Συμβουλή για partitions.

Αποστόλης | Παρ, 05/07/2010 - 15:26 | 1' | 12

Θέλω να εγκαταστήσω 3 λειτουργικά στο σύστημα αλλά έπεσα στο πρόβλημα των 4 partitions μιας και έχω σε ξεχωριστά partitions το mbr και το swap.

Οπότε η σκέψη μου είναι η εξής:

να δημιουργήσω το mbr partition, το swap και ένα xtended όπου εκεί μέσα να ρίξω σε logical partitions τα distros που θέλω και τα svista.

Θα υπάρχει πρόβλημα;

Εννοώ μήπως γίνει πιο αργός ο υπολογιστής, αν θα βλέπουν κανονικά το swap και διάφορα παρόμοια.

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Απο την απάντηση θα κριθεί η βοήθεια;

Τα svista τα ανέφερα ήδη

 

Λοιπόν, τα λειτουργικά θα είναι το Arch, το Ubuntu Studio ή το 64Studio και τα Vista.

Επίσης θα υπάρχει και δεύτερος σκληρός που θα χρησιμοποιηθεί σαν data folder.

1 parttion πρωτευων για το mbr

2 partition πρωτευων που θα ειναι για τα συστηματα αρχειων των διανομων " / "

1 partition logical για το /home , κοινο για τις δυο διανομες, με διαφορετικο user ομως,

1 partition linux-swap και αυτο logical

1 partition για τα sVista και αυτο logical

νομιζω δεν τα μπερδεψα!

 

Η σειρα της εγκαταστασης καλυτερα να ειναι, πρωτα τα παραθυρα, μετα arch , και τελος ubuntustudio!

1.Windows και μη πρωτεύον partition είναι δύο πράγματα ασυμβίβαστα...
2. mbr = mother boot record, το οποίο είναι τα πρώτα 512 bytes του πρώτου (primary) partition (αν δεν είναι κατατμημένος ο δίσκος μιλάμε για volume boot record), αρά δεν κάνεις ένα partition για το mbr, αφού αυτό δεσμεύται ΠΑΝΤΑ στο πρώτο primary partition για να boot-άρει ο υπολογιστής, αφού το BIOS στέλνει την υπόλοιπη διαδικασία της εκκίνησης εκεί.
3. Διάβασε αυτό το post για τις κατατμήσεις.

Συνεπώς, απλά και εύκολα (και καλλίτερα με την σειρά που σου προτείνω):

α. Κάνε ένα primary partition για τα windows
β. Δημιούργησε στον υπόλοιπο χώρο μια εκτεταμένη κατάτμηση
γ. Δημιούργησε μια λογική κατάτμηση swap (η οποία για εμένα πλέον είναι παντελώς άχρηστη - ιδίως έαν έχεις 2GB μνήμης και πάνω και δεν τρέχεις καμιά μηνμοβόρα εφαρμογή)
δ. Δημιούργησε μια λογική κατάτμηση για τα δεδομένα σου (κατά προτίμηση ntfs ώστε να διαβάζονται και από τα windows - είναι αρκετά σταθερό και δοκιμασμένο και το μόνο μειονέκτημα του ntfs είναι ότι δεν υποστηρίζει δικαιώματα αρχείων και φακέλων - εάν φυσικά τα δεδομένα σου και εσύ μπορείς να ζήσεις χωρίς αυτό)
ε. Δημιουργήσε 2 λογικές κατατμήσεις για τις διανομές linux (και το home τους θα είναι εκεί)

Αφού ολοκληρώσεις τις εγκαταστάσεις δημιούργησε τους standard φακέλους των δεδομένων του linux (Έγγραφα, Βίντεο, Εικόνες κ.τ.λ.) στην κατάτμηση για τα δεδομένα και φτιάξε simlinks προς αυτούς στον /home/<user>/ φάκελο της κάθε διανομής. Φτιάξε και τα αντίστοιχα links και στα Έγγραφά μου των Windows και θα είσα έτοιμος.

Θέματα με ταχύτητα και τα σχετικά δεν θα έχεις, απλά ζήτημα χώρου (και τα windows, όπως κάνουν με κάθε πόρο του υπολογιστή σου, αυξάνονται τρομερά σε μέγεθος με τις αναβαθμίσεις). Απλά απορώ τι δίσκο διαθέτεις για να τα χωρέσει όλα αυτά σωστά....

Υ.Γ.: Στο δικό μου PC με Windows 7 και τις νέο χαρακτηριστικό των βιβλιοθηκών (Libraries) αυτό είναι παιχνίδι. (Πάντως αν κάτι πρέπει να "κλέψει" το linux από τα Windows, τότε αυτό θα πρέπει να είναι η νέα προσέγγιση των βιβλιοθηκών - σου λύνει πραγματικά τα χέρια...)

