PC REVOLUTION η PC που δε φορτωνει win?

Constantinos | Δευ, 05/04/2009 - 11:43 | 3' | 12

Οχι οτι ειναι σημαντικο πλεον, ειναι ομως παραξενο & πιο πολυ απο περιεργεια, πια, το γραφω.
Προσφατα πηρα ενα καινουργιο δισκο απο τη δουλεια με σκοπο οποτε εβρισκα χρονο να του φορτωνα win & μια distro & να μετεφερα αρκετα αρχεια.
Ο δισκος αυτος θα εμπαινε σε ενα pc, στη δουλεια, το οποιο -οχι τυχαια- ειναι ακριβως το ιδιο με αυτο που εχω σπιτι.
Συνεδεσα λοιπον το δισκο & εκατσα να κανω τις εγκαταστασεις.
Πρωτα τα windows. Καινοιυργιος ο δισκος στη ζελατινα του, νομιμα τα windows cd ολα καλα.
Αμ δε!!!
Τα win, το cd εγκαταστασης τους δεν εβλεπε κανενα δισκο.Δοκιμη με αλλο win cd. Τα ιδια. Xp-Vista καμια διαφοορα.
Ε λeω, ειναι προβληματικος ο δισκος δε μπορει....
Βεβaiowς γι' αυτο, απλα για να επαληθευτω, αρπαζω & ενα ubuntu cd & δοκιμαζω & με αυτο.
Ολα καλα. Οι δισκοι ηταν εκει!
Κατι θα εκανα λαθος σκεφτηκα, με την εγκατασταση των win.
Αντε παλι. Τα αποτελεσματα τα ιδια.
Πιο πολυ πια, απο περιεργεια, ειπα να δοκιμασω την εγακτασταση στοι παληο δισκο.
Μεταφορα λοιπον των partition στο νεο δισκο & φορτωμα ξανα του win cd.
Τπτ... Τα ιδια. Δοκιμη & με Linux cd. Οι δισκοι εκει, μια χαρα ολα!!

Ο δισκος αυτος ειχε καποτε το... Προεγκατεστημενο Θαυμα, το οποιο πηρε βιαια σουτ (& το recovery).
Το προβλημα λυθηκε βεβαια με ενα τηλ. & με εγκατασταση μονο του ubuntu.
Ομως η περιεργεια παραμενει. Γιατι συνεβη κατι τετοιο?
Μηπως εχω το πρωτο pc με νοημοσυνη??? Μηπως με καταραστηκε ο Bill? :P
Mηπως φταιει που ειχα κατεβασει καποτε το Satanubuntu?? :D

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δισκετούλα έβαλες? Σε πολλά motherboard (το δικό μου πχ), τα windows θέλουν δισκέτα για να αναγνωρίσουν τους SATA.

(Ναι, ξέρω έχουμε Μάη του 2009)

 

Κάνε κανέναν αγιασμό καλού κακού.Ξέρεις ρε παιδί μου να κάνουμε σαν τα δελτία ειδήσεων."ΤΟ PC που αρνήθηκε τα Windows λόγω της οικονομικής κρίσης"    

Kατα πάσα πιθανότητα ειναι αυτο που είπε ο Teddy. Αν είχες SATA δεν αναγνωρίζονται απο κάποιες μητρικές και θέλει δισκέτα.

 

Ρε σεις μη μου το χαλατε. Ειναι εξυπνο το pc μου, απλα!!!
& για πειτε ρε παιδια στον ξανθο κατι:
1. Τι δισκετα? Που να εχει τι μεσα??? (Sorry μα παει καιρος απο τον Μαιο του.... 68 :P )
2. Που ακριβως τοποθετουμε τη δισκετα σ' ενα συγχρονο pc???
3. Γιατι να ειναι θεμα ανγνωρισης μητρικης, αφου το Linux το κανει????
4. Ποιοι ειμαστε? Που παμε? Υπαρχει Θεος? :D

1)Πες λίγο τι τσιπάκια έχει η μητρική. Πχ σε SB600+780g της AMD θέλει δισκέτα. Έχει τους drivers για τους controllers των SATA. Υπάρχει μια περίπτωση να σου δουλέψει αν κάνεις IDE emulation απο το BIOS. Εννοείται οτι μετά πρέπει να το έχεις μόνιμα εκεί.

2)Δεν ξέρω, στο card reader μου δεν χωράει. (Παρεπιπτόντως 2 μήνες τώρα βαριέμαι να ανέβω στο πατάρι να βρω οδηγό δισκέτας για να βάλω ΧΡ.)

3)Η ερώτησή σου είναι ρητορική, έτσι?

4)  42

Τeddy, οκ λυθηκε απο το Σαββατο το προβλημα, οπως ειπα, με ενα τηλ. & εγκατασταση μονο του Ubuntu.
Η περιεργεια ηταν που μου εμεινε!
Απλα τωρα μου γεννηθηκαν ενα σωρο ακομα αποριες. :P
Δηλαδη εαν ενας χρηστης του Προεγκατεστημενου Θαυματος, κανει format, παει το Θαυμα & τα λεφτουδακια του?
Πως ειναι δυνατο ενα... συγχρονο λειτουργικο ασχετα του τι ειναι να ΜΗ κανει τα αυτονοητα (ρητορικο & αυτο, οπως & το 3. παραπανω! :P )
Tι 42 βρε συ????

