KDE ή GNOME?

brave | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 103

Ε ναι, δεν υπαρχει φόρουμ στον κόσμο που να μην έχει το συγκεκριμένο topic.
Καλό θα ήταν να δικαιολογησετε και με 2-3 λεξεις την απαντηση σας, και να μη δωσετε απλα μια μονολεκτικη απαντηση

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Εγώ πάντως, σήμερα Σάββατο, φόρτωσα ψυχοτρόπες ουσίες (προβλέπεται ότι θα μου χρειαστούν!) κ ξεκινάω να περάσω στο μικρό το laptop κάτι πιο εξωτικό κ "custom".

Αυτή τη στιγμή ζαχαρώνω τους tiled window managers, κ ειδικότερα το Awesome κ το i3.

Αν καταφέρω να το στήσω να μ'αρέσει (κ να είναι λειτουργικό), θα κάνω καμιά μίνι παρουσίαση.

Παρεπιπτόντως, αν δεν έχετε υπόψη τι είναι tiled wm, μπορείτε να πάρετε μια πολύ γρήγορη (κ εύκολη) γεύση δοκιμάζοντας το Bluetile σε Gnome (μπορεί κ KDE, γιατί όχι...)

Αυτά, για να μη βγω παραπάνω εκτός θέματος :)

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Ρε συ gnu, για δοκίμασε τον dwm, που τον πέρασα στο Sabayon του laptop και ενώ εμφανίζει περιβάλλον εργασίας δεν μπορώ να κάνω τίποτα!

-------------------------------------------------------------------------------------

ippokratis]

Ρε συ gnu, για δοκίμασε τον dwm, που τον πέρασα στο Sabayon του laptop και ενώ εμφανίζει περιβάλλον εργασίας δεν μπορώ να κάνω τίποτα!

-------------------------------------------------------------------------------------

Προς το παρόν έχω κατασταλάξει σε i3, το οποίο βρίσκω κ καταπληκτικό (για συγκεκριμένες δουλειές πάντα).

Δε μου ακούγεται καθόλου παράξενο να μη βλέπεις τίποτα όταν ξεκινάει ο dwm, απ'όσο είδα όλα αυτά σε πετάνε σε ένα άδειο desktop, κ πρέπει πρώτα-πρώτα να βρεις το αρχείο με τις ρυθμίσεις τους. Ο λόγος είναι ότι προτιμούν (κ "επιβάλλεται") να σε αφήσουν να το στήσεις εσύ όπως θέλεις. Κ βέβαια θέλει αρκετό διάβασμα για να καταλάβεις πώς στήνεται κ τί κάνει η κάθε ρύθμιση.

Απ'όσο βλέπω εδώ, ο dwm θέλει αλλαγές απ'ευθείας στον κώδικα του για να τον παραμετροποιήσεις!!! Το μόνο παρήγορο είναι ότι είναι λιγότερο από 2000 γραμμές κώδικα (λένε).

Ίσως αξίζει καλύτερα να ρίξεις μια ματιά σε κάποιον που να ρυθμίζεται μέσω text αρχείων (πχ i3), ή μέσω πολύ απλών scripting γλωσσών, όπως η LUA (πχ awesome). Όλοι τους πάντως είναι "πούπουλα", διαλέγεις άφοβα ;)

Ας ανοίξουμε όμως ένα νέο thread για όλα αυτά τα εξωτικά πραγματάκια, μη χρησιμοποιούμε αυτό εδώ.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!