Νέα Διανομή Linux για το δωρεάν laptop της 1ης Γυμνασίου !

lebronJ | Τρί, 09/08/2009 - 08:18 | 2' | 87

Την 1η Οκτωβρίου θα διανεμηθούν κουπόνια για την αγορά laptop από 123.000 μαθητές της 1ης Γυμνασίου

σε όλη την Ελλάδα.

Τα νέα laptop θα ενσωματόνουν την ύλη των 16 βιβλίων της 1ης Γυμνασίου και εκπαιδευτικό λογισμικό.

Υποθέτω ότι τα βιβλία θα είναι σε μορφή pdf.

To εκπαιδευτικό λογισμικό εαν είναι για win ίσως τρέχει με wine σε linux. Ίσως είναι σε πλατφόρμα ανεξάρτητη

λογισμικού.

Μια καλή ιδέα θα ήταν να φιάξουμε μια διανομή που θα ενσωματώνει όλο το απαραίτητο λογισμικό και τα βιβλία.

Tα βιβλία σε μορφή pdf ή .doc μορφή είναι πολύ εύκολο να περαστούν στη διανομή.

Έτσι ο μαθητής που θέλει θα μπορεί να εγκταστήσει λίνουξ στο νέο Laptop και με μια κίνηση να τα έχει όλα!

http://www.apogevmatini.gr/?p=24848

http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11378&subid=2&pubid=5614819

 

Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

@Αποστόλη

ίσα ίσα εγώ νομίζω sholinux θα τους μπερδέψει. Διαβάζεται σαν παχύ «σ» όπως sheep.

To sxolinux είναι μια απόδοση του σχοlinux με λατινικούς χαρακτήρες. Ούτε αυτό διαβάζεται σωστά. Στα ελληνικά πως σας φαίνεται;

Πρέπει να έχει οπωσδήποτε σχέση το όνομα με το σχολείο; Γιατί να μην προτείναμε και κάτι άσχετο; Αν και το σχοlinux σου μένει!

Τα παιδιά βλέπουν τον υπολογιστή ως παιχνίδι, κι έτσι πρέπει (έτσι έπρεπε να είναι και το σχολείο),

Αυτό που θα τα βάλει στον πειρασμό να το δοκιμάσουν είναι τα εφετζιλίκια και ένα καλό promo βιντεάκι μετά στο youtube. Με πιασάρικη μουσική, εφέ ενεργοποιημένα κτλ.. Βλέπεις και αντιδράσεις από τους πιτσιρικάδες από κάτω. Και ένα λινκ για το φόρουμ είναι ότι πρέπει!. Πόσοι δεν δοκίμασαν το linux χαρη στα βιντεάκια του youtube; Μια εντυπωσιακή οθόνη στο bootaρισμα και ένα ωραίο παράθυρο εισόδου θα ήταν πολύ καλή ιδέα αν κάποιος ξέρει να τα κάνει. http://www.youtube.com/watch?v=Oh6-uhGvBIY Με κάτι τέτοιο θα γουστάρουνε τρελά.

sxolinux μου φαινεται πιο ομορφο...... scholinux ,schoolinux ειναι  καθαρα αγγλοφωνη ονομασια....αλλαζω γνωμη και ψηφιζω συνδιασμο Σχολινουξ-Sxolinux η σχολινουξ-sxolinux

sxolinux είναι καλύτερο από sholinux.

Ας πετύχει η προσπάθεια και ας κάνουν μετά όση κριτική θέλουν για το όνομα !

Άλλες απόψεις/ψήφοι;

Έχουμε

sxolinux

σχολίνουξ [και sxolinux στα λατινικά filenames]

shoolinux

sholinux

schoolinux

 

sparus, ναι, υποχρεωτικά να έχει σχέση με το σχολείο. Μιλάμε για εκπαιδευτικού χαρακτήρα διανομή linux για παιδιά 1ης Γυμ.

