Το selinux (στο fedora mate 20), μου εχει μπλοκαρει την συνδεση στο διαδικτυο

Kwnstantinos | Πέμ, 11/06/2014 - 23:06 | 2' | 24

Στο fedora mate εγκατεστησα το προγραμμα wine, στην συνεχεια κατεβασα και εγκατεστησα το img burn, ολα καλα, μολις εκανα αντιγραφη ενος dvd στον υπολογιστη και μολις πατησα καποιο κουμπι, δεν θυμαμαι ακριβως τι, εμφανιζετε ενα κιτρινο πινακακι-ειδοποιηση selinux(?), (πανω δεξια) και μου εδινε δυο επιλογες ignore, δεν θυμαμαι την αλλη, εγω εκλεισα το πινακακι, (μαλλον απ'οτι καταλαβα εκ' των υστερων, επρεπε να πατησω ignore), και ταυτοχρονα μου εβγαλε στην ασυρματη συνδεση του internet, καποιο κοκκινο (απαγορευτικο) πινακακι και εξαφανιστηκε το εικονιδιο του ασυρματου δικτυου, αλλα internet ειχα κανονικα, απλως δεν φαινοτανε το εικονιδιο.
Καποια στιγμη και ενω προσπαθουσα να επαναφερω το εικονιδιο μεσα απο το firewall, (γιατι εκει εντοπισα την ασυρματη συνδεση- to ονομα του δικτυου), πειραξα καποιες ρυθμισεις και το αποτελεσμα ειναι να μην εχω καθολου internet.
Eνω επανεφερα κανονικα τις ρυθμισεις στο firewall, (παρατηρωντας to live cd) το ιντερνετ δεν επανερχετε με τιποτα.
Μπορει να μου πει καποιος γιατι, και παροτι δημιουργησα νεο λογαριασμο χρηστη, ενω ολα επανηλθανε στo default...εκτος απο το internet!!!

Σας ευχαριστω.

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Υπάρχει η πιθανότητα να έχεις πειράξει τις ip ρυθμίσεις. Μήπως θυμάσαι τι έκανες;

Υπαρχει περιπτωση τελικα να εχει απενεργοποιθει η ασυρματη καρτα δικτυου, μηπως γνωριζεις, η καποιος αλλος, πως μπορω να την ενεργοποιησω? Ευχαριστω.
 

Αν θες restart δώσε:

systemctl restart NetworkManager

Αν και μπορεί να χρειάζεσαι drivers. Έχεις προβλήματα με την αναστολή ή με την ενέργεια;

Tην εντολη την επιστρεφει μετα κανω reboot, αλλα τιποτα

Drivers δεν νομιζω να χρειαζομαι γιατι πριν λειτουργουσε μια χαρα, η ασυρματη καρτα δικτυου που εχω (tplink tl-wn822n) την αναγνωριζουν σχεδον ολα τα λειτουργικα linux.

Οταν λες αναστολη, η ενεργεια τι εννοεις?

 

εγκατεστησε την εντολη ειτε απο το yum ειτε με rpm (αφου κατεβασεις το πακετο)

Μπαις με ενα live CD κανε mount το δισκο, download το αρχειο και εγκατασταση...

Δεν ειναι τοσο δυσκολο :)

Σωστα, μιας και εσυ ομως σαν slackware, (αν κρινω απο το ονομα σουwink), πρεπει να γνωριζεις το linux τελεια, δωσε μου καποιες πληροφοριες ακομα, μπαινω με live cd ενω ειμαι στο λειτουργικο, η κανω boot, και μετα κανω mount, και με ποιες εντολες? Ευχαριστω.

Εεεεεεε πολλά ζητας... :)

Δεν θα σου πω τιποτα παρα μόνο ένα στοιχείο.

man <εντολη_που_θες>

το πως θα το κανεις ειναι δικο σου θεμα.

Για παραδειγμα, εγω οταν εχω καποιο θεμα και μπαινω με live/install CD κανω mount & chroot γιατι βαριεμαι να μπαινω βγαινω στα συστηματα. Γλυτωνω απο βαλε/βγαλε το CD ετσι

Kwnstantinos]

Tην εντολη την επιστρεφει μετα κανω reboot, αλλα τιποτα

Drivers δεν νομιζω να χρειαζομαι γιατι πριν λειτουργουσε μια χαρα, η ασυρματη καρτα δικτυου που εχω (tplink tl-wn822n) την αναγνωριζουν σχεδον ολα τα λειτουργικα linux.

