Ταχύτητα ADSL;

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 1' | 12

Γράψτε τις ιστορίες και τα σχόλια σας για την κατάσταση τυο ADSL παρακάτω...

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Τον τελευταίο καιρό μετά από κάποιες απρόσμενες διακοπές της σύνδεσης που φυσικά με πιάσανε στην μέση του κατεβάσματος διανομής....άτιμε Merfy....η ταχύτητα αυξήθηκε σε πολύ καλά επίπεδα. Με 1024 Mb πιάνω download μέχρι 115 Kbps. Δεν πειράζει έμαθα το wget -c. "Ουδέν κακό, αμιγές καλού".

Κι εγω με 1024 επιασα 111kbps στο κατεβασμα του Debian.Aρκετα κοντα στο θεωρητικο 128.Αλλα γενικα ειμαι στα 95 kbps.

παιδιά 950kbps στο κατέβασμα του Debian είναι καλά? Νομίζω δεν είναι γιατί το dsl μου "κλειδώνει" στο 22,5 Μb... Παίζει ρόλο κι ο φόρτος του server εκείνει τη στιγμή όμως έτσι?

Νικόλαος

Ε, βέβαια παίζει ρόλο ο φόρτος του server. Επίσης παίζει ρόλο το να μην κατεβάζεις με wireless :)

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

εεε νέο ρεκόρ. Κατέβασα το slax για usb stick απο το www.slax.org με 20015 kbps....αυτό πρέπει να είναι πολύ καλό... ε?
(άσχετο, το slax για usb χρήση είναι πολύ καλό - καλύτερο του puppy...)

Νικόλαος

και είχα μεγάλο άγχος που έφυγα από τον ΟΤΕ, γιατί απέχω μόνο 2 τετράγωνα από το κέντρο τους...
Τελικά και με τη Forthnet καλά πάει... Η μετρήσεις δείχνουν ότι απέχω κατά προσέγγιση 800 μέτρα...
Και βγήκα ακόμα πιο κερδισμένος στο Upload (ανεβάζω πολύ σε ftp...) :-)

Νικόλαος

Οι μετρήσεις της απόστασης πως γίνονται;

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

Συνήθως μέσα από τα στατιστικά του ρούτερ.Κάπου λέει Line Attenuation x (μια τιμή σε dΒ).Αυτή την τιμή την διαιρείς με 13,81 (απώλεια καλωδίου ανά χιλιόμετρο dB/km) και βγαίνει το αποτέλεσμα δηλαδή η απόσταση από τον κόμβο.

:)

13,81; Σταθερό; Καλό...

--Stat rosa pristina nomine, nomina nuda tenemus

στη διεύθυνση http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php μπορείς εύκολα να υπολογίζεις την απόσταση απο το DSLAM (εμένα μου υπολογίζει 800m)

Νικόλαος