Τέλος στην υποστήριξη Flash για Linux απο την Adobe - Συνεργασία και της Google

dsyrmalis | Πέμ, 02/23/2012 - 17:10 | 3' | 68

Η εταιρεία Adobe με μια ομολογουμένως περίεργη κίνηση τελειώνει ουσιαστικά την υποστήριξη του Flash plugin για το Linux. Αρχικά ανακοίνωσε τη δημιουργία ενός API με την ονομασία Pepper σε συνεργασία μάλιστα με τη Google! Εως εδώ όλα καλά. Μόνο που στη συνέχεια της ανακοίνωσης η Adobe αναφέρει:

For Flash Player releases after 11.2, the Flash Player browser plugin
for Linux will only be available via the “Pepper” API as part of the
Google Chrome browser distribution and will no longer be available as a
direct download from Adobe. Adobe will continue to provide security
updates to non-Pepper distributions of Flash Player 11.2 on Linux for
five years from its release.

Ουσιαστικά λοιπόν το Adobe Flash plugin μετά την έκδοση 11.2 θα υποστηρίζει μόνο τον Google Chrome και δεν θα είναι καν διαθέσιμο σαν Download απο τη σελίδα της. Αυτό σημαίνει τέρμα στο Flash για τον Mozilla Firefox, τον Opera κλπ.

Flash Player will continue to support browsers using non-”Pepper” plugin APIs on platforms other than Linux.

Φυσικά αυτό θα ισχύει μόνο για το Linux αφού στα υπόλοιπα λειτουργικά συστήματα η υποστήριξη όπως βλέπετε συνεχίζεται κανονικά.
Αυτό που δημιουργεί ερωτηματικά είναι γιατί η Adobe υποστηρίζει το λειτουργικό και τον browser μιας αντίπαλης εταιρείας όπως η Google που προωθεί την Html5. Το ίδιο ισχύει φυσικά και για την ύπουλη (κατα την άποψη μου) στάση της Google. Μήπως τα "βρήκαν" τελικά οι δύο εταιρείες και θα σταματήσει και η ανάπτυξη της Html5; Για άλλη μια φορά πάντως αποδεικνύεται πως οι χρήστες δεν πρέπει να εμπιστευόμαστε τις εταιρείες όσο φιλικές και αν το παίζουν προς το ανοικτό λογισμικό.
Τελικά μόνο τα ανοικτά κοινοτικά project διασφαλίζουν την εταιρεία των χρηστών.

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Καταρχάς θα πρέπει να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Είναι άλλο πράγμα το ανοικτό λογισμικό και άλλο πράγμα το Linux. Ας γίνουμε λίγο πιο συγκεκριμένοι:
Μιλάμε για το 1 και κάτι της παγκόσμιας αγοράς. Εκ πρώτης απόψεως φαίνεται λίγο. Μόνο που αυτό το 1 και κάτι αντιστοιχεί σε εκατομμύρια χρήστες. Δεν είναι κάποιος ασήμαντος αριθμός.  Και αναφερόμαστε σε τι; Προφανώς μόνο σε προσωπικούς υπολογιστές. Γιατί αν δούμε τη χρήση του ανοικτού λογισμικού γενικότερα και τη χρήση του Linux ειδικότερα, σε όλες τις κατηγορίες, τότε μιλάμε απο το "1 και κάτι" εως και το 100% της παγκόσμιας αγοράς, ανάλογα βέβαια με την περίπτωση.

  • Ποιό το ποσοστό των servers σε Apache και πόσο σε IIS;
  • Ποιό το ποσοστό σε κινητά τηλέφωνα;
  • Ποιό το ποσοστό σε άλλες συσκευές;

Το Linux και το ανοικτό λογισμικό τρέχει σε τεράστιους αριθμούς που συνεχώς αυξάνονται. Αν το κοιτάξουμε λίγο πιο προσκετικά θα διαπιστώσουμε πως σε παγκόσμιο επίπεδο είναι πολύ πάνω απο αυτό που νομίζουμε. Υπολογιστές δεν είναι μόνο τα Desktop pc.

Υπάρχει όντως πρόβλημα σε κάποιες περιπτώσεις με τα έγγραφα του MS Office. Φυσικά δεν μιλάμε για απλά κείμενα, αλλά για πιο πολύπλοκες διεργασίες. Και λοιπόν; Πόσο κείμενα του OpenOffice ανοίγει το MS Office; Γιατί δεν βλέπουμε το αντίστροφο; Αν τώρα κάποιος δεν μπορεί να φτιάξει, να ανοίξει ή να στείλει κείμενα σε .odt είναι δικό του πρόβλημα. Ένα απλό download είναι. Και ουσιαστικά δεν υπάρχει δουλειά που μπορούμε να την πραγματοποιήσουμε με το Ms Office και όχι με το Open. Ειδικά στις μικρομεσαίες επιχειρήσεις δεν υπάρχει κάτι που να μη μπορεί να γίνει με το OpenOffice. Αν τώρα ζητήσουμε απο κάποιον να μας στείλει έγγραφα σε .odt και δεν μπορεί, σημαίνει πως πρόκειται για κάποιον ο οποίος δεν είναι σοβαρός επαγγελματίας ή μιλάμε για κάποιον παντελώς άσχετο που δεν θα έπρεπε να έχει προσληφθεί εξ αρχής. 
Όπως καταλαβαίνετε τα κείμενα του περιοδικού σε .odt γράφονται και όχι σε Ms Office.
Ναι, είναι πρόβλημα λοιπόν αλλά όχι και το πλεόν σοβαρό. Γιατί δεν κοιτάμε το απαράδεκτο interface του Ms Office; Αυτό και αν είναι μεγάλο πρόβλημα. Εδώ υπήρξαν επιχειρήσεις που αγόραζαν εδικό λογισμικό ώστε να επαναφέρουν το παλιό interface.

