PCLinuxOS: Προβλήματα με το δίκτυο

philip | Κυρ, 01/13/2008 - 23:19 | 3' | 63

Λοιπόν εγκατέστησα την έκδοση PCLINUXOS χθες. Πρώτες εντυπώσεις θετικές από το live CD ακόμη, είδε την ασύρματη κάρτα μου NETGEAR WG111 v2. Καθώς και την σύνδεση Ethernet.  Το disk partitioning είναι παιχνιδάκι, αρκει να ξοδέψει κανείς 5 λεπτά και να διαβάσει το folder βοήθεια εγκατάστασης.  Τα ελληνικά φορτώθηκαν χωρίς πρόβλημα με την εντολή kde.el στο synaptic.

Γενικά η μορφή του software μου θύμησε Fedora αλλά πολλύ πιο εύκολο.

Να ευχαριστήσω τον Constandinos για τις χρήσιμες οδηγίες του πριν καν ξεκινήσω.

Φυσικά δράττωμαι της της ευκαιρίας (αφού με προέτρεψε ) να υποβάλλω κάποιες ερωτήσεις.

1. Πως ορίζουμε συνδιασμό πλήκτων για αλλαγή γλώσσας πληκτρολογίου;  έχω φτάσει μέχρι το σημείο να υπάρχει η ένδειξη γλώσσας στην μπάρα αλλά πρέπει να κάνω κλικ πάνω της για να αλλάξει.

2. Ισχύει κι εδώ η terminal εντολή apt-get για να κατέβουν πακέττα;

3. su ή sudo?

4.  Για την ασύρματη κάρτα, πώς την ρυθμίζω;  Διότι τώρα μάλλον πρέπει να γίνει κανονική εγκατάσταση drivers κλπ κλπ.( Συμπεραίνω ότι αφού την είδε το live cd υπάρχει δυνατότητα να λειτουργήσει με win98 drivers & ndiswrapper.  Γίνεται μέσω synaptic ή terminal (εντολές;)

5. Στο Synaptic υπάρχουν ένα σωρό πακέττα που δεν έχουν επιλεγεί για εγκατάσταση, τα περνάμε για να είναι πλήρως αναβαθμισμένο ή περνάμε μόνο ότι χρειαζόμαστε;

ΥΓ:  Πολύ ωραία η επιλογή όταν ξεκινάει να σε ρωτάει αν θες να μπεις σαν user ή root.

ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΑΠΟ ΑΡΧΑΡΙΟ: Καλό είναι να μην μπαίνουμε εμείς οι καινούργιοι κατ' ευθείαν σαν root στα συστήματα διότι μπορεί να δημιουργηθεί πρόβλημα.  Καλύτερα να πληκτρολογούμε το root password όταν κάνουμε κάτι, ώστε να είμαστε προσεκτικότεροι

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Ας με θυμίσει κάποιος με ποιες εντολές μπαίνω στο ίντερνετ μέσω dsl από το terminal.Υπάρχει κανένας άλλος τέτρος να γίνει εκτός κονσόλας,όχι πως με ενοχλεί.

Έχω κάνει σύνδεση conn-x και μου έδωσαν ένα router δήθεν της Philips.
Το CGA5720. Μπαίνω ενσύρματα στο διαδύκτιο και δεν με νοιάζει προς το παρόν το ασύρματο. Έκανα εγκατάσταση το PCLinuxOS και δεν μπορώ να μπω στο διαδύκτιο καθόλου. Το λειτουργικό βλέπει την ethernet αλλά δεν βλέπει το router. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν υποχρεωμένος. Μέχρι πριν λίγο δεν είχα adsl και όσες φορές έβαλα κάποιο Linux δεν μπορούσα να αναγνωρίσω το winmodem. Τώρα ήμουν σίγουρος οτι θα σερφάρω επιτέλους μέσω linux. Αν δεν γίνει πάλι τίποτα, δεν θα ξαναασχοληθώ με τo linux..

καπου υπαρχει & με φωτο uttorial βημα-βημα πως το κανεις. Μπαινω λιγο βιαστικα, τωρα & δεν εχω χρονο να σου βρω το link.
Τεσπα, κανεις τα εξης:
Configure your comruter>Network & Internet>Set up a new netework interface>ethenet>θα δεις το τυπο της καρτας εδω>Αθτοματικ ip. Απο εκει & περα πατας συνεχως επομενη. Γιατι δε βαζεις το αστρματο? Με τη μια θα στο πιασει.
Αν στην απιθανοτατη περιοτωση που δε το κανεις να δουλεψει απλα δομ=κιμασε την επιλογη:Use a window driver. Σε παει βημα -βημα.

φιλε μην ποσταρεις ποτε το email σου σε φορουμ (δε μιλαω μονο για εδώ, αλλα για παντού!). θα γεμισεις spam!

εισαι σιγουρος οτι εχει αναγνωριστει η network card σου; εμενα μου φαινεται οτι το προβλημα ειναι στην καρτα οχι στο modem. τι καρτα εχεις? (απο την console δινεις την εντολη lspci | grep Ethernet).

Μια Realtek Semiconductor Corp. RTL8139/810x Family Fast Ethernet NIC
Την βλέπει το linux κανονικά, αλλά δεν είμαι και σίγουρος οτι δουλεύει όπως θα έπρεπε.. Πάντως επικοινωνία με το modem γιοκ!

