στην πρόταση που λες, δεν είναι πως και τα 2 θα είναι στην ίδια κατάσταση αφοού θα έχυον υποστεί τα ίδια; :S

Εκτός κι αν εννοείς ότι το linux δεν μασσάει μια. Ή το σκέφτεσαι με λογική windows (ας κάνουμε κλικ με windows στον ιο. Τσουπ, κόλλησε! Ας κάνουμε και με το linux κλικ στον ιο. Α! Σούπερ, δεν κολλάει!). Ας βάλουμε και πχ σε κανα ubuntu εκατό ppa (με νεότερους kernels κλπ) να δούμε Laughing out loud

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Εννοεί φίλε μου, ότι τα windoz μετά από 2-3 μέρες serfing σε θολά νερά, στην καλύτερη περίπτωση θα χρειάζονται format, ενώ το ubuntu tpt και επείσης ότι μετα από αλλεπάληλες εγγραφές αρχείων στο δίσκο ή και από τη χρήση και μόνο του swap μετά από λίγο το PC με τα windows θα θέλει επιγώντως ένα πολύωρο defrag για να μη σέρνεται, ενώ σε linux μάντεψε.... ακριβώς, δε θα χρειαστεί ποτέ. Μπορώ να σου κάνω ολόκληρο κατάλογο με παρόμοια παραδείγματα, αλλά θα κουράσω και δεν οφείλει. Εσύ μπορείς να μου φέρεις ένα παράδειγμα για να βγεί off το σύστημα μου με ubuntu ενώ θα έχει επιβιώσει το δικό σου με windows. Το παράδειγμα με τα ppa και τα kernel ήταν επιοικώς αστείο, εσύ άλλαξες ποτέ χειροκίνητα πυρίνα στα windows? Ας γελάσω! Τελικά μερικοί συνεχίζετε να πουλάτε τρέλα.

 

Και να φανταστείτε ότι μας διέφυγε το καλύτερο επιχείρημα όλων αυτών των αγνών υποστηρικτών του απλού χρήστη και λιβανιστιριτζήδων του Bil. Θυμάστε τι υποστηρίζουν όταν κυκλοφορεί μια νεότερη, παραφορτωμένη και άχρηστη έκδοση windows (π.χ. vista) που δεν μπορούν να αντέξουν τα φτωχά μας μηχανήματα? " Είναι καιρός για αναβάθμηση μνήμης, επεξεργαστή, σκληρού και κάρτας γραφικών, για να απολαύσετε (εννοεί απλώς για να φορτώσετε!) όλες τις νέες δυνατότητες και τις ευκολίες του νέου καινοτόμου και προτοποριακού λειτουργικού της microsoft". Ενώ άν το linux δε δει κάποιον εκτυπωτή με τη μία " ...για άλλη μια φορά το linux είναι ο φτωχός συγγενής των windows, με πενιχρή υποστήριξη συσκευών, άβολο και εχθρικό περιβάλον εργασίας και τόσα χρόνια ούτε να το τρέξω δεν κατάφερα (ή μετά από προσβολές περι ασχετοσήνης, απλά δεν το γουστάρω και γιαυτό δε το προτείνω σε κανέναν, αποψή μου δεν είναι?) ή απλά γούστο μας και καπέλο μας"

Αυτό το φιλικότατο προγραματάκι σε XP που με ένα κλικ μας βρήσκει αν το PC μπορεί να αναβαθμηστεί από XP σε Vista ή αν πάει για τη χωματερή πως το λέγαμε γιατί μου διαφεύγει? Αλλά αν ο εκτυπωτής μας δε δουλεύει σε linux επειδή ο κατασκευαστής τα πέρνει για να βγάζει drivers μόνο για win ή έστω δεν ανοίγει τον κώδικά του να φτιάξει η κοινότητα μόνη της drivers, τότε το linux είναι για τη χωματερή. 2 μέτρα και 2 σταθμά! Κοιτάτε τα χάλια σας και αφήστε εμάς τους κουτούς να παιδευώμαστε με τα παλιοlinux.....

 

Οι άνθρωποι αποδεικνύουν καθημερινά την γελοιότητά τους!  Άστους να πληρώνουν και να πληρώνονται!  Το μέλλον ανήκει στο Ελεύθερο Λογισμικό και αυτό, όσο και να πληρώσουν, δεν μπορούν να το αλλάξουν! Γιατί στο τέλος η επιχείρησή τους, θα καταστεί ζημιογόνος!

