KDE ή GNOME?

brave | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 103

Ε ναι, δεν υπαρχει φόρουμ στον κόσμο που να μην έχει το συγκεκριμένο topic.
Καλό θα ήταν να δικαιολογησετε και με 2-3 λεξεις την απαντηση σας, και να μη δωσετε απλα μια μονολεκτικη απαντηση

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: 3 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Εμένα το λειτουργικό που διάλεξα (Ubuntu Ultimate 1.5) μου δίνει τη δυνατότητα να επιλέγω από την αρχή το περιβάλλον εργασίας μου, όχι μόνο μεταξύ Gnome και KDE, αλλά και άλλων!  Πάντως έχω ταιριάξει καλύτερα με το Gnome για να πω την αλήθεια!

Εγώ είμαι ΥΠΕΡ του GNOME : Σε λίγες μέρες που έρχεται και το KDE4 θα δούμε τι παιζει και με εκείνο!! :D

Δεν καταλαβαίνω αυτό περί ομορφιάς. Αφού και το Gnome με το κατάλληλο theme μπορεί να δείχνει τόσο όμορφο όσο και το KDE.

Ψηφίζω GNOME. :)

Gnome ψηφίζω κι εγώ.Το KDE όταν το δοκιμάσα δεν μου άρεσε.Μου

θύμισε καθαρά Windows.

Βασικά κανέναν από τα δύο μόνο του.
Εξηγούμαι:
Την απλότητα και ευκολία του GNOME με τις εφαρμογές και την παραμετροποιησιμότητα του KDE... γίνεται; :-)

Καταρχάς ψηφίζω KDE...

Ο βασικός λόγος είναι οι εφαρμογές του. Τα υπόλοιπα ειλικρινά δεν πιστεύω ότι με αφορούν, με την αλλαγή των ρυθμίσεων του περιβάλλοντος εργασίας ασχολήθηκα λίγο στην αρχή - το έφερα εκεί που θέλω (καμία σχέση με το default look) και σταμάτησα να ασχολούμαι... Το ίδιο θα έκανα και στο Gnome (και θα έμοιαζε ακριβώς όπως μοιάζει τώρα το KDE - μόνο στα σηματάκια θα διέφερε). Άρα το πιο έχει πιο πολλές ή πιο απλές επιλογές δε με κάνει διαφορά...
Το πιο όμορφο όντως δε το θεωρώ κριτήριο, με λίγη δουλίτσα το KDE μοιάζει με το Gnome και το ανάποδο...
Επίσης δεν έχω καταλάβει ακόμα πως μοιάζει το KDE με ms windows περισσότερο από το Gnome (ειλικρινά δεν καταλαβαίνω).
Οπότε το βασικό είναι οι εφαρμογές - ναι όντως όλες οι KDE εφαρμογές τρέχουν στο Gnome αλλά το έχω δοκιμάσει και δεν είναι το ίδιο....

Gnome δοκίμασα λόγω Debian και είχα καταλήξει να χρησιμοποιώ Gnome desktop και 90% KDE εφορμογές... οπότε επέστρεψα στο KDE.

ΥΓ1. αν δεν ήταν το Kopete και το Amarok (ο καλύτερος music player με διαφορά ανεξαρτήτως λειτουργικού .-) δε ξέρω αν θα αποχαιρετούσα τελείως τα ms windows...

ΥΓ2. το KDE 4.0 που το δοκίμασα ελάχιστα σε ένα σύστημα KUbuntu οπτικά το βρήκα ειλικρινά χάλια... άσε που σερνότανε - μάλλον θα περιμένω την 4.1 - 4.2

Το KDE πιστευω είναι μακράν καλύτερο σαν περιβαλον και από άποψη εργονομίας αλλά και ομορφια!!!
Το gnome είναι κάπως "ψυχοπλακωτικό"....

"In a world without walls and fences,

who needs Windows and Gates?"

Χαλαρά GNOME. Πιο γρήγορο, πιο όμορφο, πιο εύχρηστο, με αρκετά καλές εφαρμογές. Με λίγα λόγια: The Free Software Desktop Project!

