Ubuntu 9.10 Karmic Koala.

alfisti | Τρί, 10/27/2009 - 19:36 | 7' | 62

Eίναι εδώ! Καί μας κοιτάει με τα πανέμορφα μάτια του :)

Καί εμείς είμαστε εδώ! Καί τά λέμε αρκετά χρόνια τώρα γιά το ubuntu. Τι άλλο να πούμε?

Ας προσπεράσουμε λοιπόν την εγκατάσταση ή τις πρώτες ρυθμίσεις, αφού μένουν πάντα ίδιες καί θα βρεθούν οδηγοί γιά παλαιότερες εκδόσεις της διανομής.

Ας δούμε μαζί, κάποιες "ιδιαίτερες" ρυθμίσεις γιά το Karmik καθώς καί ένα σχόλιο πού έγραψα καί αλλού (όμως, κάποια πράγματα τα θέλω καί εδώ, μαζί σας! ).

Ένα σχόλιο γιά τον απίστευτο χρόνο shutdown πού πετυχαίνει το ubuntu.

Kαί ας ρυθμίσουμε - διορθώσουμε τον firefox, το kill x καί το compiz.

--------------------------------------------------------------

Έχω διαβάσει κατά καιρούς, διάφορα test τού τύπου "σε πόσο χρόνο bootάρει" το pc σας?
Προσωπικά, είναι κάτι πού με άφηνε έως αδιάφορο (αρκεί να μην φτάνουμε σε χρόνους πού πλησιάζουν την αιωνιότητα).
Εδώ καί μήνες, έχω εγκατεστημένα το ubuntu 9.04 καί την fedora 11.
O χρόνος εκκίνησης της fedora, είναι απίστευτα πιό γρήγορος από αυτόν τού ubuntu.
Aλλά ... δεν με νοιάζει!
Όταν πατάω το κουμπάκι γιά να ανοίξει το pc (laptop στην περίπτωσή μου), έχω χρόνο μπροστά μου.
Όταν όμως αποφασίζω να το κλείσω?
Εκεί θέλω ... να κλείνει. Δεν μπορώ να περιμένω ... το τίποτα.
Καί εκεί η fedora μπροστά στο ubuntu, πλησίαζε την αιωνιότητα!
Τρέχω το karmic από την Α5. Aλλά περίμενα.
Χτες έγινε αναβάθμιση σε RC.
Καί σε κάποια φάση, έπρεπε να κλείσω το laptop.
Τι ήταν αυτό θεέ τού linux?
Πάτησα "Shut down" καί δεν πρόλαβα να σηκωθώ από την καρέκλα.
Πως το πέτυχαν αυτό το θαύμα?
Κλείσιμο λειτουργικού σε 3-4 δευτερόλεπτα, δεν περίμενα ότι θα δω όσο ζω :)

----------------------------------------

Γιά να δούμε λίγο καί τον firefox.

Υπάρχει η -μεγάλη- πιθανότητα, οί γραμματοσειρές στον firefox να εμφανίζονται θολές.
Aς το διορθώσουμε.Σε Τερματικό, δίνουμε τις εντολές

sudo rm /etc/fonts/conf.d/10*
sudo dpkg-reconfigure fontconfig

Kαί επανεκκινούμε τον firefox.

 

Ο firefox στις προηγούμενες εκδόσεις, είχε ένα close button καί στην τελευταία ανοικτή καρτέλα του.
Το οποίο απουσιάζει από την έκδοση 3.5.
Καί στην οποία δεν μπορούμε να κλείσουμε την τελευταία ανοικτή καρτέλα.
Αυτό το τελευταίο μπορούμε να το διορθώσουμε από τις ρυθμίσεις τού firefox.

1ος τρόπος λοιπόν:
Σε μία νέα καρτέλα πληκτρολογούμε την διεύθυνση
about:config
καί αφού υποσχεθούμε ! ότι θα είμαστε προσεκτικοί, πληκτρολογούμε στο search την λέξη
tab

καί βρίσκουμε την γραμμή
browser.tabs.closeWindowWithLastTab
στην οποία με διπλό κλικ, αλλάζουμε την "τιμή" σε false.

Τώρα θα μπορούμε να κλείσουμε την καρτέλα με ctrl+w ή με δεξί κλικ τού mouse πάνω της.

Πάλι δηλαδή, δεν θα έχουμε close button στην τελευταία καρτέλα. Γιά αυτό ας δούμε καί το επόμενο πολύ πιό απλό καί καλύτερο :)

2ος τρόπος

Απλά, προσθέτουμε αυτό το πρόσθετο καί έχουμε close button καί στην τελευταία καρτέλα :)

------------------------------------------------------------------

Tόσα χρόνια με ctrl+alt+backspace.
Το συνήθισα.
Γιά να το επαναφέρουμε.
Ο κύβος δεν περιφέρεται με την ροδέλα τού mouse?
Χμμμ... Κακό αυτό! :)

Kill X λοιπόν.

