Περίεργα πράγματα στο PCLinuxOS (;)

Ανώνυμος (χωρίς επαλήθευση) | Τετ, 04/01/2009 - 00:30 | 1' | 10

Εχουμε και λέμε, posts που εμφανίζονται και μετά κατεβαίνουν (τώρα μόνο στο Google Cache).

Μια κοινότητα που φαίνεται να μην χαλάστηκε από την απουσία του Texstar, συνέχισε, και τώρα δυσανασχετεί με την ξαφνική επιστροφή του.

Κάποιοι devs ετοιμάζουν ήδη άλλη διανομή. Το Unity. Και ηδη ενα γνωστό παράγωγο του PCLOS, το TinyMe, δηλώνει ότι θα βασίζεται πλέον σε αυτό...

Και εγώ μένω με την απορία: γιατί δεν βασίζονται στο Mandriva, όπως ο texstar στην αρχή, αλλά πάνε ξανά μανά να ανακαλύψουν τον τροχό;

 

 

 

 

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Eγώ έχω μία άλλη απορία.. Εμάς τι μας νοιάζει και το συζητάμε το θέμα;; Η πρώτη είναι μήπως ή η τελευταία κοινότητα που έχει μπλέξει τα μπούτια της;; :D

Ε, αν δε σε νοιάζει απλώς μη συμμετέχεις στο thread :P

Προσωπικά, με ενδιαφέρει στο βαθμό που θα δημιουργηθεί νέα διανομή (Unity).  Επίσης, λόγω του ότι το PCLOS έκανε κάποτε καλή δουλειά σε/με/για νέους χρήστες, θα μου κακοφανεί αν καταλήξει στα αζήτητα (που δεν το νομίζω).  

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

Το θέμα είναι ότι η συγκεκριμένη διανομή κατ'εμέ κατάφερε αρχικά να κάνει το κάτι παραπάνω και να κοντράρει στα ίσια διανομές που φιγουράρουν πρώτη μούρη, έχοντας όμως την υποστήριξη εταιριών. Και πάνω που έκανε το μπαμ αποδεικνύεται τελικά ότι δεν υπήρξε γιγάντωση της κοινότητας ώστε να προχωρήσει ακόμα παραπέρα η διανομή, όπως φάνηκε αρχικά με τη μη μετάβαση σε KDE4 και εν τέλει αυτό είναι το πρόβλημα για μένα. Κι εγώ απογοητεύτηκα λίγο από από το γεγονός ότι δε φάνηκε να ενθουσίασε πολύ κόσμο η καινούρια έκδοση και είναι κρίμα διότι είναι μία από τις 2-3 διανομές που είναι κατάλληλες για εντελώς νέους χρήστες του λινουξ χωρίς να σημαίνει ότι στοχεύει μόνο εκεί. Όσο για το νέο project δεν ξέρω, αλλά αυτές οι διασπαστικές κινήσεις ποτέ δε μου άρεσαν...

************************

www.postokano.gr

Ακριβώς όπως τα λες jvarkas. Μια διανομή, «από τα κάτω», που μπήκε σφήνα στις μεγάλες χωρίς να έχει υποστήριξη από εταιρείες που βρίσκονται σε Χρηματιστήρια ούτε από παλιές κοινότητες Linux. Γι' αυτό μας ενδιαφέρει τι παίζει εκεί. 

Αν και μου φαίνεται ότι πολύ κακό για το τίποτε. Απλά γύρισε ο texstar και κάποιοι θεώρησαν ότι δεν είναι πια bdfl αλλά έχουν εκείνοι τον τελευταίο λόγο. Κακώς...

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

μακάρι να είναι έτσι, γιά μία διανομή η οποία με δίχασε. ποτέ δεν με ενθουσίασε, αλλά πάντα την έτρεχα κατά καιρούς.

φοβάμαι ότι έχασε κοινό με αυτό το μεγάλο διάστημα πού μεσολάβησε από το 2007 μέχρι το 9, καί την έκδοση με kde3.

ο καιρός θα δείξει.

(ωρέ Δημήτρη!!! το unitas να "σταθεί" πάνω στην mandriva? ξέρω γω? καί τι να κάνει? δες. πριν κανα χρόνο, με την προηγούμενη mandy, το 2008, είχα αναρωτηθεί, τι απέμεινε στο pclos, την στιγμή πού η mandriva πλέον έχει όλους τούς codecs, drivers κλπ. άντε κανα σκριπτάκι, και ταχύτητα. τι άλλο? δηλαδή αναρωτιέμαι κάποιος πού θα πατάει σε mandriva, τι παραπάνω μπορεί να δώσει γιά να ξεχωρίσει? δύσκολο, άρα...)

====

the hamster's is out there

alfisti]

(ωρέ Δημήτρη!!! το unitas να "σταθεί" πάνω στην mandriva? ξέρω γω? καί τι να κάνει? δες. πριν κανα χρόνο, με την προηγούμενη mandy, το 2008, είχα αναρωτηθεί, τι απέμεινε στο pclos, την στιγμή πού η mandriva πλέον έχει όλους τούς codecs, drivers κλπ. άντε κανα σκριπτάκι, και ταχύτητα. τι άλλο? δηλαδή αναρωτιέμαι κάποιος πού θα πατάει σε mandriva, τι παραπάνω μπορεί να δώσει γιά να ξεχωρίσει? δύσκολο, άρα...)