 

-

 

         Δημήτρη εδώ έχω τα directories που ψάχνεις

         εικονίδια στο desktop  /home/<User Name>/Desktop

         Themes : – /home/<User Name>/.themes

         Icons : – /home/<User Name>/.icons

         Cursor :- /home/<User Name>/.icons

          Grub Splash
         αρχείο εικόνας  ~.xpm.gz  στο /boot/grub/splashimages

           USplash

          αρχείο θέματος  ~.so στο  /usr/lib/usplash

            GTK Splash

          αρχείο εικόνας .png στο /usr/share/pixmaps/splash

           Sounds

          αρχεία ήχου wav στο  /usr/share/sounds

           Για την κατασκευή grub splash / usplash όπως και για το custom-wubi πρέπει να καταλήξουμε σύντομα σε ονομασία και artwork (logos / χρώματα και τέτοια) για να στα ετοιμάσουμε να τα βάλεις στη θέση τους .... (Περιορισμοί στο grub-splash 16 χρώματα και στο usplash 256 χρώματα και single layer --- για τον Θάνο αυτό !!! ) το custom-wubi και τα παρελκόμενα (compiling κτλ) θα τα χειριστώ μόλις καταλήξει το όνομα και το artwork και ίσως επίσης και ένα modified unetbootin όπως έχουμε κάνει στον ΜΟΝΟΜΑΧΟ για αυτούς με τα Netbooks ... (απαραίτητο επίσης και το link για direct download να είναι γνωστό εκ των προτέρων) Θα αναλάβω επίσης το ανέβασμα του torrent όπως στον ΜΟΝΟΜΑΧΟ και το OXINUS ώστε να είναι μόνιμα seeded αφού λόγω ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ θα γίνει η δουλειά μας μέσω mininova άμμεσα...

         Ότι χρειαστείς στείλε PM

 

Εγώ θα έλεγα όπως μπορέι ο καθένας να δώσει όνομα για τη version να μπορεί να κάνει και για το όνομα.

Κι αν καταλάβει ποτέ κανείς πιό Linux μιλάμε σφύρα μου

 

Τεσπα, επειδή τραβάει πολύ. Να γίνει poll και η πλειοψηφία ας κερδίσει.

Αντε συντομεύετε γιατί θέλω να πω και στην κόρη μου πως θα λέγετε το καινούργιο της λειτουργικό. Τι να τις πω, θα βάλω το δεν έχει όνομα στον υπολογιστή σου; 

 Νομίζω οτι ένα κανάλι στο IRC θα βοηθήσει στην ανάπτυξη της διανομής και τον συντονισμό 10 ανθρώπων. Εδώ είναι πιο δύσκολο να γίνει.

 

oπως ειναι στην ιστοσελιδα SxoLinux με εφτιαξε προσωπικα παρα πολυ...τελειο!!!!!!!

Teddy, προσωπικά είμαι κατά του IRC. Θέλω τα γραπτά μας να είναι δημόσια - είμαι ρομαντικός. Αν δεν σε πειράζει, ας συνεχίσουμε εδώ.

 

Γράψτε τη γνώμη σας  - ψηφίστε για το όνομα (δείτε παραπανω για τις υποψηφιότητες)

 

dimitris]Teddy, προσωπικά είμαι κατά του IRC. Θέλω τα γραπτά μας να είναι δημόσια - είμαι ρομαντικός. Αν δεν σε πειράζει, ας συνεχίσουμε εδώ.

Κανένα πρόβλημα. Ίσως να είναι καλύτερα έτσι, λίγος ρομαντισμός δεν βλάπτει στις μέρες μας. 

dimitris, σορυ για το ξεκάρφωτο. ¨Εχεις δίκιο για το "ρομαντικό" του θέματος αλλά ξέρεις πόσες φορές εγώ ο νέοπας ευχόμουν να υπάρχει κανάλι;

Η αμεσότητα και διαθεσιμότητά του κάθε ώρα είναι πολύτιμη.

  Παιδιά συγκινητική η προσφορά σας αλλά την Δευτέρα θα δοθούν τα κουπόνια στους Δ/ντές των σχολείων και εξάλλου

οι προδιαγραφές του ΥΠΕΠΘ αναφέρουν ότι η διανομή θα είναιο προεγκατεστημένη και προσδιορίζει Ubuntu, Edubuntu,Xubuntu...

     Άρα τα μηχανήματα θα έχουν από το κατάστημα έτοιμα και τα λειτουργικά (Win , Linux) και τις απαραίτητες συνοδευτικές εκπαιδευτικές εφαρμογές.

   Δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέπεται η εγκατάσταση άλλων διανομών ....

ixorogian, μακάρι να είναι έτσι όπως το λες. Εμάς δεν μαας πειράζει να ετοιμάσουμε μια custom διανομή με όλα τα πάντα έτοιμα.

Αν μάλιστα προσδιορίζει και Ubuntu, τότε πάλι μέσα είμαστε.

