laptops συμβατά με Linux

dimitris | Κυρ, 01/13/2008 - 23:05 | 4' | 89

Ενημέρωση: To άρθρο αυτό είναι παλιό. Δείτε τα καλύτερα laptops με προεγκατεστημένο Linux που είναι νεότερο άρθρο και αναφέρεται στην αγορά του 2018.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Σε αυτό το thread μπορείτε να γράφετε (και να διαβάζετε προφανώς) εμπειρίες από φορητούς υπολογιστές της αγοράς και τη συμβατότητά τους με Linux.

Για αρχή:

TOSHIBA SATELLITE A100

Τιμή: 1212 ευρώ

ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ

To Satellite A100 είναι ένα καινούριο μοντέλο laptop της Toshiba. Πρόκειται για μια σειρά laptops εκ των οποίων το A100-011 που παρουσιάζουμε εδώ είναι στην μεσαία κλίμακα ως προς την ταχύτητα επεξεργαστή.

Το σύστημα βασίζεται στο chipset i945PM της Intel με επεξεργαστή τον 64μπιτο Core 2 Duo Τ5600 στα 1.8 GHz και RAM 1GB.

Ο σκληρός δίσκος, Hitachi HTS54161 με 160GB είναι αρκετά μεγάλος ενώ για CD/DVDs υπάρχει ένα combo DVD-RAM της Matchita (UJ-850S).

Στα γραφικά, το λόγο έχει η nVidia GeForce Go 7600, ενώ η οθόνη είναι μια 15'' WXGA της Seiko-Epson με μέγιστη ανάλυση 1280x800. Υπάρχει επίσης δυνατότητα σύνδεσης με κανονική οθόνη.

Τον ήχο αναλαμβάνει το τσιπάκι 82801G (ICH7) της Realtek.

Η κάρτα δικτύου του A100 είναι μια Intel Pro/100 VE ενώ διαθέτει και μια ασύρματη κάρτα Intel PRO 3945ABG.

Yπάρχουν επίσης οι εξής θύρες:

4 υποδοχές USB 2.0,

1 θύρα IEEE1394,

1 PCMCIA της Texas Instruments,

Card Reader SD/Memory Stick Pro/Multimedia Card/xD-Picture.

Bluetooth 2.0

Το συνολικό βάρος του Α100 είναι 2.72 κιλά, δηλαδή αρκετά βαρύς για όσους ταξιδεύουν συχνά.

 

Παραβλέπουμε λοιπόν το γεγονός ότι το laptop έρχεται με προεγκατεστημένα τα Vista και προχωράμε στο ζουμί, για εμάς, που είναι φυσικά το crash test διάφορων διανομών.

ΣΥΜΒΑΤΟΤΗΤΑ

 

Διανομή

Οθόνη

Suspend

to RAM

Hybernation

(στο δίσκο)

Ethernet

Wireless

Bluetooth

Ήχος

Μπαταρία

NTFS

Smart Cards

Εκκίνηση

Fedora Core 6

ΟΚ (1280x800)

X

OK

ΟΚ

X

X

ΟΚ

ΟΚ

OK *

X

50''

Debian 4.0 Etch (snapshot)

ΟΚ (1024x768)

X

X

ΟΚ

ΟΚ

X

ΟΚ

ΟΚ

OK*

X

30''

Ubuntu 6.10 Edgy

OK (1024x768)

X

OK

OK

OK

X

ΟΚ

ΟΚ

ΟΚ

Χ

1' 12''

Ubuntu 7.04 Feisty

ΟΚ

(1280x800)

X

OK

ΟΚ

ΟΚ

X

ΟΚ

ΟΚ

OK

Χ

24''

openSUSE 10.2

OK (1024x768)

X

OK

OK

OK

X

OK

OK

OK

X

1' 10''

*Μέσω του Fuse NTFS-3g, που εγκαταστήσαμε με την εντολή yum -y install ntfs-3g και αλλαγή permissions στο /etc/fstab

 

Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

ποιο από τα δύο να προτιμήσω;;;;
την συμβουλή σας μέχρι άυριο, παρακαλώ!

φυσικά το λειτουργικό που προσφέρουν θα πάει στα τσακίδια...

