ComplexShutdown - Κλείστε τον υπολογιστή σας έπειτα από μία συγκεκριμένη ώρα ή ημερομηνία.

vagrale13 | Σάβ, 07/23/2011 - 11:11 | 3' | 11

Πολλές φορές, ο υπολογιστής σας μένει ανοιχτός όλη τη μέρα ή για αρκετές ώρες και τις περισσότερες φορές μάλιστα και άσκοπα. Αυτό ίσως επειδή κάνει κάποια εργασία, και όταν τελειώσει, δεν θα είσαστε εκεί για να τον κλείσετε.
Μία πολύ καλή λύση σε αυτό, είναι ο ComplexShutdown.



Με όλες τις επιλογές που διαθέτει, θα σας επιτρέψει να ρυθμίσετε χειροκίνητα, πότε ακριβώς θέλετε να κλείσει, και όχι μόνο, ο υπολογιστής σας. Μπορείτε να κάνετε τα πάντα. Να κλείσετε τον υπολογιστή σας, να κάνετε επανεκκίνηση, αποσύνδεση, κλείδωμα της οθόνης, αναστολή κ.λπ. Όλα αυτά, μάλιστα, θα μπορέσετε να τα κάνετε, ρυθμίζοντάς τα σε κάποια συγκεκριμένη ημ/νια και ώρα ή έπειτα από πόση ώρα θέλετε να εκτελεστεί μία ενέργεια από τις παραπάνω.
Μπορείτε να επιλέξετε και την επιλογή «Custom command» και να βάλετε όποια εντολή θέλετε, για να εκτελεστεί σε κάποια καθορισμένη ώρα. Το καλό βέβαια σε όλα αυτά, είναι ότι η εφαρμογή θα σας επιτρέψει να κάνετε πολύ εύκολα όλες αυτές τις ρυθμίσεις, χάρη στη φιλικότητά της προς το χρήστη. Αυτός, βέβαια, ήταν και ο αρχικός σκοπός της εφαρμογής.
Η πολύ όμορφη εμφάνισή της, θα τραβήξει την προσοχή, ακόμη και των πιο απαιτητικών χρηστών. Κάτι ίσως που σας φανεί λίγο δύσχρηστο, είναι ότι δεν θα μπορείτε να αλλάξετε τις διαστάσεις του παραθύρου. Σε κάποιους υπολογιστές με μικρή ανάλυση, ίσως αυτό να μη βολεύει αρκετά.
Ο ComplexShutdown θα φανεί αρκετά χρήσιμος, ειδικά σε όσουςχρήστες, μένει ανοιχτός ο υπολογιστής σας, άσκοπα.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Άμα θέλω να τον κλείσω μετά από 15ώρες σε τι υπερτερεί το πρόγραμμα αυτό από το να τρέξω
"sleep 15h && shutdown -h now" ;

Romanos]Άμα θέλω να τον κλείσω μετά από 15ώρες σε τι υπερτερεί το πρόγραμμα αυτό από το να τρέξω
"sleep 15h && shutdown -h now" ;

Για να τρεξεις την εντολη που εβαλες, χρειαζεται να εχεις διακιωματα υπερχρηστη,
οποτε δεν νομιζω να δουλεψει (λυση υπαρχει αλλα δεν ειναι της παρουσης Tongue out).
Θα εχεις αποτελεσμα
:~$ sleep 15h && shutdown -h now
shutdown: Need to be root
Με τον ComplexShutdown δεν θα εχεις αυτο το προβλημα! Smile
Γενικα, το αποτελεσμα θα ειναι το ιδιο!

Το σκέφτηκα όταν το έγραφα αλλά δεν το θεώρησα άξιο αναφοράς.
Τι σε περιορίζει από το να κάνεις ένα su πριν; ή ένα sudo bash;

Η λύση "που δεν είναι της παρούσης" είναι κάτι το πολύ απλό το οποίο απλά δεν ανάφερα.