 

Αυτό το "δεν υπάρχει περίπτωση να επιτρέπεται η εγκατάσταση άλλων διανομών ...." που γράφεις με προβληματίζει λίγο.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι μπορεί να εννοείς.

 

 

Πάντως η όλη προσπάθεια είναι αξιέπαινη και πιστεύω πως δεν πρέπει να σταματήσει.

Με το σύστημα "από στόμα σε στόμα" μπορεί να γίνει μία αρκετά διαδεδομένη διανομή. Μιλάμε για μαθητές που είναι όλοι μέρα μαζί και "δικτυώνονται" κι όχι για εταιρείες.

Εξάλου μην ξεχνάμε οτι εκτός από αυτά τα τυχερά πρωτάκια που θα πάρουν τα επιδοτούμενα συστήματα υπάρχουν και χιλιάδες άλλα παιδιά που έχουν υπολογιστή και θα τους χρησίμευε το sxolinux.

Αποστολη, δεν σταματάμε επειδή ειπώθηκε κάτι.

Λοιπόν, μια πρώτη version είναι έτοιμη. Περιέχει αυτά:


ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟ ΛΟΓΙΣΜΙΚΟ

gym-anglika-archarioi-a-c
gym-gallika-a
gym-irodotou-a-b
gym-istoria-a-c
gym-omirika-epi-a-b
gym-pliroforiki-a-c
gym-viologia-a-c
lybniz
kig
kalgebra
kalzium
kbruch
kmplot
kgeography
gperiodic
stellarium
kstars
kturtle
marble
parley
qcad
step 
ghemical
tuxpaint
gcompris
bkchem
ygraph


ΕΡΓΑΛΕΙΑ

luckybackup
imagemagick
imagemagick-doc
wine
wine-gecko

ΠΟΛΥΜΕΣΑ
vlc
codecs & libraries (ffmpeg, ffmpeg2theora, gstreamer0.10-*, libmpeg2, libxvidcore4 κλπ)
flash plugin

ΑΝΑΠΤΥΞΗ
Python
g++ 4.3
freepats
Qt4 libraries
SDL libraries

 

 

Αν δοκιμάσετε την έκδοση του sxolinux-creator.sh απότο link παραπάνω, θα φτιάξετε το ίδιο ISO.  Από λάθος μου, δεν εγκαταστάθηκε το flashplugin.

 

Είναι ακόμα ανοικτά τα θέματα

Α) όνομα

Β) λογότυπα

Γ) Ββλία

Δ) Εικονίδια

 

Λέω η άτυπη ψηφοφορία για το όνομα να μείνει μέχρι το βράδυ. Αν δεν υπάρχει κάτι καλύτερο, και για να μην κολλάμε στο πως και τι, υιοθετούμε το σχολινουξ στα Ελληνικά με sxolinux  για το ονομα του ISO/web url κλπ.

 