Στη θέση σου: Dell με κλειστά μάτια. Εκείνο το "Warranty 3 years" δεν σου κάνει κλικ; Έχει παραπάνω μνήμη, μεγαλύτερο δίσκο, Bluetooth, καλύτερη webcam και υστερεί μόνο στην κάρτα γραφικών. Ωστόσο, αν δεν προορίζεις το laptop για games η Intel X3100 του Dell θα σε βγάλει ασπροπρόσωπο μια και δεν θα χρειαστείς ποτέ ξανά drivers για 3D εφέ - απλά θα παίζουν σε κάθε διανομή από την αρχή. Χώρια, ότι το Dell μου δίνει περισσότερη ασφάλεια για το τι wireless chipάκι μπορεί να φοράει...Ένα Vostro που υπήρχε στο προηγούμενο τεύχος ήταν 100% συμβατό. ;)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Δημήτρη η παραγγελία έγινε. Dell δαγκωτό.
Ανάλογο post είχα κάνει και στις λίστες του ubuntu , το σύνολο των φίλων εκεί ταυτίζεται με τις απόψεις σου εδώ.
οπότε αφού όλοι μου προτείνετε το ίδιο πράγμα , κάτι παραπάνω θα ξέρετε...
ευχαριστώ.

rizitis, λόγω δουλειάς έχω δοκιμάσει μερικές δεκάδες Laptops τους τελευταίους μήνες. Συχνά πυκνά δημοσιεύουμε και στο περιοδικό (Reviews) μερικές δοκιμές. Νομίζω ότι δεν πρόκειται να μετανιώσεις την αγορά σου. Στην τελική, αφού θα τα σκάσεις, καλύτερα να τα δώσεις σε εταιρεία που αποδεδειγμένα υποστηρίζει το Linux, έτσι δεν είναι; Vote with your wallet, I say.

BTW, άμα τηλεφωνήσεις στην Dell, μην χάσεις την ευκαιρία να τους τονίσεις ότι δεν σε ενδιαφέρει το προ-εγκατεστημένο λειτουργικό και να τους πεις ότι εσύ θες να βάλεις μέσα L I N U X.
Πες το έτσι συλλαβιστά για να το πιάσουν το υπονοούμενο ;)

ΥΓ: τα είδα τα emails.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Καλησπερα,εχω εωα acer 5101 ποια εκδοση πιστευτε ταιριαζει καλυτερα οσο αφορα ταχυτητα και αναγνωριση hardware?

La vie est belle.

Έχω έναν laptop Toshiba A210-17Z που μου κόστισε 600 ευρώπουλα τα Χριστούγεννα από το Παρίσι .
Είχα δοκιμάσει το Ubuntu 7.10 αλλά δεν είχα ήχο . Με το Ubuntu 8.04 που δοκίμασα πρόσφατα κάρτα ήχου , κάρτα γραφικών δουλεύουν μια χαρά . Δεν πείραξα τίποτα και το Live cd δούλεψε κανονικά . Χαρακτηριστικά :
Κάρτα γραφικών Ati Radeon X1200 O.K
Ethernet Realtek RTL8101E Family PCI-E O.K
Wireless Realtek RTL8187B 802.11g - Αυτό δεν το δοκίμασα ακόμη για να δω αν δουλεύει με το Ubuntu .
Modem Toshiba Software modem O.K
Οθόνη 15.4'' Μνήμη RAM 2G DDR2
Webcam Chicony USB 2.0 - Ούτε αυτή την δοκίμασα .
Επεξεργαστής AMD Athlon(tm) 64x2 Dual-Core TK-55 1.8Ghz .
Σκληρός : 160 G
Επόμενο βήμα : Το ψήσιμο της γυναίκας μου για να σβήσω τα Svista και να μπει το Ubuntάκι για να βρούμε όλοι την υγειά μας .

