Γιατί πρέπει να μισούμε το Opensuse;

Kaltsinho | Δευ, 02/23/2009 - 02:18 | 1' | 59

Απλό το ερώτημα μου πιστεύω.Σε ξένα και ελληνικά forum συνέχεια βλέπω μια έχθρα μερικών χρηστών(πιο έμπειροι πιστεύω) προς το Opensuse.Χάρηκα που το περιοδικό θα μας κάνει μερικά μαθήματα ιστορίας αλλά μπορείτε να μου πείτε στα γρήγορα τι παίζει.Έχω ακούσει για κάτι εκατοντάδες εκατομμύρια που τσιμπάει απο την MS αλλά,άλλα λένε εκεί άλλα αλλού και δεν μπορώ να καταλάβω.

τ

Φόρουμ
Tags
Δώσε αστέρια!

MO: (ψήφοι: 0)

Σχόλια

Δεν ξέρω αν πρέπει να το μισούμε πάντως δεν νομίζω ότι πρέπει να το χρησιμοποιούμε.
Σου αντιγράφω εδώ ένα κομμάτι από την αναφορά της wikipedia για το suse

http://en.wikipedia.org/wiki/OpenSUSE

On November 4, 2003, Novell announced it would acquire SuSE.[8] The acquisition was finalized in January 2004.[9] J. Philips (Novell's corporate technology strategist for the Asia Pacific region) stated that Novell would not "in the medium term" alter the way in which SUSE continues to be developed.[10] At Novell's annual BrainShare gathering in 2004, all computers ran SUSE Linux for the first time. At this gathering it was also announced that the proprietary SUSE administration program YaST2 would be released into the public under the GPL license.

On August 4, 2005, Novell spokesman and director of public relations Bruce Lowry announced that the development of the SUSE Professional series will become more open and within the community project openSUSE try to reach a wider audience of users and developers. The software, by definition of open source, already had their coding "open," but now the development process will be more "open" than before, allowing developers and users to test the product and help develop it.

Η Novell τώρα συνεργάζεται με την Microsoft.

Δες εδώ στην πρώτη σελίδα τι γράφουν στην ανακοίνωση για την συνεργασία τους..

http://www.novell.com/news/press/microsoft_and_novell_announce_broad_collaboration_on_windows_and_linux_interoperability_and_support

Companies also announce a patent agreement covering proprietary and open source products.

Microsoft Corp. and Novell Inc. today announced a set of broad business and technical collaboration agreements to build, market and support a series of new solutions to make Novell and Microsoft® products work better together. The two companies also announced an agreement to provide each other’s customers with patent coverage for their respective products. These agreements will be in place until at least 2012. Under this new model, customers will realize unprecedented choice and flexibility through improved interoperability and manageability between Windows® and Linux.[...] Under the agreement, Novell is establishing clear leadership among Linux platform and open source software providers on interoperability for mixed-source environments. As a result, Microsoft will officially recommend SUSE Linux Enterprise for customers who want Windows and Linux solutions. Additionally, Microsoft will distribute coupons for SUSE Linux Enterprise Server maintenance and support, so that customers can benefit from the use of an interoperable version of Linux with patent coverage as well as the collaborative work between the two companies.

Τα συμπεράσματα δικά σου τώρα..

Χμ.Ενδιαφέρον.Τελικά θα κολλησώ με την Fedora ελπίζω να μην απογοητευτώ και εκεί.

Δεν ξαναβάζω ubuntu(ubuntu-like) το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!!

ε καλα τωρα... οχι οτι η fedora ειναι καλυτερη απο το opensuse, σε σχεση με ολα οσα καταλογιζετε στη Novell, τα οποια ειναι μεν αληθινα αλλα δεν διαφερουν στην λογικη και πολυ απο αυτα που εκανε η red hat.

Αυτά της redhat τώρα πρόσφατα δεν έγιναν;Τί κάνουμε;Με τι να παίξω;έχω αρκετά δυνατό μηχάνημα.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

Το ubuntu τι σχέση έχει;; ??? Γιατί δεν ξανα βάζεις ubuntu ( άσχετο! )

marlene]Το ubuntu τι σχέση έχει;; ??? Γιατί δεν ξανα βάζεις ubuntu ( άσχετο! )

Το σιχάθηκα!!!Δεν ξέρω λες και μετά το 7.10 το φτιάχνουν μόγγολοι.Μας έκανε καφέ την ψυχή μας.

(Εχω και ένα τρελό bug με το ποντίκι)

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

Κάποιος πρέπει να πει το προφανές.

"...κ γιατί όχι Debian δηλαδή;"

Στην τελική δεν είναι Ubuntu-like, το Ubuntu είναι Debian-like :D

Κ από άποψη πολιτικής της διανομής, ιδεολογίας, κ τιμιότητας/ειλικρίνιας απένταντι στο χρήστη... κ πάλι Debian.

Εκτός κ αν θες (πραγματικά) να πειραματιστείς, οπότε βάλε gentoo!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

gnu_labis]Κάποιος πρέπει να πει το προφανές.

"...κ γιατί όχι Debian δηλαδή;"

Στην τελική δεν είναι Ubuntu-like, το Ubuntu είναι Debian-like :D

Κ από άποψη πολιτικής της διανομής, ιδεολογίας, κ τιμιότητας/ειλικρίνιας απένταντι στο χρήστη... κ πάλι Debian.

Εκτός κ αν θες (πραγματικά) να πειραματιστείς, οπότε βάλε gentoo!

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!

Το Lenny στον υπολογιστή που θέλω να το τρέξω δεν ξεκινάει ούτε τον X μετά την εγκατάστααση.Μάλλον θα πάω για opensuse.Το one-click install είναι κάτι ξεχωριστό.Μακάρι να είχα τις γνώσεις για gentoo αλλα το βλέπω βουνό για μένα.Πρέπει να ρίξω μια ματια στο προ-προ-προηγούμενο τέυχος του LF μήπως και καταλάβω τίποτα.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

gnu_labis]Κάποιος πρέπει να πει το προφανές.

"...κ γιατί όχι Debian δηλαδή;"

Στην τελική δεν είναι Ubuntu-like, το Ubuntu είναι Debian-like :D

Κ από άποψη πολιτικής της διανομής, ιδεολογίας, κ τιμιότητας/ειλικρίνιας απένταντι στο χρήστη... κ πάλι Debian.

+1 κι από μένα για Debian, έβαλα το Lenny πρόσφατα και τη βρίσκω! Πολύ καλή φάση!

Κι επίσης μην ξεχνάμε μια καταπληκτική καθαρά κοινοτική διανομή που αξίζει τουλάχιστον

ένα partition στο σκληρό μας, το PCLinuxOS. Περιμένω ανυπόμονα να βγεί η τελική έκδοση

του PCLinuxOS 2009. Kaltsinho σου προτείνω ανεπιφύλακτα να τη δοκιμάσεις!

