Eγκατάσταση-Απεγκατάσταση FC6

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 1' | 19

Εαν δεν κάνει boot από το DVD του FC6 υπάρχουν πολλές πιθανές αιτίες γι' αυτό. Αν υποθέσουμε ότι δεν φταίει το DVD, τότε μπορεί να σας 'σώσει' κάποια από τις παρακάτω εντολές που θα πρέπει να δώσετε στο boot prompt που εμφανίζεται με την εκκίνηση του DVD:

linux ide=nodma

linux acpi=off

linux i8042.nomux

linux acpi=off apm=off

linux nofb

Η τελευταία ειδικά είναι χρήσιμη όταν έχετε προβλήματα με την οθόνη.


otttx332007-7-12 18:15:45

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Προφανώς το X δεν έχει ρυθμιστεί σωστά.

Μπορείς να συνδεθείς ως root και να δώσεις
system-config-display

Εκεί λογικά θα πρέπει να μπορείς να ρυθμίσεις την κάρτα γραφικών σου με VESA και μια χαμηλή ανάλυση στο monitor για να κάνεις τη δουλειά σου.

Για το δεύτερο που ζητάς, τις επόμενες ημέρες θα δημοσιεύσουμε κάτι με εικόνες, οκ;

ok φίλε ευχαριστώ..Μετα την εντολή αυτή τι πρέπει να κάνω?Να συνεχίσω με κάποια άλλη εντολή?Δηλ να κάνω reconfig με κάποιες συγκεκριμένες νέες τιμές?Ευχαριστώ και πάλι

Ναι, κάνε reconfig και βάλε μικρότερη ανάλυση/refresh rate και δες αν παίζει. 

οσον αφορα το fedora 6 ειχα και εγω προβλημα.εμενα ενω φορτωνε το live cd μου εσβηνε την οθονη ενω το cd συνεχιζε κανονικα.σαν να κατι να γινονταν με την καρτα γραφικων.και εχω και εγω x1600pro!

Αν έχετε σύνδεση με το Διαδίκτυο από το Fedora, δοκιμάστε τα εξής ΜΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΤΟ ΤΙ ΓΡΑΦΕΤΕ:

Συνδεθείτε στην κονσόλα (γραμμή εντολών), και γίνετε root με την εντολή:

su

Δώστε κωδικό και μετά δώστε:

yum install xorg-x11-drv-fglrx kmod-fglrx glx-utils

Μόλις τελειώσει η εγκατάσταση,
δώστε
vi /etc/X11/xorg.conf

πατήστε τον πλήκτρο Insert και βρείτε τη γραμμή Section "Device" που από κάτω θα λέει Driver "vesa" και αλλάξτε το τελευταίο σε "fglrx" ώστε να είναι κάπως έτσι:
Section "Device"
    Identifier  "Videocard0"
    Driver      "fglrx"
    Option        "VideoOverlay" "on"
    Option        "OpenGLOverlay" "off"
    Option        "Capabilities" "0x00000000"
EndSection

Μετά βρείτε πιο κάτω το Section "Screen"
και προσθέστε αναλύσεις ώστε η γραμμή Modes να είναι κάπως έτσι:

Section "Screen"
    Identifier "Screen0"
    Device     "Videocard0"
    DefaultDepth     24
    SubSection "Display"
        Viewport   0 0
        Depth     24
        Modes    "1280x1024" "1280x960" "1280x800" "1152x864" "1024x768" "800x600"
    EndSubSection
EndSection

Επίσης βεβαιωθείτε ότι  στο Section "Extensions" το Option Composite είναι False, δηλαδή να είναι κάπως έτσι:

Section "Extensions"
    Option        "Composite" "False"
EndSection

Μετά κάντε τα εξής, προσεκτικά! Πατήστε ESC και μετά (με πατημένο το shift) την άνω κάτω τελεία ((δίπλα από το πλήτρο L), μετά γράψτε (χωρίς κενά) wq και πατήστε Enter.

Κάντε reboot. Πρέπει να παίζει.

Μια άλλη πιθανή λύση είναι να βγάλετε το rhgb από την επιλογή του grub.

ΤΑ ΒΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ FEDORA

ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΗΔΗ WINDOWS ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΧΕΤΕ ΕΛΕΥΘΕΡΩΣΕΙ ΧΩΡΟ ΜΕ ΤΟ PARTITION MAGIC.

2

3

4

5

6

7

8

linuxformat2007-3-8 15:43:32

Και κάπως έτσι θα φτάσετε στην πρώτη οθόνη:

Για να προσθέσετε ελληνικά στο πληκτρολόγιο κάνετε δεξί κλικ στην πάνω μπάρα > Προσθήκη Εφαρμογιδίου και από το νέο παράθυρο επιλέγετε την Εναλλαγή Γλώσσας πληκτρολογίου.

