Εκκινηστε ενα υπολογιστη μεσω Usb-flash εστω κ αν δεν υποστηριζεται αυτη η δυνατοτητα απο το Bios !!!

Lionux | Κυρ, 11/29/2009 - 18:36 | 3' | 47

 Καποιοι ενδεχομενως να δουν αυτο το νημα ως κατι εντελως αδιαφορο ... κ καποιοι αλλοι ως κατι εξαιρετικα ενδιαφερον !

 Θα μπω αμεσως ομως στο θεμα λεγοντας πως εχω ενα πολυ παλιο Λαπτοπ το οποιο δεν εχει την δυνατοτητα να 

κανει εκκινηση ενος Λειτουργικου Συστηματος απο Usb-flash,κατι που παντα ηθελα λογω της ευελιξιας που εχουν σε 

σχεση με τα cd ! 

 Ετσι λοιπον ψαχνοντας (ματαια) αρκετες ωρες στο ιντερνετ να βρω μηπως υπαρχει καποιο update για το bios μου,που 

να μου δινει αυτην την δυνατοτητα επεσα πανω σε ενα εξαιρετικο προγραμμα που λεγεται Plop boot Manager !

Το συγκεκριμενο λοιπον προγραμμα κανει αυτο που λεει ο τιτλος του νηματος ... δινει την δυνατοτητα σε παλιους 

υπολογιστες να μπορουν να εκκινουν ενα Λειτουργικο συστημα μεσω Usb-flash !
 

Γενικες πληροφοριες για το εν λογω προγραμμα μπορειτε να βρειτε εδω :

www.plop.at

K οδηγιες για τον Plop Linux εδω :

www.plop.at/en/ploplinux.html

Κλεινοντας θα ηθελα να πω πως με το συγκεκριμενο προγραμμα καταφερα μεσω usb-flash να εκκινησω τον

Μονομαχο κ να εχω ετσι την πρωτη μου εμπειρια με Linux συστημα !

 

 

edit: Σύντομες οδηγίες στα ελληνικά για να προσθέσετε τον Plop βρίσκονται εδώ αν χρησιμοποιείτε τον παλιό grub, ενώ αν χρησιμοποιείτε τον νέο grub2, οδηγίες θα βρείτε εδώ. Για να ξεκινήσετε έναν υπολογιστή μέσω του Plop απο ενα cd, δείτε εδώ. Αν έχετε οποιαδήποτε απορία, ρωτήστε!

 

Δώσε αστέρια!

MO: 2.5 (ψήφοι: 9)

Σχόλια

Καλως ηρθες & μπραβο βρε φιλαρακο, που το βρηκες & το μοιραζεσαι μαζι μας.

Οντως ειναι πολυ ενδιαφερον & δε μου φαινεται & ιδιαιτερα δυσκολο.

Ε, πιστευω θεμα χρονου, ειναι ο ειδικος usbστικολογος (λεγεμε alfisti), να μεταφρασει τον οδηγο & να τον δωσει ως συνηθως με απλα λογια.

Το δοκιμαζω τωρα, ν' αναστησω τη ...Μαιρη, το παληο & αγαπημενο μου λαπτοπ, που σαφως & δεν υποστηριζει εκκινηση απο usb & το tray του ειναι νεκρο χρονια τωρα!!

 

Βεβαια, το πιο ενδιαφερον, θα ηταν αυτο τον οδηγο να μας τον εδινες εσυ, με τα βηματα που εκανες. Οχι τιποταε αλλο, απλα επειδη για καποια πραγματα αρκει να υπαρχει θεληση & υπομονη & ας μην ειμαστε γκουρου, οπως υποστηριζουν καποιοι οτι ειναι αναγκαιο!!

Π.Σ.Π.Α

 

 

Σε ευχαριστω παρα πολυ κ ειμαι σιγουρος πως ΚΑΙ ο φιλος Alfisti θα δαπανησει λιγο χρονο ωστε να μας διαφωτισει ...

εδω να πω ενα πραγμα ... τοτε που το ειχα δοκιμασει ασχολιομουν με τα παραθυρα γι'αυτο το λογω δεν μπορω να γραψω αναλυτικες οδηγιες για Linux

βλεπεις τωρα μολις μαθαινω τα προγραμματακια του τερματικου (cat ,ls ,cd ,rm κλπ) ! 

:) ! 

 

Lionux]

 Ειμαι καινουριος στο Linux κ δεν μπορω να δωσω σαφεις οδηγιες για το πως μπορει αυτο να επιτευχθει !

Γενικες πληροφοριες για το εν λογω προγραμμα μπορειτε να βρειτε εδω :

www.plop.at

K οδηγιες για τον Plop Linux εδω :

www.plop.at/en/ploplinux.html

Κλεινοντας θα ηθελα να πω πως με το συγκεκριμενο προγραμμα καταφερα μεσω usb-flash να εκκινησω τον

Μονομαχο κ να εχω ετσι την πρωτη μου εμπειρια με Linux συστημα !

