Οδύσσειας το ανάγνωσμα, (vlc 0.9.9)

nigronz | Τετ, 08/05/2009 - 13:47 | 3' | 13

Λοιπόν... Από που να αρχίσω;

Ενώ είχα το vlc 0.8.6 εγκατεστημένο και δούλευε μια χαρά, αποφάσισα ένα ωραίο πρωινό

να δοκιμάσω την τελευταία έκδοση του vlc, που είναι η 1.0.1 τώρα που γράφω. 

Πήρα λοιπόν από εδώ:

http://www.videolan.org/vlc/download-sources.html

το source code tarball(1.0.1), και ακολούθησα τις οδηγίες από εδώ:

http://tuxarena.blogspot.com/2009/03/how-to-compile-and-install-vlc-098-from.html

όταν έφτασα στο #make, δεν δούλευε, οπότε λέω, ας κατεβώ μία έκδοση για να δω τι θα γίνει.

Παίρνω λοιπόν από εδώ:

http://download.videolan.org/pub/vlc/

την 1.0.0 και συνεχίζω ακάθεκτος. Φτάνω πάλι στο #make, και πάλι γιοκ.

Τι στο καλό λέω, δεν θα κάτσει;

Κατεβάζω λοιπόν την 0.9.9 και ξανά-μανά από την αρχή. Αυτή την φορά έκατσε (και για τα καλά

μάλιστα). Αφού τελείωσε και το #make install, το άνοιξα για δω τι παίζει. Χα... Ήχος γιοκ...

Ψάχνοντας το γιατί ανακάλυψα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το ./configure έγινε με την

option : --disable-swscale ενώ ΔΕΝ έπρεπε να γίνει έτσι.

Καλά ξαναλέω, θα το βγάλω και θα το ξανακάνω αλλιώς. Αμ δεν...Για να το βγάλω, πρέπει πρώτα

να το βρω έτσι; Λογικό δεν φαίνεται; Άμα το βρω όμως θα ανοίξω σαμπάνια γιατί

στο synaptic δεν το βρίσκει με τίποτα, με το aptitude show vlc μου το βγάζει not installed,

με το apt-show-versions -a vlc επίσης not installed, με το apt-get remove vlc,

aptitude remove vlc το ίδιο, οπότε κάπου εδώ έφτασα στα όρια μου.

HELP παίδες.....

Υ.Γ 1

Στο παρελθόν είχα ξανακάνει τέτοια αλλά έβρισκα πάντα τρόπο να επανορθώσω τώρα όμως........

Υ.Γ 2

Υπόσχομαι να μην το ξανακάνω.....

Υ.Γ 3

Την επόμενη φορά θα το κάνω από εδώ:

http://videolan.org/vlc/download-debian.html

ή από εδώ:

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=37420

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

nigronz]

στο synaptic δεν το βρίσκει με τίποτα

 

Το medibuntu repo το εχεις ενεργοποιησει?????

 

Sabayon 4.1!!!!!!!

 

nigronz]

Λοιπόν... Από που να αρχίσω;

Ενώ είχα το vlc 0.8.6 εγκατεστημένο και δούλευε μια χαρά, αποφάσισα ένα ωραίο πρωινό

να δοκιμάσω την τελευταία έκδοση του vlc, που είναι η 1.0.1 τώρα που γράφω. 

Πήρα λοιπόν από εδώ:

http://www.videolan.org/vlc/download-sources.html

το source code tarball(1.0.1), και ακολούθησα τις οδηγίες από εδώ:

http://tuxarena.blogspot.com/2009/03/how-to-compile-and-install-vlc-098-from.html

όταν έφτασα στο #make, δεν δούλευε, οπότε λέω, ας κατεβώ μία έκδοση για να δω τι θα γίνει.

Λοιπόν τα link που έδωσες εδώ, τα τρία πρώτα ανοίγουν στον γάμο του Καραγκιόζη. Έτσι το που τα βρήκες αυτά τα κομμάντο και τι οδηγίες ακολουθησες δεν μπορώ να το ξέρω.. :P

Παίρνω λοιπόν από εδώ:

http://download.videolan.org/pub/vlc/

την 1.0.0 και συνεχίζω ακάθεκτος. Φτάνω πάλι στο #make, και πάλι γιοκ.