Ποιό λογισμικό είναι πιο δύσκολο; Σχετικό και αυτό. Κατα την προσωπική μου άποψη σε server χρηση και σε προχωρημένες εργασίες οι λύσεις της Microsoft. Σε desktop χρήση εξαρτάται απο αυτό που έχει συνηθίσει ο χρήστης. Και πάλι όμως δεν μπορούμε να το πούμε με βεβαιότητα.
Σίγουρα πάντως είναι πιο δύσκολο να κάνεις στα τυφλά debugging τον ΝΤ πυρήνα. Αξίζει τον κόπο; Κατα την άποψη μου όχι. Επίσης, έχοντας εμπειρία απο ISA, IIS, Exchange κλπ τα θεωρώ πιο δύσκολα στη χρήση. Όχι όμως δύσκολα με την έννοια ότι απαιτούν εξυπνάδα, αλλά επειδή είναι κακοσχεδιασμένα και απαιτητικά σε πόρους. Είναι πολύ πιο απλό να αλλάζεις κάποιες γραμμές κειμένου απο ότι να ψάχνεις στην κάθε Microsoft Knowledge base για να δεις τι φταίει. Αν βρεις τη λύση. Γιατί όταν ο ISA σου θέλει ένα restart την ημέρα ή αλλιώς το πραγματοποιεί μόνος του, τότε τι λύση να δούμε; (Ευτυχώς που υπήρχε και ένα Cisco router μπροστά...) Τι λύση να βρούμε όταν το λειτουργικό "κουράζεται" και θέλει reboot συνέχεια; Να το προπονήσουμε;
Για να λέμε και την αλήθεια βέβαια, πλέον η MS έχει βελτιωθεί αρκετά σε αυτούς τους τομείς.
Με λίγα λόγια όμως ακόμα και αν η Microsoft φτιάξει άριστα προιόντα ΔΕΝ θα τα χρησιμοποιήσω γιατί δεν μου αρέσει η φιλοσοφία του κλειστού λογισμικού. Το ίδιο ισχύει και για τους Browsers και για τα πάντα.
Ειδικά σήμερα με αφήνει παγερά αδιάφορο το ποσοστό του Linux. Ο λόγος; Γιατί κάνω τη δουλειά μου άψογα με αυτό. Γιατί κυριαρχεί παντού. Σε κάθε τομέα που η Microsoft δεν πρόλαβε να εγκαταστήσει το μονοπωλιακό της μοντέλο. Δείτε τα κινητά. Δείτε το δίκτυο. 
Αν διατηρώ μια εγκατάσταση με Windows αυτό είναι για λόγους gaming... Αν δεν μπορώ με Linux φυσικά.  Περιθώρια για βελτιώσεις υπάρχουν πάντα.  
Τι με απασχολεί; Όχι τόσο η συμβατότητα με το MS Office ή τα αποτελέσματα σε Benchmarks, αλλά οι σοβαρότατες γκάφες του ίδιου του Linux. Δηλαδή η αρχή του KDE 4, το Unity, το Gnome 3 και όλο αυτό το σκορποχώρι ημιτελών περιριβάλλοντων εργασίας. Θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί η διατήρηση της παλιάς λύσης, εναλλακτικά. Δείτε πόσα χρόνια η Microsoft διατηρεί το κλασσικό μενού και πόσα χρόνια πάλευε με τη συμβατότητα προς τα πίσω. Και πολύ καλά έκανε!
Δεν χρειάζεται να κοιτάμε τόσο το κλειστό λογισμικό, αλλά να δίνουμε καλό και ελεύθερο κώδικα. Τα υπόλοιπα ή θα γίνουν μελλοντικά ή ήδη έγιναν.

Τι χρειάζεται;

  • Να πέσουν όλες οι κοινότητες στην html5
  • Να σταματήσουν να γράφονται χιλιάδες παιχνίδια τύπου tetris και να συγκεντρωθούν όλοι ώστε να φτιαχτούν 3 καλά κοινοτικά games τα οποία θα αναβαθμίζονται συνεχώς. Ένα MMORPG, ένα Shoot em up και ένα Strategy
  • Πριν την κάθε μεγάλη αλλαγή να έχει εξασφαλιστεί η πενταετής υποστήριξη των παλαιότερων projects. Πχ Gnome 2, KDE 3 κλπ. Δεν μπορεί κάποιος να χρησιμοποιεί κάτι για δεκαετίες και ξαφνικά να το αλλαζουμε ριζικά χωρίς να του δίνουμε μεγάλα χρονικά περιθώρια προσαρμογής.