Αν καποιος προχωρημενος χρηστης απο εσας βρηκε αυτο το ποστ ενδιαφερον θα ηταν μεγαλη μου χαρα 

αν εφτιαχνε ενα ευκολονοητο οδηγο κ για εμας τους αρχαριους !!!

Γατόνια οι χρήστες του Μονομάχου !!! Έτσι και ανανεώσω το team θα γίνει χαμός !!!

ΥΣ:Αφιερωμένο σε κάτι τυπάκια που έλεγαν οτι Live CD τύπου Μονομάχος είναι για ανθρώπους που είναι τεμπέληδες και τα θέλουν όλα έτοιμα κτλ κτλ 

ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ Lionux !!!

www.monomaxos.gr

Δεξου τα θερμα μου συγχαρητηρια για την Εξαιρετικοτατη δουλεια που εχεις κανει φιλε emcpn !!! 

Ειμαι Λατρεις του Μονομαχου !  

Καλως σας βρηκα ολους !

:)

Μπράβο ρε αλάνι!  Καλώς μας ήλθες! :)

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

Είναι Κυριακή, έλειπα όλη μέρα  :)  καί τέτοια ώρα ....

Φαίνεται πολύ ενδιαφέρον, αλλά το μόνο πού βλέπω μπροστά μου είναι τα ... σουβλάκια πού όπου νάναι έρχονται   :)

Lionux καλώς ήρθες -καί με εντυπωσιακή είσοδο- καί ... ες αύριον τα σπουδαία 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Το ζητημα ειναι να ενημερωσει καποιος αν ειναι διανομη ή μπορεις να μπουταρεις οποια διανομη θες.

Φυσικα υπαρχει και το puppy 4.3.1.

αν κατάλαβα καλά, με μία ματιά, είναι ένα προγραμματάκι, το οποίο μπορεί να τρέξει από cd ή από τον σκληρό.

μπορούμε να κάνουμε εγγραφή στον grub καί να εκκινεί απευθείας, καί στην συνέχεια, μας "μεταφέρει" στον δικό του boot manager ο οποίος έχει ανιχνεύσει καί τα λειτουργικά, αλλά μας δίνει καί δυνατότητα εκκίνησης από usb.

http://www.plop.at/en/bootmanager.html

http://www.plop.at/en/bootmanager.html#screenshots

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Παρα πολυ σωστα το εθεσε ο alfisti στο τελευταιο του ποστ ! Οντως μπορουμε να το εγκαταστησουμε στον σκληρο μας δισκο (το προγραμματακι) κ απο εκει

κ επειτα να μπορουμε να μπουταρουμε οποιοδηποτε live-usb θελουμε ή να καψουμε το iso σε ενα cd κ να  μπορουμε παλι να επιτυχουμε το ιδιο αποτελεσμα 

χωρις να χρειαστει να κανουμε την οποιαδηποτε επεμβαση στο συστημα(!)  κ αυτη η περιπτωση ειναι πραγματικα εξαιρετικη  αν σκεφτει κανεις την εκδοχη

να θελει να μπουταρει σε ενα παλιο pc π.χ ενος φιλου του στο οποιο δεν θελει να γινει οποιαδηποτε μεταβολη στο συστημα του !

Αν ολα αυτα μας δωθουν μεσω ενος ευκολονοητου οδηγου κ γινουν οι απαραιτητες δοκιμες νομιζω πως θα μιλαμε για την ...

 

Εκκινηση οποιασδηποτε Linux διανομης μεσω live-usb εστω κ αν δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα απο το Bios !!!

 

 

Οχι δεν ειναι το ιδιο με το unetbootin ! To unetbootin δημιουργει live-usb ... ενω ο Plop δινει την δυνατοτητα σε εναν υπολογιστη

να εκκινηση τα live-usb οταν δεν εχουμε αυτην την δυνατοτητα απο το Bios !!! ;) 

Alphie, τι περιμένεις;  Tutorial γρήγορα!!! :D

------------------------------------------------------------------------------------------------

"Όταν βλέπεις τον πιγκουίνο, ξέρεις τι πρέπει να κάνεις": ΒΑΖΕΙΣ LINUX!

mixalis]

Και το gag την ίδια δουλειά δεν κάνει;  en.wikipedia.org/wiki/GAG_(boot_loader) 

E, οχι ακριβως το GaG ειναι ας πουμε ενας SuperGrub, με καποια εξτρα επανω, τα οποια πιο πολυ εχουν να κανουν με λιγοτερα γνωστα OSS. Παντως, χοντρικα μιλωντας, χωρις να εχω ιδιατερη πειρα στο θεμα, εχω την αισθηση πως με εγκατασταση αυτων σαν εφαρμογες σε usb, ας πουμε, εκκινουν τα παντα....

Αν κανω λαθος διορθωστε με....