Τι στο καλό λέω, δεν θα κάτσει;

Το πακέτο των εντολών "make" τις έχεις εγκατεστημένες;
Είσαι σε debian και δεν θα στις έχεις μέσα by default.. Την είχα πατήσει και εγώ έτσι μία φορά. Χρειάζεσαι έναν compiler και το make.. (τα έχεις αυτά; )

Αν δεν τα έχεις βάλε μέσα τα πακέτα gcc και make. ( αν τα έχεις πάω πάσο και ζητάω και συγγνώμη).

Κατεβάζω λοιπόν την 0.9.9 και ξανά-μανά από την αρχή. Αυτή την φορά έκατσε (και για τα καλά

μάλιστα). Αφού τελείωσε και το #make install, το άνοιξα για δω τι παίζει. Χα... Ήχος γιοκ...

Ψάχνοντας το γιατί ανακάλυψα ότι το πρόβλημα οφείλεται στο ότι το ./configure έγινε με την

option : --disable-swscale ενώ ΔΕΝ έπρεπε να γίνει έτσι.

Kαλά .. τα έχεις τα πακέτα.. Sorry!! :)

Καλά ξαναλέω, θα το βγάλω και θα το ξανακάνω αλλιώς. Αμ δεν...Για να το βγάλω, πρέπει πρώτα

να το βρω έτσι; Λογικό δεν φαίνεται; Άμα το βρω όμως θα ανοίξω σαμπάνια γιατί

στο synaptic δεν το βρίσκει με τίποτα, με το aptitude show vlc μου το βγάζει not installed,

με το apt-show-versions -a vlc επίσης not installed, με το apt-get remove vlc,

aptitude remove vlc το ίδιο, οπότε κάπου εδώ έφτασα στα όρια μου.

HELP παίδες.....

Αυτά στέλνουν το configuration του vlc. Δες αν δουλεύει μετά από αυτό.

rm -rf ~/.config/vlc
rm -rf ~/.vlc

Αν όχι...

Αντί να μαλακίζεσαι ενεργοποίησε τα sid repositories και πήγαινε να κατεβάσεις από εκεί την έκδοση που δίνουν εκείνοι για τον vlc. Σε κάθε περίπτωση θα είναι πιο νέα από την έκδοση που ήδη έχεις οπότε θα στην αναβαθμίσει.
Τα πακέτα που θες είναι τα:

vlc
vlc-nox

Υ.Γ 1

Στο παρελθόν είχα ξανακάνει τέτοια αλλά έβρισκα πάντα τρόπο να επανορθώσω τώρα όμως........

Υ.Γ 2

Υπόσχομαι να μην το ξανακάνω.....

Υ.Γ 3

Την επόμενη φορά θα το κάνω από εδώ:

http://videolan.org/vlc/download-debian.html

ή από εδώ:

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=37420

 

Kαι τώρα πάω να δω τι λένε και αυτοί μήπως αναβαθμίσω τον δικό μου vlc :D
που είναι ο 0.9.9a ..
Καλή επιτυχία.. :) ( σε σένα βρε το λέω nigronz)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Λοιπόν.. Τώρα κοίταξα τι έκανε αυτός ο τύπος εδώ.

http://forums.debian.net/viewtopic.php?f=6&t=37420

Ετούτος έκανε εγκατάσταση από το source.. Αλλά ρε συ ετούτος έχει μία έκδοση πιο κάτω από αυτήν που έχω εδώ στον υπολογιστή μου. Δεδομένου ότι αυτά που γράφει είναι από τον Απρίλιο παίζει να έχουν αλλάξει και τα πακέτα στα repos.
Όπως και να έχει εγώ την δική μου εγκατάσταση την έκανα σε debian testing και πήρα το πακέτο από τα experimental repos με ανοιχτά και τα sid. ( πιθανότατα να πήρε και τα dependencies από εκεί αλλά αυτό δεν μπορώ να στο πω με βεβαιότητα γιατί το πακέτο τό έχω εγκαταστήσει εδώ και κάμποσο καιρό οπότε θα σε γελάσω τώρα για το που βρίσκεται τι.)

