Το Unity μεταφέρθηκε και στο Fedora

dsyrmalis | Πέμ, 07/19/2012 - 12:22 | 1' | 9



Το κέλυφος Unity του Ubuntu μεταφέρθηκε στο κοινοτικό Fedora και είναι ήδη διαθέσιμο στο Fedora 17. Η έκδοση είναι η 5.12 η οποία έχει αυξημένες επιδόσεις και τα πακέτα πάρθηκαν απο αυτά του OpenSUSE. Να που οι μεγάλες διανομές συνεργάζονται και οι χρήστες βγαίνουν οφελημένοι με επιπλέον εναλλακτικές επιλογές. 

Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ηταν η μ..... στο ubuntu τωρα την βαλανε και στην fedora....

Ακομη δεν καταλαβαν οτι δεν ειναι ουτε windows search ουτε mac finder....

Μια ανοησια ειναι που προσπαθει να προσομοιασει αυτα τα 2.... ανεπιτυχως καταλαμβανωντας ολο το desktop...
Κανεις δεν  τους ειπε οτι θα επρεπε να την συμαζεψουν λιγακι και να μην την αφησουν οπως ειναι.Δεν δουλευουμε ολοι σε 27αρες οθονες.
Αντι να πηγιανουμε μπροστα παμε πισω...

(Αποψη μου )
 

nextp]Ηταν η μ..... στο ubuntu τωρα την βαλανε και στην fedora....

Ακομη δεν καταλαβαν οτι δεν ειναι ουτε windows search ουτε mac finder....

Μια ανοησια ειναι που προσπαθει να προσομοιασει αυτα τα 2.... ανεπιτυχως καταλαμβανωντας ολο το desktop...
Κανεις δεν  τους ειπε οτι θα επρεπε να την συμαζεψουν λιγακι και να μην την αφησουν οπως ειναι.Δεν δουλευουμε ολοι σε 27αρες οθονες.
Αντι να πηγιανουμε μπροστα παμε πισω...

(Αποψη μου )
 

Προφανώς άποψή σου είναι :)

Όμως δεν έχεις δίκαιο σε όλα όσα λες. Καταρχήν δεν καταλαβαίνω τι εννοείς ότι δεν δουλεύουμε όλοι σε 27άρες οθόνες. Τώρα που γράφω είμαι σε ένα απλό laptop 3ετίας με 15'' οθόνη. Μια χαρά μου δείχνει, και ίσα ίσα που μου αρέσει το γεγονός ότι εκμεταλλεύεται τον χώρο της οριζόντια και όχι κάθετα. Στα laptops γλυτώνεις αρκετό χώρο με το να έχεις την μπάρα με τις εφαρμογές σου κάθετα και όχι οριζόντια.

Επίσης, η αναζήτηση σε εμένα δουλεύει μια χαρά. Εννοώ, ότι αντί να θυμάμαι σε ποιο υπομενού είναι η εφαρμογή που θέλω απλά πατάω το super key και γράφω τα πρώτα 4 γράμματα: calc και μου εμφανίζει αμέσως τι υπάρχει: το Calc του LibreOffice και το Calculator.

Κατά τη γνώμη μου, το Unity είναι πολύ ωραίο πάντρεμα στοιχείων τόσο από το OS X όσο και από το Linux, ενώ είναι και αρκετά μοντέρνο. Ειδικά για χρήστες που έχουν μάθει να δακτυλογραφούν όπως εγώ, περισσότερο από ότι έχουν μάθει να δουλεύουν με το ποντίκι, είναι χαρά θεού να δουλεύεις με το Unity, γιατί πρακτικά δεν χρειάζεται να σηκώσεις τα χέρια από το πληκτρολόγιο...:)

Καλησπέρα

Είναι μεγάλο λάθος να κατατάσσουμε κάθε είδους λειτουργικό-λογισμικό σε καλό
και κακό. Κάθε χρήστης είναι διαφορετικός με διαφορετικές ανάγκες. Προσωπικά
θεωρώ ότι το Unity είναι μια εξέλιξη
της οποίας η αξία θα φανεί όταν περάσει σε tablet και οθόνες αφής. Η αλήθεια είναι ότι εδώ και ένα
χρόνο δεν μπόρεσα να το συνηθίσω στο λαπτοπ και οφείλω να πω ότι είμαι αρκετά
θετικός και καλοπροαίρετος με τα νέα πράματα. Έτσι χρησιμοποιώ cinamon ή gnome3, με προτίμηση στο πρώτο.
Είναι θέμα συνήθειας, μηχανήματος και αναγκών του χρήστη.  

Προσωπικά, μ'αρέσει πολύ το Unity... Αν το συνιθίσεις, μετά είναι πολύ εύκολο και παραγωγικό.
Ο μόνος λόγος που δεν το χρησιμοποιώ είναι γιατί έχω ένα κόλλημα με το KDE...

  το Unity  είναι  καταδικασμένο  να  αποτύχει  &  θα  αποτύχει.  Cinnamon  &  Gnome 3  θα  επιβιώσουν.  &  το 
Ubuntu  θα  πατώσει αν  συνεχίσει  έτσι. 

από το λίγο χρονικό διάστημα που το έχω χρησιμοποιήσει δε το βρίσκω καθόλου λειτουργικό ούτε το unity ούτε το gnome 3 γενικά, για tablet ίσως είναι καλό αλλά για pc χρειάζεται πολλές βελτιώσεις για να αγγίξει τη λειτουργικότητα του 2, νιώθω ότι μου δένει τα χέρια και ήταν ο βασικός λόγος που πέρασα σε kde και opensuse. Παρόλα αυτά οι δοκιμές συνεχίζονται, ίσως και να κάνω λάθος.

Στην τελευταία του έκδοση το Unity έχει βελτιωθεί αρκετά. Το θέμα είναι αν κάποιος προτιμά αυτό τον τρόπο εργασίας.

Για να είμαι ειλικρινής δεν έχω δει διεξοδικά κανένα από τα unity cinnamon κτλ. αλλά από το λίγο που τα έχω δουλέψει νιώθω ότι δε με "βολεύουν". Όπως έγραψα και πιο πάνω όμως συνεχίζω τις δοκιμές όποτε έχω χρόνο,
π.χ. μόλις τώρα ανακάλυψα το classicmenu indicator, με κάτι τέτοιες μικροπινελιές μπορεί να αλλάξει πολύ ο τρόπος εργασίας, αλλά καλό θα ήταν να είχε δωθεί εξορισμού στο χρήστη η δυνατότητα τέτοιον επιλογών.
Το γεγονός είναι πάντως ότι το θέμα αυτό "σηκώνει" πολύ συζήτηση και ότι δεν μπορούμε να είμαστε απόλυτοι ως προς το gui θα υπερυσχίσει.

Kαι Fedora?

Καλά παρατήρησα όποια διανομή παίρνει το Unity ποιάνει πάτω !