Καλησπερα σε ολους -ες,η δικη μου εμπειρια εχει ως εξης:
Εχω ενα IBM Thinkpad T41 που ειναι και το πρωτο μου πισι γενικα,εχει Intel Centrino M στα 2 ghz,ram 2 gb,και σκληρο 70 gb.Eβαλα εδω και κανα διμηνο το Opensuse 10.3 και μπορω να σας πω πως το ολο συστημα δουλευει πολυ καλα,δεν χρειαστηκε να βαλω κανενα driver ουτε να ψαξω ιδιαιτερα για κατι παρολο που το πισι ειναι αρκετα παλιο(μοντελο 2003)..το μονο προβλημα ειναι η pcmci κεραια που εχω της οποιας o driver δεν εχει ακομα βγει οποτε δεν εχω ασυρματο...
Eπισης ολες οι ειδικες λειτουργιες του υπολογιστη υποστηριζονται απο τον πυρηνα του suse 10.3 που εχει φορτωμενο το module apci (νομιζω).
Προβληματικα σημεια:
1.Το Thinkpad T41 ειναι το πρωτο μοντελο που κυκλοφορισε η ibm με προφορτωμενα τα ΧP σε ενα κρυφο partition
ετσι καθε φορα που θελεις να κανεις format-εγκατασταση πατας ενα κουμπι και ξεκιναει την διαδικασια format-εγκαταστασης XP αλλα και των drivers.
Eπειδη οταν εκανα την εγκατασταση των linux δεν ηξερα ουτε αυτα τα λιγα που ξερω τωρα,σβηστηκε ολο το κρυφο partition οποτε εχασα την επιλογη να εχω αυτη την ευκολια,ετσι ζητησα απο την ibm να μου στειλει τα recovery cds εφοσον εχασα το partition,κατι που μου χρεωσε με 40 ευρω,και καπως ετσι εκανα ενα dual boot..ομως τωρα μετα απο 3 μηνες με το opensuse να σας πω την αληθεια δεν εχω μπει ουτε μια φορα στο XP περιβαλον και δεν εχω μετανοιωσει καθολου που εχασα το κρυφο partition διοτι στην τελικη μου εδωσε επιπλεον χωρο 5gb.Φυσικα και συμφωνα με τον νομο του μερφυ,μετα απο καιρο βρηκα το κολπο οπου μπορεις να κανεις εγκατασταση σε thinkpad εχωντας διατηρησει το κρυφο partition και εχοντας επιπλεον dualboot.
2ο σημειο ειναι μια ειδικη λειτουργια που εχουν οι σκληροι της ibm και που λεγεται airbag.Το μηχανημα ειναι εφοδιασμενο με αισθητηρες G που καταλαβαινουν τις αποτομες αλλαγες και επιταχυνσεις,και οποτε ανιχνευτουν (πεσιμο,τρανταγμα,κραδασμοι στο αμαξι) απομακρυνουν την βελονα απο τον σκληρο δισκο προστατευοντας τον ετσι απο τυχον γρατζουνιες και ζημιες..
Ολο αυτο το κολπο ειναι δυσκολο να το εχω με το opensuse 10.3 παροτι ο πυρηνας μου 2 6 22 17 -01 οπως ειπα εχει module σπεσιαλ για thinkpads..μαλιστα,ψαχνωντας το google διαπυστωσα πως για το συγκεκριμενο ζητημα γινεται πραγματικα σκοτωμος και πολλοι λιγοι εχουν βγαλει ακρη..υπαρχει διαλογος που ξεκινησε περισυ τον Απριλη και μεχρι σημερα συνεχιζεται διχως καποιος να εχει βρει τον τροπο να το λυσει..
Κατα τα αλλα το πισι ειναι οπως σας ειπα 100% συμβατο με linux τουλ. με το opensuse το οποιο φορτωνει σε 58 δευτ. το μονο κακο ηταν η τιμη του που ευτηχως επεσε κατα παρα πολυ απο τοτε που τα πηρε η lenovo για ολα τα νεα αναλογα μοντελα..

H ibm μετα απο συμφωνια με την novel κυκλοφορει μοντελα με προφορτωμενο το suse 10 και μαλιστα σε τιμη

100 $ φθινοτερα απο το πιο φθηνο μοντελο με ΧP.

Γειά χαρά.
Πρώτο μου μήνυμα στο forum και πρωτάρης στο linux επίσης αλλά είπα να μοιραστώ την μέχρι τώρα εμπειρία μου.

Οι δοκιμές μου έγιναν σε ένα LENOVO 3000 C100 με Ububtu 8.04 gnome, kde, xfce, puppy linux, dream linux.
Δοκίμαζα διάφορες εκδόσεις και κατέληξα στο 8.04+gnome επειδή μου άρεσε περισσότερο αν και με όσα διαβάζω εδώ έχω μπερδευτεί αρκετά ως προς ποιά έκδοση να ακολουθήσω.
Θα δείξει...

Χαρακτηριστικά:
Intel Centrino, Intel GMA900 chipset, 1,75GHz P mobile, 1Gb ddr-2, 80Gb Seagate Scorpio, dvd-writer multi, 802.11abg, bluethooth,mmc/cf/sd card reader.

ΟΛΑ δούλεψαν αμέσως, ή με την δεύτερη φορά το πολύ όταν έκανε update το λειτουργικό.
Προς το παρόν μόνο το modem δεν έχω δοκιμάσει αλλά γενικά το μηχανάκι είναι μια χαρά.
Όλα τα Fn keys έπαιξαν επίσης και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα με το hibernate.
Το μόνο περίεργο είναι ότι η ένταση των ηχείων δυναμώνει απότομα όταν την ανεβάσω από το 70% και πάνω, μέχρι το 70% είναι υπερβολικά χαμηλή αλλά μάλλον είναι θέμα ρύθμισης αυτό.

Καλώς σας βρήκα. :)

Έχω έναν Toshiba Satellite S1800-314, πρόκειται για ένα παλιό μηχάνημα με τα εξής βασικά χαρακτηριστικά:

CPU: Intel Celeron-1100 MHz (32-bit, 128Kb L2 cache, 100 Mhz FSB)
RAM: 256 MB
GPU: Integrated Trident CyberBlade VGA display adapter (16 MB shared).