Λοιπόν ρίχνω πρόταση για το sxolinux που θα το κάνει ανάρπαστο και θα ξετρελαθούν  τα πιτσιρίκια !!! Βασίζεται σε μια ιδέα που είναι στα σκαριά  για τον ΜΟΝΟΜΑΧΟ και κατά 90% έχει υλοποιηθεί  και πιστεύω πως αξίζει για την συγκεκριμένη περίπτωση. Υπάρχει πολύ story όμως και θα μου βγεί το Post μεγαλούτσικο . Στην τελευταία έκδοση του ΜΟΝΟΜΑΧΟΥ  (πάρτε την office ως παράδειγμα) υπάρχει λειτουργικότατο το εξής χαρακτηριστικό (ασχέτως αν δεν το έχουμε βγάλει παράρτημα). Μπορεί κάποιος να με ευκολία να κάνει όσες αλλαγές θέλει (προσθαφαίρεση πακέτων / customizing του artwork / και παπάδες γενικότερα) και κατόπιν να αναδημιουργήσει ένα νέο ISO όπως αυτός το θέλει με ενσωματωμένο wubi support ώστε να μπορεί να το δώσει και στους φίλους του να το δοκιμάσουν άφοβα στον υπολογιστή τους που έχει windows. Αυτό προυπήρχε σαν ιδέα εδώ αλλά δεν είχε υλοποιηθεί και στην πράξη με απόλυτη επιτυχία. Αυτό το κατάφερε ο paok4 (μέλος του μονομάχος team !!!) στην πράξη ακόμα και για 9.χχ ubuntu based  ISOs.Ήδη έχω έτοιμο ένα τροποποιημένο  τέτοιο ISO διαθέσιμο (πάνω σε 9.04 που προοριζόταν για τον επόμενο ΜΟΝΟΜΑΧΟ) όπου το εν λόγω χαρακτηριστικό δουλεύει άψογα και δοκιμασμένα !!!  Είναι πολύ εύκολο όπως καταλαβαίνεται να χρησιμοποιηθεί ως βάση για το sxolinux. Από ‘κει και πέρα αν σε ένα section της σελίδας του sxolinux  τοποθετήσουμε έτοιμα πακετάκια .deb για κάθε χρήση (θα παίζει σε στυλ  --- όλα με ένα κλικ !!! τι πιο απλό για παιδιά--- μπορούν να είναι από έτοιμα themes για κάθε γούστο / προγράμματα που θα ανανεώνονται με ποιο καινούργια / εγκατάσταση οδηγών για hardware wireless printer –/ ότι πιο καινούργιο σχολικό software βγαίνει / full support δηλαδή κτλ) και φυσικά το κατάλληλο documentation απλοποιημένο φυσικά … Θα μπορεί ο καθένας είτε παιδί είτε «μεγάλο» παιδί να φτιάχνει ένα Ubuntu based σύστημα στα μέτρα του με μερικά κλικ και να το δείχνει στους φίλους του (να διαφήμιση για το Linux)!!! Kαι όλο αυτό με εξασφαλισμένο το wubi-support χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις προγραμματισμού.  Θα φτιάχνει το κάθε παιδί το δικό του Live cd όπως ακριβώς το θέλει …

Πως σας φαίνεται ???

 

 

emcpn, το δεύτερο μέρος με έτοιμα πακετάκια .deb, με τρομάζει. Δλδ θα δίνουμε πακέτα από κάποια σελίδα; "Μπείτε και κατεβάστε"; Αυτό είναι λογική Windows όχι Linux.  Αν αυτό εννοείς, σορυ δεν παίζει.

Για το πρώτο μέρος, απ' όσο ξέρω και ο monomaxos ειναι μια ubuntu-based διανομή, οπότε τι να βασιστούμε στον monomaxo τι να βασιστούμε στο ubuntu ένα και το αυτό.

Προσωπικά, αυτό που με ενδιαφέρει είναι  το πως γίνεται η προσαρμογή του artwork και το wubi support. Αν μπορείς να βοηθήσεις σε αυτά, θα είναι τέλεια.

 

 

Κάποιος πρέπει να τους βοηθήσει , έστω και έτσι (άλλωστε μιλάμε για παιδιά Γυμνασίου). Anyway ότι βοήθεια απαιτηθεί εδώ είμαι !!! Για τα directories που σχετίζονται με το artwork γράφω πιό πάνω και για custom gsplash/usplash/wubi της διανομής περιμένω για την τελική αποφαση σε logo και όνομα για να τα ετοιμάσω ...

το πρόβλημά μου τέτοια εποχή είναι η παντελής έλειψη χρόνου (ρωτήστε τα χαμστεράκια τι τραβάνε κάθε χρόνο τέτοια εποχή!!)   :)

sxolinux καί κανένα πρόβλημα -απλά σαν μεγάλο άνθρωπο αυτό το x μού φαίνεται κάπως ! οί νεότεροι ξέρετε καλύτερα    :)

Δημήτρη, μέσα στο usr/share/icons υπάρχουν φάκελοι με όλα τα εικονίδια -εγώ εννοώ το εικονίδιο ας πούμε τού ubuntu στο μενού (στην μπάρα). αυτά θέλουν αλλαγή, ένα ένα δυστυχώς αν θυμάμαι καλά.  Εκτός αν ο Πασχάλης, φτιάξει ένα ολόκληρο θέμα καί χρησιμοποιηθεί αυτό -ειδικότητά του (καί τού Θάνου)  :)

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

φίλε ixirogian εδω μιλάμε για διανομή Ubuntu!

Αυτό το δεν υπάρχει περίπτωση λίγο αντιδημοκρατικό και παρεμβατικό μου κάνει!

Πες μας ποιός θα διαμορφώσει τις εκδόσεις Ubuntu με το εκπαιδευτικό υλικό;

Μαλλον εμείς!

Πάμε γερά παιδιά!!