Τότε θα εμφανιστεί ένα παράθυρο σαν κι αυτό:


linuxformat2007-3-8 15:41:53

Καλημέρα,
Το περιοδικό σας είναι παρα πολύ καλό και το αγοράζω όποτε το βρίσκω....
Το προβλημα μου είναι το εξής:
Ενώ είχα εγκαταστήσει το Fedora Core 3 και όλα πήγαιναν καλά προσπάθησα να εγκαταστήσω το Core 6 από το DVD του περιοδικού σας αλλά δεν γίνεται εγκατάσταση των drivers για nvidia.
Βρήκα το tutorial από το forum αλλά πάλι τίποτα.
Βρήκα και άλλα tutorials (π.χ από το softpedia) αλλά πάλι τίποτα,
και συγκεκριμένα μετά την εγκατάσταση το Yum και βγάζοντας τον Xen Kernel και εγκαθιστόντας τον i686, και εγκατάσταση των nvidia drivers στο Reboot έχω μια μαύρη οθόνη που μου λέει ότι δεν μπορεί να προχωρήσει παρακάτω.....
Μήπως πρέπει να βάλετε ένα πιο αναλτικό tutorial για nvidia drivers ?
Μηπως πρέπει να προτείνετε άλλο URL ?

Ευχαριστώ

bsides, κάποια μπερδεψοδουλειά έχεις κάνει με τους Xen, ι686 και i586 πυρήνες. Σιγουρέψου ότι έχεις εγκαταστήσει το σωστό module για τον πυρήνα που τρέχεις...

Δώσε:
cat /etc/X11/xorg.conf | grep nvidia

Θα πρέπει να σου δώσει την απάντηση:
Driver    "nvidia"

Αν δε το δεις, τότε δώσε
nvidia-xconfig

Όχι, πριν την επανεγκατάσταση τσέκαρε ότι έχει εγκατασταθεί σωστά ο nvidia driver ειδάλλως θα έχεις τα ίδια προβλήματα. Δεν είναι τίποτε. Μια εντολή δίνεις...

bsides, τόσος κόσμος βάζει τους συγκεκριμένους drivers, μάλλον κάτι λάθος κάνεις εσύ ή κάτι δεν έχεις εξηγήσει.

Μια απλή σκέψη: μπας και έχεις καμιά κάρτα γραφικών που δεν υποστηρίζεται από τον driver που πας να εγκαταστήσεις; Για να λες ότι σου έπαιζε στο Fedora 3  και δεν έχεις γράψει τι κάρτα έχεις, κάτι τέτοιο μου μυρίζει.

Οι κανονικοί drivers της nvidia υποστηρίζουν κάρτες πιο πρόσφατες από GeForce 4 (δεν είμαι σίγουρος, τσέκαρε το site της nVidia). 

Αν έχεις παλιότερη κάρτα πρέπει να εγκαταστήσεις έναν άλλο driver που λέγεται: nvidia-legacy με την εντολή:

yum install kmod-nvidia-legacy

ΠΡΩΤΑ ΟΜΩΣ ΑΠΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΕ ΟΤΙ DRIVER ΕΧΕΙΣ ΕΓΚΑΤΑΣΤΗΣΕΙ:

yum remove kmod-nvidia

(και καλού κακού τσέκαρε και με ένα rpm -qa | grep nvidia για κανένα παραπεταμένο rpm...)

Μετά κάνε την εγκατάσταση του kmod-nvidia-legacy και ύστερα δώσε:
/usr/sbin/nvidia-config-display

για να γίνουν οι αλλαγές στο /etc/X11/xorg.conf.

Mετά, για σιγουριά, στο /etc/X11/xorg.conf κοίταξε να υπάρχει το εξής:


Section "Module"
             Load  "glx"
EndSection

Αν στην επανεκκίνηση δεις κανένα error σαν κι αυτό:

Enabling nvidia legacy driver error: editing failed, restorring backup

τότε πρέπει να προσθέσεις και το εξής:

Section "Extensions"

Option "Composite" "Disable"

EndSection

γεια σας παιδια,ειμαι νεος χρηστης linux,εχω παρει το fedora 6 το οποιο το εγκατεστησα κανονικα πιστευω.τωρα θελω καποιες λυσεις στις απορειες μου.1)παω να εγκαταστησω την καρτα γραφικων που ειναι ati radeon x300 και οταν βαζω τους drivers μου λεει κατι για unicode 8 και οτι δεν ειναι δυνατο να το ανοιξει.2)οταν λετε εσεις οι πιο εμπειροι για ανοιγμα φορμα,απο που την ανοιγετε?που πατε δηλαδη?αυτα μεχρι στιγμης.αν εχω και αλλα προβληματα η αποριες θα ξαναγραψω

Stuki TR, για να σε βοηθήσουμε πρέπει να γράψεις ακριβώς τι σου λέει. Το αρχείο με τους drivers από που το πήρες (υπάρχει και στο συνοδευτικό DVD) και τι εντολή έδωσες (οδηγίες στο /System/index.html); Προφανώς κάτι χαζό παίζει. Μήπως προσπαθείς να κάνεις κλικ στο αρχείο;;;; Δεν πρόκειται να κάνεις τίποτε έτσι, πρέπει να

αντιγράψεις το αρχείο στο Desktop.
να ανοίξεις ένα τερματικό ,
να δώσεις cd ~/Desktop 
και από εκεί να τρέξεις το αρχείο με την εντολή
sh ./ATI-μπλα-μπλα-μπλα.sh

BTW, αν θες να δεις τα εφέ του AIGLX δεν χρειάζεται να εγκαταστήσεις drivers για την ATi σου. Απλά πατάς Enable Effects από το μενού Προτιμήσεις.