Διευκρινηση: Το Open Suse, δε συνεργαζεται με κανενα & ποσο μαλλον με την MS. Το Open Suse, ειναι μια ελευθερη διανομη, που τη φτιαχνει η κοινοτητα.
H Novell, η εταιρεια που βρισκεται πισω απο το Suse (σκετο, χωρις οpen), συνεργαζεται, για τους δικους της λογους με την MS. Αλλωστε απο πιο παληα, πριν ασχοηθει η Νοvell, με το Linux, ηταν για μεγαλο διαστημα συνεργατης της ΜS.
Γενικοτερα η ιστορια του Suse ειναι ιδιορυθμη. Απο εκει & περα, παραμενει μια φιλικη-φιλικοτατη, διανομη, που ηταν φιλικη, οταν το ubuntu & τα παραγωγα του ηταν στα σπαργανα. Με μια απο τις καλυτερες εγκαταστασεις.
Προσωπικα πανω στο Suse εμαθα. Δε βλεπω λοιπον το λογο, να μη χρησιμοποιουμε αυτη την υπεροχη διανομη, η οποια οπως καθε Linux διανομη διατιθεται & ελευθερη.
Φυσικα η Novell, εκτος απο τις εκδοσεος γισ servers, κυκλοφορει & desktop εκδοση, στην οποια απλα, πληρωνεις το support & ΟΧΙ τη διανομη.

Νομίζω οτι όμως δεν θα πρέπει να παραβλέψουμε την προσφορά της Novell και της RedHat στο ανοιχτό λογισμικό. Στην ανάπτυξη του kernel, (και του gnome) οι δυο εταιρίες αυτές έχουν την μεγαλύτερη προσφορά απο οποιαδήποτε άλλη εταιρία-ανεξάρτητους developers. Σε αντίθεση με το ubuntu που εκεί είναι ανύπαρκτο.. Μόνο το μαγαζάκι τους κοιτάνε..
http://www.linuxfoundation.org/publications/linuxkerneldevelopment.php (στο table4)
Δεύτερο: Η Novell έχει υποστηρίξει το ανοιχτό λογισμικό και δικαστικά, εναντίων εντολοδόχων της Microsoft, απο εκεί που δεν εμπλεκόταν στην υπόθεση (βλ. Novell vs SCO)
Τρίτον: Η συμφωνία απο οτι ξέρω είναι για τα εμπορικά προιόντα της Novell, όχι για το openSuSE.
Τα λέω όλα αυτά γιατί όπως και να έχει, όλες αυτές οι εταιρίες που εμπλέκονται έχουν ένα και μόνο σκοπό. Το κέρδος. Και θα κάνουν τα πάντα γι' αυτό, άσχετα αν έχουν επιλέξει τακτικές που συμφέρουν τους απλούς χρήστες. Γι' αυτό και βλέπουμε αντιφατικά πράγματα και τέτοιες "περίεργες" συμφωνίες.
Εφ'όσον η GPL θα επιτρέπει κάποιους να βγάζουν εκατομμύρια τέτοια πράγματα θα συμβαίνουν παίδες.. Το καλό είναι οτι δεν τα βγάζουν απο εμάς βέβαια.

Αυτο labis, που εγραψες ειναι μεγαλη αληθεια.
Ειναι γεγονος πως χωρις τους devs της Suse & RH, το Gnome, θα ηταν ισως & ανυπαρκτο πλεον.
Στην ουσια, η αναπτυξη του εκει στηριζεται.
Τωρα ασε, μην αγριευεις τους Ubuntu fans, σχετικα με το ποιοι εχουν κανει τη βρωμικη δουλεια (βλεπε: κωδικας) & ποιοι δεν ασχολουνται (εχοντας, βεβαια, επιχειρηματα ν' αντιπαραθεσουν).
Ας ειναι.... Γεγονος ειναι πως καποιες διανομες (Suse-Madrakes/Madriva) ηταν φιλικες & ετοιμες για desktop χρηση χρονια πριν, οταν καποιοι σκαγαν "αυθορμητες" διαφημισεις σε περιοδικα & sites του χωρου για τον... μοναχικο σκατζοχοιρο (ετσι..."χαριτολογοντας", αποκαλουσαν το ubuntu/Kubuntu, τοτε.... Γεγονος ειναι,πως  οι διανομες ειναι πολλες. Τα γραφικα το ιδιο, αρα πολαπλες & οι επιλογες μας.
Οπως & να εχει το Linux ειναι ενα & γιατι οχι, να μην εχει μεριδιο, στην αγορα?

θα το πω για μια ακομη φορα........δεν σας υποχρεωνει κανεις να βαλετε ubuntu. δεν το θελετε? οκ βαλτε κατι αλλο.
αλλα γιατι να το κραζουμε? βγαινει κατι?
και κατι ακομη. ειναι αστειο οποιαδηποτε αλλη διανομη (περαν του αξιοσεβαστου debian stable) να μιλαει για bugs.....

Constantinos άκρος πιστικός.Με έπεισες,OPENSUSE με χίλια και μην ακούτε κάτι σελίδες πχ boycott opensuse.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

paschalis_m]...και κατι ακομη. ειναι αστειο οποιαδηποτε αλλη διανομη (περαν του αξιοσεβαστου debian stable) να μιλαει για bugs.....

Συμφωνώ εν μέρει. Αλλά μην ξεχνάς οτι το Debian δεν έχει ούτε εξάμηνο, ούτε ετήσιο κύκλο κυκλοφορίας. Και τα τωρινά του πακέτα δεν είναι και τα πιο πρόσφατα. Εδώ μιλάμε οπότε για διαφορετική φιλοσοφία, δεν νομίζω οτι έχει νόημα να αναλύσουμε ποιά είναι καλύτερη. Σίγουρα το Debian κάνει καλά την δουλειά που υπόσχεται. Αλλά αυτό το κάνουν και άλλες διανομές.

Το Suse μπορεί να είναι ένα εντελώς ελεύθερο λογισμικό, όμως η εταιρία που το υποστηρίζει, είναι πίσω του και εμμέσως πλην σαφώς το πληρώνει, δεν είναι ελεύθερη συμφωνιών. Μπορεί η συγκεκριμένη εταιρία να έχει συμβάλει τα μάλα για την ανάπτυξη του λογισμικού γενικότερα, αλλά για μένα και μόνο η αποδοχή από μέρους της για την δημιουργία πατεντών εμένα μου κάνει κάπως. Tι πατεντών; πάνω σε τι; τι θα είναι το ελεύθερο και τι θα είναι proprietary; Και πως κάποιος θα αποδεικνύει ότι αυτό που έχει ανήκει στα ελεύθερα και όχι στα proprietary; Μήπως έτσι πάνε να ανοίξουνε πόρτα στην άδεια ελεύθερου λογισμικού;;
Όπως και να έχει όμως, ποτέ δεν χρησιμοποίησα ούτε και προτίθεμαι να το κάνω, το opensuse.
Για το ubuntu υπάρχουν πολλά παράπονα. Γενικότερα έχει παρατηρηθεί ότι μόλις μία εταιρία " πιάσει την καλή" και έχει μία σχετική επιτυχία αρχίζουν τα παρατράγουδα. Όπως και να έχει όμως οι επιλογές είναι πολλές και έτσι δεν σπάμε ... ξέρετε ποια...! :P Διαλέγουμε κάτι άλλο και κάνουμε την δουλειά μας.