Π.Σ.Π.Α

 

 

Δεν έχω χρησιμοποιήσει το utility στο οποίο αναφέρεται το νήμα, αλλά χρησιμοποιώ εδώ και χρόνια τον GAG. Καί τα 2 προγράμματα είναι boot managers. Δεν εκκινούν τα ίδια κάποιο λειτουργικό σύστημα, αλλά "κατευθύνουν" το σύστημα σε κάποιο partition/αποθηκευτικό μέσο στο οποίο θα πρέπει να υπάρχει bootloader (grub,lilo,isolinux...) για να συνεχιστεί η διαδικασία.
Το ίδιο μπορεί να κάνει και ο grub -chainloading, με αυτό τον τρόπο λειτουργεί το dual-boot με τα win.
Απ' ότι έχω ακούσει το super grub είναι ένας απλός τρόπος επαναφοράς/διάρθωσης μια εγκατάστασης grub, δεν είναι ακριβώς boot manager....

Γιατί δεν το είχα ανακαλύψει από πριν αυτό το πρόγραμμα?? Είναι ΤΕΛΕΙΟ για παλιά PC (μιλάμε για δεινόσαυρους της πληροφορικής) που θέλω να αναστήσω με linux (αν το λινουξ καταφέρει και αναγνωρίσει to hw βέβαια σε μηχανήματα-δεινόσαυρους)

Δεν νομιζω να εχεις προβλημα mitsaras77 γιατι κ τους αρχαιοτερους δεινοσαυρους της πληροφορικης να εχεις πιστευω πως θα τους αναστησεις εστω με καποια ελαφρια διανομη Linux κ σε συνδιασμο με τον Plop ! Επιπροσθετα ο Plop μπορει να μπουταρει ακομα κ pc που δεν εχουν την δυνατοτητα να κανουν boot ουτε απο cd ! Αντιγραφω για να σου δωσω ενα μικρο παραδειγμα των χαρακτηριστηκων του απο το επισημο site ... 

2. Features
CD/DVD boot without BIOS support
USB boot without BIOS support (UHCI, OHCI and EHCI)
Floppy boot
Different profiles for operating systems
Define up to 16 partitions
No extra partition for the boot manager
Hidden boot, maybe you have a rescue system installed and the user should not see that there is another system installed
 

κλπ κλπ κλπ !!! 

Ας κανουμε λοιπον το ευκολο βημα :

Χωρις να επεμβουμε καθολου στο συστημα μας θα χρησιμοποιησουμε τη δευτερη εκδοχη , δηλαδη να εκκινησουμε ενα υπολογιστη μεσω του Plop απο ενα cd !

Τα βηματα ειναι τα εξης (ετσι οπως τουλαχιστον τα εκανα εγω ως αρχαριος χρηστης) :

1. Κατεβαζουμε απο αυτην την διευθυνση http://download.plop.at/files/bootmngr/plpbt-5.0.5.zip τον Plop boot Manager

2. Αποσυμπιεζουμε το αρχειο plpbt-5.0.5.zip

3. Στον αποσυμπιεσμενο φακελο plpbt-5.0.5 βρισκουμε το αρχειο plpbt.iso το οποιο γραφουμε σε ενα cd (προσωπικα για το καψιμο του cd χρησιμοποιησα το προγραμμα Brasero) !

4. Κατεβαζουμε το iso της διανομης που θελουμε (εγω χρησιμοποιησα το iso του Μοναμαχου)

5. Εγκαθιστουμε το προγραμμα unetbootin 

6. Τοποθετουμε το usb μας στην θυρα που θελουμε κ με το προγραμμα unetbootin δημιουργουμε το live-usb (επαναλαμβανω στην δικη μου περιπτωση δημιουργησα το live -usb απο το iso του Μονομαχου!)

7. Εχοντας τοποθετημενο το cd του Plop κ το live-usb μας κανουμε επαννεκινηση κ μπαινουμε στο Bios οπου του επιλεγουμε να ξεκινηση ο υπολογιστης απο το cd !

8. Εκκινοντας ο υπολογιστης μας απο το cd θα βρεθουμε στo αρχικο μενου του Plop ... κ παμε στην επιλογη που γραφει usb (με το κατω βελακι) κ παταμε Enter !

  Λιγα λεπτα αργοτερα θα εχετε την χαρα να εχετε εκκινηση τον υπολογιστη σας , που μεχρι προτεινος δεν εκανε boot απο usb , με την οποιαδηποτε Linux διανομη της αρεσκειας σας κ μαλιστα χωρις να εχετε κανει καποια ουσιαστικη επεμβαση στο συστημα σας !

   

Θα φανεί χρήσιμο σε αρκετές περιπτώσεις παλαιών υπολογιστών πιστεύω ... Αν το USB φτιαχτεί με το USB Creator που υπάρχει (και δίνει τη δυνατότητα να σώζονται οι αλλαγές που κάνουμε) λειτουργεί σωστά ??? Το έχουμε δει αυτό ???

www.monomaxos.gr

Lionux σε ευχαριστω με σωνεις

(η τυχερη μου μερα σημερα......για αλλο μπηκα.....και μαλλον θα μεινω   )

το δικιμασα με το plop run απο δισκετα και δουλευει μια χαρα, αλλα με το unetbootin!