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

καλημερα παιδια! ενα μεγαλο HELLO σε ολη την παρεα του περιοδικού! :)

καταρχας να σας πω οτι ειμαι χρονια αναγνωστης του εν λογο περιοδικου και σχεδον τρια χρονια μελος του forum του pcw.gr.

μπαινω κατευθειαν στο ψητο…

δεν πιστευω πως ο κ. Αθηναιος ειναι ασχετος απο linux και αυτο το εχει αποδειξει και στην αντιστοιχη ενοτητα του forum. βοηθαει οταν μπορει και εχει το χρονο. το οτι εξεφρασε με αυτο τον τροπο στο editorial (δεν το εχω διαβασει) την αποψη του για το linux, δεν ειναι ευχαριστο, αλλα αποδεκτο.

η αληθεια ειναι οτι, οι περισσοτεροι "απλοι" χρηστες που δοκιμαζουν καποια διανομη linux περιμενουν να δουνε μια free εκδοση των windows, πραγμα που δεν ισχυει και απογοητευονται. προσεγγιζουν το linux με πρακτικες windows και πελαγωνουν. και ειναι φυσιολογικο να πελαγωσουν, αφου προκειται για διαφορετικο λειτουργικο που ναι μεν μοιαζει επιφανειακα με τα windows, αλλα εχει ριζικες διαφορες under the hood. να μην το αναλυσω παραπανω αυτο, you get my point.

ειναι γεγονος οτι το linux υπερεχει σε θεματα ασφαλειας, ταχυτητας, δικτυωσης και παραμετροποιησης. και ας βγαινει ο καθε "γνωστης" που να ισχυριζεται το αντιθετο, τα στοιχεια μιλανε απο μονα τους.  και φυσικα παντα υπαρχει ενας λινουξας τριγυρω για να τον διορθωσει. η κοινοτητα του linux μπορει να ειναι μικρη σε σχεση με αυτην των windows, αλλα ειναι πολυ πιο δραστηρια επειδη αγαπαει αυτο που κανει.

η microsoft φοβαται το linux και αυτο το αποδεικνυουν και οι πραξεις της. καμπανιες οπως η "get your facts right" ειναι μονο ενα παραδειγμα και υπαρχουν αλλα πολλα.
το φοβαται επειδη το linux δεν ανηκει σε καποια εταιρια που μπορει να "πολεμισει" με πατροπαραδοτους τροπους του business world.

να επιστρεψω ομως λιγο στο θεμα της ασφαλειας και σταθεροτητας. εγω δεν ξερω για κανεναν σοβαρο system administrator που να εμπιστευεται τα windows (την server εκδοση προφανως) για mission critical tasks. ολοι στρεφονται σε *nix συστηματα, λεγε με debian, RHEL, centOS, freebsd…you name it!

πλεον το linux καλυπτει και με το παραπανω τις απαιτησεις/αναγκες του μεσου χρηστη.

κλεινοντας θελω να πω οτι, δεν θεωρω τα windows "κακο" λειτουργικο και ειδικα με τα 7 η microsoft εκανε καλη δουλεια απ'οτι φαινεται.

και το πετυχε αυτο αντιγραφοντας, για αλλη μια φορα, απο αλλα OSes (linux & Mac OS X).
αυτο που με εξοργιζει με τη microsoft δεν ειναι τοσο το γεγονος οτι αντιγραφει, αλλα οτι το κανει και μετα τα διατυμπανιζει ως δικες της καινοτομιες!  οποιος ξερει την ιστορια της εταιριας αυτης, θα ξερει πολυ καλα οτι, ελαχιστες φορες υπηρξε πρωτοπορος. παντα καταφθανει τελευταια και καταιδρωμενη…

αυτα...

Έχω πλέον την εντύπωση ότι δώσαμε πολύ σημασία σε κάποιον που απλά "πάτησε την κοιλιά του" και έγραψε δέκα αράδες με μπουρδολογίες που ακόμα και ένας δωδεκάχρονος δεν θα πάρει στα σοβαρά... (άλλωστε για το ίδιο ζήτημα το περιοδικό στα ενδότερα λέει τελείως διαφορετικά πράγματα)

www.monomaxos.gr