ο Economist, το linux και... ο Gandhi !

alfisti | Παρ, 01/25/2008 - 00:24 | 3' | 8

Στο καλο ktogias blog υπαρχει αναφορα σε αρθρο του ECONOMIST, για το linux και το ανοικτο λογισμικο.

Γινεται προβλεψη για την (ανοδικη) πορεια του linux, αναφερεται σαν αιτια το ubuntu, και μια επισημανση, πως ουτε η microsoft, ουτε η apple, μπορουν να ανταπεξελθουν στα χαμηλα επιπεδα τιμων που θελουν να διαμορφωσουν οι εταιριες hardware.

Δες τε το αρθρο εδω

http://ktogias.wordpress.com/2007/12/28/the-economist-ubuntu-is-the-sou…

Αν μεινετε λιγο στο blog και πατε λιγο παρακατω, θα βρειτε το εξης υπεροχο σχολιο

"Με αφορμή αυτό το άρθρο μου ήρθαν στο μυαλό τα λόγια που είχα ακούσει πριν χρόνια από ένα φίλο (τα είχε δανειστεί από τον Gandhi κι αυτός):

“Κάθε πρωτοποριακή και επαναστατική ιδέα και πρακτική περνά από τα εξής 5 στάδια:

  1. Πρώτα σε αγνοούν (ελεύθερο λογισμικό; Δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα. Τι
    είστε εσείς; ομάδα linux; και θέλετε να σας δώσουμε χώρο στο περιοδικό
    πληροφορικής να γράψετε για το ελεύθερο λογισμικό; Λυπούμαστε δεν
    έχουμε χώρο… Δεν ενδιαφέρει τους αναγνώστες μας.)
  2. Μετά σε περιγελούν (ελεύθερο λογισμικό; Ναι κάτι παιδαρέλια,
    φοιτητές, αναρχικοί και κομμουνιστές, που δεν έχουν πως να περάσουν την
    ώρα τους. Αλήθεια πιστεύεις ότι θα δουλέψει; Δεν αξίζει να ασχοληθεί
    κανείς σοβαρά μαζί τους!)
  3. Έπειτα σε πολεμούν (ελεύθερο λογισμικό; Αποτελεί απειλή για την
    αγορά του λογισμικού και την κοινωνία, θα φέρει την καταστροφή, δεν
    δουλεύει, αν και δωρεάν θα σας δείξουμε ότι μπορεί να είναι πιο ακριβό
    από το δικό μας προϊόν, καταπατά τριακόσιες τόσες πατέντες μας… )
  4. Μετά κερδίζεις.
  5. Και αφού κερδίσεις γυρνάνε και λένε: Μα ναι, το είχα πει από την
    αρχή ότι ήταν εξαιρετική ιδέα. Έτσι θα το κάνουμε κι εμείς από δω και
    πέρα. Ζήτω!!! “

Πιστεύω ότι το ελεύθερο λογισμικό βρίσκεται σήμερα στο 4ο στάδιο, η
μάχη έχει σχεδόν κριθεί υπέρ του (αλλά φοβάμαι δεν έχει τελειώσει
ακόμα) και αν όλα πάνε καλά οδεύει ολοταχώς προς το βήμα 5 ."

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Προσωπικά περιμένω στις 30 Ιουνίου 2008 να δω τι θα γίνει.Στην συγκεκριμένη ημερονηνία η Microsoft σταματάει την κυκλοφορία (και λογικά την υποστήριξη) των XP και συνεχίζει με τα Vista.Να δούμε κατά πόσο και πόσοι,θα συνεχίσουν με τα vista και κυρίως οι εταιρίες με τις πανάκριβες άδειες για λειτουργικό.Και πόσοι από αυτούς θα σκεφτούν να βάλουν linux.

Όλο αυτό αυτό μπορεί να συμβάλει για να γίνει το 5ο που έγραψες.

αν ενοεις εμενα, δεν το εγραψα εγω αν προσεξεις. εγω το αντεγραψα.

παρακατω τωρα. εχω την εντυπωση πως η microsoft μετα απο απαιτηση εταιριων (hp, dell κλπ) παρετεινε την υποστηριξη για xp μεχρι το 2011 αν θυμαμαι καλα. (και επισης ξαναεδωσε το δικαιωμα να βαζουν οι εταιριες ΟΕΜ xp μετα απο απιτηση τους -ναι για τετοια πανωλεθρια μιλαμε.)