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Συνονόματε ευχαριστώ για τις συμβουλές, όπως και όλους τους υπόλοιπους.

 - Το mbr partition το έφτιαξα μιας και όλες οι διανομές σου δίνουν τη δυνατότητα να εγκατστήσεις εκεί το το grub, οπότε μου φαίνεται πιο βολικό. επι της ουσίας δεν αλλάζει τίποτα.

 - Το swap προς το παρόν είναι αχρείαστο μιας και ο υπολογιστής έχει 4Gb μνήμη αλλά με τις καλπάζουσες απαιτήσεις των προγραμμάτων ποτέ δεν ξέρεις. Πολύ πιθανόν στο μέλλον να χρειαστεί. Οπότε ας υπάρχει.

 - Εξάλου χώρος στους σκληρούς υπάρχει. 250Gb έκαστος. Από 80Gb κάθε λειτουργικό και άλλα 250 για data folder είναι υπέρ αρκετά.

Και όσο για τα windows, τα θέλω μόνο για hd ταινίες. Ούτε updates θα τους κάνω ούτε τίποτα. Διακοσμητικά θα είναι.

Βέβαια δεν υπολόγισα την παρατήρησή σου οτι τα windows θέλουνε primary partition οπότε αναγκαστικά θα το κάνω όπως λες.

Αποστόλης]Και όσο για τα windows, τα θέλω μόνο για hd ταινίες.

Τιο εννοεις?? 

HD ταινίες από blu-ray εννοώ.

 

Αν υπήρχε κανένα distro που να παίζει blu-ray θα τα έσβηνα να ησυχάσω αλλά δυστυχώς...

Τα linux δεν δημιουργούν mbr partition, μην το ξαναπείς αυτό!!! Δημιουργούν ένα partion για να αποθηκευτούν οι πληροφορίες του booter. Πιο απλά:

Από τα 512bytes, μόλις τα 446 (περίπου) χρησιμοποιούνται για τον booter. Όπως αντιλαμβάνεσαι εκεί δεν χωράνε όλες οι πληροφορίες του grub ή lilo ή windows loader! Εξάλλου στα linux στον φάκελο /boot εκγαθίστανται και τα images του πυρήνα (πολλαπλά MBs). Στο mbr η vbr εγκαθίσταται ένας πολύ μικρός κώδικας, ο οποίος παραδίδει τον έλεγχο στον grub/lilo/loader/κ.τ.λ.. Συνεπώς αυτό που μπορείς να εγκαταστήσεις σε ξεχωριστό partition είναι οι ρυθμίσεις του booter και όχι το mbr. Αυτό έχει νόημα σε συγκεκριμένες περιπτώσεις, όπου πρέπει πάσει θυσία να διαφυλάξεις και εξασφαλίσεις την εκκίνηση του υπολογιστή, και πάντα το κάνεις σε ξεχωριστό δίσκο και όχι στο ίδιον ίδιο δίσκο αλλά σε άλλο partition.

--------------------------------------------------------------------

LawyersVoice.grLawyersVoice.gr - To forum των νέων δικηγόρων

Αποστόλης]

HD ταινίες από blu-ray εννοώ.

 

Αν υπήρχε κανένα distro που να παίζει blu-ray θα τα έσβηνα να ησυχάσω αλλά δυστυχώς...

Για δες εδω https://help.ubuntu.com/community/RestrictedFormats/BluRayAndHDDVD

Οχι, αυτό είναι ριπάρισμα στο σκληρό.

Εγώ μιλάω να παίζει κατευθείαν το δισκάκι.

Καταλαβαίνεις οτι αν είναι για κάθε ταινία να κάνεις όλη αυτή τη διαδικασία στο τέλος θα γεράσεις και δεν θα έχεις δει παρά μόνο 2-3 ταινίες.

@apkoutsou ok δάσκαλε

Λοιπόν,

με τον πρώτο δίσκο όλα οκ.

Εφτιαξα τα partitions (1 primary για τα Vista και ένα logical που περιέχει τα Arch,swap και Ubuntu Studio) , έβαλα τα λειτουργικά και όλα εντάξει.

 

Με τον δεύτερο δίσκο τώρα, αυτόν που θέλω να χρησιμοποιήσω σαν data folder.

Τον έκανα format σε ext4 (από το Ubuntu Studio), τον πρόσθεσα στο fstab και δουλεύει κανονικά.

Στο Arch όμως δεν μπόρεσα να κάνω το ίδιο, καθώς μόνο ο root μπορεί να κάνει mount το δίσκο τον οποίο όμως τον βλέπει με undefined permissions.

Το fstab, φυσικά, δεν μπορεί να "δεί" τον δίσκο.

 

Τι πρέπει να κάνω ώστε να τον βλέπουν και οι δύο διανομές;

 

Υ.Γ. οι users και στις δύο διανομές έχουν το ίδιο UID, 1000