Μέσα είμαι για την Debian μέσα και για το Linux Mint και ελπίζω να του κόψει του Clem και να ξεκολλήσει από τις releases του ubuntu. Βασικά πιστεύω ότι δεν έχει ξεκολλήσει ακόμα γιατί και εκείνος βολεύεται αφού έρχεται έτοιμη η δουλειά από τους ubuntu και αυτός την προσαρμόζει ανάλογα. Τι να κάνουμε;; Αυτά είναι επιχειρηματικές πολιτικές.. :)

Teddy]

Συμφωνώ εν μέρει. Αλλά μην ξεχνάς οτι το Debian δεν έχει ούτε εξάμηνο, ούτε ετήσιο κύκλο κυκλοφορίας. Και τα τωρινά του πακέτα δεν είναι και τα πιο πρόσφατα. Εδώ μιλάμε οπότε για διαφορετική φιλοσοφία, δεν νομίζω οτι έχει νόημα να αναλύσουμε ποιά είναι καλύτερη. Σίγουρα το Debian κάνει καλά την δουλειά που υπόσχεται. Αλλά αυτό το κάνουν και άλλες διανομές.

συμφωνω, και απο τις διανομες με 6μηνο κυκλο η πιο σταθερη ειναι το ubuntu. ενταξει μπορει καποιος να εχει καποια προβληματα αλλα εχει μεγαλες πιθανοτητες

να βρει τη λυση στα ubuntuforums. για fedora, suse, mandriva που ακριβως να ρωτησει? εδω περισσοτερο κοσμο εχει απο οτι στα forum τους.

paschalis_m]

Teddy]

Συμφωνώ εν μέρει. Αλλά μην ξεχνάς οτι το Debian δεν έχει ούτε εξάμηνο, ούτε ετήσιο κύκλο κυκλοφορίας. Και τα τωρινά του πακέτα δεν είναι και τα πιο πρόσφατα. Εδώ μιλάμε οπότε για διαφορετική φιλοσοφία, δεν νομίζω οτι έχει νόημα να αναλύσουμε ποιά είναι καλύτερη. Σίγουρα το Debian κάνει καλά την δουλειά που υπόσχεται. Αλλά αυτό το κάνουν και άλλες διανομές.

συμφωνω, και απο τις διανομες με 6μηνο κυκλο η πιο σταθερη ειναι το ubuntu. ενταξει μπορει καποιος να εχει καποια προβληματα αλλα εχει μεγαλες πιθανοτητες

να βρει τη λυση στα ubuntuforums. για fedora, suse, mandriva που ακριβως να ρωτησει? εδω περισσοτερο κοσμο εχει απο οτι στα forum τους.

Κάποιος που θέλει πιο καινούργια πακέτα βάζει Debian testing. Και έχει τα καινούργια πακέτα που ανανεώνονται συνέχεια χωρίς να αλλάζει κάθε τρεις και λίγο λειτουργικό. Προσωπικά δεν την καταλαβαίνω την λογική της εξάμηνης αναβάθμισης και του εξάμηνου φορμαρίσματος. Την θεωρώ .. "δουλειά δεν είχε ο διάολος", και μέχρι πρόσφατα ήμουν στο gutsy ( το αντίστοιχο για το mint δηλαδή το Daryna).
Τα μηχανήματα δούλευαν μία χαρά και δεν θα πέρναγα σε άλλη διανομή αν δεν κοβόνταν οι ενημερώσεις.
Αυτό το εξάμηνο δεν το καταλαβαίνω και το θεωρώ τεράααστια μαλακία.
Κανείς νορμάλ άνθρωπος που φορμάρει ένα μηχάνημα και διαθέτει χρόνο για να το κάνει αυτό δεν το κάνει για χρονικό ορίζοντα ενός εξαμήνου, άντε ενός χρόνου..

αρα μενεις στο συστημα που εχεις και το αλλαζεις καθε 1,5 χρονο που κοβονται οι ενημερωσεις ή καθε 3 χρονια για τις lts.
και μενουμε εμεις οι υπολοιποι που γουσταρουμε να εχουμε οτι πιο καινουργιο κυκλοφορει (και ναι το debian testing ειναι μια λυση).

paschalis_m]

συμφωνω, και απο τις διανομες με 6μηνο κυκλο η πιο σταθερη ειναι το ubuntu. ενταξει μπορει καποιος να εχει καποια προβληματα αλλα εχει μεγαλες πιθανοτητες

να βρει τη λυση στα ubuntuforums. για fedora, suse, mandriva που ακριβως να ρωτησει? εδω περισσοτερο κοσμο εχει απο οτι στα forum τους.

Αυτό είναι αρκετά μεγάλο θέμα. Το τι υποστήριξη απο forum έχει η κάθε διανομή εξαρτάται απο πολλούς παράγοντες. Για αρχή μάλλον θα διαφωνήσω μαζί σου, και θα σου πω οτι τα καλύτερα forum-wiki-υποστήριξη έχουν τα PCLinuxOS και Arch, και μετά είναι τα του ubuntu. Σίγουρα για τις 3 που αναφέρεις δεν είναι τόσο μεγάλα τα επίσημα forums τους, αλλά αμα ποστάρεις εκεί θα βρείς λύση. Επίσης έχουν απαντηθεί πολλές απορίες μου και απο τα forum του ubuntu (αυτά έβγαζε το google πρώτα, τι να κάνουμε. Το θέμα είναι οτι λύθηκαν, δεν χρειάστηκε να ψάξω αλλού). Και το τελευταίο είναι οτι δεν νομίζω οτι τα ubuntu είναι πιο η σταθερή εξάμηνη διανομή. Υπάρχουν πολύ πιο σταθερές, με λιγότερα προβλήματα.

Τώρα τι είναι καλύτερο, ο 6μηνος κύκλος, η κυκλοφορία όταν είναι έτοιμο ή οι rolling releases πραγματικά δεν ξέρω. Αυτό που έχω να πω είναι οτι το καθένα βασίζεται σε διαφορετική φιλοσοφία, ο καθένας διαλέγει αυτό που του ταιριάζει. Το είπα και πιο πάνω, καλή διανομή είναι αυτή που κάνει οτι υπόσχεται. Έτσι το debian, το opensuse, η fedora, το pclos, η mandriva, το slackware, το mint, τα δυο κουτάβια, ακόμα και το backtrack που λέει ο λόγος είναι πάρα πολύ καλές διανομές, για διαφορετικούς λόγους η καθεμία (ο κατάλογος δεν είναι πλήρης εννοείται. όποιος θέλει συμπληρώνει ότι θέλει, εκτός απο ubuntu :p). Και σίγουρα για πολλές απο αυτές η "πληρότητα" των forums δεν είναι κριτήριο, όπως και ο κύκλος κυκλοφορίας.

paschalis_m]αρα μενεις στο συστημα που εχεις και το αλλαζεις καθε 1,5 χρονο που κοβονται οι ενημερωσεις ή καθε 3 χρονια για τις lts.
και μενουμε εμεις οι υπολοιποι που γουσταρουμε να εχουμε οτι πιο καινουργιο κυκλοφορει (και ναι το debian testing ειναι μια λυση).