        Πραγματικά ,  ωραίο  κείμενο από  το  οποίο  έμαθα  αρκετά. ''Κρετίνος''  είναι ο ανεπίδεκτος μαθήσεως στο LINUX , οπότε  σίγουρα δεν τίθεται τέτοιο  ερώτημα  για σένα. Τους λόγους που ΔΕΝ θέλεις να έχεις έστω & ένα linux  ούτε καν σαν δεύτερο λειτουργικό , μόνο εσύ τους γνωρίζεις , αλλά προσωπικά  μου ακούγεται απαξιωτικό  για το ίδιο το linux , που  σημαίνει ότι καμία διανομή ΔΕΝ είναι άξια να βρίσκεται σε ένα desktop για το σπίτι , αλλά ούτε & αυτό με απασχολεί. Θα μπορούσες να έγραφες ότι το Mac Leopard είναι πολύ καλύτερο από linux ή ότι προτιμάς το BSD ή  το Solaris. Αποδεκτά όλα αυτά & θεμιτά. Τις ανάγκες & τα εργαλεία  της  δουλειάς του τα καθορίζει ο καθένας.

     Το συμπέρασμα ότι πασιφανώς ΔΕΝ έχω ιδέα από windows το έβγαλες λίγο αυθαίρετα.Γιατί & έχω κάνει στο παρελθόν αρκετές εγκαταστάσεις των win7 στο PC ( τώρα πιά ΔΕΝ τα χρησιμοποιώ κάν ) , αλλά  &  αγορασμένο laptop με win7  έχω  για  να τρέχω  &  LINUX ( απλά τα  κρατάω & τα 7 μέσα  γιατί  λυπάμαι  να  σβύσω  κάτι που  πλήρωσα αναγκαστικά  στην τιμή του ).  Τα wind7 τα  ''δουλεύω''  μόνο από το laptop  ( τελευταία  φορά που μπήκα ήταν πρίν  ενάμιση μήνα )  &  μόνο για  λήψη  αναβαθμίσεων ( που ΔΕΝ μου χρειάζονται ) απλά για να ''σκοτώνω'' την ώρα μαζί τους. & ασφαλώς  ΔΕΝ υπάρχει  πιό  αργή  διαδικασία από αυτή , λόγω  της  φύσης των windows. Άρα είμαι πολύ πιό πάνω από το ''μέσο όρο''  των απλών  χρηστών windows , γιατί &  γώ ένας απλός καθημερινός home desktop  user είμαι.

''Είναι τόσα πολλά αυτά που αγνοείς γύρω από Active Directory, Exchange
server, Sharepoint services, System administration, Networking,
Security, Failover clustering services, Hyper-V, Azure clustering,
Private cloud και διάφορες άλλες "εύκολες" τεχνολογίες των Windows που
απλά δεν δικαιούσαι να μιλάς για ευκολία στα Windows.''    έγραψες.

     Ναι , ΔΕΝ ασχολούμαι με τίποτα από όλα αυτά , το μόνο που με  ενδιαφέρει είναι οι διάφορες διανομές & πόσο καλά  τρέχουν στο PC,  αυτό δείχνουν & τα διάφορα post  που απευθύνονται σε  αρχάριους & μόνο , με τα ίδια  ενδιαφέροντα. Εφόσων σε όλες αυτές τις επαγγελματικές-εταιρικές εφαρμογές  τα windows  βρίσκονται  πολύ πιο  μπροστά από το LINUX , δικαίως έχουν λόγο ύπαρξης. Όμως καθόλου ΔΕΝ πρόκειται να πειστώ αν δεν ακούσω τη  γνώμη των ειδημόνων  της  Red Hat  &  SUSE Linux Enterprise για το ίδιο θέμα να το παραδεχτούν.

     Και  τώρα στο κομμάτι που με  ενδιαφέρει περισσότερο.Ασφαλώς για desktop χρήση δεν έχω  καμιά  αμφιβολία για το ποιό  λειτουργικό είναι πιό χρηστικό , αλλά αυτό θα  μπορούσε να είναι & υποκειμενικό.Πάντως το παραθυρικό desktop μου προκαλεί κάτι σαν αλλεργική αντίδραση , ενώ με το LINUX βρίσκομαι πραγματικά στο περιβάλλον που θα ήθελα πάντα να κάνω τη δουλειά μου ( φιλικό , ταχύτατο , χρηστικό ).Από την μεριά του καθημερινού home computing μίλησα , ενώ η όποια  σου  πλουσιότατη εμπειρία σε  εταιρικά περιβάλλοντα μπορεί να περιορίζεται μόνο στη ''μίζερη'' ελληνική πραγματικότητα  με τις έτοιμες τεχνολογικά  ξεπερασμένες ''λύσεις'' της γνωστής κομπανίας  , ενώ  σε Ευρώπη , Ασία , Ωκεανία & Αμερική μπορεί να μην είναι καθόλου ίδια τα πράγματα. Αν  έχεις λίγο χρόνο γράψε δυό γραμμές & γι'αυτό & αν είμαι τελείως εκτός τόπου , μήπως να αγοράσω κανένα τεχνικό βιβλίο να ξεκινήσω  μαθήματα windows ? Γιατί η  γνώμη σου μετράει & θα ήταν πραγματικά χρήσιμη.