 

Σωστά, αλλά ποτέ μη λες ποτέ. Αν ήταν όλα τέλεια, τότε όλοι θα είχαμε Mandriva....

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

Tο unity-linux θα ειναι, συμφωνα με τους δημιουργους του, μια κοινη βαση πακετων για διαφορα projects οπως το tiny-me, sam, eeepc κ.α. Δεν θεωρω πιθανον να προκυψει απ`αυτο μια γενικου ενδιαφεροντος desktop διανομη. Απ'οτι λενε οι ιδιοι θα βασιστουν στο mandriva κυριως, αλλα και στα fedora, opensuse

Περα απο τις κοντρες των developers του pclos υπαρχουν και τεχνικα θεματα που φαινεται να τους οδηγησαν σε αυτη την αποφαση. Τα βασικα πακετα του pclos για μεταγλωτιση και αναπτυξη εφαρμογων (gcc, glibc) εχουν μεινει πισω με σκοπο να διαφυλαχτει ο rolling release χαρακτηρας της διανομης (το μεγαλυτερο ατου της κατα τη γνωμη μου). Ο texstar δηλωνει οτι προσπαθει να επιτυχει ανανεωση της βασης και πιστευω οτι μαλλον θα τα καταφερει τελικα.

---

time flies like an arrow

Lynx, δεν  βλέπω πουθενά διαφωνίες για τεχνικά ζητήματα. Στο thread που αναφέρεις, ο texstar απλά λέει ότι ο gcc του pclos «επαρκεί» μεχρι στον 2.6.27, και μετά ότι "θα κάνω update (τον πυρήνα) με τον υπάρχον gcc κι αν υπάρχουν ζητήματα θα τα δούμε". Δεν βλέπω κάποιον από τους υπόλοιπους να προβάλλει αντιρρήσεις...Έχεις κάποιο link όπου κάποιος από αυτούς που έφυγαν να έγραψε κάτι σχετικό;

  --

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

dimitris]

Lynx, δεν  βλέπω πουθενά διαφωνίες για τεχνικά ζητήματα. Στο thread που αναφέρεις, ο texstar απλά λέει ότι ο gcc του pclos «επαρκεί» μεχρι στον 2.6.27, και μετά ότι "θα κάνω update (τον πυρήνα) με τον υπάρχον gcc κι αν υπάρχουν ζητήματα θα τα δούμε". Δεν βλέπω κάποιον από τους υπόλοιπους να προβάλλει αντιρρήσεις...Έχεις κάποιο link όπου κάποιος από αυτούς που έφυγαν να έγραψε κάτι σχετικό;

  --

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE

 

Στην πραγματικοτητα ο texstar λεει οτι θα αναβαθμισει gcc, glibc κλπ και θα δει αν υπαρχουν συγκρουσεις με τα υπαρχοντα πακετα.

Επι της ουσιας. Διαβασα καποια σχολια του Gettinther σε συζητησεις μετα την διασπαση (τα πιο αναλυτικα απο τα οποια δυστυχως δεν μπορω να βρω τωρα) που περιεγραφαν ως πολυ σοβαρο το προβλημα της απαρχαιωμενης βασης του pclos σχετικα με την δημιουργια νεων πακετων. Κι ο kdulmicer στο σχολιο 135 στη συζητηση του distrowatch περιγραφει οτι η ομαδα ηταν ετοιμη να προχωρησει πιθανοτατα σε νεα βαση (rebase) για την επομενη εκδοση του pclos.

Καπου εκει επεστρεψε ο texstar στη διανομη και αποχωρησαν οι περισσοτεροι developers. Απ'οτι ξερω δεν εχουν δημοσιευτει πουθενα οι διαφωνιες που οδηγησαν στη διασπαση. Το γεγονος οτι το pclos κινδυνευει να γινει παρωχημενο πιστευω οτι διευκολυνε την αποφαση και γι'αυτο το ανεφερα.

Η δικη μου αποψη για τη διασπαση. Μια ομαδα developers, (με αρκετα μικρα θυγατρικα projects) που εκανε σκληρη δουλεια για τη δημιουργια της τελευταιας εκδοσης της διανομης και ετοιμη να κανει rebase, δεν ειδε με καλο ματι την επιστροφη του texstar, μετα την ενοχλητικα μακρα απουσια του, ως ηγεμονα της διανομης. Σιγουρα υπηρξαν καποιες κοντρες που πυροδοτησαν τη διασπαση (και που μαλλον δεν ειναι δημοσευμενες πουθενα). Η ελλειψη διαφανειας σχετικα, σιγουρα επαιξε καποιο ρολο και τωρα και τα δυο μερη υποσχονται πιο δημοκρατικες διαδικασιες στη ληψη αποφασεων.

Ιδωμεν

time flies like an arrow

Σωστός. Ο χρόνος θα δείξει.

--

"the car's on fire and there's no driver at the wheel.
and the sewers are all muddied with a thousand lonely suicides.
and a dark wind blows."  GYBE