Aν απάντησες σε μένα ( συγγνώμη αλλά δεν είμαι σίγουρη) θέλω να σε ενημερώσω ότι debian testing χρησιμοποιώ. Και ότι σούταρα τα debian based ακριβώς για αυτόν τον λόγο.

paschalis_m]θα το πω για μια ακομη φορα........δεν σας υποχρεωνει κανεις να βαλετε ubuntu. δεν το θελετε? οκ βαλτε κατι αλλο.
αλλα γιατι να το κραζουμε? βγαινει κατι?
και κατι ακομη. ειναι αστειο οποιαδηποτε αλλη διανομη (περαν του αξιοσεβαστου debian stable) να μιλαει για bugs.....

Προσωπικα δε το κραζω. Το οποιο & παρεπιπτοντος, μετα το τελος του Daryna, εγκατεστησα, σα βασικο λειτουργικο.

"Κραζω" αν θελεις, τη νοοτροπια που εχει εμφυτευθει οτι LINUX = ubuntu.

Το οποιο φυσικα δεν ειναι καθολου ετσι.

"Kραζω" ολους αυτους που διαδιδουν/γραφουν, πως το Linux, εμεσως πλην σαφως, ηταν μανικι, μεχρι που ηρθε το Ubuntu.

Αυτα "κραζω". Οχι τη διανομη. Μια διανομη Linux ειναι αλλωστε. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω....

Οσο για λυσεις στα φορουμς & τα τυχον προβληματα σου, επειδη εχω περασει απ' ολα τα προαναφερθεντα....

Το φορουμ του PCLOS ειναι πολυ πιο μπροστα απο του καθε ubuntu & οποιασδηποτε διανομης.

Των υπολοιπων εμπορικων διανομων, το τι συμβαινει στα φορουμς, το εγραψε ο Teddy.

θέλω να αγιάσω αλλά δεν μαφήνετε :)

δεν θα μπω στην λογική της συζήτησης -έχω κουραστεί, να διαβάζω τα ίδια, 2 χρόνια τώρα :)
(πολλά χαμόγελα γιά να δείξω την καλή μου πίστη).

μόνο δύο διαπιστώσεις μου, γιά κάποια από τα προαναφερθέντα:

επειδή προσπαθώ να βοηθήσω όπου μπορώ, πολλές φορές καταφεύγω στο google. Γιά διάφορους λόγους καί σχεδόν καθημερινά.
Τα δύο καλύτερα forum -πού έχουν "γενικότερες" λύσεις- είναι τού arch καί τού ubuntu. πολύ κοντά το gentoo.

Ότι πιό τελευταίο θα βρεθεί στο sidux. H διαφορά από το debian sid (έχω καί τα δύο, άρα επιτρέψτε μου) είναι στα καταπληκτικά προγραμματάκια τού sidux, τύπου smxi καί hermes τα οποία δίνουν τρομερή ευελιξία στο ποιά καί τι έκδοση πακέτων θα εγκατασταθεί (το smxi), ενώ το hermes .... Α το hermes !!
ξέρετε τι τρομερό εργαλείο είναι? ξέρετε με 50 - 100 mb αναβαθμίσεων την ημέρα -το τελευταίο διάστημα- τι ωραίο είναι, να ανοίγεις το σύστημα καί να βλέπεις στην μπάρα, αν μπορείς να προβείς άφοβα σε αναβάθμιση ή αν έχουν αναφερθεί λάθη καί ποιά είναι αυτά?

Προσωπικά το laptop τόχω γιά να περνάω την ώρα μου. Δεν τρέχω τίποτα πολύ σημαντικό, καί τα αρχεία πού χρειάζομαι είναι σε δικό τους partition. Γιατί λοιπόν να "φοβάμαι" την 6μηνη εγκατάσταση? Γιατί να μην έχω την ευχαρίστηση μιάς καινούριας εγκατάστασης, ρύθμισης κλπ.?
Όσο σκέφτομαι ότι κάποιοι έχουν 7 χρόνια τα ίδια xp με λούζει κρύος ιδρώτας.

Η novell καί η red hat? ας είναι καλά. Αφού είναι εταιρίες, ας βρούνε τρόπο να κονομάνε αρκεί ένα μέρος των κερδών ή της έρυνας να μού το ξαναδίνουν πίσω με τέλειες διανομές.
Γιά πέξτε το λίγο ουτοπιστές καί σκεφτείτε το αλλοιώς. Γιατί σε χ χρόνια να καταπιεί η ms την novell καί όχι το αντίθετο?

====

the hamster's is out there

Θα συμφωνήσω κι εγώ για το φόρουμ του PCLinuxOS (τόσο το επίσημο όσο και αυτό για την Gnome έκδοση) μιας και έχω θετικές εμπειρίες από το φόρουμ και από τη διανομή γενικότερα. Επίσης συμφωνώ με την άποψη ότι όλες οι διανομές κάτι κάνουν, οπότε κι ο καθένας διαλέγει αυτή που του ταιριάζει, που του αρέσει με υποκειμενικά κριτήρια κ.λ.π. Άλλωστε αυτή δεν είναι μια ομορφιά του Linux? Για μένα είναι ένας σημαντικός παράγοντας διαφοροποίησης το γεγονός ότι υπάρχει μεγάλη δυνατότητα επιλογών, διαλέγεις και παίρνεις. Ενώ με τα παράθυρα π.χ. δε διαλέγεις και παίρνεις ό,τι σου σερβίρουν.

Απο κει και πέρα συμφωνώ (από τα λίγα που ξέρω) με τον constantinos ότι δεν ισχύει linux=ubuntu και είναι κάτι που το αναφέρω σε φίλους που συζητάμε και με ρωτάνε για λίνουξ, τι παίζει κ.λ.π., και μου λένε κατευθείαν για ubuntu. Δεν τους αποθαρρύνω φυσικά (άλλωστε έχω κι εγώ σε ένα λαπτοπ ubuntu) απλά τους αναφέρω ότι υπάρχουν διάφορες διανομές και ότι υπάρχουν δυνατότητες επιλογής.