οχι με το usb creator δεν δουλεψε (δεν το εψαξα πολυ, μου εβλαλε ενα "boot:   " και δεν ηξερα τη να κανω)

με το unetbootin μπηκε κανονικα

Μια απορία που έχω απο την αρχή. Μόνο με αυτόν τον τρόπο γίνεται να μπουτάρουμε;

Πιο συγκεκριμένα: Στο pc μου, που έχω ήδη εγκατεστημένη διανομή (άρα και grub) δεν γίνεται να πω στον grub να αναλάβει να φορτώσει απο το usb; Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει να πάω το φλασάκι μου βόλτα στα παλιά pc, αλλά να περνάω σε ένα pc διανομές απο το φλασάκι, χωρίς να χρειάζεται να καίω dvd.

Teddy]

Μια απορία που έχω απο την αρχή. Μόνο με αυτόν τον τρόπο γίνεται να μπουτάρουμε;

Πιο συγκεκριμένα: Στο pc μου, που έχω ήδη εγκατεστημένη διανομή (άρα και grub) δεν γίνεται να πω στον grub να αναλάβει να φορτώσει απο το usb; Στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν με ενδιαφέρει να πάω το φλασάκι μου βόλτα στα παλιά pc, αλλά να περνάω σε ένα pc διανομές απο το φλασάκι, χωρίς να χρειάζεται να καίω dvd.

 

δεν τό έχω κάνει -ακόμα :)  - αλλά .... γιά δοκίμασε αυτην την εγγραφή -με κατάλληλο (hd?,?) βέβαια:

# to boot from a USB device
title    Boot USB drive
root     (hd1,0)
chainloader +1
boot

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Δεν το βλέπω να ψήνεται... Υπ'όψιν οτι έχω τον grub 1.κάτι, όχι τον 2 (και μάλλον έτσι θα μείνει μέχρι την επόμενη φουρνιά των διανομών). Θα δοκιμάσω και μερικά πράγματα ακόμα και βλέπουμε.

αν δεν ψήνεται, ίσως θέλει λίγο λαδάκι:

https://help.ubuntu.com/community/BootFromUSB

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Δεν νιώθει τίποτα, ότι και αν δοκίμασα απο τον grub δεν βλέπει το φλασάκι. Για το δεύτερο μέρος του link που έδωσες, έχω άλλη διανομή οπότε οι περισσότερες εντολές δεν ισχύουν. Οπότε προς το παρόν αρκούμαι στην υπάρχουσα κατάσταση. Κάποια στιγμή θα δοκιμάσω όλα τα παραπάνω με τον plop.

Και έγω αυτό ήθελα να κάνω και όχι μόνο , ήθελα δηλαδή το στικάκι μου να μπορεί μπουτάρει με grub που αντέγραψα από το desktop και να τρέχει live μια διανομή αλλά στην συνέχεια να μπορώ να του βάλω μέσα σ' ένα φάκελο μια δεύτερη διανομή και σ' ένα άλλο φάκελο μια τρίτη ..... το μόνο κόλλημα είναι πως θα τα δίνεις στο menu.lst , βρήκα έτοιμες κάποιες εγγραφές γι' αυτό το σκοπό, αλλά για να μην περιαυτολογώ δες εδώ www.knoppix.net/wiki/USB_Based_FAQ σε 'μενα δουλεύει άψογα όπου το δοκίμασα με την μόνη διαφορά ότι μου δούλεψε μόνο με fat32 σε 4GB usb stick. Αυτές που έχω εγώ και δουλεύουν είναι:
 

cat /media/knoppixusb/boot/grub/menu.lst
default         0
timeout         10

#splashimage /boot/grub/grub.jpg.gz
color cyan/blue white/blue

title PLoP Boot Manager
root (hd0,0)
kernel /boot/plpbt.bin

title           Knoppix
kernel          /boot/isolinux/linux ramdisk_size=100000 init=/etc/init lang=us apm=power-off vga=791 initrd=minirt.gz nomce quiet BOOT_IMAGE=knoppix
initrd          /boot/isolinux/minirt.gz
boot

title    CloneZilla
kernel    /clonezilla/live-hd/vmlinuz1 boot=live union=aufs vga=791 ip=frommedia live-media-path=/clonezilla/live-hd bootfrom=/dev/sdd1 toram
initrd    /clonezilla/live-hd/initrd1.img
boot

title Run Android
kernel    /android/kernel root=/dev/ram0 androidboot.hardware=eeepc  acpi_sleep=s3_bios,s3_mode SRC=/android
initrd    /android/initrd.img

title Run Android (VESA mode)
kernel    /android/kernel root=/dev/ram0 androidboot.hardware=eeepc  acpi_sleep=s3_bios,s3_mode vga=788 SRC=/android
initrd    /android/initrd.img

title Run Android (Debug mode)
kernel    /android/kernel root=/dev/ram0 androidboot.hardware=eeepc  acpi_sleep=s3_bios,s3_mode vga=788 SRC=/android DEBUG=1
initrd    /android/initrd.img

 Δεν κατάφερα να βρω εγγραφή για fedora και ubuntu τώρα μάλιστα που στο ubuntu υπάρχει ο grub2 άστο καλύτερα

Βρήκα και αυτό http://psychoticspoon.blogspot.com/2009/01/booting-multiple-livecds-from-single.html όμως δεν το έχω δοκιμάσει.