Μπορείς λοιπόν να δοκιμάσεις να εγκαταστήσεις τον vlc όπως λέει ετούτος εδώ ή να δοκιμάσεις να τον εγκαταστήσεις όπως έκανα εγώ προσθέτωντας ( καλού κακού) και τα sid και experimental repositories. Tην συγκεκριμένη έκδοση του vlc την πήρα από τα experimental την έχω εδώ κανένα δίμηνο ( μήπως και θυμάμαι πλέον;; ) και ενημερώνω το σύστημα μόνο από τα testing. Πάντως δουλεύει κανονικά.. ( και δεν την πειράζω! ;) )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Kαι μάλλον πρέπει να σε παραπληροφορώ ή να ισχύει αυτό που σου είπα. Ότι τα πακέτα έχουν αλλάξει repositories.

Στα properties τώρα του vlc 0.9.9a-3 μέσα από τον synaptic μου λέει ότι η version αυτή είναι testing και ότι είναι εγκατεστημένα τα πακέτα

/.
/usr
/usr/bin
/usr/bin/qvlc
/usr/bin/svlc
/usr/lib
/usr/lib/mime
/usr/lib/mime/packages
/usr/lib/mime/packages/vlc
/usr/lib/vlc
/usr/lib/vlc/video_output
/usr/lib/vlc/video_output/libaa_plugin.so
/usr/lib/vlc/video_output/libopengl_plugin.so
/usr/lib/vlc/video_output/libxvideo_plugin.so
/usr/lib/vlc/video_output/libx11_plugin.so
/usr/lib/vlc/video_output/libglx_plugin.so
/usr/lib/vlc/misc
/usr/lib/vlc/misc/libscreensaver_plugin.so
/usr/lib/vlc/misc/libnotify_plugin.so
/usr/lib/vlc/video_filter
/usr/lib/vlc/video_filter/libpanoramix_plugin.so
/usr/lib/vlc/gui
/usr/lib/vlc/gui/libqt4_plugin.so
/usr/lib/vlc/gui/libskins2_plugin.so
/usr/lib/vlc/codec
/usr/lib/vlc/codec/libsdl_image_plugin.so
/usr/lib/vlc/access
/usr/lib/vlc/access/libscreen_plugin.so
/usr/share
/usr/share/menu
/usr/share/menu/vlc
/usr/share/bug
/usr/share/applications
/usr/share/applications/vlc.desktop
/usr/share/lintian
/usr/share/lintian/overrides
/usr/share/lintian/overrides/vlc
/usr/share/doc
/usr/share/doc/vlc
/usr/share/doc/vlc/NEWS.Debian.gz
/usr/share/doc/vlc/changelog.Debian.gz
/usr/share/doc/vlc/README.Debian
/usr/share/doc/vlc/copyright
/usr/share/doc/vlc/changelog.gz
/usr/share/man
/usr/share/man/man1
/usr/share/bug/vlc
/usr/share/man/man1/qvlc.1.gz
/usr/share/man/man1/svlc.1.gz

Πάραυτα δεν μπορώ να σου πω με βεβαιότητα από ποια repositories μπορείς να κάνεις την ίδια εγκατάσταση και που βρίσκεται τώρα το πακέτο. Εγώ όταν το είχα εγκαταστήσει το είχα πάρει από τα experimental. Εδώ τώρα μου λέει ότι είναι testing.. ( ότι και να σου πω θα σε γελάσω.. και θα με βαράς μετά.. Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει περαιτέρω καλά θα ήταν.. ) .

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Καταρχήν η marlene έχει δίκιο, αν προσθέσεις τα αποθετήρια του debian unstable, εκεί θα βρεις την έκδοση 1.0.1. Αν πάλι περιμένεις, σε λίγο καιρό θα μπει κ στην testing.

Αν βάλεις τα αποθετήρια του sid, φρόντισε να κάνεις pin πρώτα αλλιώς θα σου κάνει upgrade όλο το σύστημα σε unstable. Αν δεν ξέρεις πώς να το κάνεις, ψάξε ή περίμενε να σου πει κάποιος. Συγγνώμη, αλλά εγώ πάω να πάρω το αεροπλάνο :)

Επίσης, περί απεγκατάστασης αυτών που έβαλες, μιας κ δεν ήταν πακέτο deb, δεν θα το βρεις στο synaptic. Αυτό είναι το μειονέκτημα του να βάζεις χύμα προγράμματα. Αν θες να το βγάλεις κ έχεις κρατήσει το φάκελο που έκανες compile, μπες εκεί μέσα κ δώσε ένα "make uninstall" (σαν root).