Αυτά κι από εμένα ως ένας νέος χρήστης του λίνουξ που πορώνεται κάθε μέρα και περισσότερο τα τελευταία δύο χρόνια με τον κόσμο του λίνουξ...Παρεπιπτόντως ένα μπράβο και σε όλους εσάς εδώ στο φόρουμ για την πολύ καλή δουλειά και βοήθεια που προσφέρετε, είτε άμεσα με λύσεις προβλημάτων είτε μέσω συζητήσεων και αντιπαραθέσεων (στοιχείο υγιούς και εποικοδομητικού διαλόγου)

παντως για εμενα novell=red hat=cannonical κοιτανε να πουλησουν τα προιντα τους κανοντας συμφωνιες με αλλους και ειναι λογικο αφου ειναι κερδοσκοπικες εταιριες που προσπαθουν να μεγαλωσουν το μεριδιο στην αγορα λογισμικου.
Απο την απεναντι μερια ομως εχουμε τους μουσατους τυπους του debian project και γενικα τα gnu "φρικια" που ειναι οι μονοι που εχουν σαν αρχη τους την εξελιξη του λογισμικου απο επιστημονικης πλευρας, και το πανε παραπερα απο τα "απλα" desktops μονο και μονο επειδη δεν ειναι κερδοσκοπικοι φορεις.....δεν ειμαι επιστημονας στα λογισμικα οποτε δεν μπορω να επεκταθω αλλα υπαρχουν ατομα μεσα στο φορουμ μας που ειναι επιστημονες του ειδους και μπορουν να πουν πολλα περισσοτερα για ολα αυτα...

Δειτε για παραδειγμα το debian που oταν το κανεις εγκατασταση δεν θεωρει δεδομενο οτι θα κατσει σε πισι ή σε λαπτοπ, κατι που θεωρουν δεδομενο οι περισσοτερες διανομες σημερα....και αμα το δουμε και ιστορικα αν δεν υπηρχαν αυτοι οι τυποι δεν θα μπορουσε η novell και η red hat να εξελιξουν κανενα gnome.
Το ζητημα αυτο της επιλογης διανομης ειναι προσωπικο για τον καθε εναν -μια μας, ομως μεταξυ των 3 εταιριων οι διαφορες τελικα ειναι λιγες.
Δεν ειναι κακο να χρησημοποιει καποιος τα προιοντα τους εφοσον αυτα ειναι σχετικα ανοιχτου κωδικα, εφοσον δουλευουν και εφοσον δεν εχει ιδεολογικες αντιρησεις για τον τροπο που δουλευει η παραγωγος εταιρια.

οσο για το debian οντως η stable παλιονει μετα απο λιγο καιρο αλλα μπορειται να "καρφωσετε" την διανομη σας και στην testing ή στην experimenta και ετσι θα εχετε μια και δυο και τρεις διανομες σε μια..αφου θα βλεπετε ολα τα repositories.

//διάλειμμα - ανέκδοτο

H Microsoft(Balmer) "την είπε" στην Apple για το πόσο "ανοιχτή" είναι.

"Openness is central because it's the foundation of choice."
--Balmer προς Apple

http://reviews.cnet.com/8301-13970_7-10165705-78.html

//διάλειμμα

καλησπέρα..

με όλη την καλή διάθεση ....

και σίγουρα δεν χρειάζεται να επαναλάβω πόσο σας αγαπάω έτσι :)

αλλά βρε φιλαράκια φαντάζεστε τώρα τους τύπους που η δουλειά τους είναι να παρακολουθούν διάφορα φόρουμς και να αναφέρουν στην microsoft ....

μετά από 457 σελίδες αναφορά ποιο πιστεύετε ότι θα είναι το νόημα...???

....all under control...boss...

δηλ. καλά το πάνε τα καρντάσια του λίνουξ....σταμάτησαν να ασχολούνται μαζί μας και τα ρίχνουν ο ένας στον άλλον....πάλι με χρόνια με καιρούς πάλι δικά μας θα είναι....

υ.γ εδώ και μερικές μέρες έχω καταφέρει να στήσω ένα ARCH LINUX στο pc μου σαν μοναδικό λογισμικό...

...καλά που ήταν αυτό....

pacman -S
pacman -R

κλπ ..κλπ...

ο firefox με δυσκολεύει λίγο αλλά θα τα βρούμε και με αυτόν....

α, και κάτι άλλο ....δεν ξέρω αν το gnome ή το kde είναι καλύτερο , αλλά αυτό του ARCH (kde) είναι ....

σουπερεξτραντούπερουάο που λένε και τα ψευτοσελέμπριτις μας...

Centient]//διάλειμμα - ανέκδοτο

H Microsoft(Balmer) "την είπε" στην Apple για το πόσο "ανοιχτή" είναι.

"Openness is central because it's the foundation of choice."
--Balmer προς Apple

http://reviews.cnet.com/8301-13970_7-10165705-78.html

//διάλειμμα

Δεν άντεξε.. Είπε μαλακία.. μα την Παναγία!! :P
Αν θα λόγιζα κάποιον τελευταίο σε θέματα openness αυτή θα ήταν η Αpple. Αυτοί είναι οι χειρότεροι, γιατί δεν τους ενδιαφέρει να είναι και συμβατοί με κανέναν. Τραβάνε δικό τους μπαϊράκι.

marlene]

Μέσα είμαι για την Debian μέσα και για το Linux Mint και ελπίζω να του κόψει του Clem και να ξεκολλήσει από τις releases του ubuntu. Βασικά πιστεύω ότι δεν έχει ξεκολλήσει ακόμα γιατί και εκείνος βολεύεται αφού έρχεται έτοιμη η δουλειά από τους ubuntu και αυτός την προσαρμόζει ανάλογα. Τι να κάνουμε;; Αυτά είναι επιχειρηματικές πολιτικές.. :)

Άσε marlene πονεμένη ιστορία και αυτή με τον clem.Εμένα προσωπικά η δήλωση που έκανε οτι δουλεύει για τα λεφτά(έμμεσα το είπε) εμένα με χάλασε,τοσο καιρό τον παρακαλάνε η mintάδες να γίνει debian - based και αυτός δεν έχει κάνει λόγο,ασε που τα project π.χ.  mintinstall υποστηρίζονται ελαφρώς,εγω προσωπικά δεν βλέπω και συχνά νέα προγράμματα μέσα.Ελπίζω και εγω στην συνέχεια το Mint να κάνει το lenny λίγο πιο "πολιτισμένο".

Πάντως όσον αναφορά το opensuse και το πόσο σταθερό είναι θα έλεγα οτι αν δεν ήταν αυτό ακομά δεν θα μπορούσαμε να παίξουμε με το KDE4.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

Kaltsinho]

marlene]

Μέσα είμαι για την Debian μέσα και για το Linux Mint και ελπίζω να του κόψει του Clem και να ξεκολλήσει από τις releases του ubuntu. Βασικά πιστεύω ότι δεν έχει ξεκολλήσει ακόμα γιατί και εκείνος βολεύεται αφού έρχεται έτοιμη η δουλειά από τους ubuntu και αυτός την προσαρμόζει ανάλογα. Τι να κάνουμε;; Αυτά είναι επιχειρηματικές πολιτικές.. :)

Άσε marlene πονεμένη ιστορία και αυτή με τον clem.Εμένα προσωπικά η δήλωση που έκανε οτι δουλεύει για τα λεφτά(έμμεσα το είπε) εμένα με χάλασε,τοσο καιρό τον παρακαλάνε η mintάδες να γίνει debian - based και αυτός δεν έχει κάνει λόγο,ασε που τα project π.χ.  mintinstall υποστηρίζονται ελαφρώς,εγω προσωπικά δεν βλέπω και συχνά νέα προγράμματα μέσα.Ελπίζω και εγω στην συνέχεια το Mint να κάνει το lenny λίγο πιο "πολιτισμένο".