-----------------
edit:
Και επειδή φαίνεται αρνητικό το σχόλιο μου, θα το εμπλουτίσω. Κάθε λογής πρόγραμμα είναι καλό να υπάρχει. Απλά το συγκεκριμένο προορίζετε για χρήστες που μισούν το τερματικό, για πολύ απλούς χρήστες. Οπότε καλό είναι που υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Απλά αυτό που ήθελα να θίξω είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, αυτοί οι χρήστες είναι απίθανο να διαβάζουν το συγκεκριμένο άρθρο.

Romanos]Και επειδή φαίνεται αρνητικό το σχόλιο μου, θα το εμπλουτίσω.

Οχι, δεν το θεωρω αρνητικο....

Romanos]Κάθε λογής πρόγραμμα είναι καλό να υπάρχει. Απλά το συγκεκριμένο
προορίζετε για χρήστες που μισούν το τερματικό, για πολύ απλούς χρήστες.
Οπότε καλό είναι που υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα.

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Μπορω να σου φερω ως παραδειγμα εμενα, που εχω μια ιδιαιτερη συμπαθεια με το τερματικο(και οχι μισοςSmile), αλλα χρησιμοποιω τον ComplexShutdown.

Romanos]Οπότε καλό είναι που υπάρχει το συγκεκριμένο πρόγραμμα. Απλά αυτό που
ήθελα να θίξω είναι ότι, κατά τη γνώμη μου, αυτοί οι χρήστες είναι
απίθανο να διαβάζουν το συγκεκριμένο άρθρο.

Στο Linux και το ελευθερο λογισμικο, το καλο ειναι ειναι οτι για μια συγκεκριμενη εργασια, υπαρχουν πολλες και διαφορες λυσεις. Εμεις καλο ειναι να τις προβαλουμε ολες, και απο εκει και περα, ο καθε χρηστης χρησιμοποιει οποια ειναι πιο βολικη και πιο ευχρηστη για εκεινον!

το έχει εγκαταστήσει κανείς σε debian stable ?
κατέβασα το .deb και έκανα "dpkg -i package.deb", αλλά δεν δουλεύει. Μήπως χρειάζεται τίποτα βιβλιοθήκες επιπλέον?

Μπορειτε να ποσταρετε το σφαλμα που εχετε μεσα στο τερματικο, την ωρα της εγκαταστασης?

δεν υπάρχει σφάλμα στην κατά την εγκατάσταση.
Απλώς όταν πατάω στο menu το πρόγραμμα να τρέξει, δεν τρέχει :)

ssdff]δεν υπάρχει σφάλμα στην κατά την εγκατάσταση.
Απλώς όταν πατάω στο menu το πρόγραμμα να τρέξει, δεν τρέχει :)

Δοκιμασε να το ανοιξεις με τερματικο, και πιοσταρε οτι βγαλει μεσα το τερματικο.
Η εντολη ειναι
@/usr/bin/python /usr/bin/complexshutdown.py@

ιδού :

/usr/bin/python /usr/bin/complexshutdown.py
Traceback (most recent call last):
  File "/usr/bin/complexshutdown.py", line 98, in <module>
    xlib = ctypes.cdll.LoadLibrary('libX11.so')
  File "/usr/lib/python2.6/ctypes/__init__.py", line 431, in LoadLibrary
    return self._dlltype(name)
  File "/usr/lib/python2.6/ctypes/__init__.py", line 353, in __init__
    self._handle = _dlopen(self._name, mode)
OSError: libX11.so: cannot open shared object file: No such file or directory

τις βιβλιοθήκες libX11 πάντως τις έχω.

Το ιδιο προβλημα εχει αναφερθει και εδω https://bugs.launchpad.net/complexshutdown/+bug/794666
δοκιμασε τις λυσεις που προτεινουν, και δες αν ειναι οκ μετα!