Είχα ένα usb 4gb πρόχειρο και δοκίμασα το tutorial psychoticspoon.blogspot.com/2009/01/booting-multiple-livecds-from-single.html δουλεύουν και τα ubuntu και τα fedora και dsl έβαλα και ένα system rescue.

Απλά προσέξτε στον οδηγό μετά το  mkfs.msdos -F 16 /dev/driveName1 να φορμάρετε και τα logical partitions sudo mkfs.ext3 /dev/sdxx ; sudo tune2fs -c 0 -i 0 /dev/sdxx

επίσης η εντολή cat nameOfImage1.iso > /dev/diskXXX δεν μου δούλεψε με sudo αλλά με su .

Και ιδού !!!! (μην λάβετε υπόψην την ημερομηνία της photo είναι λάθος)

πωπω φιλε εγραψες!!το δοκιμασα σε ενα pc που το dvd drive σε οποιαδηποτε προσπαθεια για εγκατασταση εβγαζε IO/ERROR και εκανα boot κανονικοτατα και πολυ γρηγορα

με τη βοηθεια του cd μεσω usb.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!!!

Ok guys .. για δώστε μου τα φώτα σας τώρα μήπως και το σώσουμε το μηχάνημα.
Έχω έτοιμο σε usb disk το image του monomaxos lite.
Όμως ο υπολογιστής έχει καμένο cd rom και ενώ υποτίθεται ότι το bios του, του επιτρέπει να μπουτάρει από το στικ, αυτός δεν μπουτάρει και πάει κατευθείαν στον σκληρό..

Πείτε μου λοιπόν σας παρακαλώ, πως μπορώ να τον κάνω να μπουτάρει από το στικ στον μονομάχο για να κάνω εγκατάσταση;;

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Χωρίς να ασχοληθώ ιδιαίτερα με το θέμα (απλά έκαψα ένα cd να δω πως είναι) μπορείς να το στήσεις και στο σκληρό οπως λεει ο Alfisti:

alfisti]

αν κατάλαβα καλά, με μία ματιά, είναι ένα προγραμματάκι, το οποίο μπορεί να τρέξει από cd ή από τον σκληρό.

μπορούμε να κάνουμε εγγραφή στον grub καί να εκκινεί απευθείας, καί στην συνέχεια, μας "μεταφέρει" στον δικό του boot manager ο οποίος έχει ανιχνεύσει καί τα λειτουργικά, αλλά μας δίνει καί δυνατότητα εκκίνησης από usb.

http://www.plop.at/en/bootmanager.html

http://www.plop.at/en/bootmanager.html#screenshots

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Θεωριτικά πάντα συνδιάζοντας και αυτο www.linuxinsider.gr/ (για να μη χαλάσεις τον grub)  θα γίνει δουλειά

αλλά ως γνωστόν "Θεωριτικά πράξη και θεωρία ειναι το ίδιο. Πρακτικά δεν έχουν καμία σχέση"

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Υποθέτουμε οτι το pc έχει grub, τον παλιό. Με τον καινούριο δεν ξέρω τι γίνεται, αν ενδιαφέρει το θέμα σίγουρα κάποιος θα κάνει την "μετάφραση" στον καινούριο. Επίσης μπορεί να χρειαστούν μικροδιορθώσεις, ανάλογα με το που είναι εγκατεστημένο το /boot partition.

Τα βήματα είναι απλά:

1)Πάμε στα αρχικά  ή στα παρακάτω link και κατεβάζουμε το plpbt.bin. To βάζουμε στον κατάλογο /boot/

2)Βάζουμε μια επιπλέον εγγραφή στον grub

title PLoP Boot Manager
root (hd0,0)                          <----Μπορεί να είναι διαφορετικό.
kernel /boot/plpbt.bin

Και την επόμενη φορά που θα μπουτάρεις θα έχεις επιλογή για τον Plop. Ο plop με την σειρά του έχει επιλογή για να μπουτάρει απο usb.