Χρησιμοποιώ το τελευταίο χρόνο gnome λόγω Fedora……Στην αρχή η μετάβαση από το KDE του SuSe ήταν δύσκολη. To KDE δείχνει ποιο προσεγμένη δουλειά με όμορφο περιβάλλον για τον χρήστη και καλά προγράμματα (αν και το τελευταίο δεν είναι πρόβλημα για το gnome)……..Το gnome έχει να δώσει την απαλότητα….αλλά το customize είναι δεδομένο στην επιφάνεια εργασίας γιατί καλή η απλότητα μα βαρετή χωρίς φαντασία. Το βασικότερο όπλο του είναι η ταχύτητα…!
Ψηφίζω KDE γιατί το μέλλον στην παρούσα φάση δείχνει να είναι εκεί…….!

Οι περισσοτερες KDE εφαρμογες δεν εχουν  ισαξιους ανταγωνιστες στο gnome. (πχ k3b, kino, amarok, kopete, kiso, kooka, kile και και και... ) Μια και αυτες τρεχουν γρηγοροτερα στο KDE, η επιλογη μου ειναι προφανης.

Και ναι, γουσταρω παραμετροποιηση οσο παιρνει. Ελπιζω να μπορεσω να φερω καποια στιγμη και το KDE4 στα μετρα μου.

Sam_GR]Το score πόσο είναι τώρα;

θα το (ξανα)προσπαθησω

γιατι κατα την μεταφορα ανακατευτηκανε οπωτε πρεπει να το παρω απο την αρχη

παντως να εισαι σιγουρος: gnome (σατανικο: χεχεχεχε)

====

the hamster's is out there

Μου αρεσει το gnome αφου χρησιμοποιω gtk εφαρμογες, βεβαια χρησιμοποιω και μια εφαρμογη του kde που δεν την αλλαζω...

Πολύ όμορφο το KDE 4 αλλά ψηφίζω Gnome γιατί πολύ απλά στο Hardy μου δούλεψαν όλα από την αρχή.Στο Gutsy είχα κάποια
μικροπροβλήματα, στη διανομή που είχε το τελευταίο τεύχος με KDE 4 το σύστημα σερνόταν γιατί είναι παλιό
(Pentium 4 1,3 με 512 Mb μνήμη). Εκανα καθαρή εγκατάσταση με Hardy και είδα το φως το αληθίνο.

κάτσε να δούμε πόσο είναι το σκορ για να ψηφίσουμε....!!!

gnome....γιατί νομίζω ότι είναι πιο απλό για τους νέους χρήστες...

Παιδιά κακά τα ψέματα. Το GNOME είναι πιο όμορφο από το KDE, ακόμη και από το KDE 4. (Το δοκίμασα πρόσφατα από το τεύχος με το τροποποιημένο KUBUNTU). Παρόλα αυτά κανείς δεν φέρνει αντίρηση στο οτι το KDE είναι πιο δυνατό. Εγω έχω KDE. Γιατί; Γιατί είναι το μόνο που το kppp αναγνωρίζει το modem μου στην θύρα /dev/ttyUSB0 ενώ στο GNOME δεν υπάρχει πουθενά αυτή η θύρα. Μπορεί κανείς να μου πεί ένα πρόγραμμα αντίστοιχο του kppp για GNOME; Φαντάζομαι πως οχι. Ελπίζω στο μέλλον το GNOME να γίνει πανίσχυρο όσο το KDE, γιατί μου αρέσει πιο πολύ, αλλά από ανάγκη δουλεύω με KDE.

Λοιπόν και εγώ ψηφίζω gnome δεν ξέρω μάλλον το συνήθισα το έμαθα καλύτερα τι να πω.Τα αποτελέσματα μέχρι στιγμής μαζί μεχρι αυτό το ποστ είναι.

Αποτελέσματα

Gnome:30 άτομα

KDE:16 άτομα

Gnome+KDE-(demi):3 άτομα

Άλλο:1άτομο

αν έχασα κάπου το μέτρημα πείτε να το διορθώσω.

dimitris σε άλλο thread]Για να μην μετράμε έφτιαξα poll στην αρχική. Στέλνετε ρε παιδια ένα PM στους mods να σας τα φτιαχνουν. Τσάμπα το φτιάξαμε το ρημάδι το Drupal;

δεν φτιάχνουμε κι εδώ ένα poll για να γλυτώσει από την αγγαροδουλειά ο thanos

alex1]Μπορεί κανείς να μου πεί ένα πρόγραμμα αντίστοιχο του kppp για GNOME;