Active Directory, Exchange
server, Sharepoint services, System administration, Networking,
Security, Failover clustering services, Hyper-V, Azure clustering,
Private cloud

      Ουάου  , παιδιά , το βαρύ πυροβολικό της Μα'ι'κροσοφτ , μπροστά στο οποίο  το LINUX    ΔΕΝ   φτουράει καθόλου. &  αφού    το LINUX  σε  όλα τα  παραπάνω  είναι άχρηστο , καλά που υπάρχουν & τα παράθυρα. Ξηλώστε όλοι τα  λίνουξ  &  αλλάξτε τα  με τα παράθυρα. Γιατί  η  εμπειρία ακόμα  και  στο desktop computing  είναι  μοναδική.

Μάλλον έχετε μπερδέψει κάποια πράγματα αγαπητοί φίλοι.
Κατ' αρχήν η Adobe θα συνεχίσει να παρέχει ενημερώσεις ασφαλείας για το flash, απλά δεν θα βγάζει νέα έκδοση.
Αυτό σημαίνει πως ό,τι δουλεύει σήμερα, θα δουλεύει και αύριο. Ό,τι γραφτεί σε flash στο μέλλον, δεν είναι σίγουρο ότι θα παίζει ή τουλάχιστον ότι θα παίζει κανονικά. Ποιός σας είπε όμως ότι σε 5 χρόνια θα γράφουν ακόμα εφαρμογές σε flash; Ήδη είναι μια ξεπερασμένη τεχνολογία.
Από 'κει και πέρα, το να γίνει το gnash ή το όποιο gnash απόλυτα και 100% συμβατό είναι κάτι που είναι αδύνατο για τον απλούστατο λόγο ότι το flash είναι ένα κλειστό πρότυπο. Αν σας ενδιαφέρει να χρησιμοποιείτε κλειστά πρότυπα, τότε ποιος ο λόγος να χρησιμοποιείτε Linux; Μπορείτε να χρησιμοποιείτε άλλες πλατφόρμες που δεν θα έχουν πρόβλημα στην υποστήριξη τους.
Η λογική «το χρησιμοποιεί όλος ο κόσμος, οπότε πρέπει να το βάλουμε» είναι αδιέξοδη και επικίνδυνη.
Για όσους υποστηρίζουν ότι η «τάδε» εφαρμογή θα πρέπει να μπορεί να ανοίξει και να χειριστεί άψογα τα αρχεία της «δείνα» εφαρμογής ενός κλειστού περιβάλλοντος, θα πρέπει να καταλάβουν ότι δεν είναι μόνο ο κώδικας που πρέπει να είναι ανοιχτός αλλά και τα πρότυπα.
Άλλωστε δεν θα το χρησιμοποιούν και πολύ σε 1-2 χρόνια. Οι χρήστες Linux  είναι αμελητέα ποσότητα αλλά οι χρήστες iphone -android δεν είναι και η βιομηχανία πάει αλλού.
Η σωστή συμπεριφορά είναι να απαιτείς να σέβονται  και να χρησιμοποιούν μόνο ανοικτά  πρότυπα και να μην κλειδώνουν τα δεδομένα σου σε φορμάτ και πλατφόρμες που δεν σέβονται την ελευθερία σου.
Καλό θα είναι να μη φτάνουμε στο σημείο να χαρακτηρίζουμε χρήστες οποιουδήποτε συστήματος, είδικα από τη στιγμή που απ' ότι βλέπω οι περισσότεροι απ' αυτούς που χρησιμοποιούν Gnu/Linux και κάνουν τέτοια σχόλια μάλλον αγνοούν ακόμα και τον λόγο της ύπαρξης του και αυτοακυρώνονται.

Zenwalk μια παρατήρηση!
Το wine δεν είναι emulator. (Wine Is Not Emulator)
Απ'όσο γνωρίζω τα api των windows έχουν ξαναπρογραμματιστεί από τους linux-αδες.
Πιστεύω ότι:
Δεν φτιάχτηκε το wine μόνο για τρέχουμε τα γνωστά προγράμματα των windows.
Αυτό είναι τελείως παθητικό!!
Απλά η δουλειά του wine, είναι για PHOTOSHOP και AUTOCAD, που είναι καθαρά επαγγελματικά προγράμματα, που κάποιοι λόγο εργασίας έχουν συνηθήσει σε αυτά τα περιβάλλοντα (Άντε πες στο φωτογράφο φίλο σου ότι πέρασες τόσο χρόνο να μάθεις photoshop, τώρα άντε μάθε gimp). Δεν τους κατηγορώ, αφού από κολλήματα δεν είμαι καλύτερος !!!! 
Εκτός αυτών, γνωρίζω από φίλους με windows, πόσο με ανοιχτό το στόμα μένουν, όταν μαθαίνουν ότι κώδικας που γράφεται στη microsoft, οι λινουξάδες προγραμματιστές το γράφουν ξανά με τον δικό τους τρόπο έτσι για την πλάκα.
Ξέρεις τι γυρίζουν και μου λένε όλοι αυτοί οι φίλοι;
"Είστε πολύ μάγκες στον προγραμματισμό εσείς στο linux, δηλαδή τι μου λες, ότι τα παιχνίδια που στα windows κολάνε, οι λινουξάδες, τα κάνουν να τρέχουν σε λινουξ και τρέχουν ok; ". Τους έχω ψήσει να βάλουν λινουξ μόλις βάλουν internet.