Όπα! Για πες ρε Teddy. Έχω AMD SB750. Τα window$ (xp, vi$ta, 7) δεν αναγνωρίζουν τον ελεγκτή δίσκων. Η μητρική έχει ide emulation σε δύο θύρες sata, αλλά ενώ τα window$ δουλεύουν έτσι, μόνο το ubuntu υποστηρίζει σωστά τον ide emulated δίσκο (έχω κι έναν sata). Οι περισσότερες διανομές δεν τον εντοπίζουν, άλλες (Opensuse) λένε ότι είναι σε raid, και γενικώς έχει γίνει ένα μπάχαλο και τα χω σκ@???ει. Το καλοκαίρι μετά τις εξετάσεις λέω να τα ξαναστήσω απ' την αρχή (χωρίς emulations και μλκς). Αλλά δεν ξέρω τι θα κάνω με τα -?- window$. Έχω ψάξει για driver που να φορτώνει μέσω δισκέτας αλλά δεν έβγαλα άκρη. Μπορώ να χρησιμοποιήσω τον driver που έχει το cd της μητρικής; Μπορείς να βοηθήσεις;

Teddy]

Σε έπιασαν τα υπαρξιακά σου παραπάνω. Αντιγράφω απο wikipedia:

...the number 42 is The Answer to the Ultimate Question of Life, the Universe, and Everything, as
   calculated by an enormous supercomputer over a period of 7.5 million years.

Σε κάλυψα?

Τι είπες τώρα... Απίστευτα σαρκαστικό, μια παρωδία για την πορεία που έχει πάρει ο "σύγχρονος" δυτικός κόσμος...

@gerstavros

Γενικά η διαδικασία έχει ως εξής. Για αρχή πας στο BIOS και βάζεις τους σκληρούς να τρέχουν σε AHCI. Παίρνεις την δισκετούλα (το cd ξέχνα το) που είχε μέσα η μητρική ή που θα φτιάξεις εσύ (αναλυτικά παρακάτω) και ακολουθείς την διαδικασία που περιγράφεται εδώ (είναι το πρώτο link που βρήκα).

Αν έχεις χάσει την δισκέτα τότε πας στο site/σελίδα της μητρικής σου και κάπου θα σου έχει την δισκέτα ή πολυ πιο πιθανό ένα *.exe που θα σου τη φτιάχνει. Αν είναι πες το μοντέλο της μητρικής, να το δούμε.

Βεβαίως η καλύτερη λύση είναι να κάνεις την εγκατάσταση με "πειραγμένο" CD των windows. Κάνε ένα ψάξιμο για τα προγραμματάκια nLite και νLite (για να εγκαταστήσεις  ΧΡ/Vista αντίστοιχα). Όλα αυτά απο windows βέβαια. Εννοείται οτι πρέπει να έχεις το CD απο αυθεντικά windows κτλ κτλ, και θα σου φτιάξει απο αυτό ένα καινούριο ISO με  οτι του πεις να έχει.

Χμμ, το post μου δεν είναι απλά off-topic...  Είναι off-forum...

OFF-FORUM]

Teddy]

@gerstavros

Γενικά η διαδικασία έχει ως εξής. Για αρχή πας στο BIOS και βάζεις τους σκληρούς να τρέχουν σε AHCI. Παίρνεις την δισκετούλα (το cd ξέχνα το) που είχε μέσα η μητρική ή που θα φτιάξεις εσύ (αναλυτικά παρακάτω) και ακολουθείς την διαδικασία που περιγράφεται εδώ (είναι το πρώτο link που βρήκα).

Αν έχεις χάσει την δισκέτα τότε πας στο site/σελίδα της μητρικής σου και κάπου θα σου έχει την δισκέτα ή πολυ πιο πιθανό ένα *.exe που θα σου τη φτιάχνει. Αν είναι πες το μοντέλο της μητρικής, να το δούμε.

Βεβαίως η καλύτερη λύση είναι να κάνεις την εγκατάσταση με "πειραγμένο" CD των windows. Κάνε ένα ψάξιμο για τα προγραμματάκια nLite και νLite (για να εγκαταστήσεις  ΧΡ/Vista αντίστοιχα). Όλα αυτά απο windows βέβαια. Εννοείται οτι πρέπει να έχεις το CD απο αυθεντικά windows κτλ κτλ, και θα σου φτιάξει απο αυτό ένα καινούριο ISO με  οτι του πεις να έχει.

Χμμ, το post μου δεν είναι απλά off-topic...  Είναι off-forum...

Απ' ότι κατάλαβα, αφού η μητρική δεν είχε δισκέτα, θα κατεβάσω αυτό (sata/raid κάτω κάτω) και θα το γράψω σε δισκέτα και μετά F6...