Πάντως όσον αναφορά το opensuse και το πόσο σταθερό είναι θα έλεγα οτι αν δεν ήταν αυτό ακομά δεν θα μπορούσαμε να παίξουμε με το KDE4.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

Kοίτα .. το να δουλεύει για τα λεφτά δεν το θεωρώ και τόσο κακό γιατί στο κάτω κάτω κάπως πρέπει να ζήσει και αυτός. Γενικότερα πάντως δεν τον έχω και για τελείως παραδόπιστο τον clem. Φαίνεται καλός τύπος. Δεν περνάει πάντως σε debian γιατί σύμφωνα με αυτά που λέει για να έρθει η debian testing να γίνει mint θέλει μεγάααλη μανούρα και σε ότι δοκιμές έχουν κάνει τους βγαίνει ασταθής. Το ηθικό δίδαγμα είναι ότι θα περάσουν σε debian μόνο αν σφίξουν πολύ τα πράγματα με το ubuntu και δεν μπορούν να διορθώνουν μετά τα bugs που βγάζει.

Ομως ρε Marlene με τόσα έσοδα τον μήνα απο τις δωρεές δεν θα έπρεπε να προσπαθήσει κάτι παραπάνω το mint.Είναι πολλά τα λεφτά πιστεύω.Ρε μήπως η κρίση είναι τελικά στο linux και όχι στις οικονομίες γιατί το δέυτερο είναι ψέμα.

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

Πιστεύω πως υπάρχουν δύο ξεχωριστά ζητήματα:
1. η γενικότερη συνεισφορά των εταιριών στο ελεύθερο λογισμικό
2. η συγκεκριμένη συμφωνία της συγκεκριμένης εταιρίας

για το πρώτο δεν έχω κάτι ιδιαίτερο να προσθέσω (αν και πιστεύω ότι επί της ουσίας "συγκαλύπτει" μια άλλη συζήτηση).

στο δεύτερο τώρα... ναι και η Red Hat έκανε πρόσφατα συμφωνία με τη Microsoft... και ΔΕΝ υπάρχει κανένα "μίσος" και καμία έντονη γκρίνια για αυτό. Εξάλλου το πρόβλημα ΔΕΝ είναι η Microsoft, είναι το κλειστό λογισμικό και οι πατέντες του. Για αυτό και η συμφωνία της Novell και η όλη στάση της έχουν δημιουργήσει αρνητικό κλίμα απέναντί της (απολύτως δικαιολογημένα κατά την άποψή μου). Όχι επειδή έγιναν με τη Microsoft, αλλά επειδή φανερώνουν μια αντίληψη υπέρ των πατεντών και του ιδιόκτητου λογισμικού.

Αξίζει να διαβαστεί το παρακάτω link:
Γράμμα του Bruce Perens στη Novell (αγγλλικά)
Αν κάποιος έχει κάτι να πει για τα συγκεκριμένα ζητήματα που θέτει το γράμμα να το συζητήσουμε αλλά δε μπορεί η Novell να έχει ασυλία επειδή έχει συνεισφέρει κώδικα ή επειδή είναι εταιρία.

Από κει και πέρα στο ποια η σχέση openSuSe και Novell τα πράγματα για μένα είναι απλά.... δυστυχώς το παίρνει η μπάλα... όπως αν η Red Hat αποφασίσει κι αυτή να βαδίσει το δρόμο της πατέντας θα πάρει η μπάλα το Fedora... Δε γίνεται αλλιώς.

MathGr - θέματα εξετάσεων μαθηματικών, ασκήσεις και άλλα χρήσιμα

YouReka - Γρίφοι, προβλήματα και σπαζοκεφαλιές

Σιγά ρε συ τις δωρεές. Τι νομίζεις ότι βγάζουν από αυτά και ποιος θα πρωτοβγάλει τα έξοδα του; Τα πιο πολλά λεφτά που έχω δει να τους δίνουν είναι 300 ευρώ. Τα άλλα κάτι 20 άρικα είναι. Άντε και να βγάζει και 3000 τον μήνα, τι του μένει στην τσέπη;

Δεν τον υποστηρίζω τώρα, αλλά έχω την αίσθηση ότι το να συντηρείς μία διανομή είναι δουλειά που μπορεί να χρειαστεί να την κάνεις full time. Αν δεν δουλεύει κάπου αλλού θα ζει με ότι δίνουν. Αν δουλεύει κάπου αλλού δεν θα έχει χρόνο.
Έτερον εκάτερον είναι αυτό.. Δεν νομίζω πάντως ότι κερδίζουν λεφτά από αυτήν την υπόθεση.

Ο ίδιος έχει πει ότι αφιερώνει 2 ώρες την μέρα αλλά πιστεύω είναι πολύ λίγα για αυτά που παίρνει.ΟΚ τέλος με τα mint για το opensuse λέγαμε.Όταν λέμε το suse είναι υπέρ των πατεντών συνεπάγεται οτι λιγοστέυουν οι πιθανότιτες να δούμε π.χ. ένα ακόμα άνοιγμα μέρους ή ολόκληρου(άπιαστο όνειρο) του κώδικα της Ati η περιορίζεται μόνο για ζητήματα τύπου,σαν το τελευταίο που ακούστηκε οτι η Apple θέλει την πατέντα για το touchscreen;Η είναι τα ίδια;

#######################################

# Δεν ξαναβάζω ubuntu το ΟΡΚΙΖΟΜΑΙ!!!!! #

#######################################

Οι εταιρείες υπάρχουν για να βγάζουν φράγκα και όσοι δεν το έχετε χωνέψει ακόμα έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας. Αν θέλετε ουσιαστική υποστήριξη του ελεύθερου λογισμικού και όχι συμφέροντα από πίσω βάλτε debian. Τα υπόλοιπα είναι σαν τη microsoft, απλά με άλλη πολιτική. Και η microsoft αν αναγκαστεί μπορεί να βγάλει open source windows, αν θεωρεί ότι μπορεί να βγάζει λεφτά πουλώντας υποστήριξη.

Dragonlord]Οι εταιρείες υπάρχουν για να βγάζουν φράγκα και όσοι δεν το έχετε χωνέψει ακόμα έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας. Αν θέλετε ουσιαστική υπσοτήριξη του ελεύθερου λογισμικού και όχι συμφέροντα από πίσω βάλτε debian. Τα υπόλοιπα είναι σαν τη microsoft, απλά με άλλη πολιτική. Και η microsoft αν αναγκαστεί μπορεί να βγάλει open source windows, αν θεωρεί ότι μπορεί να βγάζει λεφτά από υποστήριξη.