Να συμπληρώσω, ότι το wine, είναι μια γέφυρα του χάσματος που πρέπει να διανύσει κάποιος παραθυριστής για να μην πελαγώσει με το λινουξ, σαν αρχάριος.
Και μην ξεχνάτε, στο λινουξ έχουμε τρομερούς προγραμματιστές που μπορούμε να κάνουμε το σύστημα, όπως θέλουμε !
Σήμερα να μοιάζει με vista, αυριο με win7, και μεθαύριο με macos.
Παραμεθαύριο, το έχουμε όπως γουστάρουμε.
Όσο για τους παραθυριστές, ας περιμένουν κάθε 3 -4 χρόνια, μέχρι να βγεί κάτι διαφορετικό (έτσι για αλλαγή), και όταν βγει να βλέπουν μια "πατάτα"

      Δεν  έγραψα πουθενά  ότι  όποιος  δουλεύει με  παράθυρα  είναι ''μή  νοήμονας''. Ένα  φραστικό πυροτέχνημα  ήταν  για  όσους ενώ  τους  δείχνεις  τα  πιό  βασικά  στο LINUX , αδυνατούν  να  πάρουν  μπρός  &  γυρίζουν εκεί  που  ήταν. &  ξέρω  πάμπολλους  από αυτούς.

     Τώρα ,  τί  είναι  το LINUX  για  μένα  &  ποιός ο σκοπός  του..  μια  ευκαιρία  να  μαθαίνω  κάθε  μέρα  καινούρια  πράγματα μέσα από  το λειτουργικό ,  που  σε καμιά περίπτωση ΔΕΝ  θα μάθαινα  με τα παράθυρα. &  ενώ  με  το  LINUX  χρησιμοποιώ  φαιά  ουσία  κατά  την  όποια  εργασία μαζί  του , αντίθετα  με  τα  παράθυρα  μάλλον   λιγοστεύω  ''πόντους'' από το IQ. 

Ειλικρινά με θλίβει το επίπεδο των σχολίων... Μήπως θα έπρεπε να μπει κάποιο moderation/κλείδωμα του θεματος;
Όχι τίποτα άλλο, αλλά για να προστατευτεί το κύρος του περιοδικού και κυρίως να περιοριστεί η έκθεση ατόμων που ναι μεν δέχομαι τις αγαθές τους προθέσεις, αλλά θεωρώ απαράδεκτη την επίδειξη της ημιμάθιας τους.

@ sonickydon
Στο site αυτό συζητούμε θέμα , ανησυχίες, προβλήματα, σκέψεις, ακόμη και συναισθήματα, πάνω στο linux.
Είναι φυσικό να υπάρχουν άτομα που γνωρίζουν πολλά, με χρόνια εμπειρίας στο λινουξ, άλλοι με ημιμάθεια, και άλλοι άσχετοι.
Εγώ έχω ημιμάθεια, και ενδιαφέρομαι να διορθωθώ γι'αυτό και παίρνω μέρος στο forum, για να μάθω !!
Υπάρχουν άνθρωποι που μου τα χώνουν καμιά φορά, αλλά έχω μάθει πολλά από αυτούς και τους σέβομαι!
Αν μπορείς να διορθώσεις την ημιμάθεια, κάνε το και διόρθωσε τα λάθη μας.
Δεν χρειάζεται να πεις τους moderators, να μας διαγράψουν, ή να μας κλειδώσουν το θέμα....
Με βαθιά εκτίμηση προς τον συνομιλητή μου tomkat !!!!!!!!!

@ sonickydon
Χαίρομαι για την ημιμάθειά μου γιατί αυτό μου δίνει τη δυνατότητα, να διορθωθώ και να μάθω περισσότερα!!
Έτσι θα κρατηθώ και περισσότερο στο λινουξ.
"εν οιδα οτι ουδεν οιδα" !!!

Υστερόγραφο: Για άτομα που ανεβάσαν λίγο τους τόνους της συζήτησης, δεν συμφωνώ με τους τσακωμούς, αλλά επειδή όπως ανέφερα είναι άτομα με πιο πολλές γνώσεις από μένα, και από σεβασμό για τη βοήθεια που μου έχουν δώσει μέχρι τώρα, δεν μπορώ να τους κάνω παρατήρηση γι'αυτό το θέμα.

Και πάλι με εκτίμηση tomkat !!!!  (φίλε sonickydon)

     @ sonickydon

       ''ημιμάθεια''  σε  τί   άραγε ???  στο  LINUX  ή  στα  παράθυρα ???

    Και  πρέπει  όλοι  να  έχουμε  βγάλει  μιά  σχολή  πληροφορικής  ή  κάποιο ΤΕΙ  για  να  μπορέσουμε  να  γράψουμε  δυό  σχόλια  για  τα  λειτουργικά ??