Το gnome-ppp. Τώρα όσο αφορα για το θέμα kde or gnome. Η άποψή μου είναι ότι το kde (ιδίως το kde4) σου δίνει την εντύπωση ότι είναι πιό όμορφο όταν το χρησιμοποιείς για πρώτη φορά. Βέβαια, και το gnome ο καθένας μπορεί να το μετατρέψει όπως θέλει και να το κάνει να φαίνεται ακόμη ωραιότερο. Για τις δυνατότητες του δεν θα ήταν σωστό να το κρίνω ακόμη γιατί πολλές εφαρμογές του kde δεν έχουν μεταφερθεί στο νεό kde. Αν και δεν νομίζω ότι θα υπάρξει τόσο μεγάλη απόκλιση μεταξύ τους. Μάλλον το παιχνίδι θα παιχτεί πιό πολύ σε θέματα γραφικών και εντυπωσιασμού. Πάντως για τον δικό μου επεξεργαστή (P4-2,8 ) το kde4 μάλλον είναι πολύ βαρύ...

GNOME εννοειται.Γιατι ειναι λιτο και ομορφο.

Το kde μου φερνει ειτε σε windows ειτε σε mac ειδικα το kde 4.

Exω διαβασει καπου οτι το gnome χρησημοποιειται περισσοτερο

στην Ευρωπη,ενω το kde ειναι πιο πολυ αμερικανικο..

Σε αντιθεση με οτι εγραψε καποιος αλλος νωριτερα...

GNOME. Ομολογώ όμως ότι δεν έχω κοιτάξει καθόλου το KDE 4. Περιμένω να βγει το 4,1 που λογικά θα είναι και πιο σταθερό.

Cerca, trova

γκούχου - γκουχου.  

 

Μήπως να ξαναφέρω στην επιφάνεια το θεματάκι μιας που τώρα με το 4.2.1 έχουν άλλαξει κάποιοι γνώμη?  Λέω εγώ τώρα , περί εφαρμογών δεν το συζητώ , αλλά και περι ομορφιάς επίσης.  Μα τι έμεινε τελικά?    Ένα φτωχό και μόνο πατουσάκι. (σφύριγμα αδιάφορο και καλά εγώ δεν ξέρω τίποτα).

 

KDE 4 + ,  the future today , only for kdefans

 

###########

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Παρότι είχα ψηφίσει KDE παλαιόθεν.... κάτι άλλαξε....
Δοκίμασα το Enlightenment 17 (development release)....
Μιλάμε για δεκαετίες μπροστά (ετοιμάζω θεματάκι)...
Οτιδήποτε άλλο είναι απλά άσχημο....

Πάω και στοίχημα ότι τα Windows 9 , το MacOs XII, το KDE 6 και το Gnome 6 θα περηφανεύονται για πράγματα που το E17 έχει ήδη.... Από εφαρμογές βέβαια λίγα πράγματα αλλά σαν περιβάλλον...once you go e17, you never go back

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

shortmanikos]

Παρότι είχα ψηφίσει KDE παλαιόθεν.... κάτι άλλαξε.... Δοκίμασα το Enlightenment 17 (development release).... Μιλάμε για δεκαετίες μπροστά (ετοιμάζω θεματάκι)... Οτιδήποτε άλλο είναι απλά άσχημο....

Πάω και στοίχημα ότι τα Windows 9 , το MacOs XII, το KDE 6 και το Gnome 6 θα περηφανεύονται για πράγματα που το E17 έχει ήδη.... Από εφαρμογές βέβαια λίγα πράγματα αλλά σαν περιβάλλον...once you go e17, you never go back

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

 

Έχε υπόψιν σου βέβαια , πως το Ε17 είναι ανέτοιμο ακόμη (χρόνια τώρα δηλαδή για την ακρίβεια) και από εφέ είναι πράγματι εκπληκτικό.   Στην καθημερινή χρήση όμως κουράζει με τα μικρά του γράμματα και πάνελς και το μεγαλύτερο κακό όλων, είναι πως τα περισσότερα θέματα δεν υποστηρίζουν τα Ελληνικά.

Μια καλή περίπτωση πάντως για δοκιμή είναι το elive

http://distrowatch.com/?newsid=05206

που όπως θα δεις βασίζεται σε debian sid .   Το unstable που αναφέρει δεν κολλάει στο ότι προέρχεται από το sid, γιατί έχει και διανομή σταθερή ο τύπος, απλά εκείνη την κατεβάζεις μόνο με δωρεά, έστω και 5 ευρώ.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Τα ελληνικά στα θέματα το έλυσα... χθες... (το θεματάκι που ετοιμάζω)... Στο θέμα ανέτοιμο συμφωνώ 1000%... (αν και μπορεί να το στρώσεις - με λίγη προσοχή και κάποιες υποχωρήσεις...)