Σε κάποια από τις δύο μπάρες, θα έχετε προσθέσει εικονίδιο γιά την εναλλαγή γλώσσας.
Με δεξί κλικ επάνω του, ανοίξτε το "keyboard Preferences".
Αλλοιώς θα το βρείτε στην διαδρομή System > Preferences > Keyboard.

Eκεί θα πάμε στην καρτέλα Layouts καί Layouts Options.
Καί θα ενεργοποιήσουμε το
Key sequence to kill the X server.

Στην νέα έκδοση τού Compiz csm ο κύβος δεν περιστρέφεται από την ροδέλα.
Μπορούμε όμως σε οποιοδήποτε σημείο της επιφάνειας εργασίας, να κρατήσουμε πατημένη την ροδέλα τού ποντικιού μας καί να μετακινήσουμε το ποντίκι δεξιά ή αριστερά.

 

---------------------------------------------------------------------

Εάν αναβαθμίσετε από 9.04 σε 9.10, στο αρχείο /etc/apt/sources.list, θα "σχολιαστούν", άρα θα απενεργοποιηθούν όλα τα αποθετήρια "τρίτων" προγραμμάτων.
Θα πρέπει λοιπόν να ανοίξουμε το αρχείο με δικαιώματα root καί να αφαιρέσουμε μπροστά από την γραμμή πού επιθυμούμε, το #.
To ubuntu περιλαμβάνει πλέον το ubuntu.one, αντίστοιχο τού dropbox.

Όμως, εάν θέλουμε (καί) το dropbox, μπορούμε να προσθέσουμε το repos γιά το karmic, με τις εντολές

sudo sh -c "echo 'deb http://linux.getdropbox.com/ubuntu karmic main' >> /etc/apt/sources.list"
gpg --keyserver pgp.mit.edu --recv-keys 3565780E

καί να το εγκαταστήσουμε (αν δεν το έχουμε ήδη) με

sudo apt-get install nautilus-dropbox

 

Φόρουμ
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Γραψτε λαθος παιδια...υποψιαστηκα πως το partition που είχα προβλημα ήταν σε ntfs και πηγα και χρησιμοποίησα το ntfs configuration tool και οσον αδορα το sharing λυθηκε...τωρα ψαχνω γιατι στους εκτυπωτες δεν εμφανιζει το windows printer via samba??

Χτες βράδυ εγκατέστησα το kubuntu 9.10 και στο desktop IBM. Το μηχάνημα απογείωσε τις επιδόσεις του, πετάει. Αλλά και ο ήχος που λέγαμε είναι ΑΡΙΣΤΟΣ.

Κάνει πολύ λιγότερη χρήση CPU από τα παλιότερα και γιαυτό οι επιδόσεις του είναι καλύτερες. Είναι συνολικά το πληρέστερο και καλλίτερο ubuntu που έχει κυκλοφορήσει εώς σήμερα. Μοναδικό μελανό σημείο η κατανάλωση CPU κατά την αντιγραφή αρχείων που φτάνει το 80%-100% σε αντιθεση με τις παλαιότερες εκδόσεις που δεν πήγαιναν ποτε πάνω από 20%-25%. Και το άδειασμα του κάδου ανακύκλωσης κάνει 5πλάσιο χρόνο από πριν. Δεν ξέρω αν φταίει το νέο ext4 που λογικά θα έπρεπε να είναι γρηγορότερο από το παλιό, ή ίσως με το νέο πρωτόκολο καθηστερεί το fat32. Η δοκιμές έγιναν στο ίδιο hardware που πριν ήταν ο μονομαχος3 με ext3 160 GB και usb 1TB fat32 γεμάτο AVI ταινίες. Έκανα δοκιμαστική κόπια 4gb από το ext4 στο εξωτερικό fat32 και H CPU χτύπησε κόκκινο (80%-100%). Κατόπιν το άδειασμα σκουπιδιών στο ext4  άργησε χαρακτηριστικά. Το κοπιάρισμα δεν μπόρεσα να συγκρίνω αν ήταν πιο αργό από παλιά πάντως καταταλαιπώρησε τη CPU. Φανταστείτε το πρόβλημα αν αντί για 5-10 λεπτά με λίγα gb, θελήσει κάποιος να κάνει ένα backup τις ταινίες και τα mp3 του, όπως κάνω εγώ, που το backup μου κρατάει 16 ώρες για τα mp3 και 13 ώρες για τις ταινίες. Πρέπει να πάρω το λάστιχο να καταβρέχω τη CPU να μην κάει και ο ανεμιστήρας θα γυρνάει πιο γρήγορα από τον επιταχηντή του CERN!!!

Μία διόρθωση. Το άδειασμα του κάδου που λέγαμε ότι άργησε χαρακτηριστικά ήταν στο fat32. Στο ext4 είναι πιο γρήγορο το άδειασμα από πρίν.