Αλλά ούτως ή άλλως, αν κάνεις ξανά compile με άλλες παραμέτρους κ δώσεις make install, τα νέα αρχεία θα γραφτούν πάνω από τα παλιά.

Πάντως σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο όταν η διανομή σου έχει έτοιμο πακέτο για την εφαρμογή αυτή.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

To apt pinning το κάνεις με αυτό τον τρόπο..

http://jaqque.sbih.org/kplug/apt-pinning.html

Εγώ το έχω φτιάξει έτσι αλλά όταν δεν χρειάζομαι κάτι από τα μη testing repositories ( δηλαδή τα experimental, sid, whatever), τα έχω commented μέσα στο sources.list. Όταν θέλω, σπανίως να πάρω κάτι από κάποιο repository απλά πάω και το ανοίγω.

Δηλαδή χρησιμοποιώ τα testing και αν θέλω κάτι από τα άλλα τα ανοίγω και ενημερώνω επί τούτου..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Πάντως, καλό είναι να αποφύγετε το unstable για λίγο για μεταγλώτιση προγραμμάτων όπως το vlc... Αυτή τη στιγμή γίνονται αλλαγές σε κάποιες βιβλιοθήκες και σίγουρα θα <σπάσουν> τη μεταγλώτιση παρόμοιων προγραμμάτων.

Λοιπόν.. Μίλησα με το "Χλωμό Πρόσωπο με την Μεγάλη Μύτη" ( :P :P ) που γύρισε σήμερα από τις διακοπές του, και μου είπε ότι για να βγάλουμε από τον υπολογιστή μας μία εφαρμογή που την εγκαταστήσαμε από source, ( και που φυσικά κάπου έχει εξαφανιστεί μέσα στον υπολογιστή), καλό είναι να χρησιμοποιούμε το CheckInstall.

Aυτή είναι μία εφαρμογή την οποία την τρέχουμε κατά την διάρκεια της εγκατάστασης αφού έχουμε κάνει compile τον κώδικα μας.

Και τι κάνει τώρα αυτό. ( εδώ είναι τα ωραία).
Κατά την διάρκεια του make install αυτό κρατάει στοιχεία για το που πάει το κάθε αρχείο κατά την διάρκεια της εγκατάσταση ( πάντα από source), και μετά δημιουργεί σε ένα πακέτο, το οποίο είναι σε μορφή pkg ή rpm ή deb ( δηλαδή έχει από όλα ! ), αυτό που φτιάξαμε με την εγκατάσταση μας. Τουτέστιν πακετοποιεί τον κώδικα που μπορεί μετά να εγκατασταθεί στο Slackware με installpkg, σαν rpm με "rpm -i" και στην Debian με "dpkg -i" αφήνοντας και ένα αντίγραφο του εγκατεστημένου πακέτου μέσα στο source directory για την περίπτωση μετά που θες να το απεγκαταστήσεις ή να το ξανα εγκαταστήσεις αλλού χωρίς να χρειάζεται να το ξανα ματα κάνεις compile.. ( ουραίουυυυυ !! ).

Τα δε περιεχόμενα του πακέτου που φτιάχνει από τον πηγαίο κώδικα μπορείς να τα δεις με το pkgtool, για να μην το έχεις εκεί και "γουρούνι στο σακί".. ( να ξέρουμε και τι μας γίνεται δηλαδή).

Yπάρχει στα repos της testing ( από όσο είδα) λογικά θα υπάρχει και στα υπόλοιπα.. Όσοι πιστοί προσέλθετε μπας και βγάζουμε άκρη από εδώ και στο εξής με το που πήγε τι ( και ψάχνουμε και δεν βρίσκουμε).