Ναι, εδώ συμφωνούμε. Απλά δεν νομίζω οτι η όλη συμφωνία της Novell έγινε για να καταστρέψει το ελεύθερο λογισμικό. Περισσότερο τα φράγκα την ενδιέφεραν. (Και εννοείται να μην την μυνήσει η Microsoft, βλ SCO). Εξάλλου έχουνε γίνει άπειρες συζητήσεις για το πόσο το openSuSE θα έπρεπε να γίνει ένα fork της εκάστοτε μη εμπορικής διανομής της Novell. Και αυτές κατέληξαν στο να παρει την μορφή που έχει τώρα. Ενδεικτικά αναφέρω οτι απο την 11.1 στο βασικό DVD βρίσκεται μόνο open-source λογισμικό, χωρίς ούτε καν την Java της Sun. Μπορεί ιδεολογικά να διαφωνείτε (όπως και εγώ) αλλα νομίζω οτι η Novell (και η RedHat) κάνει την καλύτερη δουλειά όσον αφορά το ανοιχτό λογισμικό, πολύ καλύτερη απο οτι θα μπορούσαν να φανταστούν πολλοί άλλοι (που και αυτοί για τα φράγκα πάνε, απλά το ονομάζουν διαφορετικά. Όχι, δεν εννοώ το καθαρό debian).

Dragonlord]Οι εταιρείες υπάρχουν για να βγάζουν φράγκα και όσοι δεν το έχετε χωνέψει ακόμα έχετε όλο τον καιρό μπροστά σας. Αν θέλετε ουσιαστική υποστήριξη του ελεύθερου λογισμικού και όχι συμφέροντα από πίσω βάλτε debian. Τα υπόλοιπα είναι σαν τη microsoft, απλά με άλλη πολιτική. Και η microsoft αν αναγκαστεί μπορεί να βγάλει open source windows, αν θεωρεί ότι μπορεί να βγάζει λεφτά πουλώντας υποστήριξη.

πεστα μεγαλε...

Αλλά εφ' όσον κανείς δεν έχει παραβιάσει την GPL ή τις συναφείς άδειες το να κράζεις μια εταιρία που θέλει να βγάλει φράγκα απο το ελεύθερο λογισμικό με όποιον τρόπο γουστάρει το θεωρώ ηλίθιο. Αν Θέλετε, όπως προείπα, να φωνάξουμε να αλλάξει η GPL. Και οι του debian αν έχουν πρόβλημα με την Novell και τη RedHat και τις συμφωνίες τους να φωνάξουνε και αυτοί να αλλάξει η GPL. Εγώ πάντως μέσα είμαι. (Εναλλακτικά να φωνάξουνε να αλλάξει το σύστημα. Και σε αυτό μέσα είμαι)

πιστευω οτι γενικα οι εταιρειες οπως η Novell θα ηταν καλυτερα να ηταν πιο ξεκαθαρες και να μην ακολουθουσαν την τακτικη του καροτου και του μαστιγιου...γιατι απο την μια μπορει στο 11.1 να εχει μονο ελ.ακ λογισμικο αλλα απο την αλλη εχει EULA*!!! για τους αμερικανους που τους απαγορευει να στειλουν κοπιες στο Ιραν για παραδειγμα...
Επισης την κραζω και εγω για το συνεταιριληκι με την m$ αλλα απο την αλλη μου δινει το καροτο και το βουλωνω...γιατι πώς αλλιως θα εβλεπα τις παραδοσεις της σχολης on line αν δεν ειχα το moonlight στον FF..που ειναι η open source version του silverlight της M$.
Tελικα καταληγουνε οι εταιρειες που υποστηριξαν του ελ.ακ λογισμικου να ακολουθουν και να εφαρμοζουν στρατηγικες της apple - m$ δημιουργοντας τεχνιτες αναγκες και δινοντας μας λυσεις τις οποιες υπογραφουμε με μια EULA*....(το πα χονδρικα)

*=ΠΑΡΑΒΙΑΣΗ ΤΗΣ GPL

To 11.1 δεν έχει EULA πλέον (=δεν χρειάζεται να πατήσεις "I Agree"), έχει licence notice. Απλά εμφανίζεται το κείμενο της άδειας κατα την διάρκεια της εγκατάστασης. Κοίτα λίγο στο http://en.opensuse.org/OpenSUSE_EULA (τα δυο λινκ σε πάνε στο κείμενο και στην ανακοίνωση)

(Επίσης EULA δεν σημαίνει παραβίαση της GPL αν έχεις και κλειστό λογισμικό στην διανομή. Αν κάνω λάθος -πολύ πιθανό- διορθώστε με,)

Οταν λέτε βρε παιδιά να φωνάηουμε για να αλλάξει η GPL δηλαδή τι ακριβώς να της αλλάξουμε;Να μήν βγάζουν κέρδος οι εταιρίες μέσω αυτής;Αφού και ο πατέρας του Ελέυθερου λογισμικού αυτό δεν το είχε προτείνει τότε στις εταιρίες με σκοπό να μάθουν τι παίζει με το GNU,να καταλάβουν οτι μπορούν να βγάλουν λεφτά απο αυτό.
Εντάξει μήπως πρέπει να κάνουμε και λίγο πίσω γιατί μιλάμε για ένα προιον μεγάλης εταιρίας η οποία σίγουρα θέλει να καλύψει περισσότερα και πιο αυστηρα πράγματα με την EULA.Εγω δεν κατάλαβα αυτό:

The work we’ve done on the openSUSE Build Service and the openSUSE license is all about making it easy to redistribute openSUSE: Either as-is, or modified to suit your needs.

Δέν έρχεται σε αντίφαση με αυτό:

openSUSE 11.1 and each of its components, including the source code, documentation, appearance, structure, and organization, are copyrighted by The openSUSE Project and others and are protected under copyright and other laws. Title to openSUSE 11.1 and any component, or to any copy, modification, or merged portion, will remain with the aforementioned, subject to the applicable license.

Eιχα την εντυπωση πως η 11.1 ειχε eula ...αλλα οπως και να εχει ειμαι αρκετα σιγουρος πως αρχικα ειχε..αλλο αν αργοτερα την βγαλανε λογω πιθανου κραξιματος και προφανως για να αποφυγουν αυτα που εγιναν στο Fedora project.
Yπαρχει παραβιαση της GPL απο την Eula και μαλιστα καραμπινατη ενος αρθρου που λεει οτι η διακινηση θα πρεπει να ειναι απροσκοπτη, ειναι νομιζω απαραδεκτο να εχεις GPL λογισμικο και να απαγορευεις την διανομη του σε ορισμενες χωρες...εστω και αν αυτο γινεται εμμεσα..μεσω του εθνικου δικαιου των ΗΠΑ.
παραθετω
1.την GPL:
http://www.gnu.org/copyleft/gpl.html

2.το "μακελειο" που εγινε στο fedora project οταν ενας εκ των developers εφυγε εξαιτιας της eula που μοιαζει πολυ μ αυτη του opensuse:
http://osdir.com/ml/redhat.fedora.advisory-board/2006-06/msg00027.html