    Δεν   δικαιούμαστε  να  ασχολούμαστε  , έστω  και  ερασιτεχνικά , με όλα  σχεδόν τα  είδη  διανομών  &  να  γράφουμε   &  λίγες  χρήσιμες  οδηγίες  για  να  ''τρέχει''  σωστά  το linux  σε  ένα  PC ?  &  να  κάνουμε  και  κάποιες  συγκρίσεις  με  το  λειτουργικό  της  άλλης  όχθης?
 
     Σε  πείραξε  σε  τίποτα  που  έγραψα  ότι  με το   LINUX   συνεχώς  δουλεύει  το  μυαλό  ,  ενώ  με  το  άλλο  λειτουργικό  πέφτει  σε  χειμέρια  νάρκη ?   Είμαι  λάθος ???

     &  αν  υπάρχουν  ''τρομακτικά'' πράγματα  που  αγνοώ  από  LINUX  ή  παράθυρα ,  μιά  χαρά  το  παλεύω  το  θέμα  &  οι   ''λιγοστές''  &   ''χαμηλού  επιπέδου''  γνώσεις   μου  με  καλύπτουν  1000% . Η  πληροφορική  ΔΕΝ  είναι  το αντικείμενό  μου , αυτό  όμως  ΔΕΝ  με  εμποδίζει  σε  τίποτα  να  τρέχω  σχεδόν  όλα  τα  είδη  LINUX. Ευχής  έργον ,  αν  ο  καθένας  μπορούσε  το  ίδιο.

       &  για  να  μην  ενοχλούνται  όσοι  ενοχλούνται  , πολύ  ευχαρίστως  να  διαγραφούν  τα  σχόλια  που  ΔΕΝ  έχουν  σχέση  με  το  θέμα  της  ADOBE  FLASH , όπως  αυτό  ξεκίνησε  από την  αρχή. Με  την  έγκρισή  μου  να  αφαιρεθούν   όσα  ''περιττά''  σχόλια.

       Το  LINUX  δίνει  τη  δυνατότητα  όλα  να  γίνονται από  τερματικό ,  από  την  αναβάθμιση  του  συστήματος  μέχρι  την  εγκατάσταση  προγραμμμάτων  &  να  τρέχουμε διάφορα  σκριπτάκια. Άρα  χρησιμοποιούμε  το  μυαλό  όταν  δουλεύουμε  μαζί  του.  Στο  άλλο  λειτουργικό ,  τα  πάντα  μέσα από  ειδικά  setup  προγραμμάτων ,  χωρίς  παραμετροποίηση  στο  desktop.  Λίγο  να το  έχεις  το  ''μικρόβιο''  δεν  θές  πολύ  να  αποφασίσεις  με  ποιό  από  τα  δύο  θα  είσαι  περισσότερο  ενεργός &  δραστήριος.  Μόνο  όποιος  δεν  θέλει  να  το  ''κουράζει'' ,  το αφήνει  στον  αυτόματο  πιλότο. Αυτό  το  πνεύμα  είχαν τα  σχόλια. Δεν πήρα  αμπάριζα όσους τρέχουν μόνο παράθυρα.

Για μια απλή τεχνολογία συζητάμε. Δεν είναι ανάγκη αν φτάνουμε σε άκρα. Και οι έντονες αντιπαραθέσεις είναι χρήσιμες, αρκεί να μην ξεπερνάμε τα όρια.
Το ότι θα υπάρχουν αναβαθμίσεις ασφαλείας για κάποιο διάστημα, το ξέρουμε. Για αυτό και στην πρώτη κιόλας γραμμή αναφέρεται "ότι τελειώνει ουσιαστικά".
Επειδή όμως μια εμπειρία γύρω απο εταιρείες υπάρχει και παρατηρώντας διάφορες άλλες κινήσεις της Google, είμαι απόλυτα σίγουρος πως εδώ έχουμε να κάνουμε με κάτι άλλο. Ενώ η Google γύρισε κάποιες λύσεις της σε Html5, έδωσε λίγο πριν την δημοσιοποίηση της συμφωνίας την δυνατότητα για επαναφορά στα analytics κλπ με Flash όπως παλιότερα. Εκτός των άλλων η html5 είναι σαφώς υποδέστερη στις συγκεκριμένες τεχνολογίες απο ότι το Adobe Flash. Για να μην δημιουργούνται παρεξηγήσεις, δεν εννοώ την html5 σε σχέση με το Flash της Adobe, αλλά σε συγκεκριμένες εφαρμογές. (analytics, youtube κλπ) 
Το ότι μια τεχνολογία τώρα είναι παρωχημένη ή υπάρχουν καλύτερες, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως θα καταργηθεί ή θα αφανιστεί. Παραδείγματα έχουμε πολλά. Να θυμηθούμε τον πόλεμο του VHS με το Betamax, για το ποιο φορμάτ βίντεο θα επικρατούσε; Ήταν το VHS καλύτερη τεχνολογία;
Τι φαίνεται πως έχουμε εδώ; Στην καλύτερη περίπτωση μια κίνηση της Google για την επικράτηση της στους Browsers. Στη χειρότερη, προβλέπεται να θυσιαστεί η ανάπτυξη του html5 προκειμένου να βγάλει τον Firefox εκτός και να κυριαρχήσει και στους Browsers, κατακτώντας πλήρως το δίκτυο.
Εκεί πάμε. Και φοβάμαι πως αυτό το έργο θα δούμε στη συνέχεια.
Επίσης, καλό είναι να αποφεύγουμε ανούσιες αντιπαραθέσεις σχετικά με τις γνώσεις του καθενός κλπ. Έχω δει πραγματικό Hacker να κάνει απίστευτα πράγματα πάνω σε δικτυακά πρωτόκολλα και να μην έχει ιδέα για το πως θα ρυθμίσει την κάρτα ήχου του. Σχετικά είναι όλα. Δεν έχουν και νόημα όλα αυτά.
     