παιδια τα icons και τα themes δεν ειναι το θεμα μας. αυτα ειναι θεματα λιγων λεπτων. Ας γινει με το καλο το iso και αυτα μπαινουν και στο τελος.

επισης ας φτιαξει καποιος ενα logo ετσι ωστε μετα πανω σε αυτο να φτιαχτουν η splash, wallpaper κλπ.

Παδιιά θα σας μιλήσω σαν μαθητής. Εγώ θα ήθελα κάτι απλά. Δηλαδή αντί για τις περίπλοκες ονομασίες των εφαρμογών να βάλουμε ένα σκέτο "Επεξεργασία εικόνας" Αντι για gimp, και αυτό γενικά σε όλα τα προγράμματα (προπάντων τα εκπαιδευτικά). Επίσης προτείνω ένα σετ στάνταρ εφαρμογών (μετά την παύλα είναι πώς θα ήθελα να γράφεται εκεί):

Όνομα: Sxolinux (είναι έξυπνο και cool)

Messenger: emesene  -  Messenger   (το πίτζιν είναι άχρηστο αφού κανείς δεν έχει τίποτα άλλο εκτός από msn στην πρώτη γυμνασίου. Επίσης είναι πιο απλό)
Browser: Firefox  -  Firefox   (δεν διακινδυνεύω το Chromium)
Office: OpenOffice.org  -  Επεξεργασία κειμένου, παρουσιάσεις κλπ...   (Εννοείται!!!)
Μουσική: Cactus Jukebox  -  Αναπαραγψγή μουσικής   ( ΟΧΙ Amarok!!! Είναι μπερδεμένο και δύσχρηστο, θα τα μπερδέψει τα παιδάκια... Θέλουν κάτι πιο απλό))
Φωτογραφίες (επεξεργασία...): Gimp   (Εννοείται!!!)
(...και διαχείρηση): F-Spot  -  Διαχείρηση Φωτογραφιών   (Όχι Picasa! Είναι αργό, κλειστού κώδικα και δεν προσαρμόζεται στο περιβάλλον του Gnome)
Παραθυρικές εαρμογές: Wine  -  Εφαρμογές Windows...   (Για κάθε ενδεχόμενο. Επίσης είχε γίνει αναφορά στο περιοδικό για ένα άλλο πρόγραμμα για windows games, το οποίο όμως δεν είναι τζάμπα. Υπάρχει περίπτωση να το βάλουμε πειρατικά? Μάλλον όχι...)

Αυτά νομίζω πως θα τους χρησιμεύσουν τους μαθητές. Αλλά και στις εκπαδευτικές να μην βάζουμε τα παράξενα ονόματα που δεν σου λένε τίποτα μέχρι να πατήσεις πάνω. Ένα απλό: "Παρατήρηση ουράνιων σωμάτων"(παράδειγμα πάντα) σε κατατοπίζει κατ ευθείαν!

____________________________________________

Η ζωή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Να ανοίξω ένα poll στη σελίδα για το όνομα?

 

(άνοιξα! Πηγαίνετε να ψηφίσετε! www.sxolinux.tk. Η url μπορεί να αλλάξει μετά)

   Επαναλαμβάνω: Τα Netop θα αγοραστούν ΜΕ ΠΡΟΕΓΚΑΤΕΣΤΗΜΕΝΑ Λειτουργικά και εφαρμογές.

 Και υπάρχουν ρητές επισημάνσεις από το υπουργείο ότι δεν θα εγκαθίστανται πέραν των συγκεκριμένων Λειτουργικών και εφαρμογών ΟΥΔΕΝ.

   Μας αρέσει δεν μας αρέσει αυτή είναι η κατάσταση...

 Είναι αναγκαίο να υπάρχει ομοιομορφία για την διευκόλυνση της εκπαιδευτικής διαδικασίας.

 Αυτό λέω και το λέω επειδή το γνωρίζω πολύ καλά μιας και εμπλέκομαι (όντας αποσπασμένος εκπαιδευτικός σε υπηρεσία του υπουργείου) άμεσα στην διαδικασία διανομής των Netops στα σχολεία.....

   Υπάρχει μια άριστη δουλειά εκ μέρους των Greek Linux Teachers με πακέτα deb με εκπαιδευτικό υλικό για το Δημοτικό-Γυμνάσιο.

Εκεί η όποια προσφορά θα πιάσει τόπο , αντί να ξανανακαλύψουμε τον τροχό...