 

Eχω ξαναποσταρει για το συγκεκριμενο....τι γινεται ρε παιδια με το ασυρματο δυκτιο?μετα το 15λεπτο αποσυνδεεται και σε αλλους?Επισης απο shut down?αν το κλεισω πριν τα 60 δευτερολεπτα μενει με με μαυρη οθονη και τον κερσορα να αναβοσβηνει

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

μάλλον είσαι στούς "άτυχους".

έχεις κάνει όλα τα update?

 

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Να σε ρωτήσω κάτι ? ήταν καθαρή εγκατάσταση ή αναβάθμιση ?

για shutdown αν πατήσεις το power button για 2 δευτερόλεπτα θα σου βγάλει επιλογές αν θες να κλείσεις το pc κ.τ.λ . Απο εκεί κάνει shutdown ?

αν δεν πετύχει ουτε αυτό σε terminal αν δώσεις .. sudo shutdown -h now θα κλείσει. Βέβαια αυτό δεν είναι λύση αλλά απο το ολότελα...

Για το wirelless, κάνε ένα κόπο και απο Synaptic εγκατέστησε το wicd μήπως και ειναι πρόβλημα του network-manager και κάνει restart.

 

=========================================================

Ηταν καθαρη εγκατασταση και shut down η restart εκανα πατωντας το power button,αλλα....μαλλον βρηκα ακρη!

(τουλαχιστον προς το παρον παιζει καλα!)

Στο software sources επελεξα τις pre=released ενημερωσεις οπου ουσιαστικα αλλαξε ο πυρηνας και με τις παρουσες αναβαθμισεις λειτουργει σωστα.

η ενταση του δικτυου παραμενει 25-30%(ενω ξεκινα με 80%) αλλα προς το παρον δεν το ριχνει.οπως και shutdown κανει κανονικα.

 

 

 

 

 

 

 

I'm never gonna work another day in my life
The gods told me to relax

Eκανα αναβαθμιση & στο σταθερο μου, απο 9.04, που ειχα σ' ενα partition σε 9.10.

Επειδη στο laptop, παρ' ολο που & εκει ειχα επιτυχεστατη αναβαθμιση δε προλαβα να δω κατι, καθ' οτι μ' ετρωγε να εγκαταστησω το Mint Helena (8). (συντομα θα εχουμε νεα)

Μολις σημερα μπορεσα να το δω...

Δε ξερω τι προβληματα εχουν αντιμετωπισει αλλοι, μα στο μηχανημα μου:

1. Μου αναγνωρισε τα παντα. Περιφερειακα (απο πολυμηχανημα ως joy stik, ασυρματο πληκτρολογιο & mouse, κλπ).

2. ειδε ολα τα υπολοιπα ext3 partition μου κανονικοτατα.

3. Μου περασε το θεμα/εικονιδια που ειχα κανονικοτατα

4. Με τα προσθετα που ειχα εγκαταστησει στον Firefox, δεν αντιμετωπισα προβλημα (κατι που ειχα στο 8.10 & 9.04)

Ομως θεωρω απαραδεκτο   πως δε μου εβαλε αυτοματα τα Ελληνικα σαν εναλλαγη στο πληκτρολογιο & χρειαστηκε να το κανω εγω (χωρις τη παραμικρη επανεκινηση φυσικα)

 

 

Π.Σ.Π.Α

 

 

ποτέ δεν είναι αργά (αφού σήμερα το ανακάλυψα).

είναι όντως η "βίβλος" τού Karmic Koala.

http://guvnr.com/pc/karmic-koala-bible/

====

the hamster's is out there

http://alfistigr.blogspot.com/

Η αναβάθμιση στον σταθερό της δουλείας από 9.04 σε 9.10 έγινε χωρίς κανένα πρόβλημα. Το μόνο που με προβλημάτισε ήταν η κακή λειτουργία κάποιων προγραμμάτων στα windowsXP σε virtualbox αλλά κάνοντας αναβάθμιση των οδηγών για το guest του vb όλα οκ.
Σε αυτό που θα ήθελα να αναφερθώ είναι το kubuntu που εγκατέστησα στο laptop μου HP DV-5. Είναι SUPER ;) . Παίζουν τα πάντα, ξεκινάει και κλείνει ταχύτατα, είναι πολύ σταθερό και κάνει φοβερή διαχείριση πόρων. Πραγματικά έχει γίνει πολύ καλή δουλεία! Η πλάκα είναι ότι δεν το είχα σε εκτίμηση λόγο της κακής εμπειρίας που είχα από την έκδοση 9.04. Αλλά επειδή η νέα mandriva 2010 μου τα χάλασε :( , έκανα έρευνα για διανομές και είπα να δώσω στο kubuntu μία ευκαιρία και με σκλάβωσε. :)

για την ιστορία να πώ ότι λύθηκαν όλα και δουλεύουν όλοι οι φορητοί άψογα και γρήγορα