=============================

apt-get install boinc-client boinc-manager ή αν θέλετε ανοίξτε το synaptic και κάντε search για boinc...

   Gnome φανατικά.... Είναι απλό , εύχρηστο , απόλυτα παραμετροποιήσιμο και δεν θυμίζει καθόλου Windowz...

  Όσο για τις εφαρμογές του Kde , νομίζω ότι όλες ανήκουν στο Linux γενικά ,άρα και στο Gnome και στο Xfce κλπ....

ixirogian]

   Gnome φανατικά.... Είναι απλό , εύχρηστο , απόλυτα παραμετροποιήσιμο και δεν θυμίζει καθόλου Windowz...

  Όσο για τις εφαρμογές του Kde , νομίζω ότι όλες ανήκουν στο Linux γενικά ,άρα και στο Gnome και στο Xfce κλπ....

 

Όπως μας βολεύει έ? χα χα , θα θελες , το k3b ανήκει στον λαό του, κλπ κλπ προγράμματα που δεν μπορω να απαρθιμίσω εδώ γιατί δεν χωράνε στην σελίδα του φόρουμ

 

~~~~~~~~~~~~~~~~


Κάντε κλικ στην υπογραφή και βοηθείστε κι εσείς.

Η αλήθεια ειναι πως η επαφή μου με το linux ξεκίνησε με κάποια έκδοση του ubuntu άρα με gnome... το είχα λατρέψει....καλό,, λιτό, γρήγορο και αρκετά παραμετροποιήσιμο και σίγουρα μου έκανε την μεταφορά μου από Win πολύ ποιο εύκολη από ότι περίμενα....εδώ και κανα μήνα είπα να δοκιμάσω το KDE4 και απλά δεν μπορώ να ξεκολίσω....σίγουρα δεν είναι λιτό αλλά πιστεύω πως είναι πλέον αρκετά ποιο γρήγορο, αρκετά ποιο παραμετροποιήσιμο και εν κατα κλείδι πολύ καλύτερο για εμενα...(προσωπικά μου τεριάζει)...διάβασα από κάποιους να λένε πως μοιάζει με win και κάποιοι άλλοι να λένε πως μοιάζει και με mac... επιτρέψτε μου να διαφωνίσω γιατι είναι γνωστό πως τα mac πλέον έχουν σαν βάση τους το linux και για το desktop τους σαν βάση το gnome... και όντως τα $vi$ta βγήκαν πολύ πριν το KDE4 αλλά οι δυνατότητες τους ήταν και θα είναι τόσο περιορισμένες που δεν θα φτάσουν το KDE ποτέ....οπτικά όντως έχουν κάποιες μικρές ομοιότητες....για ρίξτε όμως και μια ματιά στα καινούργια win7 και πείτε μου ποιοί αντιγράφουν τελικά και μάλιστα προκλητικά... +1 για KDE και απο εμένα

Gnome γιατί είναι πιο ελαφρύ . Kde σε περιπτωση pου ο υπολογιστής προορίζεται μόνο για internet μουσική και γενικότερα entertainment

KDE με διαφορά.

Το Gnome φαίνεται λειψό μπροστά του. Καλό είναι να μπορείς να κάνεις fine tuning σε όλα. 

δεν ξέρω τι είχα γράψει παλιότερα , αλλά όσο περνάει ο καιρός με το kde όλο και πιο καλό μου φαίνεται ...

αέρινο , ελεύθερο , όμορφο ,

ε, τι άλλο να θελήσεις ...

 

Τα περισσότερα μηχανήματά μου τρέχουν Gnome. KDE έχω στα Gentoo (μαζί με Gnome) και Arch (μαζί με Openbox) desktops. Στο Gentoo δουλεύω κυρίως με το Gnome, ενώ το KDE το χρησιμοποιώ στο Arch.

Βασικά κλίνω πιο πολύ προς το Gnome.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

βασικά το ίδιο είναι ....

απλά το ένα είναι λίγο πιο απλό στην εμφάνιση και αν αναγκαζόμουν να δώσω μια απάντηση θα έδινα την εξής:

gnome : ο αμυντικός το βαρύ κορμί που ξέρεις ότι θα σε βγάλει ασπροσωπο...

kde : μπαλαρίνα ....

 

νομίζω ότι πλέον είναι ευκολο να τα έχεις και τα δύο...και μπαίνεις κάθε φορά και από διαφορετικό ...

 

Πράγματι. Προσωπικά μπορώ να δουλεύω άνετα και με τα δύο. Ποτέ δεν φανατίστηκα με κάποιο απ' τα δυο, εκτός αν είναι για να πειράξω τον φίλο μου τον Giannis! :P

-------------------------------------------------------------------------------------