 

Εαν είναι έτσι όπως τα λέει ο ixirogian μάλλον θα πρέπει να δοθεί αλλού βάση. Ίσως το βάρος θα πρέπει να δοθεί σε ένα καλό scriptάκι που θα περνάει αυτά τα πακέτα και θα αλλάζει την εμφάνιση και θα φτιάχνει τα μενού, σε μια εγκατάσταση ubuntu.. Χωρίς να προστίθεται κάτι εξεζητημένο ωστε να "χαλάσει την ομοιομορφία"

Άσχετο μετά απο 67ο σχόλιο δεν μου εμφανίζεται τίποτα σε Konqueror και Opera..

Γιατί βρε παιδιά που είναι το πρόβλημα ;;; Θα πάρει απουσία το παιδί επειδή θα έχει επιπλέον εφαρμογές ή αλλαγμένο γραφικό από το "στάνταρ" που καθιερώνεται ; Μην τρελαθούμε..Τα ίδια πράγματα περιέχει με μερικές ακόμη προσθήκες.

Σε linux κόσμο ζούμε,που ό,τι θέλει μπορεί να κάνει το παιδί από τη στιγμή που θα το πάρει στα χέρια του ! Άλλωστε όπως είπε και ο Δημήτρης για τη πλάκα μας το κάνουμε,δεν είναι κάτι επίσημο για υπουργεία κ.λπ κ.λπ...

Να είχε άλλο γραφικό περιβάλλον ναι,να ήταν άλλη διανομή που ΤΥΧΩΝ να είχε διαφορές στο μενού ναι..αλλά το ίδιο ubuntu είναι !!! :)

+1 από εμένα για το sxolinux !

--------------------
happy_linux_downloads

Ψηφιζω sxolinux ή σχολινουξ για ονομα. Ακουγεται πιο ωραια απο το scholinux ή το schoolinux

Τι λέτε για τις εφαρμογές που πρότεινα?

 

Η ζωή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

Και εγω για ονομα ψηφιζω sxolinux!!! Αφου ολοι με greeklish γραφουν, ενα "x" θα πειραξει!!!!

@xfreak

+1 για τις εφαρμογες!!

Αλλα αυτο για την αναπαραγωγη μουσικης δεν το ξερω!!! Το vlc δεν κανει?????

 

Sabayon 4.1!!!!!!!

 

Και το όνομα αυτού...

sxolinux και σχολινουξ στα Ελληνικά.

Λοιπόν, η ψηφοφορία έληξε. Μέτρησα 5-6 ψήφους υπέρ του παραπάνω συνδυασμού. Οπότε το κατακυρώνουμε  - ένα νέο αστέρι γεννιέται.  Και δεν πάει και τσάμπα η δουλειά που έκανε ο αστέρας ο emcpn τόσο γρήγορα (thano, βάλε τα δυνατά σου γιατί το 3 logo του ...λέει! :))

Ανοίγω 4 νέα threads:

- Ενα "sxolinux: οι βασικές εφαρμογές"

- Ενα "sxolinux: προτάσεις"  με ότι σας κατεβαίνει.

- Ένα  "sxolinux: προβλήματα"

- Ενα "sxolinux-creator: το σκριπτάκι"

Παρακαλώ να μοιράσουμε την κουβέντα σε αυτά.

Προφανώς σε πρώτη φάση, θα δουλέψουν πολύ τα δύο τελευταία threads.

Αν έχει κανείς όρεξη για το πρώτο thread (που θα είναι πιο χρήσιμο στα παιδιά) προτείνω είτε να γράψει στη λίστα των εφαρμογών περιγραφές  του τι κάνει η κάθε μία ή να φτιάξει screencast όπου να δείχνει πως δουλεύουν (απλά πράγματα).

 

EDIT: Μετέφερα το σχολιο-ερώτηση του Αποστολη στο σωστό thread.

 

EDIT #2: Ανοιξα ένα τέταρτο γενικό, πληροφοριακό thread για το σχολίνουξ.