Για το δεύτερο που ρωτάς, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς όταν λες "ανοιγμα φορμα". Μήπως εννοείς την κονσόλα/τερματικό; Στο Gnome, πηγαίνεις στο μενού Εφαρμογές > Βοηθήματα και κάνεις κλικ στο τερματικό.

τους drivers τους απο το side της ati για linux.οσο για την κονσολα αυτο εννοουσα.ευχαριστω για την αμεση απαντηση.

γεια και απο μενα ειναι και το πρωτο μου μηνημα στο forum αν και περνω το περιοδικο εδω και κατι μηνες :)
επι του θεματος αφου η εγκατασταση ολοκληρωνεται ενα reconfigure του xserver θα σου ελυνε το προβλημα.το θεμα ειναι οτι δεν ξερω πως γινεται σε debian.αληθεια ubuntu εχεις δοκιμασει?εχει και νεωτερο πυρήνα απο τις διανομες που ανεφερες

το έλυσα το πρόβλημα. είχα βάλει το
καλώδιο του μόνιτορ στο DVI με ένα
ανταπτοράκι που είχε η κάρτα γραφικών,
τόσο απλό άλλα που να το σκεφτώ... τώρα
τα βλέπω αλλά είδα και το live CD του
δοκιμαστικού Fedora 7, πολύ καλό! αλλά
Debian. ένα απλό Debian στο μενού του οπότε αν
δεν θες πολλά εφέ και μικρή μνήμη καλές
και οι "ελαφριές" εκδώσεις έχεις
δίκιο Κωνσταντίνε.
* γράφω πάλι από
Mandriva - sagem 800 -

dimitris2007-4-15 14:6:15

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΑΠΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΤΟ FEDORA CORE 6 ΚΑΙ ΔΕ ΞΕΡΩ ΠΩΣ...ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕΙ?
ΜΠΑΙΝΩ ΜΕΣΩ BIOS ΚΑΙ ΚΑΝΩ BOOT ΑΠΟ CD ΟΤΑΝ ΒΑΖΩ ΟΜΩΣ ΤΟ CD ΤΩΝ XP ΔΕ ΤΟ ΔΕΧΕΤΑΙ....PLEASE!

Έκανα ένα search στο google. Για να βγάλεις το grub πρέπει να φτιάξεις μια δισκέτα εκκίνησης από τα xp και να εκκινήσεις τον υπολογιστή από αυτή. (To παρακάτω γίνεται και από το CD των windows πατώντας "R" για recovery")
Αφού σε βγάλει σε dos δίνεις την εντολή fdisk /mbr, οπότε πρέπει να ξαναγράψει το mbr και να φύγει και το grub.

Είναι λίγο επικίνδυνα όλα αυτά και πρέπει να προσέχεις. Αν έχεις πολύτιμα αρχεία στον υπολογιστή, ζήτα τη βοήθεια ενός φίλου που να ξέρει, γιατί μπορεί πολύ εύκολα να χάσεις την πρόσβαση στα XP.

nasos2007-5-10 9:20:33

avos, πρέπει πρώτα να αφαιρέσεις το GRUΒ και μετά (μέσα από τα Windows XP) να διαγραψεις την κατάτμησή τους - υπάρχει σχετικό tool στo Control Panel > Administrative something.

Η διαδικασία αφαίρεσης του grub είναι εκείνη που σου αναφέρει ο Nasos με τη διαφορά ότι αν κάνεις boot από το Windows XP CD θα κάνεις τη δουλειά σου με την εντολή fixmbr. Το fdisk /mbr μπορεί να παίξει και σε XP, μπορεί και όχι. Υποτίθεται ότι αφορά παλιότερα 9x/Me συστήματα, και δεν το έχω δοκιμάσει.

Αν δεν έχεις Windows δισκέτα εκκίνησης μπορείς να κατεβάσεις μία από εδώ:
http://www.novell.com/coolsolutions/nnlsmag/assets/boot622.e xe

Και εδώ θα βρείς το fdisk
http://www.novell.com/coolsolutions/nnlsmag/assets/fdisk121. zip

Εναλλακτικά, αν δεν μπορείς να μπεις καθόλου στα Windows μπορείς να αφαιρέσεις το GRUB μέσα από το Linux δίνοντας την εντολή:
dd if=/dev/null of=/dev/sdX bs=446 count=1

όπου sdX είναι ο 1ο δίσκος/κατάτμησή σου (π.χ. sda1). Έπειτα κάνε reboot από το CD των Windows και δώσε fixmbr

Δες περισσότερα
http://www.cyberciti.biz/faq/linux-how-to-uninstall-grub
http://en.opensuse.org/SDB:Uninstalling_the_Boot_Manager_GRU B_from_the_MBR#Using_a_DOS_or_Windows_9x.2FME_Boot_Floppy
linuxformat2007-5-10 11:19:31