3.την απαντηση ενος αλλου developer στον διαφωνουντα, που υποστηριζει οτι η eula καλυπτει μονο την "συλλογη" των επιμερων λογισμικων που απαρτιζουν το Συνολικο OS, οποτε η eula δεν συγκρουεται με την GPL..*κατα την γνωμη μου ειναι νομικο τεχνασμα τουλαχιστον αστειο:
http://blogs.gnome.org/jamesh/2005/03/18/fedora-eula/

4.την eula του fedora στην οποια βασιζεται αυτη του opensuse:
http://fedoraproject.org/wiki/Legal/Licenses/LicenseAgreement

Συνοπτικα: Tο αρθρο 12 της GPL παραβιαζεται απο το αρθρο 5 της EULA

και για να αποφυγω παρεξηγησεις...δεν ειμαι υπερ της ανωτεροτητας καμιας διανομης...ο καθενας αφου ζυγισει τα θετικα και τα αρνητικα παιρνει αυτο που του αρεσει...εξαλου ειμαστε τυχεροι εμεις οι χρηστες του λινουξ που εχουμε την ευχαιρια των επιλογων αναμεσα σε πολλες γευσεις.

Ως αμερικάνικη εταιρία υποχρεούται να συμμορφώνεται στους αμερικανικούς νόμους περι εξαγωγών. Δεν νομίζω οτι αυτό πρακτικά είναι εμπόδιο σε κάποιον που βρίσκεται στους εκάστοτε άξονες του κακού να το κατεβάσει.
Επίσης να τονίσω οτι η GPL θέλει τα copyright, τα χρησιμοποιεί για να διατηρηθεί και να προστατέψει το λογισμικό, δεν είναι "abandonware", γράφω το πρόγραμμα και μετά μπορεί να το χρησιμοποιήσει οποιοσδήποτε (πχ η Apple στο καινούργιο της λειτουργικό, βλ BSD) βάζει προϋποθέσεις.
Επίσης οπο οτι ξέρω οι του ανοιχτού λογισμικού πατεντάρουν κανονικά το λογισμικό τους, μην τους προλάβουν άλλοι και μετά τρέχουνε στα δικαστήρια.

αμα διαβασεις την GPL λεει ξεκαθαρα οτι υπερεχει καθε εθνικου δικαιου σε περιπτωση περιοστικων νομων κρατους.
οποτε η EULA την προσβαλει.
Αλλα τεσπα...αυτα ειναι τρεχοντα και "ζεστα" ζητηματα και νομιζω οτι μονοι μας δεν θα τα λυσουμε..εξαλου και οι τυποι στο opensuse μαλλον για αυτο βγαλανε την Eula.

Από την στιγμή που το suse είναι open source εγω δεν έχω κάποιο πρόβλημα στο να το χρησιμοποιώ.(Εξάλλου είναι το μοναδικό OS που έχω στο pc εκτός των windows τα οποία χρησιμοποιεί ο αδερφός μ).Κατά την γνώμη μου το μόνο καλό που έχει το ubuntu είναι να λειτουργεί σαν μεταβατικό στάδιο στους αρχάριους χρήστες του linux που μόλις έσβησαν τα windows από το pc.Κάτι άσχετο! Το suse δεν είναι βασισμένο πάνω στο slackware?Όπως είναι το ubuntu πάνω στο debian...

Eγώ πιστεύω ότι είτε παίζουμε με καθαρά ανοιχτό και ελεύθερο λογισμικό, και αυτό σημαίνει καθαρό και από πατέντες έστω και σε θεωρητικό επίπεδο, είτε πάμε σε κάτι, έτσι και έτσι, λίγο ανοιχτό, λίγο συμφωνία, λίγο eula.. Όχι ότι αν ακολουθήσουμε την δεύτερη τακτική θα συμβεί κάτι δραματικό, αλλά σίγουρα σε βάθος χρόνου αυτό θα είναι εις βάρος του ελεύθερου λογισμικού.

Μου άρεσε αυτό που είπες kokeroulis. Είναι μεγάλη αλήθεια. Το ubuntu όντως λειτουργεί ως μεταβατικό στάδιο και πιστεύω ότι κανείς στο τέλος δεν μένει σε αυτό γιατί όλοι στην πορεία ζητάνε να μάθουν και κάτι άλλο. Το "κακό" είναι ότι λειτουργεί σαν προθάλαμος και μάλιστα επιτυχημένος για την debian, και δεν υπάρχει κάτι άλλο που να λειτουργεί το ίδιο για τις υπόλοιπες "κλασικές" διανομές.

Πάντως θεωρώ ότι χωρίς να κάνουμε τα στραβά μάτια στις στραβές καταστάσεις, ( αυτό θα πρέπει να γίνει κανόνας.. δεν θα πρέπει να είναι κάποιος στο απυρόβλητο - επιτέλους χρειάζεται και λίγη εποικοδομητική κριτική στον χώρο), θα πρέπει επίσης να εκμεταλλευόμαστε και ότι καλό υπάρχει για να μπαίνει και νέος κόσμος στο linux.

Προσωπικά όταν κάποιος μου ζητάει ubuntu δεν τον αποτρέπω. Κάνω όμως και κριτική για τα στραβά της διανομής και την κάνω γιατί μου αρέσει να κοιτάω προς το καλύτερο και όχι προς το χειρότερο..

Βρε παιδιά, παρότι είμαι γνωστός debian-ο-λόγος, θα πρέπει να πάρω λίγο το μέρος του ubuntu (αλλά κ όλων των άλλων "εύκολων" διανομών, βλ. opensuse), γιατί ακούω συνέχεια κάτι που μου φαίνεται πολύ παράξενο.

Όσοι ισχυρίζεστε ότι το Ubuntu (ή όποιο άλλο linux) είναι για τα πρώτα βήματα κ μετά πας σε κάτι άλλο αν θες περισσότερα, μπορείτε να μου πείτε τι θέλετε που δεν το προσφέρει το Ubuntu (ή όποιο άλλο linux); Θα μου επιτρέψετε να θεωρώ τον εαυτό μου αρκετά έμπειρο χρήστη, κ ως τέτοιος, λέω ότι τα ίδια μπορώ να κάνω με τον υπολογιστή μου, όποιο linux κ αν μου δώσεις, από το πιο φιλικό, μέχρι το πιο εκκεντρικό.

Φυσικά εν τέλει δουλεύω debian κ όχι opensuse/ubuntu, αλλά ο λόγος ΔΕΝ είναι ότι μπορώ να κάνω περισσότερα με το debian. Απλά στο deb vs rpm εγώ ψηφίζω deb, κ μεταξύ των deb-based διανομών προτιμώ το debian λόγω του ότι με εκφράζει η ιδεολογία κ η φιλοσοφία πίσω από τη δημιουργία της διανομής αυτής. Τίποτα από αυτά όμως δεν έχει να κάνει με τις δυνατότητες του debian σε σχέση με άλλες διανομές.

-- gnu_labis

Το Linux ΔΕΝ είναι Windows!!!