Επιχείρησα να του βάλω Ubuntu 8.04, (LiveCD) αλλά (όπως ήταν εξάλλου αναμενόμενο) σερνόταν (δεν ολοκλήρωσε ποτέ την φόρτωση). Δοκίμασα μετά XUbuntu 8.04 (πάλι LiveCD) και τα πήγε καλά. Το θέμα είναι ότι το Xubntu δεν μου φαίνεται και ιδιαίτερα πλούσιο και προτιμώ να το αφήσω ως ύστατη λύση... Οπότε:

1. Έχει κανείς δοκιμάσει να εγκαταστήσει linux σε τέτοιο φορητό, αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήμα? (Ρωτάω επειδή είχα και ένα μικρό προβληματάκι και με τις διαστάσεις της οθόνης, το οποίο σίγουρα λύνεται με μερικές ρυθμίσεις στο xorg.conf)
2. Ποιά άλλη μικρή διανομή προτίνετε να εγκαταστήσω στον φορητό? Έχω μερικές υπόψη αλλά θέλω και την γνώμη σας...

καλησπέρα...

δεν ξέρω αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ με τα λίγα που ξέρω...

στο laptop μου (καλά λέμε τώρα , αν με αφήνει η γυνή να το αγγίζω μετά από το σκηνικό με το σβήσιμο των vista)..

όσα live cd's του έβαλα δεν προέκυψε κανένα πρόβλημα σημ. δεν <<δούλεψα>> με τα live cd's απλά τα δοκίμασα

αν με πιέζανε να ξεχωρίσω κάτι θα ήταν τα live cd's της fedora (ειδικά το kde 4)...!!!

α , το laptop είναι ένα HP Pavillion dv9000 ...

Fedora και KDE ?? 8-| Εδώ με το ζόρι σήκωσε XUbuntu και ψάχνω για κάτι ακόμη πιο ελαφρύ...

Βασικά το θέμα είναι ότι ο pavillion που έχεις είναι ΠΟΛΥ καλλίτερος από τον δικό μου, που χρονολογείται γύρω στα 2003... οπότε εσένα τρέχει οποιαδήποτε σύγχρονη και βαρειά διανομή...

Σήμερα το πρωί ξύπνησα, πλύθηκα καί ήπια τον καφέ μου.
Ντύθηκα, ετοίμασα την τσάντα μου, καβάλησα την μηχανή μου (καί όχι την ταράτσα :) ) καί ξεκίνησα γιά την δουλειά μου.

Η τσάντα ήταν λίγο πιό βαριά από ότι κάθε μέρα.
Είχα μέσα cd με τις περισσότερες διανομές.

Ένας συνάδελφος θα έφερνε το laptop του, πρόσφατα αγορασμένο, γιά να αποκτήσει καί το linuxάκι του.
(ο... τρίτος το τελευταίο διάστημα).

Ένα turboX, 17άρι, με nvidia καί wifi chip της atheros.

Λόγω nvidia καί μιά καί δεν είχε προηγούμενη εμπειρία linux -εκτός από live cd-, σκεφτόμουνα να δωκιμάσω πρώτα την mandriva.

Όμως τι τα θέλετε!! Οί εμμονές, οί αγάπες, οί προτιμήσεις, ότι θέλετε βάλτε, δεν κρύβονται.
Boot ubuntu live λοιπόν.

Desktop εμφανίστηκε καί...

αναζήτηση ασύρματου δικτύου, "μπαλονάκι" με ευγενική παρότρυνση γιά install των nvidia drivers, όλα μα όλα τα ειδικά πλήκτρα δούλευαν σωστά, ήχος ok ...
τί άλλο να ζητήσει κάποιος?

κλικ στο install καί ... άλλος ένας χρήστης linux.

====

the hamster's is out there

http://hamster.tuxhost.gr/

έτσι είναι...

το ubuntu κλέβει καρδιές...

είδικά το βιντεάκι με τον νέλσον μαντέλα προκαλεί <<ανατριχίλες>>

να ακούς τον νέλσωνα να σου εξηγεί την έννοια της λέξεως ubuntu...αν δεν το είδατε , δείτε το...!!!

Η Ζero 01 διαφημίζει στο site της το νέο laptop As One με προεγκατεστημένο Linux της Acer. Δείτε:

ACER AS One A110L Blue N270 1.6/512/8/8.9/Linux
ACER AS One A110L White N270 1.6/512/8/8.9/Linux
ACER AS One A150L Blue N270 1.6/1G/80/8.9/Linux

Η τιμή ξεκινάει από 300€ και θα είναι διαθέσιμα το Σεπτέμβριο.

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

HP Pavilion DV9880EV. Τιμη απο 1200 € περιπου.

