Παλιό bios

Stelios | Σάβ, 04/18/2009 - 10:01 | 1' | 4

       Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να κάνω ένα live usb.Δοκίμασα sidux,kubuntu,debian.Νόμιζα πως δεν τα κατάφερνα.Τελικά φταίει το bios του pc μου.Αυτή τη στιγμή το flash έχει μέσα την fedora 10.Τι πρέπει να κάνω στο usbflash ώστε να δουλέψει και σε μένα;Σε καινούρια pc δουλεύει με τη μία!Στο laptop έχω εγκατεστημένα μόνο windows.Αν χρειαστεί να κατεβάσω και το iso της fedora το κάνω.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 2 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Ξεκινώντας πρέπει οταν ανοιξεις τον υπολογιστή να μπεις στο bios ( συνήθως με F2 - F10 - del ).Απο εκεί να βρεις την επιλογή boot,

και να διαλέξεις να  ξεκινάει boot απο το usb. Όλοι σχεδόν οι καινουργιοι υπολογιστές υποστηρίζουν boot απο usb.

Για μένα ένας πολυ ευκολος τρόπος να τρέξεις usb linux , ειναι ο εξής..

Κατέβασε το .iso ubuntu που θες, κανε boot απο το CD που έχεις κάψει το .iso , και όταν ανοιξει η επιφάνεια εργασίας πήγαινε

System-Administration-Usb Startup Disk Creator.Ελπίζω να βοηθησα.

 

 " Hellas United " team

www.worldcommunitygrid.com  , help change the world.

 

    Έχω ήδη μπει στο bios, τα έχω κάνει όλα αυτά αλλά τίποτα.Δείχνει ότι προσπαθεί να μπεί στο λίνουξ,αλλά τελικά θα μου εμφανίσει operating system not found, ή θα εμφανίζει σ'όλη τη σελίδα τη λέξη grub ή θα συνεχίσει στα windows.Όπως του κατέβει,και το εννοώ αυτό.Κάτι έχει πάρει το μάτι μου για pc που δεν μπουτάρουν από usbflash.Στην περίπτωση αυτή κάτι κάνεις στο φλασάκι.Τί όμως;

Φίλε μου το πιο πιθανό μιας και μιλάς για παλιό bios είναι να μην υποστηρίζει εκκίνηση απο το usb stick. Δές το εξής. Σβήσε το pc και βάλε το στικ, ύστερα κάνε επανεκκίνηση πατώντας το αντίστοιχο κουμπί για να μπέις στο bios και να ρυθμίσεις την σειρά εκκίνησης, εάν εκέι έχει την επιλογή για το στίκ με πιό συγκεκριμένο τρόπο (δηλαδή το αναφέρει πιο συγκεκριμένα με το ονομά του πχ usb apacer, usb stick kingston κλπ ) τότε το βλέπει και το πιο πιθανό είναι να μπορεί να εκκινήσει απο αυτό, αλλιώς το πιο πιθανό ειναι το συστημά σου να μην υπο στηρίζει το boot απο τετοιου είδους συσκευή λογω παλαιότητας. Πάντος εναλλακτικά δοκίμασε ενα live cd ubuntu ( λογω ευκολίας) και κανε εκκίνηση απο αυτό αφού έχεις κατεβάσει το iso της διανομής που θελεις να εγκαταστήσεις στο στίκ. Το ubuntu σου έχει μια ευκολή επιλογή για την διμιουργία live usb και οταν σου ζητηθεί το iso δείξε αυτό που θέλεις εάν είναι άλλο απο το ubuntu βέβαια. 

     Το αναγνωρίζει στο bios,το επιλέγω για να ξεκινάει από κει αλλά τίποτα.Του έβαλα sidux αυτή τη φορά!Μπόρώ να ξεκινάω από το live cd και να συνεχίζω μόνο με το usb;