Ξεκόλλησε, ήθελε δεν ήθελε... :P

-------------------------------------------------------------------------------------

ippokratis]

Τα περισσότερα μηχανήματά μου τρέχουν Gnome. KDE έχω στα Gentoo (μαζί με Gnome) και Arch (μαζί με Openbox) desktops. Στο Gentoo δουλεύω κυρίως με το Gnome, ενώ το KDE το χρησιμοποιώ στο Arch.

Βασικά κλίνω πιο πολύ προς το Gnome.

 

-------------------------------------------------------------------------------------

 

Πρόσεχε θα πέσεις. 

Γιατί ρε σεις με τσιγκλάτε?   Πέραν της πλάκας τώρα και τα δύο καλά είναι, απλά το kde είναι καλύτερο. 

Ότι βολεύει τον καθέναν και πολλές φορές είναι και όπως μάθει.  Ξεκίνησα με Mandrake 10.01 άρα κόλλησα το μικρόβιο του κδε από τότε. Να το κακό που έκανε το ubuntu και είναι όλοι με το gnome. Στον φορητό φανταστείτε τρέχω ubuntu έτσι γι' αλλαγη αλλά δεν με πολυβολεύει και βλέπω να βάζω το Κ μπροστά να υσηχάσω και να δουλέψω με τα προγράμματα που μου αρέσουν περισσότερο, amarok ,k3b κλπ κλπ.

Όσο για το Sabayon μου έκατσε μια λαλακία κι έμεινα χωρίς σύστημα και τα πήρα κρανίο, έβαλα kubuntu και ξόμεινα.   Νομίζω πως ήρθε η ώρα του Gentoo. Όταν βρω βέβαια χρόνο και μπορεί κι ο Ιπποκράτης , γιατί μόνος μου δεν δοκιμάζω να δαμάσω το τέρας.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Πωπω, δεν έγραψα ποτέ σε αυτό το thread, ας επανορθώσω...

Αυτή τη στιγμή, όλα μου τα μηχανήματα (αρκετά) τρέχουν KDE4, εκτός από ένα που δουλεύει XFCE. Στο παρελθόν τα περισσότερα είχαν XFCE, αλλά έχω περάσει κ αρκετά χρόνια με Gnome.

Το KDE άρχισα να το εκτιμώ από το 3.4-3.5 κ μετά, αλλά μόνο τώρα με το KDE4 πήρε πραγματικά την πρώτη θέση στις προτιμήσεις μου.

Πιο παλιά (όταν ακόμα είχαμε KDE2 και Gnome1) η μεγάλη μου αγάπη ήταν ο WindowMaker. Αργότερα ανακάλυψα το Fluxbox, το οποίο μου θυμίζει WindowMaker κ πάντα το έχω εγκατεστημένο σαν εναλλακτικό περιβάλλον για κάτι γρήγορο.

Οπότε, "KDE ή Gnome"; Για μένα μάλλον KDE πλέον, αλλιώς θα προτιμήσω XFCE έναντι του Gnome, κ σε παλιό υπολογιστή περνάω Fluxbox με κλειστά μάτια.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

να ρωτησω κάτι τώρα εγώ:

αυτά τα fluxbox , openbox δεν σας κουράζουνε τα μάτια?

θέλω να πω σε όποιον υπολογιστή τα δοκίμασα δίνανε μια γυαλάδα στην οθόνη (δεν μπορώ να το περιγράψω καλύτερα)

είναι έτσι ή είναι ιδέα μου? 

 

Τι γυαλάδα;  Έχω fluxbox εναλλακτικά με Gnome στο Funtoo μου και είναι μια χαρά. Το fluxbox είναι πολύ όμορφο, αλλά έχει κι αυτό τις ιδιαιτερότητές του. Κακά τα ψέμματα, για να έχεις από την αρχή σύστημα και να μπορείς να δουλεύεις, θα πρέπει να έχεις ή Gnome ή KDE.

-------------------------------------------------------------------------------------

Εγώ προτιμώ το ........ UNITY..... ---> "Default Desktop Environment in Ubuntu 11.04" Το έβαλα και στο 10.10 και με βολεύει αφάνταστα.. Εχει πολύ δουλειά ακόμα αλλά είναι κάτι μοναδικό. Ακολουθεί την τελευταία τάση της Canonical να φτιάξει ενα brand γύρω από το Ubuntu. Έφτιαξε το MeMenu, Software Center, Notification Ballons, το Ambiance/Radiance Theme, wallpapers, Ubuntu Fonts (Τα οποία απλά "μαμάμνε") και τώρα έμεινε να φτιάξει εικονίδια, νέα sound themes.... και νέο Desktop Enviroment το οποίο θα είναι ένα για όλα (Desktop, Netbooks, Tablets) :

 

 