 

Για τον grub2 αλλά και για το προηγούμενο κοίτα στο http://www.plop.at/en/bootmanager.html#rungrub Στην ίδια σελίδα υπάρχουν και οδηγίες για εγκατάσταση σε windows. edit: Για τον grub2 δείτε εδώ. Ελπίζω να βοήθησα.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα, ένα μεγάλο ευχαριστώ γι'αυτό το θέμα και την όλη συζήτηση, με έχει βοηθήσει πάρα πολύ στην δουλειά με το laptop μου, που δεν έχει συνατότητα εκκίνησης απο usb.

mixalis]

[...]αλλά για να μην περιαυτολογώ δες εδώ www.knoppix.net/wiki/USB_Based_FAQ σε 'μενα δουλεύει άψογα όπου το δοκίμασα με την μόνη διαφορά ότι μου δούλεψε μόνο με fat32 σε 4GB usb stick. Αυτές που έχω εγώ και δουλεύουν είναι:

Χμ χμ.. τι εννοείς σου δούλεψε μόνο με fat32 se 4gb stick.. Δηλαδή εγώ που έχω περάσει τον μονομάχο σε fat 32 αλλά 16gb stick παίζει να μην δουλέψει;; ( μη μου λέτε τέτοια και δεν έχω άλλο στικ).

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Teddy]

Υποθέτουμε οτι το pc έχει grub, τον παλιό. Με τον καινούριο δεν ξέρω τι γίνεται, αν ενδιαφέρει το θέμα σίγουρα κάποιος θα κάνει την "μετάφραση" στον καινούριο. Επίσης μπορεί να χρειαστούν μικροδιορθώσεις, ανάλογα με το που είναι εγκατεστημένο το /boot partition.

Ο υπολογιστής που πάω να φορμάρω έχει πάνω το linux mint daryna, και δεν ξέρω αν αυτό έχει τον παλιό ή τον νέο grub.. ( από πότε βάζουν τον νέο grub στις διανομές.. θυμόσαστε μήπως να το βρουμε έτσι; )

Τα βήματα είναι απλά:

1)Πάμε στα αρχικά  ή στα παρακάτω link και κατεβάζουμε το plpbt.bin. To βάζουμε στον κατάλογο /boot/

2)Βάζουμε μια επιπλέον εγγραφή στον grub

title PLoP Boot Manager
root

Στο /boot/ σε κάποιο συγκεκριμένο αρχείο ή απλά στο /boot ;;
Θα ήθελα σε παρακαλώ, ( αν ξέρεις φυσικά) το ακριβές path που μπαίνει αυτό γιατί ότι προεργασία κάνω την κάνω σε άλλον υπολογιστή και μετά θα μεταφέρω τα αρχεία σε αυτόν που θέλω να φορμάρω. ( γιατί ο υπολογιστής που θέλω να φορμάρω δεν έχει ούτε δίκτυο και δεν δουλεύουν κάμποσα πράγματα πάνω του, ούτε unzip δεν μου κάνει για να καταλάβεις, γιατί δεν έχει πάρει ενημερώσεις για κάτι χρόνια τώρα).

Οπότε θα ήθελα να ξέρω που ακριβώς μπαίνει το αρχείο plpbt.bin και που ακριβώς κάνω την νέα εγγραφή για να το βλέπω στον grub.. στο menu.lst να εικάσω;

[...]

Για τον grub2 αλλά και για το προηγούμενο κοίτα στο http://www.plop.at/en/bootmanager.html#rungrub Στην ίδια σελίδα υπάρχουν και οδηγίες για εγκατάσταση σε windows. Ελπίζω να βοήθησα.

Δεν έχω windows έτσι και αλλιώς οπότε δεν με πολύ ενδιαφέρει το θέμα τους.. Απλά θα πρέπει να βρω κάπως ποιον grub έχει πάνω το μηχάνημα με το Daryna.. Υπάρχει κανένα αρχειάκι που να το λέει αυτό κάπου; Να δούμε δηλαδή αν είναι ο grub ή ο grub2;;;

Χίλια ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.. :) Που θα πάει θα το κουτουπώσουμε και αυτό το μηχάνημα.. :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Η πλάκα είναι ότι έχω βρει κόλπο να μην χρειάζεσαι ούτε το unebootin για να φτιάξεις το image πάνω στο usb stick. Εγώ συνήθως κάνω το εξής:
Καίω σε ένα cd το iso image και μετά πιάνω και αντιγράφω όλα τα αρχεία που έχει το cd μαζί με τα hidden files στο stick. Σας πληροφορώ ότι δουλεύει το ίδιο.. ( είδατε κολπάκι; Γιατί να μπαίνω σε διαδικασίες να κατεβάζω προγράμματα σε κάθε υπολογιστή και να φτιάχνω iso images από την αρχή.. )
Το cd το κρατάω "αρχείο" για να μην το ξαναφτιάχνω και ενίοτε αν έχεις έτοιμο "καμένο" το iso image μπορείς να το αντιγράψεις και σε ένα σκληρό δίσκο να το έχεις έτοιμο για μελλοντική χρήση. Απλά δεν πρέπει να ξεχάσεις να αντιγράψεις και τα hidden files όταν το μεταφέρεις σε οποιοδήποτε bootable μέσο, ( δίσκο, στικ ή cd).