Χαρακτηριστικα:

Intel Core 2 Duo T9300 2.50GHz, 3GB DDR2 (1x2048 +
1x1024), HD 500GB (2x250) SATA 5400rpm, VGA Nvidia GeForce 8600M GS
512MB (έως 1791MB TurboCache), DVDRW/BD-ROM Blu-Ray, 17" TFT WXGA
1440x900 BrightView, κάρτα ήχου, 2 ηχεία, modem 56k, Κ/Δ gigabit,
wireless LAN, bluetooth, firewire, S-video TV-out, 5-in-1 card reader,
4xUSB, HDMI, web camera, μικρόφωνο, τηλεχειριστήριο, Li-Ion 8-cell,
Windows Vista Home Premium(GR/EN), MS Works, Norton IS 60ημέρες. Βάρος
3,55kg (μικτό 5,10), 1 έτος εγγύηση.

Συμβατοτητα:

Το live cd PCLinuxOS Minime ετρεξε κι εγκατασταθηκε χωρις προβληματα στον δευτερο σκληρο. (ο πρωτος παραμενει μεχρι νεωτερας αφιερωμενος στα vista). Η οθονη εξαρχης ρυθμιστηκε στη σωστη αναλυση 1440Χ900, ενω το πληκτρολογιο, touchpad, ηχος, τηλεχειριστηριο, bluetooth, webcam, ethernet λειτουργησαν απευθειας.

Ρυθμιση χρειαστηκε η ασυρματη δικτυωση για την οποια δεν λειτουργησαν τα πακετα που υπαρχουν στα αποθετηρια του PCLOS. Με τις οδηγιες του Δημητρη απο εδω, λειτουργησε κι αυτη αψογα και χωρις διακοπες. Επισης τα ειδικα multimedia πληκτρα δεν αναγνωριστηκαν απευθειας και χρειαστηκε πειραγμα στις ρυθμισεις του control center και υποδειξη του πληκτρολογιου ως HP pavilion.

Το ενσωματωμενο μικροφωνο δεν εχω καταφερει να το λειτουργησω ακομα, αν και δεν εχω προσπαθησει αρκετα. Επισης στο PCLOS ειναι απενεργοποιημενη η επιλογη του hibernation.

Δεν εχω ελεγξει ακομα την υποδοχη για smart cards και τη δυνατοτητα για blu ray δισκους.

Τελος, δοκιμασα και το opensuse 11 το οποιο αναγνωρισε σχεδον τα παντα (συμπεριλαμβανομενων των multimedia πληκτρων) πλην του wireless.

(Μια και βρισκομαι στην Αθηνα αυτη τη στιγμη, θελω να πω ενα μεγαλο ευχαριστω σε οσους αφηνουν ξεκλειδωτο το router τους κι επιτρεπουν προσβαση σε ολους)

---

always look on the Tux side of life

Aυτο που ξερω εγγυημενα, επειδη πριν 2 χρονια το ειχα ψαξει πολυ, ειναι οτι γενικοτερα η σειρα Pavilion DV της H/P, τα πηγαινε, τα παει & θα τα πηγαινει μια χαρα με το Linux. :)

SONY VIO VGN-AR41L
Διανομη που περασε τεστ :UBUNTU 8.04
Συμβατοτητα: 101% (οταν λεμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ ενοουμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ, και οι θυρες, και οι καρτες και τα γραφικα, και ασυρματο δικτυο OUT OF BOX ....μεχρι και τα custom κουμπια στο πληκτρολογιο)
Δε δοκιμαστηκε το modem. Το πιθανοτερο ειναι να δουλευει κι αυτο σωστα, αλλα δε νομιζω να το χρειαζεται κανεις πια.

Eιμαι τυχερος & εχω δικο συγγενικο μου προσωπο, μεσα στην H/P & επεσε στα χερια μου το συγκεκριμενο laptop, με προεγκατεστημενο το Suse.
Ειλικρινα, για οσο καρο το ειχα στη διαθεση μου, δουλευε αψογα & απροβληματιστα, ευκολοκουβαλητο.
Πραγματικο notebook, κοινως.
Νομιζω, πρεπει να εχει ερθει & στην Ελλαδα, πια...
Δειτε το