εκτος αυτου αν δεις στο internet κυκλοφορει ηδη η φημη για νεο λειτουργικο απο την microsoft τον Γεναρη του 2009!!!!!!

(αν χρειαστηκαν τοσα χρονια και αναβολη στην αναβολη για να δωσουν στον κοσμο ΑΥΤΑ τα vista, τοτε......)

the hamster's is out there

Χαίρομαι που σου άρεσε το άρθρο μου και σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια για το blog μου. Αλλά δεν διάβασες πολύ προσεκτικά μου φαίνεται... ;-P Τα λόγια του gandi αναφέρονται στο άρθρο kathimerini.gr: Το ελεύθερο λογισμικό κερδίζει έδαφος σχετικά με ομώνυμο άρθρο της Καθημερινής και όχι σε αυτό για το άρθρο του economist. Όχι ότι έχει και πολύ μεγάλη σημασία, απλά για να μην τα ψάχνει κανείς στο άρθρο για το economist και αναρωτιέται που τα είδες. :-)

--
Konstantinos Togias
University Of Patras
Dept. of Mathematics

δεν διαβασες πολυ προσεκτικα μου φαινεται!! ;) :) ;)

γραφω: αν μεινετε στο blog και πατε λιγο παρακατω.....
(ενταξει δεν ανεφερα το αλλο αρθρο αλλα αυτο εννοουσα. αν δεν εγινε σαφες....)

the hamster's is out there

Χμ.. Ίσως έχεις δίκιο... Απλά διαβάζοντας "[...]υπαρχει αναφορα σε αρθρο του ECONOMIST[...]Αν μεινετε λιγο στο blog και πατε λιγο παρακατω, θα βρειτε το εξης υπεροχο σχολιο: Με αφορμή αυτό το άρθρο μου ήρθαν στο μυαλό[...]" μου φάνηκε σαν να βγαίνει το συμπέρασμα ότι το "Με αφορμή αυτό το άρθρο" αναφέρεται στο άρθρο του ECONOMIST... Τεσπα... Ήταν και αργά... :-)

--
Konstantinos Togias
University Of Patras
Dept. of Mathematics

ktogias]Χμ.. Ίσως έχεις δίκιο... Απλά διαβάζοντας "[...]υπαρχει αναφορα σε αρθρο του ECONOMIST[...]Αν μεινετε λιγο στο blog και πατε λιγο παρακατω, θα βρειτε το εξης υπεροχο σχολιο: Με αφορμή αυτό το άρθρο μου ήρθαν στο μυαλό[...]" μου φάνηκε σαν να βγαίνει το συμπέρασμα ότι το "Με αφορμή αυτό το άρθρο" αναφέρεται στο άρθρο του ECONOMIST... Τεσπα... Ήταν και αργά... :-)

--
Konstantinos Togias
University Of Patras
Dept. of Mathematics

Καλησπέρα Κωνσταντίνε.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν τελικά έχεις υπόψιν σου τι έχει αποφασιστεί για την συγκέντρωση που ετοιμάζεται να γίνει.

Τελικά θα γίνει ή όχι .. έχεις υπόψιν μήπως ποιοι φορείς θα συμμετέχουν;

Από τη λίστα ηλεκτρονικού ταχυδρομείου hellug-public:

From: <[email protected]>

Date: 2008/1/25

Subject: στο πεζοδρόμιο 28-01

To: [email protected]

Γειά σας

Θα είμαστε στο πεζοδρόμιο απέναντι το Μέγαρα Μουσικής, θα έχουμε ότι είναι δυνατό να έχουμε (το κείμενο του Νίκου Ρούσσου, φυλλάδια του συλλόγου της Όλγας Γιωργακοπούλου, το δελτίο τύπου του Αντώνη Χρηστοφίδη και όχι μόνο.

Καλέσουμε όλους που είναι διαθέσιμοι από της 11:00 με 16:00 την Δευτέρα 28-01. Χρειαζόμαστε dvd με ότι διανομή (live is better) και μερικοί να έχουν το φορητό τους.

Richard

--

Konstantinos Togias

University Of Patras

Dept. of Mathematics