 

 

Δηλαδή φίλε εκπαιδευτικέ ixirogian εάν πάει ένα παιδί με το σχολίνουξ που είναι ubuntu, ως εκ τούτου

εντός των προδιαγραφών του Υπουργείου, και με όλα τα προβλεπόμενα προγράμματα και εφαρμογές

βιβλία pdf, κλπ Εσύ τι θα κάνεις;

1.Θα το πιάσεις απ' τ'αφτί και θα του δόσεις αποβολή;

2.Θα ελέγξεις ενδελεχώς τις προδιαγραφές του λάπτοπ και θα αποφανθείς ότι δεν εμπίπτει

στις διατάξεις του νόμου;

 

Στο δια ταύτα: Ποιός σου είπε ότι το λειτουργικό είναι κάτι το αποστεομένο και δεν αναβαθμίζεται δεν

αλλάζει δεν μετατρέπεται; Γιατί να κολήσουμε στο ότι το Ubuntu δεν είναι "καθαρό"; και τι σημαίνει καθαρό;

Εσύ θα το καθορίσεις; Ή μήπως το Υπουργείο;

Δηλαδή οι πιτσιρικάδες δεν θα τολμήσουν να βάλουν τίποτα άλλο από προγράμματα στο λάπτοπ; Θα υπάρχει

ο αυστηρός έλεγχος του Γυμνασιάρχη και του Υπουργείου; Όπως υπάρχει σε τόσα άλλα πράγματα στο σχολείο

και στην κοινωνία;

Γι'αυτό η εκπαίδευση έχει "πετύχει" στην Ελλάδα; Επειδή υπάρχει το Υπουργείο;

΄ελεος λοιπόν με την λογική του "Υπουργείου"! Πολύ αμφιβάλλω εάν αυτή θα είναι η πολιτική του. Πόσο μάλλον που

με τις εκλογές θα αλλάξει πιθανότατα και η κυβέρνηση.

Σε ένα πράγμα πάντως συμφωνούμε.: Θα πρεπει να συμφωνεί το σχολίνουξ-Ubuntu όσον αφορά στα προγράμματά του

με τις κατευθύνσεις του Υπουργείου!

ΟΚ, μεταφέρω το λίνκ για το φόρουμ στη σελίδα εκεί...

 

Η ζωή μπορεί να είναι χάλια παιχνίδι, αλλά έχει και γαμώ τα γραφικά!

 Καλησπέρα μάγκες αν μπορώ να βοηθήσω κάπου και εγώ ; 

emcpn θα συμφωνήσω με τον Δημήτρη είσαι καλλιτέχνης φίλε μου.

απίστευτα ωραία σελίδα η http://www.sxolinux.tk/ 

 

==========

www.sidux.gr

==========

Πώς Να Γίνεις Hacker

lebronJ]

Δηλαδή φίλε εκπαιδευτικέ ixirogian εάν πάει ένα παιδί με το σχολίνουξ που είναι ubuntu, ως εκ τούτου

εντός των προδιαγραφών του Υπουργείου, και με όλα τα προβλεπόμενα προγράμματα και εφαρμογές

βιβλία pdf, κλπ Εσύ τι θα κάνεις;

1.Θα το πιάσεις απ' τ'αφτί και θα του δόσεις αποβολή;

2.Θα ελέγξεις ενδελεχώς τις προδιαγραφές του λάπτοπ και θα αποφανθείς ότι δεν εμπίπτει

στις διατάξεις του νόμου;

 

Στο δια ταύτα: Ποιός σου είπε ότι το λειτουργικό είναι κάτι το αποστεομένο και δεν αναβαθμίζεται δεν

αλλάζει δεν μετατρέπεται; Γιατί να κολήσουμε στο ότι το Ubuntu δεν είναι "καθαρό"; και τι σημαίνει καθαρό;

Εσύ θα το καθορίσεις; Ή μήπως το Υπουργείο;

Δηλαδή οι πιτσιρικάδες δεν θα τολμήσουν να βάλουν τίποτα άλλο από προγράμματα στο λάπτοπ; Θα υπάρχει

ο αυστηρός έλεγχος του Γυμνασιάρχη και του Υπουργείου; Όπως υπάρχει σε τόσα άλλα πράγματα στο σχολείο

και στην κοινωνία;

Γι'αυτό η εκπαίδευση έχει "πετύχει" στην Ελλάδα; Επειδή υπάρχει το Υπουργείο;

΄ελεος λοιπόν με την λογική του "Υπουργείου"! Πολύ αμφιβάλλω εάν αυτή θα είναι η πολιτική του. Πόσο μάλλον που

με τις εκλογές θα αλλάξει πιθανότατα και η κυβέρνηση.

Σε ένα πράγμα πάντως συμφωνούμε.: Θα πρεπει να συμφωνεί το σχολίνουξ-Ubuntu όσον αφορά στα προγράμματά του

με τις κατευθύνσεις του Υπουργείου!