HP Pavilion dv6700 Entertainment Notebook κατηγορία < 1000Euro
Μόλις το παρέλαβε από τα χέρια μου ο αδελφός μου από εγκατάσταση Linux, διανομή Ubuntu.
Παίζουν τα πάντα και ενθουσιαστικά πολύ.
Κάρτα γραφικών:ΟΚ
Οθόνη:ΟΚ
Κάρτα δικτύου:ΟΚ
Κάρτα ήχου: Μικρό πρόβλημα με τα στερεοφωνικά μικρόφωνα αλλά παίζουν
Webcam:ΟΚ (άψογη)
Bluetooth:ΟΚ
Wireless:Πιθανόν γιατί βλέπει το chip και είναι και intel.
Ειδικά και (fn) πλήκτρα: Όλα εκτός από το πλήκτρο εκκίνησης του προγράμματος (QuickPlay) πολυμέσων της HP.
Χειριστήριο υπερύθρων:Όλα εκτός από το πλήκτρο εκκίνησης του προγράμματος πολυμέσων της HP, και τα windows πλήκτρα.
Μπαταρία:ΟΚ (με περισσότερες πληροφορίες από τα Vista)
Εντύπωση από το μηχάνημα.
+
Γρήγορο
Πολύ καλή αίσθηση πληκτρολογίου
Καλή οθόνη με ισορροπημένα χρώματα,
Άψογη WebCam
Χειριστίριο υπερύθρων
Διακόπτης για ενεργοποίηση των Bluetooth και wireless

-
Το Scroll Bar είναι πολύ ευαίσθητο
μικρή γωνία θέασις της οθόνης
Μέτριας δύναμης ηχεία (Altec Lansing)

Δυστυχώς δεν πρόλαβα να δοκιμάσω Open Suse 11.0 KDE, Mint, Mandriva 2008 spring

Quest classmate: Πρόκειται για ένα netbook που προορίζεται κυρίως για παιδιά από 5 έως 14 ετών, αλλά και για μεγάλα παιδιά (όπως εγώ :). Τα χαρακτηριστικά του είναι επεξεργαστής intel atom N270 1,60GHZ, μνήμη 512, οθόνη 8,9 και κάμερα 480χ640. Δεν διαθέτει οδηγό dvd συνεπως η εγκατάσταση πρέπει να γίνει από usb η από κάποια εξωτερική συσκευή. Έχω εγκαταστήσει το debian lenny και τα πάει περίφημα. Η Webcam δουλέυει άψογα με το cheese (χαμογελάστε :) η κάρτα δικτύου και ο ήχος επίσης. Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το Bluetooth και την ασύρματη κάρτα δικτύου. Στο fedora 10 παρουσίασε μικρά προβληματάκια στον ήχο κατά την αναπαραγωγή. Στο opensuse 11 παρουσιάζει πρόβλημα στην ανάλυση της οθόνης. Τελικά μετά απο δοκιμές κράτησα το debian lenny γιατί από ότι βλέπω συνεργαζεται χωρίς προβλήματα. Η τιμή του είναι γύρω στα 300 ευρώ

LENOVO THINKPAD R61e <650euro

Μέγεθος Οθόνης: 15.4"
Τύπος Οθόνης: WXGA
Τύπος Επεξεργαστή: Intel Core 2 Duo
Μοντέλο Επεξεργαστή: T8100
Συχνότητα Επεξεργαστή: 2.10 Ghz
Cache Επεξεργαστή: 2 MB
Μέγεθος Μνήμης: 3072 MB
Μέγιστη Μνήμη: 4096 ΜΒ
Τύπος Σκληρών Δίσκων: SATA
Συνολική Χωρητικότητα: 160 GB
Ταχύτητα Σκληρών Δίσκων: 5400 Rpm
Κατασκευαστής Κάρτας Γραφικών: Intel
Chipset Κάρτας Γραφικών: MEDIA ACCELERATOR X3100
Μνήμη Κάρτας Γραφικών: 256 MB
Οπτικό Μέσο: DVD+/-RW DualLayer
Λειτουργικό Σύστημα: Windows Vista Home Basic (δυστυχώς)
Γλώσσα Λειτουργικόυ: Greek
Τύπος Μπαταρίας: 6 Cell Li-ion
Ethernet: Gigabit Ethernet
Τύπος Ασύρματης Δικτύωσης: 3945 a/b/g
Part Number Κατασκευαστή: 7649W4E
Μεικτό βάρος: 3.000 KG
Καθαρό βάρος: 2.700 KG

Το χρησιμοποιώ με Fedora 10 Cambridge και θα έλεγα ότι είναι σχεδόν 100% συμβατό. Γιατί σχεδόν?? Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι το κουμπί ThinkVantage που έχουν τα συγκεκριμένα μοντέλα(ThinkPad). Δεν δουλεύει καθόλου. Τώρα δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση γι αυτό. Να πω την αλήθεια δεν το έχω ψάξει.
Το hardware είναι συμβατό και η κάρτα γραφικών intel X3100 είναι συμβατη με το compiz fushion!
Η μπαταρία αντέχει περίπου 3 ώρες με ανοιχτό το wifi και ελαφριά χρήση.