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Κατεβάζεις το zip απο το site. Μέσα έχει πολλά αρχειάκια. Παίρνεις το plpbt.bin κ το αντιγράφεις στο /boot. Τελικά η διαδρομή του αρχείου πρέπει να είναι /boot/plpbt.bin . Ουσιαστικά είναι αυτή που ορίζεις στο δεύτερο βήμα, kernel /boot/plpbt.bin

Για να δεις πιον grub έχει κοίτα στον φάκελο /boot/grub. Αν υπάρχει αρχειάκι με το όνομα menu.lst είσαι στον παλιό grub. Αν όχι είσαι στον καινούριο, τον Grub2 και για να σιγουρευτείς κάπου υπάρχει στο /boot ή σε υποφάκελο το αρχειάκι grub.cfg.

Οκ.. Ευχαριστώ πολύ.. Τώρα θα πιάσω να το στήσω και θα ενημερώσω για το τι έγινε. Αν δεν έχει menu.lst και είμαι στο grub 2 ( αλλά χλωμό το βλέπω για το Daryna) που κάνω την καταχώρηση για να μου το δείχνει στην εκκίνηση; Στο grub.cfg που μου έλεγες ή έχει άλλο κόλπο; ( απλά ρωτάω τώρα γιατί δεν νομίζω το Daryna να έχει grub2 πάνω.. ).
Ξεκινάω τώρα και θα σας πω τι έγινε..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Λοιπόν παιδιά έκανα ότι έπρεπε και το μηχάνημα έχει τον grub.
Του έβαλα στο menu.lst το ακόλουθο

title PLoP Boot Manager
root (hd0,0)
kernel /boot/plpbt.bin

έκανα restart ξεκίνησε κανονικά και μου έδειξε και την επιλογή για το plpbt.bin ξεκίνησε το πρόγραμμα κανονικά μα όταν του είπα να πάει να μπουτάρει από το στικ μου έβγαλε error
και ότι το partition table invalid or corrupted.

Μετά δεν μπορούσε να μπει ούτε στις άλλες επιλογές του grub και δεν έκλεινε με κανένα τρόπο ούτε με το κουμπάκι του.. Μόνο αφού του πάτησα επί κάμποση ώρα το κουμπί, αρκετή θα έλεγα, έκλεισε ( αφού πήραν φωτιά οι ανεμιστήρες). Όταν τον ξανά άνοιξα μπούταρε κανονικά αλλά αυτή την φορά επέλεξα να μπει στον δίσκο. Aυτό το λάθος τώρα γιατί το έβγαλε άραγε;
Δεν μπόρεσε να μπουτάρει από το στικ και κόλλησε;

Το στικ είναι 16gb σε fat32 και έχει μόνο το image του μονομάχου πάνω..

Για ρίξτε καμία ιδέα ...
( πάντως το μηχάνημα δουλεύει κανονικά τώρα .. μπορώ να το σκαλίζω επ αόριστον.. χι χι χι σαδιστικό γελάκι)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Άσχετο.. Παίζει κανέναν ρόλο ότι μία από τις usb θύρες είναι καμμένη;
Έχει άλλες τρεις που λειτουργούν, αλλά μήπως τις πιάνει μία μία στην σειρά και τα παίζει στην καμμένη.. ( τι σκέφτηκα τώρα.. ) Αλλά το partition table τι σχέση έχει;;

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Λοιπόν το ξαναδοκίμασα και του έκανα άπειρα reboot από κονσόλα. Μου βγάζει error 15: file not found και δεν μπουτάρει από το stick.
Δεν έβγαλε πάλι το error για τα partitions αλλά και πάλι δεν μπουτάρει.. Λέτε να φταίει το φλασάκι; ( ωχχ τον ήπια τώρα.. δεν έχω άλλο)
Πάντως το πρόγραμμα δουλεύει οπότε όλα καλά στο σετάρισμα του εδώ..
Ααα μου δείνει και option να μπει σε κάποιο από τα partitions αρκεί να το βρει bootable.
Να φτιάξω ένα και να αντιγράψω το iso image εκεί και να μπουτάρω από εκεί μετά;;; ( ποιος το χέζει δηλαδή το φλασάκι).
Μόλις φορμάρω το σβήνω.. Σιγά τα ωά!

Άντε ρε σεις πείτε καμία ιδέα.. :D

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Μήπως ο τρόπος για τον οποίο υπερηφανεύτηκες παραπάνω δεν βοηθάει; Δοκίμασε να "κάψεις" το φλασάκι με κανονικά εργαλεία. Απο οτι θυμάμαι σε άλλο .iso πρέπει να είναι σωστό και το μέγεθος των block (αν λέγονται έτσι). Είχα δοκιμάσει με μέγεθος 64k και δεν γινότανε, ενω με 4mb δούλεψε κανονικά.. Δεν ξέρω, μια ιδέα ήτανε..

