Εγκατάσταση drivers εκτυπωτή Samsung

yliako | Κυρ, 08/12/2018 - 13:34 | 1' | 1

Καλημέρα!

Είμαι νέος χρήστης του Linux και προσπαθώ να εγκαταστήσω έναν εκτυπωτή Samsung wifi που έχω. Αρχικά κατέβασα ένα αρχείο από το επισημο site της εταιρίας με extension tar.gz. Επειδή όμως δεν έβρισκα άκρη με αυτό, στράφηκα στο αποθετήριο όπου βρήκα κάποια σχετικά αρχεία τα οποία και εγκατέστησα. Πράγματι ο εκτυπωτής αναγνωρίστηκε από το pc μου. Δυστυχώς όμως δεν μπορώ να ανακαλύψω τον τρόπο για να σετάρω τη wifi επικοινωνία με τον εκτυπωτή. Δεν υπάρχει κάποιος wizard  να με καθοδηγήσει όπως στα windows. Καμια ιδέα;

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: 5 (ψήφοι: 1)

Σχόλια

Καλησπέρα, Αν κατάλαβα καλά, εχεις συνδέσει με καλώδιο (Ethernet ή USB) τον εκτυπωτή στο PC σου και δουλεύει μια χαρά. Αλλά τώρα θέλεις να βγάλεις το όποιο καλώδιο, και να τυπώνεις στον εκτυπωτή μέσω ασύρματης σύνδεσης Wifi;

Αν ναι, τότε δύο πράγματα πρέπει να κάνεις:

α) να σιγουρευτείς ότι το Linux στο PC σου έχει wifi -- δηλαδή ότι μπορείς να συνδεθείς στο ίδιο router που θα είναι συνδεδεμένος και ο εκτυπωτής σου.

β) Αν ισχύει το (α) τότε λογικά είσαι ΟΚ. Αρκεί στο PC σου να πας με έναν browser στο http://localhost:631 και εκεί να πας "Administration" -> Add Printer. Εκεί στο Discovered Network Printers θα πρέπει να φαίνεται ο εκτυπωτής σου. Τον επιλέγεις και πατάς Continue για να επιλέξεις μοντέλο, driver κλπ.