Δεν βλέπω να μπορεί κανείς να βρει λύση.. Μήπως να δοκιμάσω
καμιά άλλη διανομή;

Έβαλα το Mint αλλά πάλι δεν κατάφερα να μπω στο δύκτιο..
Σκέτη απογοήτευση! Για τρίτη φορά..

bigben]Έχω κάνει σύνδεση conn-x και μου έδωσαν ένα router δήθεν της Philips.
Το
CGA5720. Μπαίνω ενσύρματα στο διαδύκτιο και δεν με νοιάζει προς το
παρόν το ασύρματο. Έκανα εγκατάσταση το PCLinuxOS και δεν μπορώ να μπω
στο διαδύκτιο καθόλου. Το λειτουργικό βλέπει την ethernet αλλά δεν
βλέπει το router. Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του ήμουν υποχρεωμένος.
Μέχρι πριν λίγο δεν είχα adsl και όσες φορές έβαλα κάποιο Linux δεν
μπορούσα να αναγνωρίσω το winmodem. Τώρα ήμουν σίγουρος οτι θα σερφάρω
επιτέλους μέσω linux. Αν δεν γίνει πάλι τίποτα, δεν θα ξαναασχοληθώ με
τo linux..

Μπορεις να μου πεςι πως επιλεγεις τη συνδεση σου? & η καρτα σου & το modem σου αναγνωριζονται. αρα κατι σου ξεφευγει οταν πας να ορισεις τη συνδεση.
constantinos2008-1-1 19:16:35

Καλησπέρα παίδες και κορασίδες! Προχτές απέκτησα ένα περίεργο πρόβλημα με το ασύρματο δίκτυο σπίτι μου.Χρησιμοποιώ PCLOS εδώ και 7-8 μήνες περίπου. Έχω βάλει WPA στo router και μέχρι προχτές λειτουργούσαν όλα καλα. Αλλά ξαφνικά δε μπορώ με το λαπτοπ να συνδεθώ με το router όταν υπάρχει WPA. Αν το απενεργοποιήσω από το router και το αφήσω ανοιχτό (χωρίς encryption και τετοια σκηνικά) συνδέετε κανονικά. Αλλά άμα του βάλω WPA ή WEP δε παίζει μπάλα. Υποψιάζομαι μήπως υπάρχουν τπτ ρυθμίσεις για το WPA σε κανα configuration file που πειράχτηκαν αλλα δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί να έγινε αυτό! Παλικάρια τα φώτα σας !!
P.S. Έχω 2 ασύρματα router που δουλεύουν ταυτόχρονα και δε μπαίνει σε κανένα από τα 2 το λαπτοπ ενώ το Desktop που συνδέεται μέσω ethernet σε ένα bridge και από εκεί στο router δουλεύει μια χαρά . Ακόμη και ένα άλλο φορητό που έχει windows συνδέεται κανονικά. Δηλ. δεν είναι πρόβλημα του router , χιλιοεξακριβωμένα!

μπας κι εκανες κανα απντεητ σε τιποτα ντραϊβερς τις τελευταιες μερες ;

επισης αν χρησιμοποιεις το testing αποθετηριο, καλυτερα να το απενεργοποιησεις απο το synaptic και να επιστρεψεις σε παλιοτερα πακετα απο drivers. (τα πακετα του testing, οταν αυτο ειναι απενεργοποιημενο, εμφανιζονται σαν 'local or obsolete' )

(παρεπιπτοντως, μπορεις να ενεργοποιησεις το kde4 αποθετηριο :) )

Δυστυχώς δεν έκανα κανενα update πόσο μάλλον σε σχέση με το wifi. Το μόνο διαφορετικό ήταν πως πριν 3-4 μέρες είμουν έξω από το Verde  στου Παπάγου και διαπίστωσα πως έχει η Forthnet hotspot πως λέγονται αυτα τα μέρη εκει του σατανά, και δοκίμασα να μπώ , έκανε κοννέ αλλά δεν είχε νέτ (προφανως θα ήθελε κανα account ή τπτ τέτιο). Θα μπορούσε κάτι τέτοιο να μου χαλάσει τπτ στα WEP WPA κλπ? Αν ναι πως θα μπορούσα να τα ρεσετάρω?

lynx]

(παρεπιπτοντως, μπορεις να ενεργοποιησεις το kde4 αποθετηριο :) )

Lynx για δώσε περισσότερες info plz.Πως γίνεται τούτο;;;

Στο synaptic -> settings-> repositories κλικαρεις το αποθετηριο που εχεις ενεργοποιημενο (δεν χρειαζεσαι περισσοτερα) και στη γραμμη "sections" προσθετεις kde4.

πατας reload και λογικα τα πακετα του kde4 εχουν προστεθει σαν διαθεσιμα για κατεβασμα

(αν θες να το δοκιμασεις, εγκατεστησε πρωτα τα task-kde4, task-qt4 )

αν ολα πηγαν καλα, την επομενη φορα που θα κανεις log-in μπορεις να επιλεξεις να ξεκινησει συνεδρια kde4

(δυστυχως ρυθμισεις για ασυρματα δικτυα δεν κατεχω)