Γιεα σας, έχω ενα φορητο υπολιγιστη της fujitsu Siemens σειρα Amilo L1310G με επεξεργαστη ενα celeron M στα 1,7 GH με 100 G δισκο. Οποια διανομ και να εγκαταστησω εχω προβλημα με το Fan τις cpu. Επισης δεν μου λειτουργει και το ασυρματο δικτυο. Η ασυρματη καρτα ειναι τις liteon atheros AR5005g. Ευχαριστω

apo κατεβασε τον madwifi driver.
http://madwifi-project.org/wiki/UserDocs/FirstTimeHowTo

περιγραφει την διαδικασια εγκαταστασης.Κατεβαζεις το source κανεις build και μετα install. Πριν τα κανεις αυτα στα τυφλα ψαξε σχετικες πλροφοριες για την καρτα σου σε σχεση με τον madwifi.

Δεν ειναι λιγο... γραφικος ο τιτλος του θεματος πια???
Δε νομιζω να υπαρχει πλεον μηχανημα που να μη τρεχει Linux.
Θελω να πω ειναι κοματακι.... αποκαρδιωτικος ο τιτλος. Οι καιροι αλλαξαν, αρα.....
Ας πουμε, να λεμε ποσο καλα πλεον δουλευει το μηχανημα με Linux, η ποιο απο τα εκατονταδες πια μοντελα lap & not κυκλοφορει με ποια προεγκατεστημενη διανομη, τιμες... Τετοιι πραγματα.
Τ' οτι τρεχει το Linux ειναι δεδομενο, οσο οτι ο ηλιος βγαινει απο την Ανατολη!! :P

Υ.Γ: H/P notebook η σειρα 11....  τσακιζει η διανομη που εχουν φτιαξει!! Δειτε τα αξιζουν!!!

NOTEBOOK COMPAQ PRESARIO CQ60-240EV NG096EA

με γειά μου λοιπόν μετά την ατυχία μου καί τι να πω?

το είδα καί μού άρεσε, σαν κατασκευή πολύ καλό, καί η ερώτηση πού έγινε ήταν τι chip φοράει το wifi.

μού απάντησαν ότι είναι ή intel ή broadcom.

το πήρα κάι έφυγα.

έπεσαν έξω (ευτυχώς).

chip atheros φοράει καί έχει μπεί ασύρματα ΧΩΡΙΣ ΚΑΜΙΑ ΡΥΘΜΙΣΗ καί το pclos καί το ubuntu καί το sidux.

χαμόγελο μέχρι τα αυτιά λοιπόν -όσο δεν θυμάμαι την άδεια πλέον τσέπη- 

====

the hamster's is out there

α ναί, ξέχασα.

τουλάχιστον σε ubuntu δουλεύουν όλα μα όλα τα ειδικά πλήκτρα.

====

the hamster's is out there

constantinos]

Δεν ειναι λιγο... γραφικος ο τιτλος του θεματος πια??? Δε νομιζω να υπαρχει πλεον μηχανημα που να μη τρεχει Linux. Θελω να πω ειναι κοματακι.... αποκαρδιωτικος ο τιτλος. Οι καιροι αλλαξαν, αρα..... Ας πουμε, να λεμε ποσο καλα πλεον δουλευει το μηχανημα με Linux, η ποιο απο τα εκατονταδες πια μοντελα lap & not κυκλοφορει με ποια προεγκατεστημενη διανομη, τιμες... Τετοιι πραγματα. Τ' οτι τρεχει το Linux ειναι δεδομενο, οσο οτι ο ηλιος βγαινει απο την Ανατολη!! :P

 

Υ.Γ: H/P notebook η σειρα 11....  τσακιζει η διανομη που εχουν φτιαξει!! Δειτε τα αξιζουν!!!

 

 

Ναι όντως, αλλά βλέπεις αυτό το thread είναι από τα αρχαιότερα εδώ μέσα. Κοντεύει να κλείσει τρία χρόνια .

Οπότε υπάρχει κυρίως για ...ιστορικούς λόγους.

Και ναι, έχεις δίκιο ότι στα περισσότερα (για να μην πω όλα) laptops μπαίνει linux άνετα, πια, αλλά αυτό δεν ίσχυε παλιότερα.  Οπότε...ας συνεχίσει να υπάρχει. Άλλωστε δεν είναι κακό να γράφουμε κάπου τι πήραμε και παίζει ootb.

--ΔΚ

συνέχεια γιά compaq λοιπόν:

το πλήκτρο πού δεν λειτουργεί, είναι μόνο αυτό πού απενεργοποιεί το touchpad. (δεν το έψαξα κιόλας γιατί δεν με ενδιαφέρει -το αφήνω γιά την marlene)

 

το θέμα είναι η ανάλυση της οθόνης (1366χ768) την οποία πέτυχε μόνο το ubuntu.

στο pclos χρειάστηκε εγγραφή στο xorg καί επανεκκίνηση καίόλα ok.