Να το κάψω ( τζάμπα είναι ).. Αλλά μπορείς να μου πεις γιατί ο peppe μπουτάρει κανονικά από το flash, ( για το ίδιο flash μιλάω) ενώ ο άλλος ο βλάκας όχι;
Τώρα το δοκίμαστα το φλασάκι και μπουτάρει κανονικά στο μηχάνημα που είμαι.

Πφφφ.. πέταμα θέλει αυτό το laptop τελικά.. Με έχει πρίξει τόσα χρόνια.. πφφφφ..

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Ο grub του μονομάχου τι λέει;Μήπως έχουμε εκεί πρόβλημα και βγάζει error

 

 

In a world without walls and fenches who needs Windows and Gates?

Paraxeno alla eftaige to flash. Piga kai daneistika ena flash 1 gb apo ton geitona kai esiaxe kai twra eimai mesa apo on monomaxo. ( alla den to exw egatastisei akoma).

Tha to dokimasw na dw an paizoun ola kai meta pame gia egatastasi. BTW ellinika pws vazw se afto edw??

Efxaristw gia to support :)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Καλημέρες..
Λοιπόν .. έκανα εγκατάσταση στο ναυάγιο και ανακεφαλαιώνω εδώ.
Το PLoP Boot Manager δούλεψε με την default εγγραφή στο menu.lst.
Το πρόβλημα το είχε το 16gb φλας το οποίο το άφησα και μπούταρα τελικά από ένα που ήταν 1 gb.
Αυτό που εγκατέστησα είναι ο monomaxos lite.
Μου άλλαξε τα φώτα για να συνδεθεί με το 3G δίκτυο και το κατάφερε αυτό μόνο αφού κατάφερα να κατεβάσω τις ενημερώσεις του.
Στην αλλαγή από αγγλικά σε ελληνικά στο πληκτρολόγιο χάνει τις ρυθμίσεις σε κάθε καινούργιο session.
Κατά τα άλλα δουλεύει καλά. Αυτά, θα το σενιάρω σήμερα να δείχνει πιο ωραίο.
Μου αρέσει πολύ ο LXDE σας το έχω πει.. Ωραία διανομή ο μονομαχος..

Ευχαριστώ πολύ πολύ γιατην βοήθεια! :)

*******

Η άλλη μου επιλογή, είναι ο υπόλοιπος κόσμος.

Επειτα απο 50 ημερες επιτελους ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου στο ιντερνετ ...
Θελω να σας ευχαριστησω θερμα ολους για το ενδιαφερον αλλα κ τα καλα σας σχολια , τα οποια μου δινουν το θαρρος να συνεχισω ...
Σε λιγο θα ακολουθησει νεο νημα ... το οποιο πιστευω πως θα ειναι ακομα πιο ενδιαφερον ... ! ! !
 

Χρονια πολλα κ καλη Ανασταση σε ολους ! Εφτασε λοιπον η στιγμη να πραγματοποιησουμε την διαδικασια εγκαταστασεις του Plop στον σκληρο μας δισκο ,

απο την στιγμη που τον ειδαμε μεσω του cd κ μας αρεσε . Αρχικα να ευχαριστησω τον φιλο Teddy που περιεγραψε την διαδικασια σε οσους εχουν Grub legacy !

Για οσους ομως εχουν Grub2 ή καλυτερα 1.97-beta4 η διαδικασια ειναι εξισου ευκολη ! Τα βηματα ειναι τα εξης :

1) Εχοντας κατεβασει απο την ιστοσελιδα http://download.plop.at/files/bootmngr/plpbt-5.0.8.zip τον Plop τον αποσυμπιεζουμε κ μεσα στον φακελο βρισκουμε το

αρχειο plpbt.bin το οποιο αντιγραφουμε με δικαιωματα Διαχειριστη στον καταλογο /boot !

2) Με δικαιωματα Διαχειριστη ανοιγουμε το αρχειο /etc/grub.d/40_custom

3) Προσθετουμε την εγραφη κ την αποθηκευουμε !

menuentry "PLoP Boot Manager" {
  set root=(hd*,*)
linux16 /boot/plpbt.bin
}
 

4) Ανοιγουμε το τερματικο κ δινουμε sudo update-grub2 

5) Κλεινουμε το τερματικο κανουμε επαννεκινηση στο συστημα μας κ θα δουμε οτι στον Grub2 (1.97-beta4) θα μας εμφανιζεται πλεον κ η εγραφη του Plop !!!

Τωρα αν θελουμε να ξερουμε ποιον Grub διαθετει το συστημα μας δινουμε μεσω τερματικου grub-install -v κ αυτο θα μας εμφανισει την εκδοση του !!!

Προσοχη χρειαζεται στην αριθμολογια της εγραφης ! Συγκεκριμενα το κοκκινο αστερακι αντιστοιχει στον σκληρο δισκο που εχουμε εγκαταστησει το συστημα μας,

ενω το πρασινο αστερακι αντιστοιχει στην κατατμηση ! Ελπιζω η διαδικασια να φανει οσο το δυνατον ευκολη ακομα κ για τον πιο αρχαριο χρηστη !