Εγώ ο καημένος πήγα και είπα να ενωθούμε όλοι μαζί για ένα καλύτερο linux και καταλάθος ξεκίνησα εμφύλιο πόλεμο :D
Καλύτερα να προσέχω άλλη φορά τι λέω...

Όχι και ...εμφύλιο πόλεμο. Εδώ δυό αλήθειες γράφτηκαν στο κατά πόσο χρησιμοποιείται το μυαλό στην καθημερινή μας ενασχόληση με το home computing , συγκριτικώς με τα δύο λειτουργικά & εμφανίστηκαν υπέρμαχοι της γνωστής κομπανίας έτοιμοι να υποστηρίξουν την τεχνολογική της πρωτοπορία σε εταιρικά - επαγγελματικά περιβάλλοντα. Και με πιστοποιήσεις & τίτλους για business εφαρμογές τόσο από τη Μα'ι'κροσόφτ όσο και από τη Red Hat Academy... Επειδή γράφτηκε ότι τα παράθυρα είναι πιό ''εύκολα'' από το Linux.. Γιατί , μήπως ΔΕΝ είναι ? ( αναφέρομαι για καθημερινή χρήση & όχι τί μπορεί να ''ισχύει'' σε εταιρικό επίπεδο ). Ή πάλι μήπως οι αντίστοιχες λύσεις από την πλευρά του Linux , απλά δεν υπάρχουν ή είναι εκτός συναγωνίσμου ? ( απάντηση ΔΕΝ δόθηκε ακόμη ) Αλλά το καλύτερο από όλα ήταν ότι κάποιος που έχει προσφέρει τα 100πλάσια στο ΕΛΛΑΚ με 10ετή παρουσία , ΔΕΝ έχει ούτε καν σαν δεύτερο λειτουργικό το ..καταφρονημένο λίνουξ..

zenwalk05,
θεωρώ φίλε ότι είμαστε όλοι στο ίδιο στρατόπεδο. Ο όποιος σχολιασμός
μου έχει να κάνει καθαρά με την υπεράσπιση του linux και των αξιών του
ΕΛΛΑΚ. Νομίζω ότι έχει σημασία ένας άνθρωπος σαν εμένα που έχει αρκετή
γνώση τόσο πάνω στο linux όσο και σε αρκετές τεχνολογίες της Microsoft,
Cisco, κλπ (με πιστοποιήσεις) να λέει σε ένα forum ότι το ΕΛΛΑΚ
εξακολουθεί να έχει το συγκριτικό πλεονέκτημα. Είναι σαν να
υπερασπίζομαι ότι η Ελλάδα έχει τις καλύτερες παραλίες στον κόσμο, αλλά
να μην έχω πάει ποτέ εξωτερικό! Και μετά να έρχεσαι εσύ και να μου πεις
ότι "Ξέρεις κάτι, έχω πάει και σε άλλες 15 διάσημες παραλίες σε διάφορες
ηπείρους και κατέληξα ότι η Ελλάδα όντως έχει από τις καλύτερες
παραλίες του κόσμου". Δεν βαραίνει περισσότερο η δική σου άποψη;;
Φυσικά, σε τελική ανάλυση και οι δύο το ίδιο πράγμα λέμε και είμαστε
στην ίδια πλευρά! :)

Από εκεί και πέρα, και πάλι για την προστασία της εκόνας της ελληνικής
κοινότητας του linux έγινε, τόσο από μένα όσο και άλλους, η παρατήρηση
ότι δεν είναι σωστό να προσβάλουμε όσους για τους Χ ή Υ λόγους δεν
χρησιμοποιούν ΕΛΛΑΚ ή συγκεκριμένα linux. Κι αυτό γιατί ούτε είναι σωστό
να περνάμε από ιερά εξέταση κανέναν (ο μεσαίωνας ευτυχώς πέρασε), ούτε
μπορούμε να γνωρίζουμε αν ο άνθρωπος με τον οποίο μιλάμε πρέπει για
επαγγελματικούς λόγους να διαθέτει εξειδικευμένο λογισμικό που,
δυστυχώς, είναι διαθέσιμο μόνο σε Windows, ούτε πρέπει να δείχνουμε ότι
σνομπάρουμε οτιδήποτε δεν είναι linux. Μία κοινότητα που ελπίζει να
μεγαλώσει, οφείλει να είναι "politaically correct", ήτοι να τηρεί τα
προσχήματα και να καταδέχεται να ανταλλάξει απόψεις με όλους (χωρίς
φυσικά να τις ασπάζεται κι όλας). Πόσο μάλλον με έναν άνθρωπο που έχει
"μία δεκαετία και βάλε πρεία στο ΕΛΛΑΚ". Αυτή είναι η γνώμη μου και
νομίζω ότι συμφωνούμε σε αυτό. Αν όχι, δεν υπάρχει πρόβλημα και σίγουρα
δεν σημαίνει ότι θα πρέπει να τσακωθούμε. :)

