Το Ubuntu Unity σε tablet pc

dsyrmalis | Τετ, 08/31/2011 - 11:54 | 2' | 4

Παρά τις διαφωνίες κάποιων χρηστών για την κατεύθυνση του Ubuntu, υπάρχει κάτι στο οποίο συμφωνούν σχεδόν όλοι. Το Unity φαίνεται να ταιριάζει στις συσκευές με μικρές οθόνες και δεν αποκλείεται η επιτυχία του σε αυτό τον τομέα. Ήδη έχουμε και την πρώτη συσκευή Tablet με λειτουργικό σύστημα το Ubuntu.
Πρόκειται για το Winpad P07 το οποίο μοιάζει αρκετά με το Ipad και αναμένεται να κυκλοφορήσει λίγο πριν τα Χριστούγεννα. Τα βασικά χαρακτηριστικά της συσκευής είναι τα εξής:


  • 1.66 Ghz Intel Atom CPU
  • 1-2 GB DDR3 RAM
  • 16-32GB SSD (solid state) σαν αποθηκευτικό χώρο.
  • 10” capacitive screen (δεν έχει γίνει ακόμα γνωστή η ανάλυση που θα υποστηρίζει)
  • 1.3 mega-pixel web camera
  • 2 x USB 2.0
  • 1 x HDMI out
  • 3.5mm head phone jack
  • 3G (προαιρετικά)
  • WIFI
  • Bluetooth

Η τιμή του στο εξωτερικό θα είναι περίπου $400 για το μοντέλο με τα 16Gb και το WIFI. Το μοντέλο με την ικανότητα 3G θα επιβαρύνεται με περίπου 50$ επιπλέον.











Πηγή

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπάρχει και το ιταλικής κατασκευής Ekoore που είχε εδώ και πολύ καιρό Ubuntu και τους τελευταίους μήνες έχει κυκλοφορήσει και εκδόσεις με Unity (10' και 11.6' multitouch οθόνη) και είναι πραγματικά πλήρες σε συνδεσιμότητα. Το κόστος βέβαια ξεφεύγει αρκετά, αλλά θα έχεις ένα tablet με δυνατότητες laptop...

Περισσότερα εδώ.

Ωραίο φαίνεται ,αλλά linux tablet με το την φράση Win στην ονομασία του; Με το μάρκετινγκ δεν έχουν καλές σχέσεις. :-)

Οι Κινέζοι έχουν παράδοση στο να δίνουν άκυρα ονόματα στα προϊόντα τους - το ίδιο βέβαια ισχύει και για τους Γιαπωνέζους και τους Κορεάτες. Αρκεί να ρίξετε μια ματιά στο engrish.com για να καταλήξετε να τραβάτε τα μαλλιά σας.

Οι μεγάλες μου αντιρρήσεις για Unity και Gnome 3 είναι ότι στο desktop λειτουργούμε εντελώς διαφορετικά απ'ό,τι σε tablet και smartphone και ότι τα περιβάλλοντα αυτά ήδη μας βγήκαν πολύ βαριά και αργά σε desktop και notebook που σίγουρα έχουν αρκετά καλύτερες επιδόσεις από τις συσκευές των οποίων τους περιορισμούς θέλουν οι σχεδιαστές των Unity & Gnome 3 να μας επιβάλουν στα καλά καθούμενα.

Χρησιμοποιώ τις εκδόσεις του ubuntu από την εποχή του 8.04 lts σε desktop και laptop.

Το προτιμώ λόγω του gnome και της ευκολίας στην ρύθμιση και χρήση αλλά και στα εκτεταμένα αποθετήρια.

Αυτή την εποχή χρησιμοποιούσα την 10.04 lts στο desktop και την 10.10 unr (ubuntunetbookremix) στο laptop και ήμουν πολύ ικανοποιημένος.

Λόγω της συζήτησης δοκίμασα την 11.04 τόσο σε desktop όσο και στο laptop. Στο λαπτοπ η χρήση της είναι πάρα πολύ πρακτική γιατί αφήνει αρκετά μαγαλύτερο χώρο στην οθόνη διαθέσιμο. Επίσης είναι βολική σε χρήση με λίγα παραθυρα ανοικτά. Στο desktop έχω την ίδια αίσθηση με των υπολοίπων χρηστών.

Στα πλαίσια της ελευθερίας στην επιλογή του χρήστη νομίζω ότι ίσως θα ήταν καλή επιλογή η ύπαρξη δύο διαφορετικών διεπαφών του κλασικού gnome και του unity, επιλογή που αναγκάζεται εκ των πραγμάτων να προσφέρει και η microsoft όταν πλασάρει μια καινούργια διεπαφή. (βλέπε μετάβασή από win98 σε winXP και από vista-win7 σε win8)