~~~~~~~~~~~~~~~

Website: http://www.cerebrux.net

Blog: http://dearandroidlinux.wordpress.com

Twitter : http://twitter.com/cerebrux

Facebook: http://www.facebook.com/cerebrux

troikas]

gnome το kde απλος μου θυμιζει windows.

Body Mind Spirit

 

Πέραν της μπάρας κάτω και του μενού, σε τι ακριβώς σου θυμίζει windows για να μαθαίνω κι εγώ?

Και φυσικά , όταν το πρωτοξεκίνησαν οι devs δήλωσαν πως ήθελαν κάτι να θυμίζει windows , για να είναι εύκολη η μετάβαση. Αυτό βέβαια έγινε στο KDE 1 , τώρα έχουμε 4 το οποίο είναι έτη φωτός μπροστά και τα 7αρια το μιμούνται.  Άρα αδόκιμο πλέον αυτό το τροπάριο που βαρέθηκα ν' ακούω.

Σιγά μην δεν το σχολίαζα 

~~~~~~~~~~~~~~~~

giannis12a]

troikas]

gnome το kde απλος μου θυμιζει windows.

Body Mind Spirit

 

Πέραν της μπάρας κάτω και του μενού, σε τι ακριβώς σου θυμίζει windows για να μαθαίνω κι εγώ?

Και φυσικά , όταν το πρωτοξεκίνησαν οι devs δήλωσαν πως ήθελαν κάτι να θυμίζει windows , για να είναι εύκολη η μετάβαση. Αυτό βέβαια έγινε στο KDE 1 , τώρα έχουμε 4 το οποίο είναι έτη φωτός μπροστά και τα 7αρια το μιμούνται.  Άρα αδόκιμο πλέον αυτό το τροπάριο που βαρέθηκα ν' ακούω.

Σιγά μην δεν το σχολίαζα 

~~~~~~~~~~~~~~~~

Για να πω την αληθεια μια φορα εβαλα kde, μου θυμησε windows το εβγαλα και δεν ξανασχοληθηκα.

Οταν και εαν ξαναβαλω kde θα μπορεσω να απαντησω.

giannis12a]

troikas]

gnome το kde απλος μου θυμιζει windows.

Body Mind Spirit

 

Πέραν της μπάρας κάτω και του μενού, σε τι ακριβώς σου θυμίζει windows για να μαθαίνω κι εγώ?

Και φυσικά , όταν το πρωτοξεκίνησαν οι devs δήλωσαν πως ήθελαν κάτι να θυμίζει windows , για να είναι εύκολη η μετάβαση. Αυτό βέβαια έγινε στο KDE 1 , τώρα έχουμε 4 το οποίο είναι έτη φωτός μπροστά και τα 7αρια το μιμούνται.  Άρα αδόκιμο πλέον αυτό το τροπάριο που βαρέθηκα ν' ακούω.

Σιγά μην δεν το σχολίαζα 

Μιλάμε για τρελό χουλιγκάνι του kde! :D

-------------------------------------------------------------------------------------

να ρωτήσω βρε παιδιά ....

 

ένας ψηλός λυγερός , καλοφτιαγμένος νεαρός , που γύριζε με ένα λαπτοπ στο χέρι φορώντας μια μπαντάνα     --- KDE rules --- 

και φώναζε 

 

<<σωθείτε βάζοντας KDE >> 

 

έχουμε καμια ιδέα για ποιον πρόκειται ....?

 

είναι ο ίδιος που έχει υπόψη του να ιδρύσει κόμμα    --KDE .... or i break your head--    ....?