Οταν λες αναστολη, η ενεργεια τι εννοεις?

Υπάρχει μια επιλογή όταν πατάς κλείσιμο συστήματος, που λέει αναστολή. Για δες αν έχεις πρόβλημα με αυτό.

slackware]

Εεεεεεε πολλά ζητας... :)

Δεν θα σου πω τιποτα παρα μόνο ένα στοιχείο.

man <εντολη_που_θες>

το πως θα το κανεις ειναι δικο σου θεμα.

Για παραδειγμα, εγω οταν εχω καποιο θεμα και μπαινω με live/install CD κανω mount & chroot γιατι βαριεμαι να μπαινω βγαινω στα συστηματα. Γλυτωνω απο βαλε/βγαλε το CD ετσι

Στην θεση σου εγω θα εδινα καποιο link, απο το να καθομαι να γραφω, ετσι κανω οταν με ρωτανε (σε αλλα forum) π.χ. για repair windows, εννοειτε δεν θα κατσω να γραψω ενα ολοκληρο κατεβατο, λεω διαβασε εδω και τελειωσε.

[lms@localhost ~]$ ifconfig
lo: flags=73<UP,LOOPBACK,RUNNING>  mtu 65536
        inet 127.0.0.1  netmask 255.0.0.0
        inet6 ::1  prefixlen 128  scopeid 0x10<host>
        loop  txqueuelen 0  (Local Loopback)
        RX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
        TX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0

p2p1: flags=4099<UP,BROADCAST,MULTICAST>  mtu 1500
        ether bc:ae:c5:6d:4a:09  txqueuelen 1000  (Ethernet)
        RX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
        TX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0

wlp0s29u1u1u4: flags=4099<UP,BROADCAST,MULTICAST>  mtu 1500
        ether 74:ea:3a:8f:12:9c  txqueuelen 1000  (Ethernet)
        RX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
        TX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0

[lms@localhost ~]$.

 

Την εχω δωσει την εντολη, αλλα αναμενω...αναμενω.....απαντηση(?) κανεις

Ανοιξε ενα τερματικο και δωσε

which dhclient (αν θυμαμαι το ονομα καλα)

which dhcpd

Δωσε εδω τα αποτελεσματα

Η 1η (which dhclient), και με δικαιωματα root, η χωρις δινει το ιδιο αποτελεσμα

[root@localhost ~]# which dhclient

/sbin/dhclient

Η 2η (which dhcpd)χωρις δικαιωματα χρηστη δινει αυτο:

[lms@localhost ~]$ which dhcpd
/usr/bin/which: no dhcpd in (/usr/libexec/lightdm:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/sbin:/usr/sbin:/home/lms/.local/bin:/home/lms/bin)

και με δικαιωματα αυτο:

[lms@localhost ~]$ which dhcpd
/usr/bin/which: no dhcpd in (/usr/libexec/lightdm:/usr/local/bin:/usr/bin:/bin:/usr/local/sbin:/usr/sbin:/home/lms/.local/bin:/home/lms/bin)

 

Δωσε:

sudo /sbin/dhclient wlp0s29u1u1u4

θα σου επιστρεψει ενα output και στην συνεχεια δωσε

sudo ifconfig wlp0s29u1u1u4

και δωσε και αυτο το output (Θελω 2 output 1 απο την dhclient και ενα απο την ifconfig)

Oριστε:
 

[root@localhost ~]# sudo /sbin/dhclient wlp0s29u1u1u4
[root@localhost ~]# sudo ifconfig wlp0s29u1u1u4
wlp0s29u1u1u4: flags=4099<UP,BROADCAST,MULTICAST>  mtu 1500
        ether 74:ea:3a:8f:12:9c  txqueuelen 1000  (Ethernet)
        RX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        RX errors 0  dropped 0  overruns 0  frame 0
        TX packets 0  bytes 0 (0.0 B)
        TX errors 0  dropped 0 overruns 0  carrier 0  collisions 0

[root@localhost ~]#

 

Μια θυρα ethernet εχω, οχι καλωδιο δεν εχω συνδεδεμενο, συνδεομαι με ασυρματη καρτα δικτυου.