Περισσότερα για το checkinstall here: http://www.asic-linux.com.mx/~izto/checkinstall/docs.php

Χίλια ευχαριστώ στο "Χλωμό Πρόσωπο με την Μεγάλη Μύτη" μέγα μάγο και ιερέα της φυλής των geeks.. :P χα χα χα χα χα χα :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

mitsaras77]

Πάντως, καλό είναι να αποφύγετε το unstable για λίγο για μεταγλώτιση προγραμμάτων όπως το vlc... Αυτή τη στιγμή γίνονται αλλαγές σε κάποιες βιβλιοθήκες και σίγουρα θα <σπάσουν> τη μεταγλώτιση παρόμοιων προγραμμάτων.

Τότε μία λύση βλέπω.. Τα repos της testing για τον vlc 0.9.9a και υπομονή μέχρι να ανέβει ο 1.0.1 εκεί. ( αμάν .. ότι καινούργιο δείτε βουρ στον πατσά.. περιμένετε και λίγο! Λυσσάρηδες.. !)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Με την σειρά:

Για τον andreas_g: medibuntu repos????? στο lenny?????

Για τον gnu_labis: Δυστυχώς έσβησα τον φάκελο. Δοκίμασα να ξανακατεβάσω το ίδιο πακέτο και να κάνω την

διαδικασία από την αρχή, αλλά δεν δούλεψε και δεν μπορώ να σκεφτώ το γιατί. Ευχαριστώ πάντως για την ιδέα.

Και τέλος για την marlene:

Τα link που έβαλα, τα δοκίμασα και σε εμένα έβγαζε κανονικά τα sites. Τα ξαναγράφω με το χέρι για να είμαι

σίγουρος πως θα βγουν σωστά:

http://www.debianadmin.com/how-to-install-vlc-media-player-099-from-source-in-debian-lenny.html

http://download.videolan.org/pub/videolan/vlc/

Έκανα τα:

rm -rf ~/.config/vlc

rm -rf ~/.vlc

αλλά δεν δούλεψε.

Το checkinstall είναι ωραίο αλλά δεν βρήκα οδηγίες για το πως να το χρησιμοποιήσω για να βγάλω κάτι που

το έβαλα χωρίς αυτό. Καλός έτσι; Θέλω και τον σκύλο και την πίτα. Πάντως στο μέλλον θα το έχω υπόψην μου.

Όσο για τα repos της testing και του sid, τα δοκίμασα, έκανα το apt-pinning σύμφωνα με τις οδηγίες από την

διεύθυνση που μου έδωσες (φοβερά κατατοπιστικές), βρήκα το vlc (έκδοση 0.9.9a-3) τώρα που γράφω, αλλά:

Δεν ξέρω αν έκανα κάπου λάθος αλλά είτε με την testing, είτε με τα repos του sid μου ζητάει να κάνω ουσιαστικά

dist-upgrade γιατί μου ξηλώνει του κόσμου τα πακέτα και μου κάνει αναβάθμιση σε άλλα τόσα, οπότε αυτό που

σκέφτομαι να κάνω προς το παρόν είναι να πάω για καφέ και να περιμένω λίγο μέχρι να ηρεμήσουν τα πράγματα

οπότε και θα ξαναρχίσω. Τι στο καλό, έχω το Linux μου + το lennάκι μου να τραγουδάει και θα κάτσω να σκάσω;

Για ένα vlc; Μην μας πιάνει και η λύσσα έτσι marlene;

Έχεις δίκιο πάντως τά 'θελε ο  κ@@@@ μου. Συνήθως δεν λειτουργώ έτσι αλλά υπάρχει πάντα η πρώτη φορά.

Σας ευχαριστώ πάντως όλους για τον κόπο σας και για την υπομονή σας. Καλό καλοκαίρι.

 

 

 

Why Linux ? Because it's fun

Mη τον μαλώνεις τον Αντρέα. Δεν είπες και εσύ ότι είσαι σε Lenny και από την άλλη δεν κοιτάει και όλος ο κόσμος σε ποιο φόρουμ μπαίνει το κάθε thread..( άσε που πολλά μπαίνουν και σε λάθος φόρουμ).

Εμένα δεν μου άνοιγαν τα links τώρα ανοίγουν.. Δεν έχει να κάνει όμως γιατί έτσι και αλλιώς από ότι έμαθα εκ των υστέρων, δεν έχει υπάρξει άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη που να κατάφερε να στήσει τον vlc από κώδικα.. ( όσους ρώτησα μου είπαν, με το συμπάθειο κιόλας, ότι είσαι τρελός!! :P )

Aφού πήγες και έσβησες το configuration του και δεν έκανε τίποτα παίζουν δύο ενδεχόμενα.