Δεν θα επαναλάβω τα όσα έγραψα αρχικά. Νομίζω όμως ότι ο dsyrmalis θέτει σωστά το θέμα, το οποίο δεν είναι άλλο από το ότι υπάρχει πιθανότατα σκοπιμότητα από πίσω, η κίνηση όντως ζημιώνει το ΕΛΛΑΚ και ότι η κοινότητα δεν πρέπει να το πάρει τόσο χαλαρά αλλά να πάρει αποφάσεις και να λάβει δράση. Αν θα είναι η Α ή η Β, αυτό είναι κάτι που θα προκύψει από τις δημόσιες διαβουλεύσεις στα μεγάλα projects και τα ιδρύματα. Όποιος από εμάς θέλει και μπορεί να βοηθήσει δεν έχει παρά να συμμετάσχει σε αυτές. Εδώ μέσα μόνο απόψεις μπορούμε να ανταλλάξουμε και αυτό το σκοπό νομίζω ότι εξυπηρετεί και το παρόν forum. Ας το εκμεταλευτούμε ώστε να κάνουμε μία ωραία συζήτηση.

Να αναφέρω και μια προσωπική εμπειρία που σχετίζεται λίγο με αυτά που αναφέρει ο finrod. Κατα το παρελθόν ήμουν φανατικός χρήστης του KDE 3. Μισούσα το Gnome 2!
Όταν λοιπόν μέσω trunk είδα την πρώτη έκδοση του KDE 4, παραλίγο να πάθω έμφραγμα. Είχα εκνευριστεί αφάνταστα, σε σημείο που είχα χάσει την ψυχραιμία μου. Αφού (ευτυχώς) ηρέμησα αποφάσισα να γράψω στα forum τoυ KDE.
Το μήνυμα που είχα αφήσει τότε είχε περίπου ως εξής:
Το KDE 4 έχει κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία, όπως το Plasma ενώ επίσης διορθώνει και κάποια κακώς κείμενα του KDE 3. Όμως συνέχισα ότι εδώ κάνατε λάθος, αυτό δεν είναι χρηστικό και προτείνω κάτι άλλο, επέμεινα στο να επαναφέρουν και το κλασσικό μενού κλπ. Κατέληξα προτείνοντας 10 πράγματα.
Αμέσως στη δημοσίευση μου απάντησαν αρκετά άτομα συμφωνόντας πλήρως μαζί μου. Απάντησε τότε και κάποιος Γερμανός dev του KDE δίνοντας μου και κάποιες συμβουλές για το πως θα μπορούσα να βελτιώσω την KDE 4.0 εμπειρία μου.
Χρόνια μετά, ότι ακριβώς είχα προτείνει πέρασε τελικά στο KDE 4. Δεν ισχυρίζομαι σε καμία περίπτωση φυσικά οτι οι αλλαγές στο KDE 4 έγιναν κατόπιν των οδηγιών μου. Είναι όμως σίγουρο πως έστω και λίγο επηρρέασα κάποιους χρήστες, ίσως κάποιους dev κλπ.
Με απλά λόγια λοιπόν, εκτός απο τις συζητήσεις που κάνουμε εδώ, προτείνω να συμμετέχουμε όλοι με όποιο τρόπο μπορούμε στα projects που αγαπάμε. Καλό θα είναι να τηρούμε τους εξής κανόνες, αν θέλουμε να μας πάρουν στα σοβαρά:

  • Να είμαστε ευγενικοί
  • Να μιλάμε καλά Αγγλικά
  • Να λέμε σύντομα και ξεκάθαρα τι θέλουμε
  • Να μην είμαστε μόνο γκρίνια και το κυριότερο να μην απευθυνόμαστε στους developers σαν να είναι οι προσωπικοί μας υπηρέτες, γιατί δεν είναι. Αντίθετα έιναι άτομα που θυσιάζουν τον ελεύθερο τους χρόνο για να μας γράψουν κώδικα ή ότι άλλο.
  • Να τους λέμε και έναν καλό λόγο και ένα ευχαριστώ, ώστε να τους δίνουμε κουράγιο να συνεχίσουν.

Στην περίπτωση τώρα των εταιρειών που εκμεταλλεύονται το ανοικτό λογισμικό, ένα "κράξιμο" με σοβαρό όμως ύφος χρειάζεται, ειδικά  όταν τις βλέπουμε ότι κάνουν τα δικά τους ...
Αν παραμείνουμε στη νοοτροπία του "bitching" (όπως λένε στο εξωτερικό) είναι μαθηματικά βέβαιο πως θα κάνουμε μια τρύπα στο νερό και θα δημιουργήσουμε μόνο αντιπάθειες.
Αυτά ως γενικές τοποθετήσεις. Αν και λίγο off topic πιστεύω πως είναι χρήσιμα .