Οι εκπαιδευτικοι δεν μπορουν να κανουν του κεφαλιου τους. Ακολουθουν καποους κανονες. Ως εκ τουτου δεν μπορουν να το εγκαταστησουν οι ιδιοι γιατι δεν επιτρεπετε.

Επιπλεον, υπαρχουν προβληματα με τις αδειες χρησεις, τοσο των εκπαιδευτικων εφαρμογων (κυριως) οσο και των codecs (δευτερευοντως).

Δεν λεω τα παραπανω ουτε για να γινω κακος, ουτε τπτ. Απλα δωστε προσοχη μην υπαρξουν προβληματα αργοτερα.

Για να τελειωσει αυτο το θεμα με το υπουργειο κ τις προδιαγραφες του.....Αλλο πραγμα οι προδιαγραφες των υπολογιστων σε hardware - software προκειμενου να χρηματοδοτηθουν  απο το προγραμμα και επομενως οι υποχρεωσεις των κατασκευαστων για να συμετασχουν στο προγραμμα και να πουλησουν τα net-notebook με μαθητικα κουπονια και αλλο πραγμα οι προδιαγραφες σε λογισμικο σε σχεση με την εκπαιδευτικη διαδικασια....το πρωτο δεν μας ενδιαφερει ,το δευτερο το λαμβανουμε υπ οψιν....ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ εδω www.digitalaid.gr/newsdetails.asp    εξ αυτου προκυπτουν τα παρακατω Α...λειτουργικο συστημα winxp και LINUX εξελληνισμενο....Β..σουιτα εφαρμογων γραφειου εξελληνισμενη και αναγνωστης pdf....Γ...να ειναι εγκατηστημενο το εκπαιδευτικο λογισμικο του παιδαγωγικου ινστιντουτου-οχι απαραιτητα διοτι διδεται η δυνατοτητα εγκαταστασης εκ των υστερων απο εξωτερικο αποθηκευτικο μεσο www.digitalaid.gr/newsdetails.asp    Δ....λογισμικο γονικου ελεγχου....

Ετσι θα παραδοθουν στους παθητες οι υπολογιστες.....ΟΣΟ και αν εψαξα ΔΕΝ βρηκα πουθενα καμμια οδηγια-εγκυκλιο  που να απαγορευει την προσθεση εφαρμογων στα ηδη εγκατεστημενα λειτουργικα συστηματα ΚΑΙ επισης ΔΕΝ βρηκα καμμια απαγορευση   επανεγκαταστασης  οποιουδηποτε λειτουργικου-λογισμικου που ακολουθει τουσ παραπανω ορους....

Καλλιστα ενας κατασκευαστης μπορει να δωσει εναν μαθητικο υπολογιστη με debian-mandriva-backtrack η puppel τροποποιημενο....ισως και με sxolinux αν ετοιμαστει γρηγορα.....διοτι οπως ειναι ευνοητο ουτως η αλλως καλυπτει τους αναφερομενους ορους{το sxolinux}...Πολλω δε μαλλον ειναι αυτονοητο οτι ο καθε μαθητς μπορει να εγκαταστησει το λειτουργικο της αρεσκειας του και εν προκειμενω το sxolinux και να ειναι υπερηφανος γι αυτο στην ταξη του διοτι απλουστατα εχει αυτα που πρεπει και πολυ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ

Αφηστε που ως τα χριστουγεννα για να μην πω σε ενα μηνα τα μισα μηχανακια δεν θα δουλευουν γιατι τα winxp θα καταρευσουν και αρα εξ αντικειμενου θα χρειασθει εγκατασταση αξιοπιστου καισταθερου λειτουργικου συστηματος δηλαδη    sxolinux      για να μπορεσουν να μαθουν γραμματα....

Υ.Γ.για να μη παρεξηγηθω.ΔΕΝ επιθυμω κανενα αλισβερισι με εταιρειες και υπουργεια.Απλως απαντω στη θεση οτι το υπουργειο εμποδιζει την εγκατασταση αλλου λειτουργικου.ΟΥΤΩΣ η ΑΛΛΩΣ ειμαστε συμβατοι....VIVA sxolinux

Υ.Γ.2 και αν δεν ειμαστε 100% συμβατοι ,μπορουμε ευκολα να γινουμε..μολισ τωρα αρχισαμε το χτισιμο του σπιτιου των παιδιων μας