Το πρώτο είναι ότι δεν έχεις εγκαταστήσει τίποτα.
Το δεύτερο είναι ότι δεν είχε πρόβλημα στο configuration..

Το checkinstall το τρέχεις μέσα από την κονσόλα την ώρα που κάνεις την εγκατάσταση από κώδικα και αφού τον έχεις κάνει compile.

Αν το έχεις κατεβάσει από τα repos τότε χτύπα man checkinstall να δεις τι εντολές θα δώσεις για να το τρέξεις.

Μάλλον, ( το μάλλον γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ακόμα), δίνεις checkinstall
και μετά make install. ( αυτό με το που αρχίζεις την εγκατάσταση καταγράφει τι γίνεται εκείνη την ώρα και εκείνη την ώρα αρχίζει να πακετοποιεί τον κώδικα.)

Επειδή εκείνη την ώρα πακετοποιεί τον κώδικα λογικό είναι ότι δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις αφού δεν έκανες την εγκατάσταση μέσα από αυτό..

Αν έχεις κάνει σωστά το apt-pinning θα πρέπει όταν θες να εγκαταστήσεις ένα συγκεκριμένο πακέτο από ένα συγκεκριμένο repository να του δώσεις και από ποιο repository θα είναι αυτό.

Π.χ εγκαθιστάς τον vlc από τα unstable. Δίνεις:

# apt-get install vlc/unstable

Ή

# apt-get -t unstable install vlc

αν δεν του δώσεις το repository τότε δεν πρόκειται να κοιτάξει εκεί που θες και θα πάει σε εκείνα τα repositories που του έχεις δώσει προτεραιότητα να πηγαίνει.

Και κάτι άλλο για το dist-upgrade. Το αρχείο /etc/apt/preferences το έχεις φτιάξει σωστά; Eίναι το αρχείο που του λέει ποια repos έχεις εσύ σαν αυτά που είναι τα πρώτα για να κοιτάξει για πακέτα και ποια είναι τα εναλλακτικά για να πάρεις κατά περίσταση ένα πακέτο.

Για δες και εδώ τι λέει
http://wiki.debian.org/AptPinning

και κάνε και μία αναζήτηση εδώ στο site γιατί κάπου τα γράφαμε για το apt pinning ωραία και αναλυτικά αλλά την δεδομένη στιγμή δεν έχω χρόνο να ψάξω. ( μετακομίζω και πρέπει να πακετάρω όλο μου το σπίτι μέχρι αύριο.. Μετά με χάνετε μέχρι νεωτέρας).

Αν δεν βγάλεις άκρη με αυτά άστο γαι την ώρα τον vlc, κλείσε τα repos που δεν χρειάζεσαι, ( με μία # μπροστά τους στο sources.list) και ξαναπιάστω μόνο εάν και εφόσον έχεις κάποιον να σε βοηθήσει .

Εύχομαι και εγώ καλό καλοκαίρι σε όλους και είπαμε.. Τα ξανά λέμε όταν τακτοποιήσω και εγώ τα δικά μου..

:)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

δεν έχει υπάρξει άνθρωπος σε αυτόν τον πλανήτη που να κατάφερε να στήσει τον vlc από κώδικα..

Ε, καλά, τώρα τα παραλες.. Υπάρχουν πάρα πολλοί (και γω μέσα σ'αυτους), απλώς δεν είναι ότι καλύτερο για εναν αρχάριο να αρχίσει την μεταγλώτιση προγραμμάτων από το vlc.

;Oπως στο είπα είναι:

checkinstall [options] [install command]

Αν θες πακέτο deb ( που τέτοιο θες) του λες

checkinstall -d και συνεχίζεις με την εντολή που θες να δώσεις για εγκατάσταση.. π.χ make, make-install ή οτιδήποτε..

Έχει και άλλα στο man page του, ρίξε μια ματιά.. ( πάντως δεν είναι και κάτι ιδιαίτερα πολύπλοκο.. )

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.