αλλά sidux καί puppy αρνούνται πεισματικά.

====

the hamster's is out there

Με αφορμή μια άλλη κουβέντα που τρέχει παράλληλα αυτές τις μέρες, σχετικά με τα Eee της ASUS, ορίστε κ κάτι διαφορετικό:

https://www.alwaysinnovating.com/touchbook/

Πρόκειται για netbook, αλλά δεν είναι απλά άλλο ένα της σειράς. Κ εξηγούμαι καλύτερα:

  1. Καταρχήν δεν έχει x86 επεξεργαστή αλλά ARM (επιτέλους, μπας κ ξεκολλήσουμε από την πατάτα που ακούει στο όνομα Intel Atom).
  2. Αυτό συνεπάγεται ότι δεν υποστηρίζει windows (πέραν των CE) :D Το μηχανάκι κυκλοφορεί μόνο σε έκδοση Linux.
  3. Η οθόνη είναι πλήρως αποσπώμενη από το πληκτρολόγιο κ λειτουργεί σαν tablet pc (τόσο το πληκτρολόγιο, όσο κ η οθόνη, φέρουν ξεχωριστές μπαταρίες).
  4. Οι θύρες USB είναι "κρυφές". Αν δηλαδή συνδέσεις ένα usb stick, δεν θα προεξέχει από το laptop, αλλά θα κρύβεται μέσα του.
  5. Κ το καλύτερο: στο πίσω μέρος της οθόνης έχει μαγνήτη, ώστε αν την αφαιρέσετε από το πληκτρολόγιο, να μπορείτε να την στερεώσετε στο ψυγείο σας!!!

Τα υπόλοιπα βαρετά χαρακτηριστικά (μνήμη, αποθηκευτικό χώρο, μέγεθος, βάρος, μπαταρία κλ) τα διαβάζετε κ μόνοι σας παρακάτω :P

https://www.alwaysinnovating.com/touchbook/info.htm

Αφασία πάντως. Me like it, veeery much!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Επειδή σήμερα πλέον όλα τα laptop είναι συμβατά με linux, ας γίνει αυτό σαφές στην αρχή αυτού του post.

 

Εχω ενα Asus EeePC 1101HA και ψαχνω για μια διανομη Linux που να υποστηριζει αυτο το netbook out of the box και να εχει και 3D. Επισης να ειναι ευκολο στη χρηση για εναν ανθρωπο που χρησιμοποιει ubuntu για 1,5 χρονο και να ειναι ελαφρυ. 

Πούλα το, και πάρε ένα με Nvidia Ion.
O pouslbo driver που χρειάζεται το μηχάνημα για να δουλέψει, είναι πολύ προβληματικός, και όσο για 3D, αν εννοείς σαν 3D τα 20fps στο glxgears... ναι, τα πιάνει. Backlight και τέτοιες πολυτέλειες, μην περιμένεις να έχεις.

dimitris.kr]Εχω ενα Asus EeePC 1101HA και ψαχνω για μια διανομη Linux που να υποστηριζει αυτο το netbook out of the box και να εχει και 3D. Επισης να ειναι ευκολο στη χρηση για εναν ανθρωπο που χρησιμοποιει ubuntu για 1,5 χρονο και να ειναι ελαφρυ. 

Για out of the box, πρεπει να δοκιμασεις, αν και δυσκολο να βρεις καποια διανομη.
Αν θελεις να το κανεις να δουλεψει με το Ubuntu, δες το θεμα εδω http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=1229345
διαβασε και ολες τις σελιδες, ισως να εχει φτιαξει καποιος ετοιμο .iso με ολα αυτα!

Αν δεν βρεις καποιο ετοιμο .iso ισως θα μπορουσες να το κανεις εσυ, και να βοηθησεις αλλους χρηστες! Smile

Αν θελεις να δοκιμασεις, και χρειαστεις οποια βοηθεια, απλα το λες! Smile

Τελικα αποφασισα να βαλω Mandriva.Ειναι σωστη η επιλογη μου ή οχι;;;;
Προτεινετε καμια γιατι ειμαι σε διλημμα. 

Δοκίμασε το Ultimate Edition Lite, ίσως σου κάνει για το netbook

 

 

http://ultimateedition.info/ultimate_edition/ultimate-edition-2-8-lite/

ΜΟΝΟ pclinus os και τιποτα αλλο.....κατα προτιμηση την εκδοση zen mini η gnome ..... επισης οι εκδοσεις lxde  η openbox για ποιο ελαφρυ γραφικο περιβαλλον δεδομενου οτι εχει αδυνατο επεξεργαστη....Το εχω ενα χρονο και ειμαι παθως και μαθως με το συγκεκριμενο netbook.....ΤΕΛΙΚΑ προτεινω pclinux os ,lxde edition